Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Tatil planlarınız hazırsa, nereye gideceğinizi, nereleri göreceğinizi planladıysanız sırada tek bir şey kaldı: Seyahat sağlık sigortası almak. Seyahat sağlık sigortası yaptırmanın neden önemli olduğundan daha önce bu yazıda bahsetmiştim. Bu sigorta gideceğiniz ülkelerde başınıza gelebilecek kazalarda kendini güvence altına almanızı sağlayan son derece önemli bir sigortadır. Öte yandan artık neredeyse her konsolosluk pek çok vize türü için seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutuyor. Almak istediğiniz vize türü sigortayı zorunlu tutmuyorsa bile bence herkes seyahat sağlık sigortası yaptırmalı. Seyahat sağlık sigortası yaptırmak için önceden bilmeniz gereken birkaç şey var. Seyahat edeceğiniz ülke, tatil süreniz ve sağlık sigortanızı ne kadar kapsamlı istediğiniz… Tüm bunlar tamamsa seyahat sağlık sigortası almak için hazırsınız demektir. Peki seyahat sağlık sigortası nereden alınır? Ne işe yarar? Hangi vizeler için gereklidir? Sigortalamak isteyebileceğiniz ek hizmetler nelerdir?

İlk defa bir seyahat sağlık sigortası yaptırıyorsanız aklınızda birçok soru olması çok normal. Tüm sorularınıza cevap bulmak için okumaya devam edin.

Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Kendinizi ve sağlığınızı güvence altına almaya ve bir seyahat sağlık sigortası yaptırmaya karar verdiniz. Peki ama seyahat sağlık sigortası nereden alınır? Seyahat sağlık sigortası hizmetleri sigorta şirketleri tarafından verilmektedir. Sağlık sigortalarının farklı türleri, fiyatları ve süreleri vardır. Her şirketin kendisine özgü dinamik bir politikası olduğundan kapsam ve bütçe konularını sigorta şirketleri ile birebir görüşmeniz daha faydalı olacaktır. Ama kısa süreli seyahat sağlık sigortalarının genelde oldukça düşük bütçelere yapılabildiğini de söylemek gerekir.

Standart seyahat sağlık sigortası genelde yolculuğunuz süresince başınıza gelecek sağlık problemlerini kapsar. Bunun yanı sıra sigorta şirketlerinin ek hizmetlerinden de faydalanabileceğiniz farklı türlerde seyahat sigortaları vardır. Valizinizin kaybolması, uçuşunuzun iptal edilmesi veya kronik rahatsızlığınız dolayısıyla tedavinize gittiğiniz yerde de devam etmek istemeniz gibi durumlar için sigorta şirketinize danışarak farklı seyahat sigortalarını değerlendirebilirsiniz. Her seyahat sağlık sigortasının kapsamı farklı olduğundan kendi sigortanızın neleri kapsadığından emin olmalısınız. Bunu detaylıca öğrenebileceğiniz tek yer ise sigorta şirketiniz olacaktır.

Seyahat Sağlık Sigortası Süreleri

Seyahat sağlık sigortaları kişinin gideceği ülkeye, alacağı vizeye ve o ülkeyi ziyaret edeceği süreye göre değişiklik göstermektedir. Sigorta süreniz ziyaretinizin türü ve uzunluğuna göre size özel olarak belirlenir. Ancak seyahat sağlık sigortası genel şartlarına göre sağlık sigortanız 92 günü aşmamalıdır. Bu kapsamda sigorta şirketleri ülkeye tekrar giriş çıkış yapmak gibi farklı politikalar izlemektedir. Eğer 92 günü aşan bir sigortaya ihtiyacınız varsa, bunu sigorta şirketinize belirtmeli ve onlardan size bir yol göstermesini istemelisiniz. 

Peki zaten hali hazırda yurt dışına yapacağınız yolculukları da kapsayan özel sağlık sigortanız varsa ne olacak? Özel sağlık sigortasını yurt dışında kullanmak mümkün mü? Elbette bu sigortanızı da kullanabilirsiniz. Özel sağlık sigortaları genelde senelik olarak yapılır ve bu sigortalar yurt içinde yapıldıkları zamandan itibaren bir sene boyunca geçerlidir. Fakat yurt dışında sadece 92 gün boyunca geçerli olurlar. Sigortanızdan faydalanmaya devam etmek için 92 günün sonunda ülkeye tekrar giriş çıkış yapmanız gerekir.

Seyahat Sigortası Fiyatları

Seyahat sağlık sigortalarında süre ve tür gibi fiyatlandırma da çeşitlilik göstermektedir. 1 haftalık bir seyahat sağlık sigortasıyla 1 yıllık bir seyahat sağlık sigortasının fiyatı elbette ki aynı olmayacaktır. Bunun yanı sıra gideceğiniz ülkeye göre de farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Seyahat sağlık sigortası ücretlerini güncel olarak öğrenebileceğiniz en güzel yer sigorta şirketleridir. Bu şirketler özel sektör bünyesinde olduklarından benzer ancak farklı fiyatlandırmalara sahiptirler. Tatiliniz süresince işinize en çok yarayan kapsamlı ve uygun fiyatlı seyahat sağlık sigortasını bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir.

Seyahat sağlık sigortası konusundaki tavsiyem öncelikli olarak çevrenizdeki sigortacı tanıdıklarınızla görüşmeniz ardından yurt dışına giden yakınlarınızdan fikir almanızdır. Onların vereceği tavsiyeler üzerine birkaç sigorta şirketi belirleyip fiyatlar konusunda bilgi alıp size en uygun gelene sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Eğer seyahat sağlık sigortasının gereksiz olduğunu düşünüyorsanız ya da yapıp yaptırmama konusunda emin değilseniz “Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmak için 10 Geçerli Neden” yazısını mutlaka okumalısınız. Bazı şeyler tecrübeyle sabit ve Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Sigortanızı yaptırın, kafanız rahat etsin. 🙂 Şimdiden keyifli seyahatler dilerim.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar