Konya Gezilecek Yerler | Konya Gezi Rehberi

Konya Gezilecek Yerler | Konya Gezi Rehberi

Hakkında zaman zaman ülkenin en dindar şehri olmasına rağmen en çok alkolün de burada tüketildiğine dair iddialar duyduğumuz, yine dönem dönem reklam panolarındaki garip afişlerle ülke gündemini işgal eden, aynı zamanda Türkiye’nin birçok enine ev sahipliği yapan Konya’dayız bugün. Konya gezilecek yerler yazısına geçmeden önce bir şeyi kabul edelim: Birçoğumuz Konya hakkında büyük önyargılara sahibiz. Peki ama Konya’yı ne kadar tanıyoruz? Mesela Konya’nın Türkiye’nin yüz ölçümü en büyük şehri olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ama dünyanın en büyük kavşağının Konya’da olduğunu biliyor muyuz? Bilmiyoruz. (Dünyanın en büyük kavşağının neden Konya’da olduğu, bunun kime ne faydası olduğu gibi ayrıntılara takılmayalım.) Konya’yı yargılamadan önce hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamız gerekmez mi sizce de?

Konya’ya gelenlerin birçoğu şehrin mistik bir havası olduğunu söylerler. Aynı şey Mevlana Türbesi için de söylenir sıklıkla. Hatta büyük önyargılarla gelip müthiş bir iç huzurla ayrılanların sayısı da çoktur buradan. Açıkçası ben herhangi bir mistik havaya şahit olmadım ve burada yaptığımız kamp etkinliğinde ayağımı burktuğum için iç huzurdan çok fiziksel acı çekerek geçti günlerim. Ama şunu da söylemem lazım ki Konya öyle sanıldığı kadar “hiçbir şeyin olmadığı” bir şehir değil. Hatta aksine, eğer şehri hakkını vererek gezerseniz sandığınızdan daha fazla keyif alacağınıza da eminim. Dilerseniz önce Konya’yı biraz daha yakından tanıyalım sonra kendiniz karar verin.

Konya Gezilecek Yerler

Bir kere her şeyden önce bir Mevlâna şehri olduğunu her haliyle hissettiren Konya’da gezilecek yerler ile ilgili çok fazla seçeneğe sahip olduğunuzu bilmenizi istiyorum. Mimari olarak modern bir şehir havasına bürünse de bir anda karşınıza çıkan İnce Minareli Medrese size Konya’nın eski bir başkent olduğunu hissettiriyor. Şehrin çok geniş bir alan üzerine yayılmış olması gezerken sizi bir nebze zorlayabilir ama bunu şehrin farklı noktalarını keşfetme açısından bir avantaja dönüştürebilirsiniz.

Çatalhöyük’te tarihin eski dönemlerinden kalma eserleri keşfederken tarih yolculuğuna çıkacağınız Konya’da Japon Parkı’nda Japon esintilerini de hissedeceğiniz kesin. (Zaten Japon parkında İrlanda esintisi hissedecek haliniz yok.) Şimdi gelin Konya’da gezilecek yerler nerelermiş bir göz atalım.

Mevlâna Müzesi

konya gezilecek yerler

Konya dendiğinde hemen herkesin aklına Mevlâna geldiği gibi benim de aklıma Mevlâna geliyor en başta. Bu müzeye gidenlerin bahsettiği “mistik havanın” kesinlikle içeriye adımınızı atar atmaz sizi selamlayan ney sesiyle alakası var. Girişte sağlı sollu bir şekilde bulunan erenler türbelerini ardınızda bırakarak bütün ihtişamı ile Mevlâna Celaleddin Rumi’nin mekanını görüyorsunuz. Burada genelde üç grup insan oluyor: Sessizce dua eden insanlar, duygularına hâkim olamayıp ağlayan insanlar ve şaşkın gözlerle etrafı izleyen yabancı turistler. Bu müzede vakit geçirmenin herkes için ilginç bir deneyim olduğu aşikar. O yüzden Konya’ya giderseniz buraya da mutlaka uğrayın.

Bilim Merkezi

konya gezilecek yerler

Benim için Konya’da gezilecek yerler listenin ikinci sırasında Bilim Merkezi yer alıyor. 2014 yılında TÜBİTAK desteği ile kurulan bu merkez bilime ve teknolojiye ilgisi olan her yaştan insan için bir cazibe merkezi diyebilirim. (Bilime ve teknolojiye ilgisi olmayanlar için de kocaman bir oyun alanı.) Dünya’nın nasıl oluştuğundan insan bedeninin çalışma mekanizmasına; uzay yasalarından robotik geliştirmelere kadar her konuda bilgi alabileceğiniz, bazı kuramları deneyimleyerek görebileceğiniz, deneyler yapabileceğiniz müthiş bir yer Bilim Merkezi.

Sergi salonlarında gezebilir, atölyelere katılabilir, laboratuvarlarda deneyler yapabilir, planetaryumda gezegenleri inceleyebilirsiniz. Özellikle hayata karşı anlamsız bir heyecan duyuyorsanız ve gezegendeki işlerin nasıl yürüdüğünü merak ediyorsanız buraya mutlaka uğrayın.

Pazartesi günleri kapalı olan merkez hafta içi 09:00-17:00 arasında; hafta sonu ise 10:00-18:00 arasında hizmet veriyor. Giriş için tam bilet 5 TL, 26 yaş ve altı için öğrenci bileti 2 TL.

Tuz Gölü

konya gezilecek yerler

Tuz Gölü’nde gezilecek ne var ki diye düşünüyorsanız buraya geldiğinizde karşılaşacağınız kalabalığın bu fikrinizi değiştireceğine emin olabilirsiniz. Düğün çekimleri için gelenler, sosyal medya paylaşımlarını süsleyecek fotoğraflar çekenler ve coğrafyanın insana sunduğu ayrıcalıkları gözlemlemeyi bekleyen herkes burada buluşuyor. Yani sizin gezilecek ne olduğunu anlamadığınız yer, birçok insanın uğrak noktası.

Instagrama yüklemek için fotoğraf çeker misiniz bilmiyorum ama Türkiye’de tuz üretiminin önemli bir merkezi olan Tuz Gölü’nü görmeden Konya’dan dönmeniz bir kayıp olur. Tuz Gölü bazıları için bomboş çorak bir arazi gibi görünebilir ama gerçekten bundan daha fazlası olduğuna sizi temin edebilirim. Bunu göle gidip, çatlamış zeminin üzerinde yürüdüğünüzde anlıyorsunuz. Ortamda çıt çıkmıyor, hiçbir ses yankılanmıyor. Hatta öyle ki birazcık çabalasanız vücudunuzun içindeki sesleri bile duyabileceğiniz izolasyonlu bir odada gibi hissediyorsunuz.

konya gezilecek yerler

Uçsuz bucaksızmış gibi görünen gölde daha önce deneyimlemediğiniz bir ortam var yani. Tabii Tuz Gölü’nde gezinmek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Özellikle zeminin yapısı, gölün çevresindeki bitki örtüsünü oluşturan tümsekleşen bitki öbekleri ve olabildiğine uzanan arazi göz önüne alındığında, gece göl çevresinde araba kullanmışlığı olan biri olarak buraya gün içinde (hava aydınlıkken) gelmenizi tavsiye ederim.

Japon Parkı

konya gezilecek yerler
Fotoğraf: http://www.japonpark.com/galeri.php?page=6

Konya’da Japon Parkı’nın ne işi var dedirten bu yapı kapısından içeri girer girmez size Japon topraklarında ilerliyormuş hissini yaşatır. Kyoto ve Konya arasındaki proje kapsamında inşa edilmiş olan bu parkta hem görsel açıdan Japon kültürüne doyabilecek hem de Fajita ve Suşi gibi Japon lezzetleri ile parkın tadını çıkarabileceksiniz. Unutmadan söylemek gerekir ki parka girişler tamamen ücretsiz!

Kelebekler Vadisi

Fotoğraf: https://www.selcuklu.bel.tr/

Kelebekler Vadisi, 15 tür kelebeğe ev sahipliği yapan Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip tropikal kelebek bahçesi. Bana sorarsanız hiçö öyle havalı havalı anlatmaya gerek yok çünkü benim gözümde buranın hayvanat bahçesinden farkı yok. Değil 7,600 m2; 10,000 m2’lik bir kullanım alanına da sahip olsa kendi doğasında yaşaması gereken ve özgürce dilediği yere uçması gereken hayvanların buraya hapsedildiği gerçeği değiştirmiyor. Üstelik kelebeklerin yanında tropik kuşlar da var.

Baktığınızda hiçbiri kafeste yaşamıyor, kocaman bir alanda kendi doğalarındakine benzer nemli ve boğucu bir yaz sıcağında yaşıyorlar. Fakat neden bir hayvanı kendi doğal ortamından alıp Konya’ya getiriyoruz ve ona yapay bir doğal ortam yaratıyoruz ki? Amaç para kazanmaktan başka bir şey değil. Hayvanların bu gibi ticari uygulamalar için kullanılması bana hiç mantıklı gelmiyor.

konya gezilecek yerler

Neyse, ben bu alana ticari destek vermek istemediğim için bilet almadım ve içeri girmedim. Onun yerine açık alanda, binanın hemen yan tarafında yer alan Selçuklu Çiçek Bahçesi’ni gezdim. Bence bu bahçe de son derece güzeldi. O yüzden sizden de bu haklı eyleme katılmanızı ve hayvanat bahçeleri ve benzeri yerlere destek vermemenizi rica ediyorum. Konya gezilecek yerler listesinden Kelebekler Vadisi’ni çıkardığınızda hiçbir şey kaybetmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Konya’da Görülecek Doğal Yerler

Yerköprü Şelalesi

Fotoğraf: http://www.konya.gov.tr/konya-yerkopru-selalesi

Konyalıların dahi varlığından çok haberdar olmadığı Yerköprü Şelalesi’ni keşfe çıkmak tam bir macera olacak sizin için. Konya’da böylesine bir doğal harikanın var olabileceğine inanmasanız da 100 km mesafe kat ettikten sonra sizi bekleyen manzara vay be dedirtmeyi başarıyor. Yeşilin en sıcak tonları ile maviyi bir araya getiren bu mekânı görmeden dönerseniz kendinize haksızlık edeceğinizi iddia ediyorum.

Kilistra Antik Kenti

konya gezilecek yerler

Şimdi bir soruya dürüstçe cevap verin lütfen. Konya gezilecek yerler dendiğinde aklınıza peri bacalarını göreceğiniz gelir miydi? Gelmezdi öyle değil mi? Senelerdir peri bacalarının sadece Kapadokya’da olduğunu zannettik ama Konya’da da varmış meğer.

Konya merkezden 45 km mesafede bulunan Kilistra Antik Kenti Kapadokya’daki peri bacaları gibi çok büyük bir alana yayılmıyor ama burası da yanardağ püskürtmesi sonucu oluşmuş tekparça kayalıklardan oluşuyormuş. Yeşillikler arasında sizi selamlayan ihtişamlı oyma yapılar gerçekten görülmeye değer.

konya gezilecek yerler

Kökleri çok eski zamanlara dayanan, Helen ve Roma döneminde de yerleşim yeri olarak kullanılan kent aynı zamanda Hıristiyanlık için çok önemli bir merkez. Mucizeleriyle Hıristiyanlık tarihinde büyük yer eden Aziz Paulus ve Azize Thecla gibi isimlerin burada yaşamış olması bölgeyi Hıristiyan hacılar için önemli bir ziyaret merkezi hâline getirmiş.

Kilistra’da Önemli Tarihi Yapılar

konya gezilecek yerler
  1. Kral Yolu Devrek Kapısı Karakol Kompleksi
  2. Konacak Manastırı
  3. Sandıkkaya (Haç Planlı Şapel)
  4. Paulönü Kilisesi (Sümbül İni Kilisesi)
  5. Sarnıç (Katır İni)
  6. Şaraphabe (Şırahane)
  7. Seramik Atölyesi
  8. Bayram Hacı İnleri Manastırı

Kilistra Antik Kenti hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kilistra Broşürü’ne ulaşmak için buraya tıkayabilirsiniz.

Çatalhöyük

konya gezilecek yerler
Fotoğraf: http://www.konya.gov.tr/konya-catalhoyuk

Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden bir tanesi olan ve UNESCO tarafından da Dünya Mirası Listesi’ne alınan Çatalhöyükü anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. İnsan yaşamının başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz merkezlerden bir tanesi olan Çatalhöyük’te hayran kalacağınız sayısız eser ve kalıntı var. Geçmiş medeniyetlere ve insanların günümüz teknolojisine kadarki evrimleşme sürecine merakınız varsa burada oradan oraya koşup daha fazla şey görmek ve fotoğraflamak isteyeceksiniz.

Meke Gölü

Fotoğraf: Google

Bir gölün nesi ilgi çekici olabilir diye düşünüyorsanız Karapınar ilçesinde bulunan Meke Gölü’nü görene kadar bekleyin. Çünkü Meke Gölü görüp görebileceğiniz en güzel göllerden bir tanesi. Sönmüş bir kraterin gaz patlaması sonucu suyla dolması ile oluşan göl, yukarıdan bakıldığında etrafı suyla çevrilmiş adacık görüntüsü nedeniyle dünyanın nazar boncuğu olarak da anılıyor. Eğer fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız Meke Gölü’nde eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Tabii bu güzel gölü görmek için yaklaşık 1-1,5 saatlik yolculuk yapmanız gerektiğini de unutmadan ekleyeyim.

Ne kadar güzel anlattım değil mi? Bu gölü Konya gezilecek yerler listenize eklediğinizi ve görmek için sabırsızlandığınızı taaa buralardan hissedebiliyorum. Ama kötü haber şu; o harika göl, yer altı sularının bilinçsiz tüketimi nedeniyle artık yaz aylarında tamamen kuruyor ve artık aşağıdaki gibi görünüyor.

konya gezilecek yerler
Fotoğraf: Google

Konya’da Yapılacaklar | Konya’da Ne Yapılır?

Konya gezilecek yerler listesinden sonra elbette Konya’da yapılacaklar listesine geldi sıra. Peki Konya’da ne yapılır? Burada öyle uzun bir liste yok. Rumi’ye yuva olmuş bu güzel şehirde mutlaka yapılması gereken şeylerin başında elbette Sema gösterilerini izlemek geliyor. Normalde her Cumartesi akşamı kültür merkezinde Sema gösterisi yapılıyordu. Hala yapılıyor mu bilmiyorum ama denk gelirseniz mutlaka gidin.

Eğer 17 Aralık’ta Konya’da olursanız Şeb-i Arus törenlerini kaçırmayın. Her sene Mevlana’nın ölüm yıldönümü olan 17 Aralık’ta, Mevlana’nın Rabbine kavuşması kutlanıyor. Kelime anlamı “düğün günü” olan bu törenleri ve sema gösterilerini mutlaka izlemelisiniz.

konya gezilecek yerler
Photo by Hulki Okan Tabak on Unsplash

Konya’da Konaklama

Konya merkezde ve civar ilçelerde birçok otel seçeneği bulunuyor. 5 yıldızlı oteller, butik oteller ve pansiyonlar arasından bütçenize uygun seçimler yapabilirsiniz. Eğer her ihtiyacınızın karşılandığı bir konaklama arıyorsanız ve otelde kalmaya niyetliyseniz tavsiyem beş yıldızlı otelleri tercih etmeniz yönünde olur.

5 yıldızlı otel fiyatları biraz pahalı olabilir ama Enuygun.com Konya otelleri sayfası gibi güvenilir bir otel karşılaştırma sitesinden fiyatlara bakarak uygun fiyatlı alabilirsiniz.

Farklı bir deneyim yaşamak isterseniz de özel odalar, özel evler ve farklı deneyimler için Airbnb’ye göz atabilirsiniz. Airbnb listesinde yer alan Hiçhane ve Araf Suit Hotel benim özelikle dikkatimi çeken yerler oldu. Otel rezervasyonunuzu yaptırmadan önce aşağıdaki linke tıklayarak buralara göz atmayı da unutmayın.


Konya’daki tüm kiralık evleri, odaları ve butik otelleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Airbnb’de ev kiralamak, özellikle kalabalık ziyaretler için çok uygun fiyatlar sunar. Airbnb evleri ayrıca özel bir ortamın tadını çıkarmak isteyenler için de son derece uygundur. Airbnb dostu olarak bu bağlantı aracılığıyla rezervasyon yaptığınızda bana da ufak bir katkınız olmuş olacak. Umarım harika bir konaklama deneyimi olur!


Konya’da Vegan Seçeneği Olan Restoranlar

Etli ekmek cennetinde ne veganı diyorsunuz değil mi? Ön yargılarınızı yıkmak gibi olmasın ama Konya’da da vegan restoran bulamayabilirsiniz ama Konya’da vegan yemekler yiyebilirsiniz. Gerçi zaten ev yemekleri yapan yerlerde her zaman vegan yemekler yiyebilirsiniz o ayrı ama Konya mutfağına özel lezzetleri vegan olarak tadabileceğiniz bir yer de var.

Somatçı Fihi Ma Fih Restoran

Somatçı Fihi Ma Fih restoran, hem ortamından hem de hizmetinden son derece memnun kaldığım bir yerdi. Özellikle mevlevi yemek kültürünü merak ediyorsanız buraya mutlaka uğrayın çünkü yemek sunumlarını özel olarak yapıyorlar. Restoranın menüsünde vejetaryen seçenekler bulunuyor. Bu vejetaryen seçenekleri vegan hale getirebileceğiniz gibi eğer gitmeden bir gün önce arayıp haber verirseniz özel olarak vegan yiyecekler de hazırlayabiliyorlar.


Evet, Konya gezilecek yerler şehir rehberinin sonuna geldik. Daha önce Konya’da bu kadar gezilecek yer olduğunu biliyor muydunuz? Ya da yazıyı okuduktan sonra Konya hakkındaki düşünceleriniz biraz da olsa değişti mi? Fikirlerinizi merak ediyorum. Yorumlarda buluşalım.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar