Karavan için koltuk seçimi : Rock and roll yatak

Karavan için koltuk seçimi : Rock and roll yatak

Yazının başlığı kafanızı karıştırdı değil mi? Neden şimdi durduk yere rock and roll diyorum bir anlam veremediniz tabii. Çünkü rock and roll yatak diye bir şey var. Hani bu küçük karavanlarda sık sık gördüğünüz, bizim de aracımızda kullandığımız koltuk var ya, işte onun adı rock and roll yatak. Karavan için koltuk dendiğinde karşınıza zibilyon tane farklı dizayn ve çeşit çıkacaktır. Karavan yaparken ne tip bir koltuk ve yatma alanı dizayn edeceğiniz tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ve arabanızın durumuna bağlı olduğundan bu noktada dilediğiniz kadar yaratıcı davranabilirsiniz. Ama bazen de takdir edersiniz ki Amerika’yı baştan keşfetmenin pek manası olmuyor. Böyle bir durumda hazır yapılmış ve başarılı olmuş koltuk çeşitlerinden faydalanmak son derece makul.

Karavanımızda kullandığımız koltuk

Bizim arabamız zaten küçük bir araba olduğu için yatak olabilen bir koltuk seçmemiz şarttı. Yani yaratıcı davranabileceğimiz yeterli alana sahip değildik. O yüzden tercihimizi alandan en kolay tasarruf edebileceğimiz rock and roll tipi koltuktan yana kullandık.

Koltuğumuzla ilgili detaylar çok sorulduğu için ayrıca bir video çekip anlatmamız da şart oldu. Dilerseniz videoyu izleyebilir; dilerseniz de yazıyı okuyabilirsiniz. Zaten anlatacaklarımız kısıtlı olduğu için her ikisi de oldukça kısa.

Koltuğun boyutları

Koltuğumuzun boyutu 115×190. Arabanın arka kısmına, koltukla aynı seviyede yaptırdığımız saklama alanı sayesinde 20-30 cm daha kazanarak yatak boyunu uzatabiliyoruz. (Videoda görebilirsiniz.) İki kişi oldukça rahat uyuyabiliyor.

Koltuğumuzun avantajları

Böyle bir koltuk kullanmanın en büyük avantajı tabii ki yerden tasarruf etmek. Aynı zamanda koltuğu kolaylıkla açıp kapatabilmekte oldukça önemli. Uzunluğu da bizim için ideal. Koltuk kapalı olduğunda 2 kişi rahatça oturabiliyor ve arka kısmında da ekstra bir saklama alanı oluşuyor. Yani yatağınızı topladıktan sonra yastığınızı yorganınızı bu arka tarafa iteleyebiliyorsunuz. Böylece her gün toplama derdiyle de uğraşmamış oluyorsunuz.

Koltuğumuzun dezavantajları

Koltuk açık olduğunda mutfak dolaplarına; kapalı olduğunda da yukarıdaki 2 dolaba ulaşamıyoruz. Koltuğun tek dezavantajı bu. Tabii böyle küçük yaşam alanlarında bu gibi sorunların olması muhtemel. Bir de mobilyalarınızı mümkün olduğunca koltuğa göre dizayn ederek bu derdi minimalize edebilirsiniz.

Karavan koltuğumuzu nerede yaptırdık?

Karavan için koltuk dizaynını Demonte Karavan özel olarak yaptı. Sünger yapısını, kumaşını biz özel olarak seçtik. Bu gibi detaylar maliyeti belirleyen faktörler arasında yer alıyor ama bizimkine benzer özelliklerde bir koltuğun ücreti yaklaşık olarak 3,000-4,000 TL civarında olacaktır.


T5 aracımızı karavana dönüştürme sürecinde kullandığımız tüm malzemelere, neyi nasıl yaptığımıza ve ne kadara mal ettiğimize T5 Karavan Serisi yazılarından ulaşabilirsiniz. Her aşama için yazılmış yazıların içinde o aşamayı ne kadara mal ettiğimiz en ince ayrıntısına kadar yazıyor. Karavan yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Karavan yapımı videolarını izlemek ve tüm videolardan anında haberdar olmak için aşağıdaki görsele tıklayarak YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın!

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar