Karavan yatak modelleri : Karavan için 12 Farklı Yatak Tasarımı

Karavan yatak modelleri : Karavan için 12 Farklı Yatak Tasarımı

Bir karavan yapmak istiyor, ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O kadar haklısınız ki… Karavan yapmaya başlamak hiç de kolay bir şey değil. Ben yaptım oradan biliyorum. Gerçekten insanın kafasını karıştıran, en iyisini yapmak isterken onlarca seçenek arasından hangisini seçeceğini zorlaştıran onlarca detay var. Ama üzülmeyin, başlayana kadar gözünüze dağ gibi gelen detaylar ilerledikçe kendiliğinden ufalmaya başlayacak. Kafanızda soru işareti olması muhtemel konulardan biri olan karavan iç dizaynını belirleyecek şey büyük ölçüde yatak tasarımı olduğu için bu konuda işinizi kolaylaştırmasını umarak karavan yatak modelleri ile ilgili bir yazı hazırlamak istedim. Bu yazı sayesinde belki en azından yatak tasarımı konusunda biraz daha rahat karar verebilirsiniz.

Karavan için yatak seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Karavan yatak modelleri arasında seçim yaparken her şeyden önce yerden tasarruf eden, hem kullanışlı hem de pratik olan ve rahatça uyumanızı sağlayacak bir tasarım ile başlamak en mantıklısı olacaktır. Bu yazıda sizinle paylaştığım karavan yatak modelleri karavanınız için yaratıcı ve pratik fikirler sunuyor olsa da karavanınız için en uygun olan yatağa kendi ihtiyaçlarınıza göre karar vermeniz gerektiğini unutmayın. İlk aşamada en temel ihtiyacınızı belirleyin ve ona göre bir plan çıkarın. Örneğin eğer karavanınızın iç hacmi küçükse ve fazla depolama alanı yoksa yapacağınız yatağı depolama alanı oluşturacak şekilde kurgulamak isteyebilirsiniz. Eğer karavanınızın iç hacmi büyükse rahatlık sizin için daha ön planda olabilir. Mesela biz karavanımızı yapmaya ilk başladığımızda, depolama bizim en büyük temel kaygımızdı. Bu yüzden yatağımızı dizayn ederken en çok nasıl depolama alanı yapabiliriz diye düşünerek tasarladık.

Az sonra göreceğiniz karavan yatak modelleri örneklerine bakarken, karavan yapınızın düzenini ve yaşam alanınıza en uygun olanı seçmeniz gerektiği konusunda hemfikiriz. Ancak mükemmel düzeni oturtmak konusunda da hiç endişelenmeyin çünkü ihtiyaçlarınız değişirse düzeninizi de değiştirebilirsiniz. Gelin şimdi hep birlikte karavanlarda en çok kullanılan yatak çeşitlerine bakalım.

1. Platform yatak

Platform yataklar muhtemelen yüksek ve geniş araçlarda en sık tercih edilen yatak tasarımlarından biridir. Bu tarz bir yatak, depolama yapmak için bol miktarda alan sağlar. Yatağın alt kısımlarını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Böyle bir yatağın diğer bir avantajı da, sabit olduğu için her gece yatağı kurmak veya her sabah kaldırmak için herhangi bir işle uğraşmanız gerekmez. Bu gibi sabit yataklarda yatağın altında yer alacak tahtaları daha konforlu seçme şansınız da her zaman vardır. Soldaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi ekstra yay görevi gören çitalar satın alıp daha konforlu bir yatak oluşturabilirsiniz.

2. Masa ile birleşen yatak

karavan yatak modelleri masa yatak

Eğer bir süredir karavan yatak modelleri ile ilgili aramalar yapıyorsanız bu tasarımı birçok karavanda görmüşsünüzdür. Karavanlarda kısıtlı olan alanı en iyi şekilde değerlendirmek için yapılabilecek bir diğer yatak tasarımı da masa ile birleşen yataklar. Bu yatak tasarımı, hem koltuk, hem masa hem de yatak olma noktasında üç amaca da hizmet ediyor. Yatağın tasarımını ortada bulunan ve ayağı ayarlanabilen bir masa tamamlıyor. Masanın ayağı küçültülüp yanlardaki oturma alanlarının seviyesine indiğinde ortaya kocaman bir yatak çıkıyor. Elbette bu tasarımın en büyük dezavantajı yatağı toplayıp kaldırması. Ama görüntüsünün son derece güzel olduğu su götürmez bir gerçek. Fotoğraf bu tasarımı 2008 Dodge Sprinterlerinde kullanan @saraandalexjames hesabına ait.

3. Ters çekyat tasarımı

karavan yatak modelleri çekyat

Biliyorsunuz yatak görevi gören çekyatlar düz bir şekilde açılır. Tek kişilik sayılabilecek bu ters çekyat tasarımı ise adından da anlaşılacağı gibi tersten açılarak yatak oluyor. @jakeheard yaptığı karavana bank şeklinde bir oturma alanı inşa etmiş ve tek kişilik yatak tasarımı yapmak için de üzerine açılabilen bir bank yerleştirmiş. Bu bank karavan içerisinde ihtiyaç olan alan için harika bir yer tasarrufu sağlıyor ve açık kalması da gün içinde çok büyük sorun yaratmıyor. Gördüğünüz gibi yatağın alt kısmının tamamı saklama alanı olarak kullanılabilir.

4. Sarkan yatak

Adını tam olarak nasıl Türkçeleştirebileceğimi bulamadığım bu yatak bu yazıda gördüğüm en benzersiz tasarımlardan biri olabilir. Sürgülü platform yatak seyahat sırasında aracını arka kısmındaki duvara yaslanacak şekilde sabitleniyor. Bu yatağı kullanmak için ilk önce güzel bir park yeri bulmak gerekiyor. Tabii bu yatak diğer yataklardan farklı bir amaca hizmet etmek için tasarlanmış. Yer tasarrufu da sağlayan bu yatağın tasamı kocaman bir çekmeceyi andırıyor. Yatak platform bir çekmece gibi dışarı kaydırılıyor ve bir kısmı da aracın arka kapağının dışında kalıyor. Güneşin parladığı bir günde keyifle uyumak ve bir yandan da güneşlenmek isterseniz ya da gece yıldızları izlemek isterseniz sürgülü platform yatağınızı kullanabilirsiniz. Sizce @surftripping bu yatağı en çok hangisi için inşa etmiştir?

5. Ranza

karavan yatak modelleri ranza

Eğer karavan seyahatlerinizi kalabalık bir aile ya da birkaç arkadaş olarak yapıyorsanız herkesin uyuyabilmesi için gereğinden fazla alana ihtiyaç duyabilirsiniz. Araç içerisinde kalabalık yaratmadan birden fazla yatağın hepsini bir karavana sığdırmak ranza yataklarla mümkün. Günlük hayatta evimizde kullandığımız ranzalı akıllı mobilyalardan farklı olarak karavandaki ranza sistemi aracın tavanına sabitlenmiş bir iple sarkıyor ve tırmanmak için de küçük bir merdiven kullanılıyor. Böylelikle aracın içerisinde çok sıkışmadan, konforunuzdan da ödün vermeden uyuyabilmeniz mümkün oluyor. Aynı sistemi alt kısımdan yukarıya uzanan evlerimizde kullandığımıza benzer bir ranza sistemiyle yapmak da pek tabii mümkün. Tabii alt kısımda yatanlar tepelerindeki yataktan ne kadar hoşnut olurlar bilinmez ama @fitetravels bu sistemi sıkıntı yaşamadan kullanıyor gibi görünüyor.

6. Gömme yatak

Eğer aracınızda bir koltuk ihtiyacı hissetmiyorsanız ve yerden kazanarak eşya taşımak için alan açmak sizin için önemliyse bu gömme yatak sizin için mükemmel bir seçenek olabilir. Karşılaşabileceğiniz en temiz ve en düzenli yatak seçeneklerinden biri olan bu model minimum kaplama alanıyla kompakt minimal bir tasarım olma özelliği taşıyor. Ev mobilyalarındaki duvardan indirilen yataklardan esinlenerek tasarlanan gömme yatak dışarıdan bakıldığında bir dolapmış gibi görünüyor. @ryadawell hesabının araçlarında kullandığı bu yatak bisikletten, sörf tahtalarına hatta belki bir scootera kadar her şeyi taşıyabileceğiniz kocaman bir alanınız olmasını sağlıyor.

7. Kanepe yatak

karavan yatak modelleri koltuk

Kanepe tipi yataklar karavanlar için en bilindik pratik çözümdür. Farklı şekillerde kurgulamanın mümkün olduğu oturma alanı birkaç adımda uyumak için pratik bir iki hamleyle konforlu bir alana dönüştürülebilir. Bu yatak çeşidinin bilindik en çok kullanılan dizaynı ise karşılıklı iki kanepenin ve üzerindeki yastıkların birleşimiyle ortaya çıkar. İki kanepenin altıda sandık şeklinde oldukça geniş bir depolama alanı olarak kullanılabilir. Fotoğrafta gördüğünüz yatak ise @dont_know_road tarafından kendi karavanlarında kullanılmak üzere inşa edilmiş.

8. Sürgülü yatak

Karavanlarda kullanılan diğer bir yaygın yatak modeli ise sürgülü yataklardır. Bu tarz yataklar, küçük bir karavan söz konusu olduğunda mekan kullanımı ve yerden tasarruf için kullanıcılarına birçok çözüm sağlar. Sürgülü yatağın mantığı yine günlük hayatta evlerimizdeki mobilyalarda kullandığımız çekmecelerdeki gibidir. Yani bu yatak iç içe girmiş bölümlerden oluşur. Kapalıyken kanepe görünümlü olan sürgülü yatak uyuyacağınız zaman çok basit bir çekme hareketiyle yatağa dönüşebilir. @heytess_ da karavanlarında bu tip yatağı tercih edenlerden.

9. Hamak

karavan yatak modelleri hamak

Dünyada en sevdiğim şey olan hamaklar da bu yazının olmazsa olmazları arasında. Eğer küçük bir alanınız varsa ve hamakta uyumayı da seviyorsanız hamakta uyumak en iyi seçenek olabilir. Evet, ilk bakışta biraz farklı ve çılgınca bir fikir gibi gelebilir ama neden olmasın, öyle değil mi? Eğer bir hamakta uyumaktan hoşlanıyorsanız sizin için mükemmel ve makul bir çözüm olabilir. @thevoyagerproject karavanlarında hamak kullanmayı tercih eden hamakseverlerden. Şahsen benim de tavan alanım onlarınki kadar yüksek olsaydı hiç düşünmez hamak için uygun bir alan yaratırdım. Hamakta uyumanın rahat olmayacağını düşünüyorsanız sizi Hamakta Uyumanın Faydaları yazısını okumaya davet ediyorum.

10. L şekilli yatak

karavan yatak modelleri

Her karavanda alışık olduğumuz boyutlarda bir yatak olmasına alıştık fakat buna gerçekten gerek yok. Bazen farklı bir şekil, bütçenizin getirdiği olanakların tamamını ve karavandaki kullanım alanınızdaki yer tasarrufu ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayabilir. Yer tasarrufu ve kullanım kolaylığı için günlük hayatta da sıkça tercih edilen köşe takımları hem depolama alanı olarak kullanılabilir hem de rahat bir uyku çekmenize olanak sağlayabilir. @a_hiece_called_home hesabının yaptığı bu yatak tasarımı karavanlarda sıkça tercih edilen yatak tasarımları arasına girmeye aday görünüyor. Üstelik bu yatak tipini önceki karavan yatak modellerinde olduğu gibi sürgülü şekilde dizayn edip kare bir yatağa da dönüştürebilirsiniz.

11. Açılır tavan yatağı

karavan yatak modelleri

Eski tip hippie minibüslerini hatırlıyor musunuz? Hani bazılarının tavanları açılıp epey yükselebiliyor. İşte o tavan alanlarında bir yatak bölümünün olduğunu biliyor muydunuz? Pop up tavan dediğimiz bu sistem arabanın boyunu yükseltirken aynı zamanda üst tarafta ekstra bir yatak bölümü olmasına da olanak sağlıyor. Transporter westfalia araçlarda olduğu gibi pop up bir tavan sayesinde siz de ekstra yükseklik ve yatak kazanabilirsiniz. Tabii günümüzde bir pop up tavan yaptırmanın yaklaşık 15.000-20.000 TL’yi bulabilen maliyeti olduğunu da bilmenizde fayda var.

12. Rock and Roll Yatak

karavan yatak modelleri

Ve işte geldik bizim yatağımıza. Bizim hem koltuk hem de yatak olmak üzere iki amaçla da kullanılmaya son derece uygun yatağımız yine transporter araçlarda sıklıkla tercih edilen bir yatak tipi. Yatak soldaki fotoğraftaki gibi kapalı olduğunda iki kişinin kolaylıkla oturabileceği bir koltuk haline geliyor. Açık olduğundaysa son derece rahat bir yatak oluyor. Alt kısmının hem ön taraftan hem de arka taraftan ulaşılabilen bir depolama alanına dönüşebiliyor olması ise büyük bir avantaj. Koltuğumuzun detaylarına ve ayrıntılı videosuna “Karavan için Rock and Roll Yatak” yazısından ulaşabilirsiniz.

Yatak Olmasa da Olur

Karavan yatak modelleri arasından herhangi birini beğenmediyseniz, bunlar için bütçeniz yoksa ya da hiç böyle şeylerle uğraşmak istemezseniz cesaretiniz kırılmasın ve canınız hiç sıkılmasın. Bir uyku tulumu ile birlikte yere serdiğiniz şişme bir mat ya da bir kampet işinizi rahatlıkla görecektir. (Karavanınızda kullanabileceğiniz uygun ve rahat bir mat seçmek isterseniz “Mat Seçimi” yazılarına göz atabilirsiniz.) Herkes karavanını son derece konforlu bir yaşam alanına dönüştürecek diye bir kural yok sonuçta öyle değil mi? Hatta işe iyi tarafından bakarsak karavanda daha az ahşap malzeme kullanılması karavanın toplam yükünün az olmasına ve uzun vadede de yakıttan tasarruf sağlanmasına olanak sağlayacaktır.

Umarım karavan yatak modelleri seçimi yapmak sizin için çok zor olmaz ve hayalini kurduğunuz karavana bir an önce kavuşursunuz. Kendi aracınızda yaptığınız veya yapmayı planladığınız tasarımları yorumlarda bizimle de paylaşmayı unutmayın!


T5 aracımızı karavana dönüştürme sürecinde kullandığımız tüm malzemelere, neyi nasıl yaptığımıza ve ne kadara mal ettiğimize T5 Karavan Serisi yazılarından ulaşabilirsiniz. Her aşama için yazılmış yazıların içinde o aşamayı ne kadara mal ettiğimiz en ince ayrıntısına kadar yazıyor. Karavan yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Karavan yapımı videolarını izlemek ve tüm videolardan anında haberdar olmak için aşağıdaki görsele tıklayarak YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın!

Kaynak: https://www.parkedinparadise.com/

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar