T5 Karavan Yapımı Sökme İşlemi | Karavan Yapımı #3

T5 Karavan Yapımı Sökme İşlemi | Karavan Yapımı #3

Bundan uzunca bir zaman önce arabamızı satıp karavan hayalimizi gerçekleştirmek için ikinci el bir Volkswagen T5 almıştık. Aracımızı nasıl aldığımızı bu yazıda ve yazının içindeki videoda uzun uzun anlatmıştım. Merak edenler linki inceleyebilirler. Aslında aracı aldıktan sonra planımız hemen dönüşüme başlamaktı ama çıkan işler ve bazı aksilikler yüzünden bir türlü başlayamadık. Önce karavan ruhsatı alıp almama konusunda emin olmamız gerekiyordu çünkü arabanın iç dizaynı biraz buna göre netleşecekti. (Karavan ruhsat işlemlerinden ve maliyetlerinden Karavan ruhsatı ve işlemler yazısında bahsetmiştim.) Buna karar verdikten sonra da araya bazı işler ve seyahatler girince dönüşümü bir süre daha ertelemek zorunda kaldık. Zaten İstanbul’da yaşadığımız yerde arabayla rahatça uğraşabileceğimiz özel bir alanımız olmadığı için sokakta yapmaya da pek niyetimiz yoktu. Sonunda yoğunluğumuz biraz azaldı ve alternatif bir çözüm bularak ailemizin yanına geldik. Evlerinin bahçesi arabanın işlerine eğilmek için tam olarak aradığımız yermiş meğer. Volkswagen T5 Karavan Yapımı sürecine nihayet aracın içinde söküm yaparak ve aracı temizleyerek başladık. Bu aşamada neler yaptığımıza hep birlikte göz atalım. Ufak bir anlatımdan sonra sizi yazının en altında yer alan videoyla baş başa bırakıyorum.

T5 Karavan Yapımı Sökme İşlemi Videosu

T5 KARAVAN YAPIMI SÖKÜM AŞAMASI

Herhangi bir aracın karavana dönüştürülmesi için tamamlanması gereken ilk aşama söküm aşaması. Bu aşamada aracın içindeki tüm mevcut kaplamalar sökülür ve araç çıplak hale getirilir. Söküm yapıldıktan sonra aracın içi temizlenir ve varsa paslar giderilir, delikler kapatılır. Biz de işlemlere aracımızın arka tarafında önceki sahibinden kalan ahşap ve alüminyum kaplamaları sökerek başladık. Neyse ki kaplamaların altında ne bir delik ne de ciddi bir pas lekesi yoktu. Her yer son derece temizdi. Silikonla yapıştırılmış malzemelerden geriye kalan silikon izleri dışında zeminde hiçbir iz kalmadı. O kısım da zaten izolasyon ve kaplama ile kapanacak. T5 karavan yapımı söküm aşamasında hangi malzemeleri kullandık ve bu aşamada sırasıyla neler yaptık biraz da onları anlatalım.

Bu aşamada kullandığımız malzemeler

 • İş eldiveni
 • Koruyucu gözlük
 • Matkap
 • Şarjlı tornavida
 • Pense
 • Alyan seti
 • Çekiç
 • Levyemsi bir şey
 • Kazma
 • Falçata
 • Kriko

Söküm aşamasında neler yaptık?

Evet yanlış görmediniz; malzemelerin arasında gerçekten falçata, kriko ve kazma yazıyor. T5 karavan yapımı ile bu malzemelerin ne alakası var dediğinizi biliyorum. Oraya az sonra geleceğim ama ondan önce bahsetmek istediğim çok önemli bir ayrıntı var. Söküm aşamasının ve diğer tüm aşamaların olmazsa olmaz malzemelerinin başında kesinlikle kişisel koruma malzemeleri geliyor. Böyle bir işe girişmek istiyorsanız mutlaka iş eldiveni ve gözlük kullanmalısınız. Aksi halde kendinize zarar verebilirsiniz çünkü yapılan iş ufak kazalara çok müsait bir iş. Bir de tozdan kolay etkilenen bir bünyeniz varsa çalışırken fazla toz olabileceği için bir maske kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bizim aracımız ruhsatta 5+1 olarak görünüyor. Yani arkada üç kişilik bir koltuğumuz var. Söküm aşamasında işe önce arabanın arkasındaki koltukları çıkararak başladık. Bundan sonra temel olarak arabanın içinde gördüğümüz tüm vidaları ve orijinalinde olmayan parçaları söktük desem herhalde neler yaptığımız net olarak anlaşılır. Vidaları sökmek için şarjlı tornavida; perçinleri sökmek için matkap; tavan döşemesini sökmek için alyan; yerdeki bazı cıvataları sökmek için de pense kullandık. Arabanın içindeki her şeyi sökmek deyince kulağa çok zor ve zahmetli geliyor ama buraya kadar aslında o kadar da yorucu sayılmazdı. Elbette çok kolay değil ama bizi zorlayan öyle bir yer oldu ki onun yanında yaptığımız diğer şeylerin lafı bile olmaz.

