Karavan için ısıtıcı seçimi| Karavan Yapımı #6

Karavan için ısıtıcı seçimi| Karavan Yapımı #6

Bir aracı karavana çevirirken en önemli konulardan biri de kuşkusuz elektronik teçhizat seçimidir. Çünkü insan haklı olarak maliyetleri yüksek olan bu aşamada gerçekten işe yarar ve pratik bir ürün aldığından emin olmak ister. Özellikle yaz kış karavanda yaşamak ya da karavanla seyahat etmek söz konusu olduğunda ısıtıcının önemi daha da artar. Biz de aracımızı her mevsimde kullanmayı planladığımız için ısıtıcı seçimine önem verdik. O yüzden karavan için ısıtıcı seçerken nelere dikkat ettiğimiz ve hangi marka ısıtıcı seçtiğimiz konusunda ayrıca bir yazı ve video hazırlamak istedik.

KARAVAN İÇİN ISITICI DETAYLI VİDEO ANLATIM


Karavan için hangi marka ısıtıcı aldık?

Aslında karavan için ısıtıcı dendiğinde genelde akla hep webasto geliyor ve webastonun ısıtıcı üreten tek marka olduğu zannediliyor. Ancak bu elbette böyle değil. Biz bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine karavan ısıtıcısı olarak webasto değil; egzoz tekniği, araç ısıtıcıları ve otobüs klima sistemleri konusunda dünyanın önde gelen sistem geliştiricilerinden bir tanesi olan Eberspächer markasını tercih ettik. Çünkü Eberspächer fiyat performans açısından, tüketim değerleri açısından, satış sonrası teknik destek ve servis ağı bakımından bizim için en uygun olan markaydı.

karavan için ısıtıcı airtraonik d2

Aldığımız karavan ısıtıcısının özellikleri

Kullandığımız ısıtıcı Airtronic D2 kompak ve kuru tip ısıtıcı. Optimum yakıt tüketim verimi, dört kademeli ısıtma modu ve üstün güvenlik standartlarına sahip. Yolcu kabinine montaj edilebileceğine dair onaylı bir ürün.

Airtronic D2 ısıtıcının çalışma prensibi

Eberspächer kuru tip ısıtıcı araç motorundan tamamen bağımsız çalışır. Isıtıcı, yanma havasını yakıt tankından veya müstakil bir yakıt tankından aldığı yakıtla karıştırır. Bu karışım yanma odasında seramik buji ile ateşlenir. Meydana gelen yanma sonucunda ortaya çıkan ısı kazanı ısıtır. Dışarıdan veya kabin içinden alınan temiz hava bu kazanın dışı ile temas ettiğinde ısınarak kabin içine veya ihtiyaç duyulan bölmeye sıcak olarak üfleme motoru vasıtasıyla üflenir.

Karavan için ısıtıcı modellerini görmek için buraya tıklayın.

Karavan için ısıtıcı maliyeti ne kadar oldu?

Isıtıcıya kurulumla birlikte yaklaşık 3.900 TL ödedik. (Isıtıcının fiyatlandırması döviz üzerinden olduğu için farklı zamanlarda farklı fiyatlar çıkabilir.)


Sıradaki aşama –> KARAVAN İÇ KAPLAMA


Önceki aşama –> KARAVAN PARKE DÖŞEMESİ


Aracın karavana dönüştürülme aşamalarını ve karavan yapımını merak ediyorsanız ve takip etmek istiyorsanız @melkeontheroad Instagram hesabı ve @selcukorgen Instagram hesabı ile Melke On The Road Youtube kanalını takip edebilir; yayınladığım karavan yazılarından anında haberdar olmak için mail bültenime abone olabilirsiniz.


Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar