Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Tüm dünyayı kısa süre içerisinde etkisi altına alan Covid-19’un, hızla yayılması ve vakaların artış göstermesi üzerine ülke bazında bazı tedbirler alınmaya başlandı. Özellikle belirli zaman dilimlerinde sokağa çıkma yasaklarının uygulanması, pek çok kişinin kafasında seyahat izni sorusunun oluşmasına yol açıyor. Bir süredir akşam 21:00, sabah 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanırken ayrıca hafta sonlarında da yine kısıtlamalar devam ediyor. Seyahat izin belgesi almadan dışarı çıktığınızda para cezasıyla karşı karşıya kalma ihtimaliniz oldukça yüksek.

O nedenle dışarıyla çıkmak için geçerli bir sebebiniz olduğunda İçişleri Bakanlığından seyahat etmek için izin belgesi almanız gerekiyor. Seyahat izin belgesini almak için de bazı şartlar mevcut. Peki, izin belgesi nasıl ve nereden alınır? Seyahat izni belgesini almak için istenen şartlar nelerdir?

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Seyahat izin belgesi almak isteyen kişilerin büyük bir kısmı e-devlet platformuna başvuruyor. E-devlet dışında Alo 199 numaralı hattı arayarak da belge talebinde bulunma imkanınız var. Ayrıca otogarlarda da bu konuyla alakalı başvuru masaları oluşturulmuş. Bunların dışında valilik ve kaymakamlıklara da başvuru yaparak izin belgesi alma şansınız var. Ancak günümüzde büyük bir çoğunluk daha pratik olması nedeniyle bu işlemi e-devlet üzerinden yapmayı tercih ediyor. Siz de doğru adımları uyguladığınız takdirde kolay bir şekilde seyahat izni belgesi almak için başvuru yapabilirsiniz.

Seyahat izin belgesi

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet sistemini kullanarak izin belgesi almak, birkaç adımdan oluşuyor. Öncelikle Tc kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapmanız ve oturum açmanız lazım. Eğer giriş şifreniz yoksa bu şifreyi tüm PTT’lerden alabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum seçeneğini seçerek şifrenizi yenileyebilirsiniz. Peki giriş yaptıktan sonra hangi adımların izlenmesi gerekir?

  • Arama butonunu seyahat izin belgesi yazıp tıkladığınız zaman karşınıza izin belgesi ekranı açılır.
  • Ardından yeni başvuru linkine tıklamanız gerekir.
  • Sonrasında karşınıza çıkan sekme üzerinde sizden başvurunuzun ve istediğiniz belgenin türünü seçmeniz istenir.
  • Bu şekilde başvurunuz tamamlanmış olur.

Koronavirüs sırasında güvenli seyahat etmek için bilmeniz gerekenler

İzin Belgesi Başvurusu Ne Zaman Yanıtlanır?

Yaptığınız seyahat için izin belgesi başvurusu, Seyahat İzin Kurulu’na iletilir. Kurul sizin yaptığınız başvuruyu değerlendirme sürecine alır. Seyahat İzin Kurulu tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucu sisteme daha öncesinde kayıt yaptığınız cep telefonu numaranız SMS olarak bildirilir.

Size gönderilen SMS yanıtında “başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “başvurunuz reddedilmiştir” şeklinde bir bilgilendirme yapılır.

Yaptığınız başvurunun olumlu bir şekilde yanıtlanması halinde, otogarlarda ya da havaalanlarında kurulmuş olan başvuru masalarından Tc kimlik numaranızla doğrulatıp belge onayınızı almanız mümkündür.

Son olarak şunu da hatırlatmakta fayda var: HES kodu izin belgesi yerine geçmiyor. Sokağa çıkma yasağı olan zamanlarda seyahat etmek için mutlaka izin belgesi almanız gerekli.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar