Tayland’a Gidecekler İçin Tüyolar

Tayland’a Gidecekler İçin Tüyolar

Hindistan’da geçen 5 ayın ardından Tayland’a girdiğim gün herhalde hayatımın en mutlu günlerinden biri olarak kazındı hafızama. Ülkeye girdiğim andan itibaren etrafımda gördüğüm gülümseyen yüzleri hiçbir zaman unutmayacağım. Tayland gezisi boyunca gördüğüm en saygılı ve sevecen insanları burada tanıdım. Tayland’ta sadece 1 ay geçirdiğim için bence verebileceğim bilgiler de son derece sınırlı. Ama deneyimlerimi elimden geldiğince toparlamaya çalıştım.

TAYLAND KOKUYOR MU?

Hemen başlamadan önce bir konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Buraya gelmeden önce Tayland’ın çok kötü koktuğunu söyleyerek ülke hakkında olumsuz yorumlar yapanlar olmuştu. Bu yorumu yapan arkadaşlara daha önce Hindistan’a gidip gitmediklerini sordum. Çünkü benim için kötü kokmanın kıstası Hindistan’dır. Benim nazarımda bir yer ancak en az Hindistan kadar kötü kokuyorsa gerçekten kötü kokuyordur. Aldığım cevaplar beni hiç şaşırtmadı. Tayland’ın kötü koktuğunu ve hatta pis olduğunu düşünen insanlar Hindistan’a daha doğrusu başka pis olarak değerlendirilebilecek bir ülkeye gitmemişlerdi. Çoğu Türkiye’den direk Tayland gezisi için ülkeye gelmişlerdi. Bunu öğrenince ne kadar rahatladığımı anlatamam.

Tayland’ın işlek yerlerinde insanların pis koktuğunu iddia ettiği şeyler genelde yemekler oluyor. Çok fazla sokak satıcısı var. Genelde deniz ve et ürünleri pişirildiği için bu tezgahlardan ağır kokular yükseldiği de doğru ama artık Hindistan geldiğim için mi böyle düşünüyorum bilmiyorum bir vejetaryen olarak bile bu kokulardan çok rahatsız olmadım. Ama şu da bir gerçek, sokaklara sinen bu yemek kokusu direk Türkiye’den gelenler için oldukça sinir bozucu bir koku.

TAYLAND’A GİDERKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Tayland’a giderken havaalanında otel rezervasyonu ve dönüş bileti soruyorlar. Ben dönüş bileti satın almamıştım yalnızca rezervasyon yaptırmıştım ve herhangi bir sorun yaşamadım.

Uçakta Tayland’a inmeye yakın bir kağıt dağıttılar. İki parçadan oluşan bu kağıt doldurulup pasaport kontrolünde ibraz ediliyor. Kağıdın yarısını geri veriyorlar. Bu kağıdın Tayland’tan çıkana kadar yanınızda durması gerekiyor. Ben çok önemsemediğim için kağıtlarımdan birini kaybetmiştim. Karadan Malezya’ya gitmek istediğimde sınır çıkışında bu kağıdın nerede olduğunu sordular. Kaybettiğimi söyleyince biraz sorun çıkarıp sonradan yeni bir kağıt verip tekrar aynı bilgilerle doldurmamı söylediler ve sonradan doldurduğum o kağıdı aldılar. Sanıyorum ki bu kağıt önemli bir şey. Malezya dönüşü tekrar karadan ülkeye giriş yaptığımda yine bu kağıdı doldurdum. Bu sefer güvenli bir yerde sakladım.

Bu arada, Bangkok havaalanında bedava internet ve harita bulabilirsiniz.

TAYLAND’DA SİM KART ALMAK

Tayland’ta turistler için özel sim kartlar var. Bu sim kartları ülkenin herhangi bir yerinden alabileceğiniz gibi havaalanlarındaki satış noktalarından da temin edebilirsiniz. Ben 699 Baht yani 75 TL’ye 30 gün boyunca kullanabileceğim sınırsız internet aldım. Tabii bu internet tam sınırsız değildi. 8 gb kullanımdan sonra yavaşlıyordu.

TAYLAND YEMEKLERİ

Tayland, deniz ve et ürünlerinin çok tercih edildiği bir ülke. Sanılanın aksine çılgınlar gibi böcek yemeyen bu insanlar çoğunlukla domuz ve tavuk yemeyi tercih ediyorlar. Hatta Bangkok’ta böcek ve türevlerini turistlerin çok fazla bulunduğu yerler haricinde hiç görmedim.

Vejetaryen yemek seçeneği oldukça kısıtlı. Ama insanlara bir yemeğin içine et koymamalarını anlattığınızda anlıyorlar. Özellikle her köşe başında bulunabilecek basitçe erişte, sebze ve et sotesi içeren Phad Thai isimli yemeğin vejetaryen hazırlandığını görebilirsiniz. Aynı zamanda sebzeli pilav da imdadınıza yetişecek şeylerden. Fakat bu sokak tezgahlarının çoğu bütün bu malzemeleri aynı sac içinde sotelediğinden sebzeli yemeğinizin içinden tavuk ve et tadı almanız çok muhtemel.

Tayland’la ilgili en güzel şey ise neredeyse her köşe başında bulacağınız 7 Eleven isimli marketler. Buralarda haşlanmış yumurtadan tutun da tabldot yemeğe kadar hazır yemekler de satılıyor. Vejetaryen seçenekler yine çok yok ama hiç değilse yumurta yiyenler için haşlanmış yumurta, pilav gibi basit yemekleri bulabilirsiniz.

Tayland’ın velinimetlerinden olan bir diğer şey ise her köşe başında çok makul fiyatlara satılan dilimlenmiş meyveler. Genelde 20 Baht yani 2 Lira’ya alabileceğiniz bu meyveleri mutlaka deneyin.

TAYLAND’TA ELEKTRONİK ÜRÜNLER UCUZ MU?

Bangkok’ta elektronik ürün denince akla gelen bir iki yer var. Buralarda hem sıfır hem de ikinci el elektronik ürünler çok rahat bulunuyor. İkinci el apple tablet ve telefonların fiyatları makul olmasına karşın macler çok pahalıydı. Samsung telefonların fiyatları da Türkiye’ye göre epey ucuzdu. Ama onun dışında “elektronik buradan alınır” diyecek kadar uçurum olan bir şey yok.

TAYLAND’TA ÇAMAŞIR YIKAMAK

Bunu neden ayrı bir başlık altında yazdığımı Tayland’a gittiğinizde anlayacaksınız. Kısaca, Tayland’ta kirli çamaşırlarınızı dert etmenize hiç ama hiç gerek yok. Çünkü hemen hemen her yerde çamaşırlarınızı 15 Baht ile 30 Baht arasında fiyatlara yani 2-3 Lira gibi bir fiyata yıkayabileceğiniz çamaşır makinaları bulabilirsiniz.

TAYLAND’TA İÇME SUYU

Tayland’ta Hindistan’da olduğu gibi büyük bir mikrop problemi yok. O yüzden Tayland gezisi boyunca çeşme sularını içemeseniz de banyo, traş gibi ihtiyaçlarınız için rahat rahat kullanabilirsiniz. İçme suyu ihtiyacınızı da marketlerden alacağınız 20 Baht’lık sularla karşılamanız mümkün. Ama bir de Tayland’ta arıtma su makinaları var. Kendi şişelerinizi bu makinalardan litresine 1 Baht ödeyerek doldurabilirsiniz. Merak edenler için, ben bu sulardan da içtim ve hiçbir sağlık problemi yaşamadım.

TAYLAND GEZİSİ HAKKINDAKİ DİĞER YAZILAR

HARCAMALAR

Tayland gezisi boyunca harcamalarım hakkında ufak bir not

Tayland’ta geçirdiğim 1 ay boyunca İngilizce öğretmenliği yaptım ve bu yüzden çalıştığım süre boyunca kalmak için bir ev tuttum. Haliyle bu defa normalden fazla para harcadım. Tabii buna karşılık çalışarak para kazandığımı da düşünürsek hala kardayım.

 • Yeme-İçme ……………….. 4,881Baht
 • Barınma …………………… 7,436 Baht
 • Ulaşım …………………….. 545 Baht
 • İletişim …………………….. 842 Baht
 • Masaj ………………………. 200 Baht
 • Çamaşır Yıkama ……….. 90 Baht
 • Toplam …………………… 13,994 Baht
 • Türk Lirası Karşılığı … 1,482 TL

(Öğretmenlik Kazanç 27.009 Baht
Türk Lirası karşılığı 2,861 TL)

Nasıl bu kadar ucuza geziyorum merak ediyorsanız düşük bütçeli seyahatler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

6 Yorum

 • Emre Çağlar
  5 Mayıs 2019, 09:38

  Bir aylık giderinizi yazdınız sanırım.
  Kıstınız galiba…
  Çok düşük geldi bana?

  CEVAPLA
  • Melke@Emre Çağlar
   7 Mayıs 2019, 22:45

   Evet 1 aylık giderler. Neden o kadar düşük oldukları da dahil tüm ayrıntıları yazıyor 🙂

   CEVAPLA
   • EMRE ÇAĞLAR@Melke
    17 Mayıs 2019, 15:17

    Cevabınız için teşekkürler. Biraz da güncel kur ile düşünmek lazımmış. Harcamalarınız şu an için yaklaşık 2660₺. Takibe devam 😊

    CEVAPLA
    • Melke@EMRE ÇAĞLAR
     20 Mayıs 2019, 15:39

     Kesinlikle. 2 sene içinde ülkemizde ve kurunda dev değişimler oldu tabii 🙂

     CEVAPLA
 • Feridun
  27 Mayıs 2019, 10:37

  Notlar için teşekkürler. Çok faydasını gördük. Şu an taylanddayız. Eklenmesi şart: 1) heryerde sigara içme yasağı var
  2) kimse güler yüzlü değil. Aksi durum istisna.

  CEVAPLA
  • Melke@Feridun
   27 Mayıs 2019, 11:51

   Merhaba, çok teşekkür ederim. 🙂 Kimse güler yüzlü değil deyince şöyle bir durup düşündüm açıkçası. 😀 Ben Tayland’dayken 1 ay boyunca her gördüğüm insan gülüyordu. Ama ben oraya Hindistan’da 5 ay geçirdikten sonra gitmiştim. Belki de o yüzden herkes bana gülüyor gibi gelmişti 😀 Size de keyifli bir deneyim diliyorum, iyi eğlenceler, bol gezmeler. 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar