Seyahat Ederken Yabancı Dilin Avantajları

Seyahat Ederken Yabancı Dilin Avantajları

Seyahat etmek isteyip de bir türlü o cesareti kendinde bulamayan çoğu insanın en büyük korkularından biri de yabancı dil. Gerçekten yabancı dil bilmemek birçok insan için seyahat etmenin önündeki en büyük engellerden biri. Her ne kadar yabancı dil bilmemek seyahat etmeyi imkansız hale getirmese de yine de seyahatlerde yabancı bilmenin saymakla bitmeyen faydaları olduğunu inkar edemeyiz. Seyahat ederken yabancı dilin avantajları nelerdir?

Seyahat Ederken Yabancı Dilin Avantajları Nelerdir?

Dil Öğrenmek Neden Önemli?

Evet, dil bilmeden seyahat edemezsiniz diye bir kural yok ama dil bilmenin size sağlayacağı bazı avantajlar da var. Bu avantajlar arasında sayabildiklerimden bazıları şöyle;

 1. Dil bilmenin en büyük avantajı insanlarla iletişim kurabilme özgürlüğüdür. Başınıza bir şey geldiğinde veya mutlu bir anınızı paylaşmak istediğinizde karşınızdaki insanla aynı dili konuşabilmenin çok büyük bir rahatlığı var.
 2. Dil biliyorsanız ‘tercümede kaybolmak’ dediğimiz sıkıntıyı yaşamadan ve yanlış anlaşılmalara sebep olmadan aklınızdan geçeni doğrudan karşınızdakine aktarabilirsiniz.
 3. Tarzanca dediğimiz daha çok mimik ve jest içeren dil bilimi sizi birebir görüşmelerde kurtarabilir ama telefon görüşmesi yapmanız gerektiğinde elinizde olan tek şey derin ve uzun bir sessizlik olacaktır. O yüzden yabancı dil bilmek sizi bu anlamda da rahatlatır.
 4. Dil bilmenin size sağlayacağı bir diğer avantaj da gideceğiniz yerlerle ilgili kendi dilinizdeki kaynakların yanında diğer kaynakları da araştırabilme ayrıcalığı olacaktır. Böylece kimsenin bilmediği bir yeri keşfedebilir, daha önce gidilmemiş bir yere gidebilirsiniz.
 5. Eğer yabancı bir dil biliyorsanız yaptığınız paylaşımlarla ve blog yazılarıyla daha geniş bir kitleye ulaşabilir, daha fazla insanın dikkatini çekebilirsiniz.
 6. Yurtdışında çalışmak istediğinizde veya gönüllü işlerde yer almak istediğinizde yabancı dil bilmeniz sizi diğer adaylardan ayıracak en büyük avantajdır.
 7. Özellikle düşük bütçeli seyahat ederken yabancı dil bilmek pazarlık yapmanızı kolaylaştıracağı için bütçenizi korumanızda faydalıdır.
 8. Seyahat ettiğiniz ülkelerin yerel siteleri kendi dillerinin yanında bir de İngilizce seçeneğiyle hizmet verir. Ülkenin dilini bilmek veya İngilizce bilmek bu gibi durumlarda tren, uçak bileti, otel ve benzeri rezervasyonlar yaparken kurtarıcınız olacaktır.
 9. Yabancı dil sadece seyahat ederken değil, aynı zamanda özel hayatınızda insanlarla iletişim kurarken, farklı iş seçeneklerini değerlendirirken, iş başvurusu yaparken de sizi bir adım ileriye taşıyacak faktörlerdendir.

Seyahat Ederken İngilizce Bilmenin Önemi

Seyahat ederken yabancı dilin avantajları konusunda kuşkusuz hepimiz hemfikirizdir. İngilizce günümüzde dünyada en yaygın konuşulan ve okullarda en çok öğretilen dillerden biri. Dolayısıyla hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka İngilizce bilen birileri karşınıza çıkar. İngilizce bilen birileri olmasa bile birçok dilde İngilizce’ye benzer ortak kelimeler olduğu için anlaşılma ihtimali de epey yüksek. Özellikle seyahat ederken yapabileceğiniz gönüllü işlerde, hosteslerde bir araya gelen toplulukların hemen hepsinde konuşulan ortak dil İngilizcedir. Yine ülkelerin turist çeken bölgelerindeki esnafın hemen hepsi belli bir seviyede İngilizce konuşmaktadır. O yüzden İngilizce bilmek dünyanın pek çok yerinde anlaşılmanızı sağlar.

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Ne yazık ki ülkemizin eğitim sistemindeki açıklardan bir diğeri de yabancı dil öğretimi. O yüzden özellikle devlet okullarından mezun olup da İngilizce bilmek pek mümkün sayılmıyor. Haliyle dışarıdan bir yardıma ihtiyaç duyuluyor. Seyahat ederken yanınızda taşıyacağınız sözlükler veya konuşma kılavuzları sizi bir yere kadar idare edebilir. Ama bunların tamamı geçici çözümlerdir. Onun yerine kalıcı çözümler edinip farklı yöntemlerle yeni bir dil öğrenmek herhalde kendiniz için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri olur. Eğer adam akıllı dil öğrenmek isterseniz sizin için bildiğim bazı yöntemleri sıraladım.

1.Örgün eğitim veren kurslara gitmek

En kısa sürede maksimum başarıyla dil öğrenmek istiyorsanız örgün eğitim veren kurslara kaydolmanızı öneririm. Örgün eğitim veren kurslar diğer tip kurslara göre biraz daha maliyetli görünebilir ama bu kurslar sayesinde dil bilginizi kısa sürede arttıracağınız gibi daha düzenli çalışma fırsatı da edinmiş olursunuz. Bu sayede ilerlemeniz kolaylaşır. Örgün eğitim veren kursların bir diğer iyi tarafı sizin için işlevli çalışma kitaplarını ve metodlarını sunuyor olmalarıdır. Örgün eğitim veren kurslara katıldığınızda her sıkıntı yaşadığınızda karşınızda muhatap bulabilirsiniz.

Tabii onca kurs arasından sizi gerçekten destekleyecek ve ihtiyaçlarınıza cevap verecek doğru kursu seçmek de başlı başına bir iş. Son zamanlarda gördüğüm ve başarılı bir İngilizce öğrenimi sunduğunu düşündüğüm kurslardan biri Wall Street English. Harmanlanmış Öğrenme Metodu (Blended Metod) adını verdikleri bir sistem kullanıyorlar ve bu sistem dinleme, tekrar etme, okuma, konuşma, test ve yazma temel becerilerinden oluşuyor. Yani bir çocuk anadilini nasıl öğreniyorsa, İngilizceyi bu metodla aynı şekilde öğreniyoruz. Üstelik yenilenen eğitim sistemi daha esnek ve eğlenceli bir öğrenme fırsatı sunuyor. İnteraktif dersler sayesinde ne zaman nereden istiyorsak İngilizce çalışabiliyoruz. Kitap çalışmaları da dijital ortamda yapılabiliyor. Dijital kitaplar sayesinde Tüm mobil cihazlarınızdan seyahat ederken de İngilizce pratiği yapmanız mümkün. Ayrıca  seyahat ederken ders kaçırma gibi bir sorununuz da olmuyor. Programınıza uygun olarak ders saatlerini belirleyebiliyorsunuz.

2.Telefon uygulamaları kullanmak

Akıllı telefonlar ve tabletler için geliştirilmiş uygulamaları kullanmak da dil öğrenmek için son yıllarda oldukça popüler olan yöntemlerden. Tabletinize ve telefonunuza indireceğiniz uygulamalar sayesinde gittiğiniz her yerde dilediğiniz zamanda dil öğrenebilirsiniz. Bu tarz uygulamaların çoğu ücretsizdir ve üyeliğinizi ücretli olarak değiştirmediğiniz sürece ancak belli bir noktaya kadar ilerlemenize izin verir. Yine de ücretsiz uygulamaları kullanarak basit günlük ifadeleri az da olsa öğrenebilirsiniz. Bu uygulamalar arasında seçim yaparken sizin için en kullanışlı ve öğretici egzersizleri sunan uygulamaları tercih edin. Eğer ücretli uygulamalar tercih edecekseniz uygulamanın kalitesinden emin olun. Zira çoğu uygulama bir diğerinin tekrarı niteliğindedir.

3.Bilinçaltı öğrenme tekniklerini denemek

Bazı kurslar siz uykudayken size yabancı dil öğretebileceklerini iddia ediyorlar. Aslında yapılan bilimsel çalışmalar da bu iddiayı doğruluyor. Gerçekten uykunuzda yabancı dil kasetleri dinlemek size yabancı dil öğretir mi bilmiyorum ama kulak aşinalığınızı arttıracağı kesin. Denemekten ne zarar gelir?

4.İnsanlarla konuşarak pratik yapmak

Dil öğrenmenin olmazsa olmazı pratik yapmaktır. Pratik yapmadığınız sürece hiçbir dili tam olarak öğrenmiş sayılmazsınız. Bazı örgün eğitim veren kurslar ve online kurslar sizi ‘native speaker’ dediğimiz ana dili öğrenmek istediğiniz dil olan insanlarla konuşturarak pratik yapmanıza imkan tanır. Örneğin Wall Street English’in global online topluluğu sayesinde dünyanın her yerinden sizin gibi İngilizce öğrenen diğer öğrencilerle bir araya gelebilir, İngilizce bilginizi pratik yaparak geliştirebilirsiniz. Eğer kaydolduğunuz yabancı dil kursunun böyle bir hizmeti yoksa pratik yapmak için günümüz teknolojisinden faydalanabilir forumlara üye olabilir veya en basitinden tanışma sitelerine kaydolabilirsiniz. Sosyal medya kullanmıyor olsanız dahi gittiğiniz yerlerde veya varsa memleketinizde Couchsurfing buluşmalarına giderek pratik yapabilirsiniz.

5. Kitap okumak, film ve dizi izlemek, şarkı dinlemek

Dil öğrenmeyi kolaylaştıran bir diğer ana unsur ise öğrenmekte olduğunuz yabancı dili hayatınızın her alanında deneyimlemektir. Pratik yapmak önemli olduğu kadar kitap okumak, film izlemek ve şarkı dinlemek de son derece önemlidir. Bu sayede dile olan aşinalığınız arttığı gibi kelime hazneniz de kaçınılmaz olarak gelişir. Kulağa inanılmaz geldiğinin farkındayım ama bir dili öğrenmeye başladıktan sonra bunları yapmak size kısa sürede çok büyük ilerleme sağlar.

Sistemli çalışma ve tekrar çok önemli!

Bir kursa da gitseniz kendiniz de çalışsanız yeni bir dili ancak istediğiniz ve emek verdiğiniz kadar öğrenebilirsiniz. Dili öğrenmek ve öğrendiğiniz dili geliştirmek yalnızca ve yalnızca sizin özverili ve düzenli çalışmanıza bağlı. Eğer düzenli çalışır, tekrar eder ve pratik yaparsanız ne kadar hızlı dil öğrendiğinize kendiniz bile şaşırırsınız.

Ben bir dil öğrenmeye başladığımda aynı anda o dilde müzikler dinlemeye, ufak tefek yazılar, kitaplar okumaya ve bir şeyler izlemeye gayret ediyorum. Ve kesinlikle öğrendiğim yeni kelimeleri ilkokul çocukları gibi 5’er 10’ar defa yazarak ve cümle kalıplarından farklı diyaloglar yaparak tekrar ediyorum. Bir dili günde 2-3 saatlik çalışmaya bunları da yaparak 1 ayda başlangıç seviyesinde öğrenebilirsiniz. Ama eğer çalışmayı boşlarsanız aynı anda başladığınız yere geri dönersiniz. O yüzden önceliğiniz başarılı bir dil kursuyla çalışmak olmalı ve bunu düzenli tekrar ve pratik izlemeli.

Sihirli bir kelime öğrenme tekniği

Yazıya son verirken kelime öğrenmeyi kolaylaştıran hatta tabiri caizse bebek oyuncağı seviyesine indiren bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Bu yöntemi seneler önce ilk Rusça öğrenmeye başlamaya heves ettiğimde öğrenme tekniklerini araştırırken bulmuştum. O gün az sonra vereceğim örnek öyle bir aklıma işlemiş ki, o zamandan bu zamana hiç cümle içinde kullanmamış olmama rağmen hala hatırlıyorum. Öyle de etkili bir teknik yani.

Teknik basitçe bilmediğimiz İngilizce kelimeyi bildiğimiz bir başka şeyle bağlantı kurarak hatırlamamızı sağlıyor. Mesela Türkçe zindan anlamına gelen dungeon kelimesini ele alalım. Dungean kelimesi ‘dan-cın’ olarak okunur. Şimdi bu kelimeyi kolaylıkla ezberlemek için onu bildiğimiz bir şeye benzetiyoruz. Zindanda bir adam olduğunu düşünüyoruz. Bu adam zindandaki borulara vuruyor. Borulara vurduğunda ‘dan-çın’ sesi çıkıyor.

Hayırlı olsun az önce hiç farkında olmadan 10 sene sonra dahi hatırlayacağınız bir kelime öğrendiniz. İşte kelime çalışmaları yaparken kelimeler ile bu şekilde bağlantılar kurarak öğrenmenizi kolaylaştırabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

 • Murat
  29 Nisan 2019, 19:05

  Dancın ve revani kelimesinden türetilen revanue kelimesini bende unutamıyorum. Bir de bald vardı 🙃

  CEVAPLA

Yeni Yazılar