Bisikletle Seyahatin Avantajları ve Dezavantajları

Bisikletle Seyahatin Avantajları ve Dezavantajları

Seyahat etmenin birçok farklı yöntemi var. Bisiklet de son yıllarda seyahat etmek denince akla gelen yöntemlerden biri. Ama aynı zamanda akıllarda en çok soru işareti bırakan seyahat biçimi de bisikletle seyahat. Bisikletle seyahat etmenin diğer seyahat şekillerine göre avantajlı olduğu noktalar olduğu gibi epey kullanışsız olduğu durumlar da var. Bisikletle seyahatin avantajları ve dezavantajlarını seyahatim boyunca edindiğim deneyimleri göz önünde bulundurarak aşağıda açıklamaya çalıştım. Benim aklıma gelmeyip sizin aklınızda olan şeyler için yorumunuzu bırakabilirsiniz.

Bisikletle Seyahatin Avantajları

 • Çevre dostu

  Bisiklet herhangi bir yakıt yakmadığı ve çevreye bir duman salmadığı için son derece çevre dostu bir ulaşım aracı. Sırf bu yüzden bile belki uzun turlarda olmasa bile şehir içinde kullanmaya değer.

 • Yakıt gideri yok

  Bisiklet yakıt yakmadığı için yakıt alma derdi yok.

 • Bütçe Dostu

  Bisiklet satın almak için belli bir meblağ harcamak gerekiyor. Seçtiğiniz bisikletin türüne ve kalitesine göre bu meblağ çok yüksek olabileceği gibi düşük de olabilir. Ama her ne olursa olsun bu parayı harcadıktan sonra ulaşımınızı büyük ölçüde bisikletle sağladığınız için çoğunlukla ulaşıma bütçe ayırmanız gerekmiyor. Üstelik yakıt yakmaması nedeniyle de ekstra bir bütçe yaratmıyor. Yani bisiklet düşük bütçeli seyahatler için oldukça uygun bir araçtır.

 • Sağlıklı yaşam

  Bisikletle seyahat ederken her gün pedal çevirerek düzenli sporunuzu yapabilir bu sayede sağlıklı yaşayabilirsiniz. Spor yaptığında mutlu olan ve kendini iyi hisseden insanlardansanız bisiklet sizin için en doğru tur araçlarından biri olabilir.

 • Seyahat süresince her ayrıntıyı yakalama imkanı

  Yavaş seyahat edildiği için çevredeki her türlü ayrıntıyı görme şansını yakalıyorsunuz. Normalde arabayla geçtiğinizde görmediğiniz ayrıntıları yakalayabiliyorsunuz. Yol kenarında mola verip meyve ağaçlarından meyve yiyebilmenin özgürlüğü tarif edilemez.

 • Dost edinme kolaylığı

  Bisiklet nedendir bilinmez dışarıdan bakıldığında son derece güvenilir ve sevgi dolu bir imaj çizmenize sebep oluyor. O nedenle insanlar çoğunlukla daha sıcak kanlı davranıyorlar. Sizi misafir etmekten ve bisikletiniz hakkında sorular sormaktan keyif alıyorlar.

 • Minimal yaşam

  Bisikletle seyahat ederken bisiklet çantalarında sadece ihtiyacınız kadar şeyi taşıdığınız için az eşyayla minimal yaşamı deneyimleyebilirsiniz. Hayatınızı sadece ihtiyacınız olan şeylerle geçirmenin hafifliğini yaşayabilirsiniz.

 • Seyahat edilen bölgelerdeki topluluklarla kaynaşma imkanı

  Gittiğiniz yerlerde bisikletli topluluklarla iletişime geçerek kolaylıkla arkadaş edinebilirsiniz. Bu topluluklar size hemen her konuda yardımcı olacaktır.

Bisikletle Seyahatin Dezavantajları

 • Özellikle çadır konaklamalarında güvenlik etkeni

  Bisikletle seyahat ederken en önemli şeyiniz bisikletiniz oluyor. Çünkü bisikletiniz giderse çantalarınızı taşımanızın bir yolu yok. Ya da çantalarınız giderse bisikletinizin pek bir önemi kalmıyor. Çantaları çadırınızın içine alabiliyorsunuz ama bisikleti genelde çadırın dışında güvenlikli bir şekilde bırakmak gerekiyor. Bu nedenle bisikletinizin güvenliğini sağlamak için harcayacağınız çaba hırsızlığın sıkça yaşandığı bazı ülkelerde psikolojik olarak sizi çok fazla etkileyebilir.

 • İklim koşullarından ve hava olaylarından maksimum seviyede etkilenme

  Bisiklet gibi korunmasız bir seyahat aracıyla dış etkenlerden diğer seyahat şekillerine göre çok daha fazla etkilenebilirsiniz. Yağmur, kar ve benzeri hava olayları bisiklet sürmenize engel olacak kadar etkili olabilir. Veya bir köy yolunda, otobanda ilerlerken birden bastıran yağmurdan kaçacak bir yer bulamayabilirsiniz. Ekipmanlarınızın kalitesinin devreye girdiği noktalardan birinde sabrınızı da sınıyabilirsiniz.

 • Acil durumlarda özgür hareket edememe

  Acil bir durum yaşandığında bisikletinizi ve çantalarınızı bırakıp bir yere gitmeniz zor olabilir. Misal kaza halinde kendinizi düşündüğünüz kadar bisikletinizi ve çantalarınızı da düşünmeniz gerekebilir.

 • Dikkat çekme

  Bisikletle seyahat etmek ne yazık ki hala çok normal görülmüyor. O nedenle çevredekilerin uzaylı görmüş bakışlarına maruz kalabilirsiniz. Bu da tabiri caizse olur olmadık yerlerde ampül gibi parlamanıza sebep olur. Nedense bisikletle seyahat edenler etraftakilere ilginç geldiği kadar aynı zamanda zengin de geliyor. Bu gibi durumlarda parıldamak pek işinize gelmeyecektir.

 • Yorgunluk nedeniyle sık sık uzun molalar verme ihtiyacı

  Özellikle bisikletle seyahat etmeye alışık değilseniz ilk zamanlarda bisiklet sürerken yorgunluk hissedeceğinizden uzun molalar verme ihtiyacınız doğabilir. Bu da yavaşlamanıza sebep olabilir.

 • Şehir içinde müze vb yerleri gezerken bisikleti bırakacak yer bulma problemi

  Şehir içinde bisikletle seyahat ederken müze vb yerlere girerken bisikletinizi dışarıda bırakmanız gerekecektir. Bu durumda yanınızda tanıdık biri veya eşyalarınızı bırakacak güvenli bir yer yoksa bu gibi yerlere giremeyebilirsiniz.

 • Toplu taşıma kullanımlarında ödenmesi zorunlu ek ücretler

  Genelde bisikletle seyahat edeceğiniz için bir ulaşım gideriniz olmasa da bazı durumlarda bisikletinizi bir toplu taşıma aracıyla taşımanız gerektiğinde bisiklet için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Örneğin doğu ekspresine bisikletle binmek istediğinizde kişi başı bilet fiyatına yakın bir meblağı bisikletiniz için ödersiniz.

 • Couchsurfing gibi uygulamalarla konaklarken bisiklet için ekstra yer bulma derdi

  Yerel insanların evinde misafir olacağınız zaman bisiklet için ekstra yer bulmanız gerekecektir. Ve çoğu insanın evinde böyle bir yer olmayabilir. Bu nedenle konaklama güçlükleri yaşayabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

 • Hamza Mutlu
  19 Mart 2018, 14:51

  Bisikletle seyahat boyunca gerçek anlamda yolda olunacağı için çok daha farklı yerleri keşfetme imkanınız oluyor. Kimsenin gitmediği yerlere bağımsızca gidebiliyor ve kendinizle daha çok yüzleşme imkanı buluyorsunuz. Insanlara ve sehir merkezlerine daha az bağlı oldugunuz için daha da özgür hissedebiliyorsunuz. Yoldaki tüm rota seçenekleriniz, dinlenme noktalarınız ve hızınız tamamen size ait. Ve bisiklet sürdükçe yorulmanın beraberinde getireceği hazları da yaşayabiliyorsunuz. Bir yokuşun sonunda gerçekten başardım hissini mesela 🙂 Mevlana demiş ya hani “varılan yerin tatlılığı, yolculukta çekilen zahmetle ölçülür” diye… iyi pedallarlalar 🙂

  CEVAPLA
  • Melke@Hamza Mutlu
   19 Mart 2018, 14:57

   Ben bazen bu anlattıklarınızı açıklamak için arabayla geçtiğiniz yerlerden bir de bisikletle geçin diyorum arkadaşlarıma. İkisi birbirinden o kadar farklı ki. 🙂

   CEVAPLA
 • Owlso
  19 Mart 2018, 15:09

  Yazida gorulsugu gibi, Dezavantajlarinin avantajlarina gore daha fazla olmasina ragmen yapiliyor, arzulaniyor olmasinin bir nedenleri var. Anlatilmaz yasanir mi desek?

  CEVAPLA
  • Melke@Owlso
   19 Mart 2018, 15:11

   Öyle de diyebiliriz. 🙂 Ama baktığımızda zaten hemen her seyahat şeklinin benzer dezavantajları var. O yüzden bu biraz da terazi meselesi. Dezavantajı fazla dahi olsa keyfi terazide daha ağır basıyorsa yine de denemeye değerdir. 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar