vw t5 karavan yalıtımı

Karavan Yalıtımı ve Yalıtım Malzemeleri | Karavan Yapımı #4

Tüm karavan meraklılarına ve araçlarını karavana dönüştürmek isteyen herkese selamlar! Böyle neşeli bir giriş yapıyorum çünkü sonunda en çok gözümü korkutan bölümü atlattık ve yalıtım yapma sürecini tamamladık. Üzerimden attığım bu yükün şerefine bu yazıda T5 karavan yalıtımı konusunda neler yaptığımızı anlatacağım. Hangi malzemeleri kullandık, neden bu malzemeleri tercih ettik ve maliyeti ne kadar oldu hepsi yazının devamında var. Umarım kafanızdaki soru işaretlerini giderme konusunda faydalı bir yazı olur. Merak ettiklerinizi ve tavsiyelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın lütfen.

Karavan Yalıtımı Aşamasında Hangi Malzemeleri Kullandık?

 • Yalıtım malzemesi
 • Yapışkanlı çivi
 • Alüminyum bant
 • Eldiven
 • Maske
 • Uzun kıyafetler
 • Maket Bıçağı
 • Makas
 • Tiner
 • Toz bezi
 • Metre
 • Kalem

Karavan Yalıtım Malzemesi Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Karavan yalıtımı yaparken malzeme seçmek gerçekten başlı başına bir iş. Piyasada onlarca malzeme olduğu gibi karavan yalıtımında tercih edilen malzemeler de kişiden kişiye göre farklılık gösteriyor. Ama sanırım en başta karavan yalıtımı için tercih edilecek malzemelerde dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlardan bahsetmekte yarar var. Ben tamamen kişisel olarak yaptığım önem sıralamasına göre dikkat edilmesi gerekenleri aktaracağım.

Sağlık açısından değerlendirme

Her alanda olduğu gibi burada da sağlık her şeyden önce geliyor. Uzun süre kullanacağınız bir yaşam alanının sağlığınız için risk teşkil etmemesi son derece önemli. Bu nedenle solunması insan sağlığı açısından tehlike oluşturmayacak, örneğin ısı ile tepkimeye girdiğinde ortaya zararlı maddeler çıkarmayan malzemeler kullanılmalı.

Güvenlik açsından dikkat edilecekler

Kullanacağınız yalıtım malzemesi aracın tamamını çevirecek. Özellikle yangın ve benzeri durumlar için bu malzemenin yüksek ısılara dayanıklı olması son derece önemli.

Fiyat & Performans

Sağlık ve güvenlik koşulunu tamamlayan malzemeler arasından hangisini seçeceğinizi düşünürken kuşkusuz fiyat & performans oranı en yüksek olanı seçmek gerekiyor. Fiyat konusunda bütçenize yardımı dokunabilecek şeylerin başında bu malzemeleri yapı marketler yerine toptancılarından almak geliyor.

Uygulanabilirlik ve kolaylık

Seçtiğiniz malzemenin sağlıklı ve güvenilir olmasının yanı sıra uygulanabilir olması da son derece önemli. Zira uygulaması kolay olmayan ya da ustalık gerektiren bir malzemeyle tepişirken zaman kaybedebilir ya da malzemeyi zayi edebilirsiniz.

Karavan Yalıtımı için Hangi Malzemeleri Neden Tercih Ettik?

Biz karavan yalıtımı için ilk başta kendinden yapışkanlı 19 mm elastomerik kauçuk sünger kullanmayı düşünmüştük. Karavanın tamamını bununla kaplayacaktık ve ardından döşeme kısmına geçecektik. Bu hem hızlı hem de oldukça kolay olacaktı. Ama daha sonra tercihimizi değiştirdik ve 9 mm elastomerik kauçuk sünger ile 2,5 cm alüminyum folyolu cam yünü kullanmaya karar verdik. Çünkü bu malzemeleri bu şekilde kullanmanın daha sağlam bir yalıtım imkanı yaratacağını düşündük.

Neden kauçuk süngeri ve cam yününü tercih ettiğimiz sık sık soruluyor. Bunları seçmemize sebep olan özellikleri saymadan önce bu malzemelerin karavan yalıtımında sıklıkla kullanıldığını belirtmek isterim. Bu nedenle en çok önerilen malzemelerin de başında geliyorlar.

Elastomerik kauçuk sünger yapı sektöründe genelde boruların etrafında kullanılan bir malzeme. Aynı zamanda özellikle ses yalıtımında da kullanılıyor. Düşük ısı iletlenlik katsayısı sayesinde iyi derecede yalıtım sağlıyor. Yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısı sayesinde su buharı geçirmiyor ve küften de etkilenmiyor. Kauçuk sünger alev yürütmeme özelliğine de sahip.

Isı yalıtımı için sıklıkla tercih edilen cam yünü ise su itici olma özelliği taşıyor ve nemi içine çekmiyor. Çürüme, küf tutma yapmıyor. Yaklaşık 260 dereceye kadar ısı dayanıklı ve tıpkı elastomerik kauçuk süngerde olduğu gibi alev de yürütmüyor.