Neden kriko biraz anlatsana

Arabanın tavan kaplamasını ve duvarlardaki kaplamaları söktükten sonra sıra yer döşemesini sökmeye geldi. Ve belki de bizi en çok uğraştıran yer burasıydı. Listese gördüğünüz kazma, kriko, falçata gibi bütün alakasız malzemeleri de burada kullandık çünkü çaresizlikten her şeyi denemeye çalıştık. Yer döşemesini yan duvarlara tutturmak için kullandıkları siyah silikon yapıştırıldığı yerden çıkmama konusunda oldukça direndi. Döşemenin çıkmasında zorluk bununla da kalmadı. Yer döşemesini zemine yine silikonla yapıştırdıkları için onu sökmek de başlı başına bir işti. Siyah silikonları önce levye ile kanırtarak çıkarmaya çalıştık; olmadı. Birleşme noktalarını levye ve çekiç ile ayırmaya çalıştık; işlemedi. En sonunda falçata ile kesmeye çalıştık; ilginç bir şekilde işe yaradı ama bu sefer de yer döşemesini zemine yapıştırılan silikon yüzünden çıkaramadık. Yaklaşık bir iki saatlik uğraşmanın ardından bir kısmını açmayı başardığımız kaplamanın altında zar zor kriko girecek kadar bir boşluk yarattık. Ve kaplamanın ilk kısmını ancak bu kriko yardımıyla zeminden ayırabildik.

Yer kaplamasının İkinci parçasını ise ne yaptıysak zeminden ayıramadık. Kriko sokacak boşluğu yaratmak yine en az bir iki saatimizi aldı. Bu kısımdaki boşluğu da artık denemediğimiz malzeme kalmadığı bir esnada kazma sayesinde halledebildik. Oluşturduğumuz boşluğa bir mucize yaratması için itelediğimiz kriko yer kaplamasının ikinci parçası için de çalıştı ve zemin kaplamasını tümüyle sökmüş olduk.

Sökülen bölgenin temizlenmesi

T5 Karavan Yapımı

Normalde sökülen yerlerin altından pas lekeleri çıkması halinde bu lekelerin izolasyon aşamasından önce  mutlaka temizlenmesi gerekir. Aynı şekilde kaplamaların altında delikler varsa bu delikler de düzgünce kapatılmalıdır. Ancak bizim aracımızın altı son derece temiz olduğu için pas veya delik işleriyle hiç uğraşmamız gerekmedi. Yalnızca söktüğümüz parçalardan geriye kalan şeyleri temizlememiz yetti.


Sıradaki aşama –> YALITIM YAPIMI


Aracın karavana dönüştürülme aşamalarını ve karavan yapımını merak ediyorsanız ve takip etmek istiyorsanız @melkeontheroad Instagram hesabı ve @selcukorgen Instagram hesabı ile Melke On The Road Youtube kanalını takip edebilir; yayınladığım karavan yazılarından anında haberdar olmak için mail bültenime abone olabilirsiniz.


Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

 • Hasan
  24 Nisan 2020, 07:26

  Merhaba
  Kac aylik bir surecte ticari ruhsatla dolaştınız.Vize haricinde hic bir sıkıntı oldu mu ?
  Mesela cevirmeye girdiginizde veya polis arama yaptığında karavan ruhsatı olmadigi icin sorun çıktı mı?
  cok teşekürler şimdiden

  CEVAPLA
  • Melke@Hasan
   24 Nisan 2020, 10:22

   Merhaba, hala ticari ruhsatla dolaşıyoruz. Herhangi bir çevirmeye girmediğimiz için bir sorunla da karşılaşmadık. Bu konuyu biz de merak ediyoruz. Araştırdığımızda gördük ki çeşitli şeyler söylenmiş ama çoğunluk polislerin sorun etmediğini söylüyor ancak tabii bilemiyoruz.

   CEVAPLA
 • Hasan
  24 Nisan 2020, 19:50

  Arac ticari gectigi icin K2 belgesi isteniyor mu ?
  Bunun hakkında bir bilginiz var mı ?

  CEVAPLA

Yeni Yazılar