Seyahat Ederken Yabancı Dil Sorunu Nasıl Çözülür?

Seyahat Ederken Yabancı Dil Sorunu Nasıl Çözülür?

Seyahat etmek denilince akla gelen ilk şey bütçe, ikinci şey cesaret ve üçüncü şey genelde seyahat edecek bir arkadaş oluyor. En az bunlar kadar kafa karışıklığı yaratan dördüncü element hakkında çok konuşulmuyor olsa da biz varlığından haberdarız. Nedir o dördüncü element derseniz hemen söyleyeyim: Yabancı dil. Yabancı dil bilmemek birçok insan için seyahat etmenin önündeki en büyük engellerden biri. Peki ama bu engel gerçekten sanıldığı kadar problem yaratıyor mu? Seyahat ederken yabancı dil korkulu rüyanız olmasın diye neler yapabilirsiniz?

Seyahat ederken yabancı dil bilmemek bir seyahat engeli mi?

Tabii dil bilsek daha iyi ama dil bilmemenin özellikle teknolojinin bu kadar ilerlediği günümüzde başlı başına bir engel olduğunu söyleyemeyiz. İngilizce bilmek dünyanın her yerinde pek çok kapıyı açıyor, kabul. Ama olmazsa olmaz da değil. Üstelik bazen siz 3 dil biliyorsunuz karşınızdaki kişi 5 dil biliyor ama hiç ortak bildiğiniz bir dil yoksa yine anlaşamıyorsunuz. İşte o noktada devletler tarafından tanınmayan ancak halkın çoğu zaman kurtarıcısı olmuş bir dil devreye giriyor: Tarzanca. Anlat anlatabildiğin kadar. Gerekirse bağırarak konuş, hareketlerinle destekle, mimiklerini kullan. Ucu bucağı açık.

Hiç unutmuyorum bir gün İtalya‘dayken kartpostal atmak için pul almak üzere bir dükkana girdim. Akıcı İngilizcemle satıcıdan pul istiyorum ama adam bir türlü anlamıyor. O anlamadıkça ben daha coşkulu anlatıyorum. İşte hani böyle mektup gönderirken, kart atarken yapıştırırsın, küçük bir şeydir, yalarsın tadı bir değişiktir falan diye neither nor cümleleri kuruyorum. Adama ona rağmen derdimi anlatmayı beceremedim. Benimkine nazaran İngilizcesi daha az akıcı olan yanımdaki arkadaşım hay senin yapacağın işe diyerek elimden kartpostalı aldı ve adama pul yerini göstererek Türkçe “Pul, pul!” dedi. Peki ne oldu dersiniz? Adam haaaa diyerek pul verdi.

Tabii tarzancanın da tek başına yeterli olmadığı durumlar oluyor. O yüzden biraz dil biraz tarzanca kombinasyonunun açamayacağı kapı yok. Yani sonuç olarak seyahat ederken sular seller gibi yabancı dil bilmek iyi bir şey ama olmazsa olmaz bir şart değil diyebiliriz. Peki seyahat ederken yabancı dil konusunda tedirginlik yaşayanlar neler yapabilir?

Dil bilmeden nasıl seyahat edilir?

Offline çalışan sözlükler

Akıllı telefonunuza offline çalışabilen bir sözlük indirebilir ve seyahatiniz boyunca bu sözlükten faydalanabilirsiniz. Kullandığınız sözlüğün cümle çevirisi yapması çok kullanışlı görünse de çoğu zaman başarılı bir çeviri yapmayacağı için derdinizi tam olarak anlatamamanıza sebep olabilir.

Ezber yapmak

Gideceğiniz ülkenin dilinde birkaç kurtarıcı kelime, cümle ezberleyebilirsiniz. Böylece hem yerel insanlara sevimli görünürsünüz hem de hayatta kalmayı garantilemiş olursunuz.

Pratik konuşma kılavuzları

Gideceğiniz ülkenin dilinde yazılmış pratik konuşma kılavuzları son derece işinize yarayabilir. Bu kılavuzları bulmak oldukça kolay ve çok da maliyetli değiller. Genelde bu kılavuzlar kolay taşınabilen cep kitapçıkları şeklinde olduğu için yanınızda taşımakta da zorluk çekmezsiniz.

Yabancı dil öğrenmek

Tabii tüm bunların yanında yabancı dil öğrenmenin onlarca artısı var. O yüzden yabancı dil öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Yabancı dil öğrenmek için neler yapabilirsiniz konulu yazımı okuyabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

  • Tuğçe
    6 Haziran 2018, 22:46

    Melike hanım offline yerine çevrimdışı da diyebilirsiniz.

    CEVAPLA

Yeni Yazılar