Yurtdışında Yapılabilecek Gönüllü İşler

Yurtdışında Yapılabilecek Gönüllü İşler

Seyahat ederken çalışmak özellikle düşük bütçeli seyahatler için oldukça faydalı olduğu gibi aynı zamanda normalde kazanamayacağınız deneyimler kazanmanızı da sağlayan eşsiz bir fırsattır. Gittiğiniz ülkelerde çalışabileceğiniz gönüllü projeler sayesinde dünyanın her yerinden yüzlerce insanla tanışabilir, kalacak yer ve yiyecek giderlerinizi en aza indirerek bütçenizi rahatlatabilirsiniz. Peki aynı anda seyahat ederken yurtdışında yapılabilecek gönüllü işler nelerdir?

Yurtdışında yapılabilecek gönüllü işler

WWOOF: Organik Çiftliklerde Gönüllü Çalışma

WWOOF, dünyanın her yerinde organik çiftliklerde gönüllü çalışma imkanı sunan bir organizasyon. Açılımı ise “Working Weekends On Organic Farms”. Yani organik çiftliklerde haftasonum çalışma anlamına geliyor. WWOOF, 1971 yılından bu güne kadar çiftlik sahipleriyle bu çiftliklerde gönüllü çalışmak isteyenleri bir araya getiriyor. Bu oluşum sayesinde gönüllülere günde 4-6 saat arasında yaptıkları gönüllü çalışmalar karşılığında bedava kalacak yer ve yiyecek-içecek sağlanıyor. Aynı zamanda gönüllülerin edineceği tarımsal bilgiler ve deneyimler de WWOOF’u daha cazip hale getiriyor.

Gönüllü olmak ise oldukça basit. Hangi ülkeye gitmek istediğinize karar verdikten sonrası son derece kolay. Her ülke kendi yerel WWOOF kuruluşuna sahip. Bu kuruluşları linkte gideceğiniz ülkeye tıklayarak görebilirsiniz. Ülkelerin kendi WWOOF sayfalarında gönüllü çalışma imkanı bulabileceğiniz çiftliklerin harita üzerindeki konumları ve bilgileri mevcut. Çiftliklerle iletişime geçebilmek için bir üyelik ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu ödemeyi yaptıktan sonra çiftlik bilgilerine erişebilirsiniz.

WWOOF hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

WORKAWAY: DÜNYANIN HERHANGİ BİR YERİNDE HERHANGİ BİR İŞTE GÖNÜLLÜ ÇALIŞMA

Work Away, dünyanın her yerinde mevcut olan gönüllü işleri, gönüllü çalışmak isteyenlerle buluşturan bir web sitesidir. Özellikle düşük bütçeli seyahat edenler için son derece kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Gönüllüler, genelde workaway üzerinden buldukları işler karşılığında para almazlar. Onun yerine günlük birkaç saat çalışma karşılığı kalacak yer ve yemek imkanı sağlanır. Ancak aynı zamanda ücretli çalışma talebinde bulunan iş sahipleri de olabilir. Gönüllü arayan işleri görmek için siteye üye olmak gerekir. Üye olduğunuzda dünyanın her yerinden gönüllü arayanların tam listesine erişebilirsiniz.

Workaway hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ (AGH): AVRUPA’DA GÖNÜLLÜ ÇALIŞMA

Aslında Avrupa Gönüllü Hizmeti seyahat ederken yapabileceğiniz bir gönüllü çalışmadan çok Avrupa’ya yapacağınız seyahatler için önceden ayarlayabileceğiniz bir projedir. Çünkü başvuru süreci uzun ve zahmetlidir. Bu yüzden yoldayken başvuru yapmanız mümkün olmayabilir. O nedenle önceden bu programa başvuru yapıp, gönüllü çalışma programına katılabilir, proje bittikten sonra Avrupa’da gezmeye başlayabilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti, İngilizce adıyla Europen Voluntary Service (EVS), kısaca 18 yaşından 30 yaşına kadar olan gençlerin Avrupa ülkelerinden birinde açılmış olan projelerde gönüllü olarak çalışabileceği Erasmus+ kapsamında bir Avrupa Birliği gençlik programdır. Program kapsamında genç bireylerin kendilerini geliştirmesi, farklı dünyalar tanıması ve dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurması amaçlanır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamındaki projelere gidecek olanlardan herhangi bir ücret talep edilmez. Projeler tamamen ücretsizdir. Avrupa Gönüllü Hizmeti projelerine katılacak olan bir gönüllünün vize, ulaşım, barınma ve yemek masrafları proje tarafından karşılanır.

Genelde söz konusu projelerin süreleri genelde 2-12 ay arasında değişir. Aynı zamanda 2 aydan daha kısa projeler de bulunmaktadır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne 18-30 yaş arasındaki herkes katılabilir. Hatta tek koşul budur. Bunun dışında herhangi bir eğitim koşulu olmadığı gibi başarı, dil bilgisi şartı da aranmaz. Yani ortaokul mezunu olsanız da, İngilzce bilmeseniz de, öğrenci olmasanız da bu programlara kayıt olabilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

3 Yorum

Yeni Yazılar