Karavan mobilya yapımı ve maliyetler | Karavan Yapımı #8

Karavan mobilya yapımı ve maliyetler | Karavan Yapımı #8

Merhaba! Bu yazıda aracımızın mobilyalarını nasıl yaptığımızdan ve karavan mobilya maliyetinin ne kadar olduğundan bahsedeceğim. Aslında bu aşamada çok fazla yazarak anlatılacak bir şey yok. O yüzden belki direkt aşağıdaki videoları izlemeyi tercih edebilirsiniz. Ama ben yine de merak edenler için bu süreçten kısaca bahsetmek istiyorum. Karavan mobilya yapımı kendi imkanlarımızla yapmamızın mümkün olmadığı bir konu olduğu için bu aşamada Adapazarı’nda Güney Ahşap Dekorasyon ile birlikte çalıştık. Karavan mobilyası aşamasında neler yaptık, maliyetlerimiz nasıl oldu hepsini yazının ilerleyen kısımlarında anlatmaya çalıştım.

Mobilya için hangi malzemeleri tercih ettik?

Bizim en başından beri istediğimiz çok temel bir iç tasarım vardı. Zaten T5 gibi küçük araçlar söz konusu olduğunda Amerika’yı tekrar keşfetmeye de gerek yok. Yer kısıtlı olduğu için bu dar alanı pratik bir şekilde kullanmanıza izin verecek birkaç belli başlı dizayn bulunuyor. Bizim de yapacağımız tasarım bu tip araçların içinde sıklıkla kullanılan tasarımın hemen hemen aynısıydı. Sol arka kısımda dolaplar, sol ön kısımda mutfak olacak ve ortada da yatak olabilen bir koltuk olacaktı.

karavan mobilya yapımı iç dizayn
Aşağı yukarı buna benzer bir şeyler olmasını planladık.

Karavan mobilyası yapımında nasıl bir yol izledik?

Önce arabanın içinde sabit kalması gereken tüm eşyaların nereye geleceğine karar vermemiz gerekti. Bu eşyaların başında akü, ısıtıcı, buzdolabı ve koltuk geliyordu. Isıtıcı zaten önceki aşamalarda yetkili bayi tarafından sabit bir noktaya monte edildiği için onu düşünmek zorunda kalmadık. (Isıtıcıyı merak edenler “Karavan Isıtıcı Seçimi” videosunu izleyebilirler.) Buzdolabının yeri mutfak kısmında olacağı için o konuda da düşünecek pek bir şey yoktu. Her ne kadar daha önceden düşünüp yerlerine karar vermiş olsak da koltuğun ve akünün son yerlerini belirlemek biraz zor oldu. Çünkü arabanın içindeki birçok ölçü asıl bu iki eşyanın yerine göre ayarlanacaktı.

karavan mobilya yapımı

Akünün geleceği yere bağlı olarak elektrik tesisatının yeri de belli olacaktı. Bizim için en önemli olan yerlerden biri dolapların altında kalmasını planladığımız elektrik tesisatının geleceği bölümdü. Aküyü normalde bu bölümde tutacaktık ama daha sonra bunun pratik olmayacağını fark ettik. Zaten akü de tam olarak sığmadı. O yüzden aküyü koltuğun altına almaya karar verdik. Alt alanı da ona göre şekillendirdik.

Karavan mobilyasında kullandığımız malzeme

Daha önce iç kaplama yapım aşamasında da bahsettiğim gibi karavan mobilyaları için 15 mm huş kontra kullanmayı tercih ettik. Bu malzemeyi kullanmamızın sebebi basitçe çok daha dayanıklı olmasıydı.

Karavan mobilyası yapım aşaması

Malzemelerin geleceği yeri belirledikten sonra mobilyaların son şekillerine karar verdik ve yan dolaplardan başlayarak ölçüleri aldık. Ardından diğer mobilyaların yerleri de buna bağlı olarak şekillendi. Kabası hazırlanan mobilyalarda son değişiklikleri yaptıktan sonra tüm mobilyaları çıkarıp birbirlerine yapıştırıcı ve kalıcı vidalar ile monte ettik. Zımpara ve iki kat yağlama işlemlerini yaptık. Mobilyaların yağlanmasında Borma Wachs yağ kullandık. Bu aşama bittiğinde tüm mobilyaları yerlerine monte ettik ve elektrik aşamasına geçtik.

Karavan için mutfak bölümünde kullanılabilecek ürünlerin listesini görmek için buraya tıklayın.

Mobilya Öncesi – Mobilya Sonrası

Karavan mobilya maliyetleri

Mobilyaların yapımında 5 adet 15 mm huş tabaka kullanıldı. (Tabaka ebatları 250×125) Bu malzemeleri İstanbul’da direkt ithalatçısından aldık ve toplam 1.500 TL ödedik. Adapazarı’na nakliyesini kendimiz gerçekleştirdik.

2 paket yağ kullandık ve yağları toplam 240 TL’ye aldık. Çekmecelerin rayları 128 TL tuttu. Dolap kulpları Demonte Karavan’ın hediyesiydi.

Güney Ahşap Dekorasyon çok uzun yıllardan beri aile dostumuz olduğu ve bütün malzemeyi kendimiz temin ettiğimiz için mobilya yapımında yaptığımız harcama biraz farklı oldu. Mobilya kısmındaki masraflar zaten yapılan dizayna ve kullanılan malzemelere göre epey değişiklik gösterecektir. Ama bizimkine benzer şekilde bir şey yapmak ve benzer malzemeler kullanmak isterseniz toplam mobilya maliyetiniz yaklaşık 13-14 bin lira civarında olacaktır. (Yalıtım, ahşap malzeme, yan kaplama malzemesi, sarf malzeme ve işçilik dahil.) Eğer uzun ömürlü bir şey olmasını istiyorsanız malzemelerden kısarak bu meblağı çok düşürebilmeniz mümkün değil. Belki en fazla birkaç bin lira oynayacaktır. Tabii eğer mobilya işlerinden anlıyorsanız ve gerekli malzemeleriniz varsa bu sayı bir miktar daha azalabilir.

Eğer aracınıza mobiya yapmayı düşünüyorsanız da Güney Ahşap Dekorasyon’u şiddetle öneririm. Hem sizi dinleyip istediğinize uygun bir ürün ortaya çıkartmaya çalışıyorlar, hem kaliteli iş yapıyorlar hem de piyasadaki işlere bakıldığında fiyat ve işçilik açısından en iyi yerlerden biri.

Karavan mobilya yapımı detaylı video anlatımları

Mobilya yapımı videosu bölüm 1

Mobilya yapımı videosu bölüm 2

Mobilya yapımı videosu bölüm 3

Sıradaki aşama –> GÜNEŞ PANELİ KURULUMU VE ELEKTRİK TESİSATI


Önceki aşama –> KARAVAN İÇ KAPLAMA YAPIMI

Aracın karavana dönüştürülme aşamalarını ve karavan yapımını merak ediyorsanız  @melkeontheroad Instagram hesabı ve @selcukorgen Instagram hesabı ile Melke On The Road Youtube kanalını takip edebilir; yayınladığım karavan yazılarından anında haberdar olmak için mail bültenime abone olabilirsiniz.


Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Instagram hesabına ulaşmak için tıkla!

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

  • Bülent GÜVEN
    4 Haziran 2020, 23:54

    Karavan yaşamı için genel bilgiler rica ediyorum

    CEVAPLA

Yeni Yazılar