Karavan Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Karavanın yalıtıma hazır hale gelebilmesi için önce içini sökerek başlıyoruz. Karavanın söküm aşamasını “Karavan Söküm İşlemleri” yazısında anlatmıştım. (Videosu da yazıda mevcut.) Söküm işlemi yapılıp araç temizlendikten sonra yalıtım için kullanılacak malzeme seçilir. Biz yukarıda anlattığım sebeplerle yalıtım malzemesi olarak kauçuk sünger ve cam yünü tercih ettik. Tavanların ve duvarların yalıtımını alta kauçuk sünger üzerine de cam yünü gelecek şekilde yaptık. Yer yalıtımını ise yalnızca kauçuk sünger kullanarak yaptık. Kauçuk süngerler zaten kendiliğinden yapışkanlıydı. Cam yünlerini sabitlemek içinse yapışkanlı çivi kullandık. Şimdi aşama aşama neler yaptık anlatıyorum, dikkatle okuyun.

karavan yalıtımı yapımı

Önce uygulama yapacağımız yerleri tinerle temizledik. Temizlenen bölgeye yapışkanlı çivileri yapıştırdık. Arından ölçülerimizi alarak üzerine kauçuk süngerleri yapıştırdık. Kauçuk süngerlerin üzerine de aldığımız ölçülere göre kestiğimiz cam yünlerini taktık. Malzemeleri çivilere geçirdikten sonra çivilerin açıkta kalan kısımlarına pullarını iliştirdik ve böylece cam yünleri sabitlenmiş oldu. Fazla kalan çivi uçlarını da kestik. Her yeri kapladıktan sonra açıkta kalan cam yünlerinin etraflarını alüminyum bant ile çevreledik ve işlem tamamlanmış oldu.

Bu arada biz ölçü alırken direkt metre ile aldığımız ölçüleri yalıtım malzemesini kullanarak hesapladık. Eğer kalıp olarak kullanabileceğiniz bir kartonunuz olursa işinizi oldukça kolaylaştırabilir.

Önemli uyarı

Bu tarz malzemelerle çalışırken en çok dikkat edilecek şeylerin başında tabii ki sağlık ve güvenlik geliyor. Özellikle cam yünüyle çalışacaksanız mutlaka ama mutlaka bütün vücudunuzu kapatan kıyafetler giymekte ve maske takmakta fayda var. Çünkü cam yününün ufak parçaları çıplak tenle dokunulduğunda batıyormuş hissi yaratarak uzun süre kaşınmanıza sebep oluyor. Yine bu küçük parçalar yüzünden solunum sıkıntısı yaşamamak için maske kullanmak şart.

karavan yalıtımı öncesi ve sonrası

Karavan Yalıtımı Malzemelerinin Maliyeti

2,5 cm cam yününün metrekaresi 8 TL ve bir paketinde 11.52 m² var. 2 paket cam yünü için yaklaşık 185 TL ödedik.

9 mm elastomerik kauçuk süngerin metresi 6.40 TL (kendinden yapışkanlı olmayan). Kendinden yapışkanlı olan 9 mm elastomerik kauçuk süngerin metrekare fiyatı ise yaklaşık 14 TL. Bir rulodan 28.8 m² çıkıyor. 1 rulo için yaklaşık 420 TL ödedik.

Malzemelerin aralarındaki boşluklarda kullanmak için iki adet bant aldık. Bunlar için yaklaşık 20 TL ödedik.

Cam yününü monte etmek için aldığımız 50 adet yapışkanlı çivi için yaklaşık 25 TL ödedik.

Yalıtım malzemeleri için ödediğimiz toplam ücret yaklaşık 650 TL oldu.

Ne Kadar Malzeme Kullandık?

Karavanın içinde yalıtım yapacağımız 10-15 m² bir alan vardı. Aldığımız malzemeleri de buna göre hesap yaparak aldık. 2 paket cam yünü ve 1 rulo kauçuk sünger almıştık ama epey arttı.

Cam yünü: 1 paket cam yününde 16 adet cam yünü kalıbı vardı. Sadece 1 paketten 12 tane kullandık.

Kauçuk sünger: 1 rulo kauçuk süngerde ise 28.8 m² vardı. Bunun yarısından daha azı işimizi gördü.

Alüminyum bant: 2 rulo bandın tamamını kullandık.

Yapışkanlı çivi: Yaklaşık 30 tane yapışkanlı çivi kullandık.

Zaman: Yalıtım işlemleri 2 tam gün sürdü.


Sıradaki aşama –> ELEKTRİK VE ISINMA


Önceki aşama –> SÖKME İŞLEMİ


T5 karavan yapımı sürecini takip et

Aracın karavana dönüştürülme aşamalarını ve karavan yapımını merak ediyorsanız ve takip etmek istiyorsanız @melkeontheroad Instagram hesabı ve @selcukorgen Instagram hesabı ile Melke On The Road Youtube kanalını takip edebilir; yayınladığım karavan yazılarından anında haberdar olmak için mail bültenime abone olabilirsiniz.


Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Karavana dönüştüreceğimiz aracı alana kadar geçen sürede neler yaptığımızı görmek için Karavan’a Adım Adım serisini buradan inceleyebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor