Sakarya’da vegan restoranlar

Sakarya’da vegan restoranlar

Başlığı görüp ufak bir şaşkınlık fakat büyük bir umut duyduğunuzu biliyorum. O yüzden hemen bir şeyi açıklamalıyım. Başlığı Sakarya’da vegan restoranlar olarak attım ama Sakarya’da menüsü tam anlamıyla vegan olan kafeler ve restoranlar ne yazık ki henüz yok. Ama neyse ki menüsünde vegan seçenekleri olan, bu yazıyı hazırlamaya yetecek kadar mekan mevcut. (Hatta vegan pasta bile var heyt be canım memleketim.) Bu yerlerden bazılarının menüsünde doğrudan vegan yiyecekler varken bazılarında yer alan vejetaryen yiyecekler kolaylıkla vegan hale getirilebiliyor. Şimdi gelin Sakaryalı veganları mutluluktan havalara uçuracak Sakarya’da vegan restoranlar listesine hep birlikte göz atalım.

Sakarya’da Vegan Seçeneği olan Kafeler ve Restoranlar

Mariposa Cafe, Çark Caddesi

Mariposa Cafe, Çark Caddesi’nde ulaşımı son derece kolay bir yerde yer alıyor. Caddedeki Migros otoparkının tam karşısında sıcak, samimi ve genelde öğrencilerin uğradığı bir yer. Mariposa’nın menüsünde vejetaryen taco ve buritto olduğunu görünce bunları vegan olarak hazırlamanın mümkün olup olmadığını sordum. İçeriği zaten vegan fakat ekmeğinde normalde yumurta kullanıyorlarmış. Yumurta olmadan hazırlayıp vegan olarak servis ettiler.

Mariposa’ya gelmeden yarım saat önce arayıp vegan olduğunuzu belirtirseniz sizin için uygun yiyecekleri vegan olarak hazırlayabiliyorlar. Ve şunu söylemeliyim; tacoları hem çok lezzetli hem de porsiyonları son derece doyurucu. Denemeden geçmeyin. Gitmeden önce arayıp iletişime geçmek için Mariposa Cafe instagram hesabı: https://instagram.com/mariposa__cafe

Sakarya'da vegan restoranlar

Federal Coffee Co., Serdivan

Serdivan’da yer alan Federal Coffee Co. ‘da falafel burger ve falafel topları seçenekleri vegan olarak hazırlanabilecek seçimlerden. Falafel burgerin içine mayonez koydurmaz; vegan topların yanında mayonezli sostan almazsanız kendinize basit fakat leziz bir vegan menü oluşturabilirsiniz. Yani kısacası menülerinde sipariş vermeden önce içeriklerini teyit ederek vegan hale getirebileceğiniz yiyecekler var.

Sakarya'da vegan restoranlar

Ayza Kafe, Serdivan

Evet geldik listenin en güzel kısmına. Ayza Kafe Sakarya’da vegan tatlılar bulabileceğiniz muazzam bir yer. Menülerinde vegan raw pastaların yanı sıra glutensiz seçenekler ve sağlıklı atıştırmalıklar da bulunuyor. Avokado tost çeşitleri, falafelli kinoa salatası, sebzeli wrap gibi vegan seçenekler var. Ayrıca menülerindeki vegan seçenekleri geliştirmek üzerine çalışıyorlar.

Sakarya'da vegan restoranlar

Tunatan Tesisleri, Serdivan

Sakarya’nın en meşhur tatlarından biri olan bal kabağını kullanmanın farklı bir yöntemini bulan Tunatan Tesisleri’nde kabakmacun denen efsane şeyi deneyerek kendinizi ödüllendirmeniz için harika bir fırsatınız var. Kabakmacun için lahmacunun bitkisel hali diyebiliriz. Vegan olduğunuzu açıklayıp üzerine tereyağı sürülmesini istemediğinizi belirterek vegan bir kabakmacun yiyebilirsiniz. Tadı çok güzel ve fiyatı da oldukça uygun. 1 tane kabakmacun bir kişiyi doyurmaya yetiyor. (Tabii bu bir kişi benim.)

Sakarya'da vegan restoranlar

Sushikado, Serdivan

Sakarya’da vegan yiyecekler olması sizi şaşırttıysa başka bir konuda daha şaşırmaya hazır olun: Sakarya’da sushi yapan bir yer var! (Uzak doğu mutfağıyla bağdaştırmanın zor olduğu memleketimle ilgili yargılar bir bir yıkılmaya devam ediyor.) Serdivan’da açılan Sakarya’nın ik sushi restoranı Sushikado’da vegan sushi ve noodle seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Sakarya'da vegan restoranlar

Makarrrna, Kırkpınar

Vegan yiyecek kapsamları çok geniş olmasa da Kırkpınar’da yer alan Makarrrna’da vegan mantı ve vegan makarna çeşitlerini deneyebilirsiniz. Mekanda o esnada bulunan yemekler arasında vegan tüketime uygun olan ev yemekleri de olabiliyor. Gittiğinizde vegan olduğunuzu belirterek bilgi alabilirsiniz.

Sakarya'da vegan restoranlar

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar