Kon Mari Yöntemi: Keyifli Yaşam Alanları Kurun

Kon Mari Yöntemi: Keyifli Yaşam Alanları Kurun

Herkese güzel bir günden selamlar! Geçtiğimiz haftalarda yaşamındaki fazlalıklardan kurtulmak ve hayatlarını sadeleştirmek isteyenler için Minimal Yaşama Geçiş Rehberi paylaşmıştım hatırlarsanız. Aldığım geri dönüşler sayesinde gördüm ki bu rehber, evlerimizde durduğumuz şu günlerde keyifli, enerjisi yüksek ve hacmi hafif yaşam alanları oluşturmak isteyenler için son derece faydalı bir rehber olmuş. Gerçekten belki de daha önce içinde yaşadığımız, anılarımızı biriktirdiğimiz, vaktimizin büyük bir kısmını geçirdiğimiz yerlere bu kadar dikkatli bakma fırsatımız olmamıştı. Bir bakışta belki de senelerce göremediğimiz şeyleri görmemiz bu yüzden… Minimal yaşamanın hafifliğinden sual olunmaz ama hayatlarını neye göre minimalleştireceğini bilmeyenler, özellikle ihtiyaç olan eşya seçimini nasıl yapacaklarını soranlar çok oldu. Tüm eşyaları atacak mıyız, yeni eşyalar almak zorunda mıyız, sesimiz evin bomboş duvarlarında iyice yankılandığında mı anlayacağız minimal olduğumuzu, nedir bunun ölçütü diyenler için belki de daha önce hiç duymadığınız muhteşem bir yöntemi anlatacağım şimdi. Bu yöntem sayesinde hayatınızda başka şeyler için kolayca yer açabileceksiniz. Hangi eşyanın kalacağına, hangi eşyanın gideceğine kolayca karar vermek için Kon Mari yöntemi aradığınız yöntem olabilir.

Hangi eşya gidecek, hangi eşya kalacak?

Minimal yaşamın belki de en sancılı olan kısmı geçiş dönemi. Senelerdir yaşamaya alıştığımız yolu değiştirmeye çalıştığımızda haklı olarak afallıyoruz. Çünkü bize yıllarca fazla eşyanın göz çıkarmayacağı öğretildi, belki bilinçsizce istifçiliğe itildik, belki bir şeyleri saklamak kendimizi garantiye almanın başka bir yoluydu… Yani netice olarak bir şekilde eşyalara fazlaca bağlandık. Birçok eşyayı kullanmıyor olmamıza rağmen ya lazım olursa diye istifledik, bir kısmından anısı var diye, bir kısmından da hiçbir sebebi olmamasına rağmen kurtulamadık. Ama şimdi burada olduğumuza ve bu yazıyı okuduğumuza göre, fazla eşyanın yükten başka bir şey olmadığını ve daha fazlasına ihtiyacımız olmadığını görüyoruz ve bugüne kadar yaptığımız bütün bu hatalı kodlamaları değiştirerek minimal yaşamaya karar veriyoruz demektir.

Elbette minimal yaşamda bizimle kalacak eşyaları belirlerken ilk koşul ihtiyaç. Minimal yaşam ihtiyaç duymadığımız, gerçekten kullanmadığımız şeylerin hayatımızda olmaması gerektiğini savunuyor. Minimal Yaşama Geçiş Rehberinde hangi eşyanın ihtiyaç olduğuna, hangisinin ihtiyaç olmadığına nasıl karar verebileceğimizi daha önce anlatmıştım. Bugün ihtiyaç maddesine yeni bir madde ekleyeceğiz ve bir eşyanın evimizde kalıp kalmayacağına karar verirken bu iki önemli unsuru birlikte değerlendireceğiz.

Kon Mari yöntemi nedir?

Kon Mari yöntemi, basitçe hayatınıza neşe katmayan fiziksel her şeyden kurtularak evinizi sadeleştirmek, yeniden organize etmek için var olan oldukça kullanışlı ve uygulaması kolay bir sistemdir. Marie Kondo tarafından geliştirilmiş minimalist bir ev düzenleme yöntemi olan Kon Mari yönteminin prensibi ise kişinin her eşyaya “Bu bana neşe veriyor mu?” sorusunu sorup, hayır cevabı aldığı eşyaları hayatından çıkarmasına dayanır. Bu yöntemin ayrıca minimal yaşamaya başladığında çok sevdiği şeylerden kurtulmak zorunda kalacağını düşünerek endişe duyanların imdadına yetişen bir yöntem olduğunu da söyleyebiliriz. Hani bana hep soruyorsunuz ya, biblo koleksiyonumdan kopamam, ne yapmalıyım diye; işte cevabı burada. Biblo koleksiyonunuz neticede bir eşya topluluğudur ve işlevsel değildir. Fakat size neşe mi veriyor? Tozunu almakla ilgili bir sıkıntınız yok mu? Bakmaktan keyif mi alıyorsunuz? Öyleyse bırakın kalsın.

Bu yöntemi bulan ve metoda adını veren Marie Kondo, Kon Mari Japon düzenleme uzmanı ve aynı zamanda bir yazardır. Kondo düzenleme ve organize etme üzerine dört kitap yazmış ve bu kitaplar bugüne kadar milyonlarca satış gerçekleştirmiş. Marie Kondo’nun Kon Mari yöntemi sadece evimize değil hayatınızın tamamında uygulanabilir. Kıyafetlerinizi katlarken, evinizi dizayn ederken ya da evinizdeki eşyaları düzenlerken Kon Mari kullanmak, bakış açınızı hayatınızı ve günlük rutininizi çok farklı bir yöne doğru yöneltebilir.

Kon Mari yöntemini uygulamak

Kon Mari yöntemi için ilk adım yaşantınızda, dağınıklığı yok etmeye ve daha organize olmaya çalışırken evinizdeki eşyalarla fiziksel olarak iletişime geçmektir. Eşyalarla fiziksel olarak iletişime geçmek… Hmm… Biraz saçma geliyor öyle değil mi? İçinizden böyle bir şey mümkün mü ya, ne saçma bir cümle diye söyleniyor ve gülüyor olabilirsiniz. Ama bunu yapmak oldukça basit. Evinizdeki her bir eşya için kendinize şu soruyu sorun; bu obje bana keyif veriyor mu? Soruyu biraz daha çeşitlendirelim. Bu vitrin bana keyif veriyor mu? Bu televizyon ünitesi bana keyif veriyor mu? Bu takım çantası bana keyif veriyor mu? Alacağınız yanıtlar için şimdiden üzgünüm çünkü hayatınızda yer kaplayan ve hiç bir işe yaramayan bir sürü eşyanız olduğundan son derece eminim. Size keyif vermeyen eşyalardan kurtulmak bir anlamda hayatınızda kendiniz için yeni bir alan oluşturmak anlamına da gelir. O yüzden bu söylediğimi etraflıca düşünerek bu soruya gerçekten samimi yanıtlar vermek işinizi kolaylaştırabilir.

Kon Mari yöntemi sadece yaşantınızdaki fazla eşyalardan kurtulmak için geliştirilmiş bir yöntem değildir. Bazı eşyalardan kurtulmayı kolaylaştırmanın yanı sıra bu yöntem aynı zamanda sevdiğiniz ve size keyif veren eşyaları saklamanızı da sağlar. Yani size keyif vermeyen eşyaları hayatınızdan uzaklaştırırken aynı zamanda size gerçekten keyif veren eşyaları da bulup hayatınızda olmaları gerektiği yerlere yerleştirebilirsiniz.

5 adımda Kon Mari yöntemi

Kon Mari’yi evinize başarıyla uygulamak için bilmeniz gereken birkaç basit ama dikkat gerektiren ipucu var. Gelin ve başlamak için bu ipuçlarını birlikte takip edelim ve evlerimizde bize keyif veren şeylere daha çok yer açarak hayatımızın enerjisini değiştirelim.

1. Tek seferde bitirin

Günde bir odayı temizlemek yerine, bütün bir günü veya hafta sonunu bu işe adayın. Bir işi yapmayı geniş bir zamana yayarsanız birkaç hafta veya ay içinde tekrar eski haline gelecektir. Bu biraz göz korkutucu gelebilir. Fakat yapacağınız işin hepsini bitiremeseniz bile elinizden geleni yapıyor olmak size keyif verecektir.

Kon Mari yöntemi

2. Hedefinizi gerçeğe uyarlayın

Bir şeyler atmadan önce ideal yaşam tarzınızın ne olacağına karar verin. Bir tanrıça gibi yaşamak istiyorum gibi soyut hedeflere sahip olmak, temiz bir evde yaşamak istiyorum düşüncesinden çok daha sonra gelir. Bu tür somut terimlerle düşünerek, sahip olmak istediğiniz ev ve yaşam tarzını daha doğru bir şekilde gerçeğe uyarlayabilirsiniz. O yüzden odalarınızda farkındalıkla vakit geçirin. Odanın hangi köşesinde oturmak size daha iyi geliyor? Odaya bütün açılardan bakın. Hangi eşyaların olmasını istiyorsunuz? Baktığınızda görmek istediğiniz şey ne?

3. Mutsuzluğu davet etmeyin

Kon Mari yöntemi bize keyif veren şeylere odaklanırken mutsuzluğu hayatımıza sık sık davet ettiğimizi de gösteriyor. Hayatımızdaki gereksiz eşyaların etrafımızda bulunması aslında daha fazla olumsuzluğun da yanımızda olması anlamını taşıyor. Sevdiğimiz ve keyif aldığımız şeylere odaklanarak bu sorunu ortadan kaldırabiliriz. Bize neşe getiren öğeleri etrafımızda tutarsak bir anlamda mutsuzluk yerine mutluluğu etrafımıza toplarız. Kulağa harika geliyor değil mi?

Kon Mari yöntemi

4. Kategoriye göre değil yere göre düzen

Çoğu insan aynı kategoriye giren eşyaları farklı yerlerde saklar.  Muhtemelen sizin de dolabınızda ve şifoniyerinizde çeşit çeşit kıyafet vardır. Şimdi bir düşünün. Bugüne kadar kıyafetlerinizi nasıl katlıyordunuz? Eşyalarınızı yeni bir katlama yöntemi ile yerden tasarruf ederek daha az dağınıklık yaratacak şekilde saklamak ister misiniz? Başlamak için sahip olduğunuz kıyafetleri alın ve odanızın zeminine dökün. Maria Kondo’nun aşağıdaki videoda yaptığı katlama yöntemini uygulayarak kıyafetleri yeniden aynı yere yerleştirin ve farkı kendi gözlerinizle görün! Kıyafetler daha az yer kaplayıp dışarıdan bakılınca aynı öğeymiş gibi görüneceği için hepsini sadece tek bir alanda depolayabilirsiniz.

Videoda da gördüğünüz gibi Marie Kondo Amerika’yı yeniden keşfetmiyor. Hepimizin düşünebileceği bir katlama şekli kullanılıyor. Ama büyük ihtimalle birçoğumuz bugüne kadar kıyafetlerimizi böyle katlamayı ve bu şekilde saklamayı düşünmedik; alışık olduğumuz klasik yöntemi kullandık ve o yöntem de gerçekten kıyafetlerin fazla yer kaplamasına sebep oluyordu. Bu katlama ve saklama yöntemini dolabınızın bir kısmında deneyerek farkı kendiniz görebilirsiniz. Bu metotları kullanmak daha fazla düzen ve daha çok yer tasarrufunu beraberinde getiriyor.

5. Sıralı düzen yapın

Unutmayın, tek endişemiz hangi eşyaların hayatımıza gerçekten keyif kattığını keşfetmek. Samimi ve gerçekçi bir Kon Mari kontrol listesi yaptığımızda gereken ideal düzen de beraberinde geliyor. Sırasıyla giysiler, kitaplar, eşyalar vb. kategori listeleri oluşturabilir daha sonra da bunu alt kategorilere ayırabiliriz. Bu sayede yapacağınız işler gözünüzde büyümeden ve gözünüzden kaçmadan hepsinin üzerini çizerek ilerleyebilirsiniz.

Kon Mari yöntemi

Kon Mari yöntemi ile ev tasarımı nasıl yapılır?

Kon Mari’ye göre ev tasarımımızı şekillendirmek doğal düzenle oluşturduğumuz alandan gücünü alarak büyür. Burada amaç zorunlu ihtiyaçlarımızı gidermek için kurduğumuz düzeninin dışında kalan yerlerde bize sevdiğimiz şeyleri yapabilmemiz için gereken maksimum alanı yaratmaktır. Yani bu yöntem, evimizde Kon Mari yöntemini kullandıktan sonra sevdiğimiz şeyleri yapmamız için bize çok daha fazla alan kalmasını hedefler. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse dışarıdan eve geldiğinizde sizi ilk karşılayan yer salonunuz olacak diyelim. Salonunuzda ilk göze çarpan yerdeki bir vitrinde bulunan sizi mutlu eden eşyaların varlığı Kon Mari ile tasarlanmış bir eve iyi bir örnektir.

Aynı zamanda evdeki fazla eşyalardan daha rahat alanlar yaratmak için de kurtulmak gerekir. Birçoğumuz evlerimizde yarattığımız enerjisel alanı hiç düşünmeden hareket etmeye meyilliyizdir. Ve evlerimizi düzenlerken geleneksel olanın dışına çıkmayı çok azımız becerebilir. Basit bir örnekle eşyaları duvara yaslamak isteriz, halının tam ortada olması gerektiğini düşünürüz, her boşluğu eşyayla doldurma eğilimimiz vardır. Odalarımızda biraz durup etrafı izleyerek ve neyin nerede olmasından keyif alacağımızı kendimize sorarak çok daha keyifli alanlar yaratabiliriz.

Kon Mari yöntemi

Neyin gitmesine izin verilebilir?

Eğer evinizdeki bazı eşyalardan kurtulmak için Kon Mari talimatlarını başarıyla uygulayamıyorsanız yalnız olmadığınızı bilmek belki sizi mutlu edebilir. Minimalleşmeye bu kadar meraklı olan ve çevresindekileri de minimalleşmeye yönlendiren ben dahi bu gruba istemeyerek de olsa bazen dahil oluyorum. Bu zamanlarda kendinizi sıkmamak, kendinize gereken zamanı vermek iyi bir seçim olabilir.

Bu her ne kadar basit gibi görünse de sonuçta senelerdir alışık olduğumuz düzeni ve inanışları değiştirmeye çalışıyoruz. O yüzden zihnimiz buna hemen adapte olamayabilir. Kendinizi zorlamak ve her şeyin hemen olmasını beklemek yerine zihninize yeni fikre ayak uydurması için gereken zamanı verin.

Kon Mari yöntemi

Ödev: Evlerimize bakalım

Eğer evlerinizi yeniden düzenlemek, hayatınıza daha az eşyayla ve daha çok özel alanla devam etmek istiyorsanız sizin için çok önemli bazı önerilerim var. Şimdi hazır zamanımızın çok büyük bir kısmını evde geçirmekten başka şansımız yokken yaşadığımız yerlere daha dikkatli bakalım. Evimizin, her bir odasının nasıl bir enerjisi olduğunu hissedelim. Eşyalarımızdan gerçekten memnun muyuz, bize keyif mi veriyorlar yoksa omuzlarımızda ağırlığa mı sebep oluyorlar fark edelim ve kendimize yaşamaktan keyif aldığımız bir yaşam alanı oluşturmak için çalışalım.

Ve bunu yaparken odalarımızda en çok neyi görmek istediğimize, eşyalara nereden bakmak istediğimize karar verelim, odalarımızın şeklini belki birkaç kez değiştirerek en çok içimize sinen dizaynı bulalım.

Kon Mari yöntemi

Olumsuz düşünmeyin

Evinize bakarken bir koltuk takımının size keyif vermediğini düşünmüş olabilirsiniz. Ancak o esnada yeni bir koltuk takımı satın alacak bütçeniz olmayabilir. Bu durum sizi ümitsizliğe düşürmesin. Keyif alacağınız bir koltuk takımına sahip olmanız nasıl mümkün olabilir bunu düşünün. Belki bazı eşyaları odanızdan çıkararak odanızı tekrar dizayn ettiğinizde keyifli bir ortam yaratabilirsiniz. Belki mevcut koltuk takımınızın parçalarını değiştirerek ya da kumaş kaplamalarını değiştirerek keyifli bir koltuk takımı yaratabilirsiniz. Belki mevcut koltuk takımınızı satabilir; size keyif veren ikinci el bir koltuk takımı alabilirsiniz.

Bazen eşyalar tek başlarına kötü olmamalarına rağmen başka eşyalarla bir araya geldiklerinde gözünüze iyi gelmeyebilir. O nedenle daha ilk baştan umutsuzluğa kapılmak yerine alternatiflere odaklanın. Bir de bakmışsınız ki koltukların yastık kılıflarını değiştirmek sorunu kökünden çözmüş!

Kon Mari yöntemi

Fazlalık eşyaları ne yapacağız?

Kon Mari hangi öğeyi saklayacağınızı ve bu eşyanın size neşe getirip getirmediğini sorgulamayı öğretir. Ancak gereksiz ve fazla eşyanızı saklamak hiçbir koşulda ideal bir çözüm değildir. Bu eşyaları ihtiyacı olan birine hediye edebilir, online platformlarda satabilir, ihtiyacınız olan başka bir şeye dönüştürebilir ve en son tercih olarak da çöpe atabilirsiniz. Yazının önceki kısımlarında da milyon kere paylaştığım Minimal Yaşama Geçiş Rehberi bu noktada size fikir verebilir. Eğer bu rehberi onca paylaşıma rağmen hala okumadıysanız mutlaka göz atın. (Bu bir işaret olabilir mi?) Herkese şimdiden keyifli bir yaşam alanı diliyorum!


Eğer evinizde bu yöntemi ya da başka bir yöntemi kullanarak yeni yaşam alanları yarattıysanız lütfen fikirlerinizi ve önerilerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

https://instagram.com/melkeontheroad

kaynak: wayforth.com

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Zeytinos
  14 Mayıs 2020, 16:15

  Herkesin hayali bu olabilir 🙂 Ama gerçekten çok zor. Niyetim var ama nereden başlayacağımı bilmediğimden ya da korktuğumdan hep erteliyorum. Katlama tekniklerinin olduğu video harikaymış, belki buradan başlanabilir 🙂 Yazı için teşekkürler. Başarılı olabilmek dileğiyle…

  CEVAPLA
  • Melke@Zeytinos
   14 Mayıs 2020, 16:46

   Evet biraz zaman ve efor gerektiriyor. Ama daha keyifli bir yerde yaşamak için değmez mi? Umarım başarılı oluruz hepimiz. 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar