Neden Karavan? Karavanla Seyahat Etmeniz İçin Sebepler

Neden Karavan? Karavanla Seyahat Etmeniz İçin Sebepler

Karavan yapacağım aracımı aldıktan sonra tüm dönüşüm aşamalarını, tüm maliyetleri ve kullandığım malzemeleri ‘T5 Karavan Yapımı serisinde detaylarıyla anlattım. Eğer karavan yapımı ve dönüşüm hakkında bilgi almak isterseniz karavan yapımı serisinden ve Melke On The Road youtube kanalındaki karavan yapım videolarından tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Peki ama her şeyden önce neden karavan diye sorduğunuzu da duyar gibi olduğum için böyle bir yazı hazırlamak istedim. Hazırsanız karavanla seyahat etmeniz için çok mantıklı sebeplerimi sizinle paylaştığım bu yazıya başlayabilirsiniz.

Karavan ile seyahat fikri

Karavanla seyahat etmek uzun zamandır gerçekleştirilecek hayaller listemin ilk sıralarında yer alıyordu. Bisikletle yaptığım ve İstanbul‘dan Hindistan‘a uzanan ilk uzun seyahatimin aslında karavanla olmasını istemiştim. Ama o dönemde mevcut imkanlarım karavanla seyahat etmek için uygun değildi. Aynı zamanda tanıştığım birkaç yabancı gezgin sayesinde bisikletle seyahat etmek de oldukça ilgimi çekmişti. Karşıma uygun bir tur bisikleti de çıkınca merak ettiğim bir diğer şey olan bisikletle seyahati deneyimlemek daha makul gelmişti. O yüzden karavanla seyahat planım da biraz beklemek zorunda kalmıştı. Bugün, içinde bulduğum şartların da elverişli olmasıyla birlikte uzun süredir kenarda bekleyen karavan ile seyahat etme planını biraz farklılaştırarak bir kez daha devreye sokmaya karar verdim. Yani anlaşılacağı üzere bu defa gündeme gelen karavan edinme konusu daha öncekinden biraz daha değişik olacak. Karavanla sadece seyahat etmek istemiyorum.

Karavanda yaşamak istiyorum. İşte bunu gerçekleştirirken hem kendimi motive etmek için hem de hayallerimi nasıl gerçekleştirdiğimi merak edenleri bilgilendirmek için bu yazı dizisine başladım.

Denemeden bilemezsin!

Onlarca seyahat şekli arasında henüz sadece otostopla, bisikletle ve motosikletle seyahat etmeyi deneyimledim. Her biri birbirinden farklı ve kendi içlerinde avantajları ve dezavantajları olan seyahat şekilleriydi. Ve her birinde yola çıkmadan önce hayal ettiklerimle yola çıktıktan sonra karşılaştıklarım arasında dağlar kadar fark vardı. Her ne kadar yola çıkmadan önce seyahat eden insanlardan yolun güzelliklerini olduğu kadar zorluklarını dinlemiş olsam da her deneyim kişiye özel olduğu için yolda karşıma hiç düşünülmeyen ayrıntıların çıkabildiğini gördüm.

Mesela şahsen otostopla seyahat etmenin yorgunluk dışında çok fazla dezavantajı olduğunu söyleyemem ama bisikletle seyahat etme konusunda çok güzel bir hayaller-hayatlar serisi yapabilirim. Bunlardan en komiği bisikletle seyahatime başlamadan önce yokuşlar konusundaki özgüvenim ile ilgili anılarım. “Yokuşlarda ne yapacaksın?” diye soranlara içten içe gıcık olup, optimistik bir havayla “Olmazsa en kötü iner iterim, nedir yani?” cevabını verdiğim günleri hatırlayınca ne kadar masummuşum diyorum. Bu cevapları verdikten kısa süre sonra bu meselenin uğruna yokuşlarda bisiklet sürmek başlıklı bir yazı yazacak kadar elzem bir konu olduğunu anladım.

Yani basit bir anlatımla 10 ay süren seyahatimden döndükten sonra yazdığım bisikletle seyahatin avantajları ve dezavantajları yazısında belirttiğim 8 dezavantajın yarısından haberim bile yokmuş öyle söyleyeyim. O yüzden az sonra neden karavan ile seyahat etmek istediğimi açıklamaya çalışacağım kısmın yola çıktığımda başıma geleceklerle çok alakası olmayabilir. Karavan Günlükleri serisine başladığım zaman bu yazıyı hatırlayıp arkamdan kıs kıs gülmeyin. Çünkü denemeden bilemem.

Neden Karavan?

Çünkü neden olmasın diyerek yazıyı burada noktalayabilirdim ama senelerdir içimde tutuğum çok fazla hayal var. Kaçarı yok, mecbur anlatacağım. Anlatmaya başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum; karavanla seyahat etmek veya karavanda yaşamak da tıpkı diğer her şey gibi hem artıları hem de eksileri olan bir seyahat ve yaşam biçimi. Ama ben bu yazıda neden karavan istediğimi anlatmaya çalışacağım için eksilere değinmeyi düşünmüyorum. Varsa bir eksisi onları zaman içinde hep beraber göreceğiz ve hayıflanacağız zaten. Şimdi gelelim neden karavan sorusuna.

 • Minimal yaşamak istiyorum

Yazının başında da dediğim gibi karavanı önceleri sadece bir seyahat aracı olarak kullanmak isterken bugün aynı zamanda bir yaşam alanı olarak kullanmayı hayal ediyorum. E tabii karavan küçücük bir kutu olduğu için bu sayede ihtiyacım olan minimum eşya ve minimum tüketim ile yaşayabilmeyi umuyorum. Çünkü zaten ihtiyacımdan fazlasını istesem de yerim olmayacak. Minimal yaşamak için bundan daha iyi bir fırsat olamaz.

 • Tek bir yere bağımlı olmama arzusu

Günümüzde bir ev edinerek aslında tek bir yeri kendimize bir istasyon olarak seçiyoruz. Ve her defasında bizim için güvenli bölge olan o yere bir şekilde geri dönüyoruz. Pek çoğumuz kurmuş olduğu düzeni değiştirmekten veya yeni bir düzen kurmaktan korktuğu için gerçekleştirmek istediklerini ertelemek hatta bazen bunları göz ardı etmek zorunda kalıyor. İşte ben yerleşik hayatın sebep olduğu bu ait olma zorunluluğunu bir süre de olsa hayatımdan çıkarmak, en azından bunu denemek istiyorum.

 • Mümkün olduğunca seyahat etmek istiyorum

Karavan bildiğiniz gibi dört adet tekeri olan motorlu bir taşıt. İçine yakıtını koyduğunuz ve gerekli bakımlarını yaptığınız sürece sizi her yere götürebilecek güzel bir kardeşimiz. O yüzden aslında istediğiniz her an seyahat edebilme özgürlüğüne sahip oluyorsunuz.

 • Beğendiğim her manzarada uyuyabilme imkanı

Karavanla seyahat etmenin bana en çekici gelen taraflarından biri yatağımı beğendiğim bir manzaranın önünde kurabilme özürlüğü olması. Aynı zamanda beğendiğim bir manzaranın önünde yemeğimi hazırlayabilir; hazırladığım yemeği manzaralı bahçemde mideye indirebilirim. Beğenmediğim manzaralardan da dilediğim zaman kaçabilirim.

 • Seyahat ederken çalışmaya devam etmek istiyorum

Seyahat ederken çalışabilmek için aslında ille de karavanla seyahat etmeye gerek yok. Ama sürekli hareket halinde olup da bir yandan kalacak yer ayarlamaya çalışıp öbür yandan bilet bakarken insanın kafası epey yoruluyor. Karavan aslında bir ev ortamı sunduğu için benim için evimin salonunda çalışmaktan çok da farklı olmayacağını düşünüyorum. O yüzden daha kolay çalışabilirmişim gibi hissediyorum.

 • Mevcut yaşam şeklime göre daha ekonomik bir yaşam imkanı

Bir karavan edindikten ve içini istediğim gibi düzenledikten sonra -kişisel ihtiyaç ve giderlerin dışında- geriye sadece yakıt, vergi ve bakım ücretleri kalıyor. Bu giderlerin senelik olarak hesabını yaptığımda ve çıkabilecek sürpriz masrafları eklediğimde, kira, elektrik, su, doğalgaz, aidat gibi giderlerin senelik masrafının en az yarısı oranında azaldığını görüyorum. Aynı zamanda hem ev hem de araba için ayrı ayrı masraf yapmaktansa bir arada masraf yapıyor olmanın da bütçesel açıdan büyük bir etkisi var.

 • Diğer opsiyonlara göre daha ekonomik bir seyahat şekli

Özellikle yakıta en fazla parayı ödeyen ülkelerden birinde yaşadığımız için yakıt giderini düşündüğümüzde karavan ile seyahat etmek çok da makul gelmeyebilir. Ama karavanla seyahat ederken aynı zamanda yatak odanızı ve mutfağınızı da yanınızda taşıyorsunuz. Bu sayede kalacak yer ücreti ödenmediği ve yemekler karavanda hazırlandığı için konaklama ve yeme-içme masrafları azalıyor.

 • Daha az karbon ayak izi

Fosil yakıt yakarak gezen bir araç edinirken ortaya atılacak en son dilek bu olurdu herhalde. Ama olaya bir de şu açıdan bakın: Bir kere daha az eşya ile yaşayacağım. Elektriğimi kendim üreteceğim. (Bundan daha sonraki yazılarda ayrıntılı şekilde bahsedeceğim.) Su kullanımı kısıtlı olacağı için daha az su harcayacağım. Karavan sayesinde ekstra bir araba ve uçak kullanmayacağım. Özellikle uçaklar karbon ayak izi söz konusu olduğunda kullanılan yakıtla ve birim zamanda atmosfere maksimum zararı veren ulaşım araçları arasında ilk sırada yer alıyor. Bunları iki kişilik düşündüğümüzde en azından mevcut hayatımızda bıraktığımızdan daha az karbon ayak izi bırakıyor olacağız.


T5 karavan yapımını youtube kanalından takip etmeyi unutma!


Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

17 Yorum

 • Aytaç
  4 Eylül 2018, 01:12

  Selam, sizi nasıl takip etmeye başladığımı bilmiyorum ama takip keyifli. Karavan sahibi olup sürekli gezer olmak hep düşünüp hayal ettiğim bişey . Karavanı hayatınıza adapte etme sürecini merakla bekliyorum …. Bol şans

  CEVAPLA
  • Melke@Aytaç
   4 Eylül 2018, 01:17

   Merhaba, çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için. Elimden geldiğince süreci anlatmaya çalışacağım. 🙂

   CEVAPLA
 • Sevil Mert
  4 Eylül 2018, 14:45

  Resmen benim de karavan alasım geldi ✌️Heyecanla takip edeceğim bu seriyi 😘

  CEVAPLA
 • huseyin c
  4 Eylül 2018, 16:25

  Günlerdir karavan fotoğrafları, araç fiyatları, nasıl yaparım gibi araştırmalar yaparken size rast geldim.
  Öncelikle cesaretinizden dolayı sizi kutluyorum, 43 yaşında bir erkek olarak sizin yaptıklarınızı yapacak cesareti bulamadığım için utanç duydum. Karavan araştırması yapıyorum, karavandan çekme karavana ondan küçük 750 kilo karavana kadar değişik karavanlara baktıkdan sonra motokaravan yönünde karar aldım , ancak bu konudada büyüklük konusunda seçim yapamadım duş ve banyolu olmasının istiyorum , inşallah nasip olur ise bende uzun bir süre karavanda yaşamak istiyorum.. 15 veya 17 m3 bir motokaravan hayallerim var takip ediyorum sizi….

  CEVAPLA
  • Melke@huseyin c
   4 Eylül 2018, 18:05

   Merhaba, öyle düşünmeyin lütfen. Her şey insanın hayatına belli bir zamanda belli şeyler sayesinde uğruyor. O yüzden bazı şeylerin yaşı olduğuna dair inanış çok yaygın olmasının yanında aynı zamanda da yanlış. Ne güzel ki hayalleriniz için bir noktada harekete geçebiliyorsunuz. Benzer karavanlar hayal ediyoruz. Bir sonraki yazıda nasıl bir karavan istediğime yönelik bilgiler paylaşacağım. Sizin yorumunuzu da görmek isterim. 🙂

   CEVAPLA
 • Ulaş
  4 Eylül 2018, 18:22

  Yazınizin başindayim ama dusunceler ayni olunca linkinizi acarsaniz takipte kalmak istiyorum festen diilde direk sizin sayfanizdan yani😉birinci elden yazinizi okumak isterim

  CEVAPLA
  • Melke@Ulaş
   4 Eylül 2018, 18:25

   Merhaba, çok teşekkür ederim yorumunuz için. Dilerseniz sayfayı açtığınızda çıkan pop-up’a mail adresinizle kayıt olarak yazılardan yayınlandıkları anda haberdar olabilirsiniz.

   CEVAPLA
 • G.Kursat
  4 Eylül 2018, 18:26

  Oncelikle çok guzel bir plan veseyahat konusundaki her plan guzeldir aslinda ama .
  .
  Seyahat ederken çalışmak demişsin iz acabâ ne iş ile uğraşıyorsunuz

  CEVAPLA

Yeni Yazılar