Vegan olmak için 10 mantıklı sebep

Vegan olmak için 10 mantıklı sebep

Ülkemizde, hakkında bilgi kirliliğinin başka hiçbir şeyle yarışamadığı veganlık çok fazla bilinmese de vegan yaşam biçimi dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Biz vegan etin görüntüsü hakkında şaka yapmaya devam edip veganlarla dalga geçerken, ülkeler vegan yaşamın, iklim krizinin çözülebilmesi için etkili bir çözüm olduğuna dair raporlar yayınlıyorlar. Yalnızca bir beslenme diyetinden fazlası olan veganlık son yıllarda neden bu kadar çok konuşuluyor peki? Bunca insan neden vegan oluyor? Vegan olmak için 10 mantıklı sebep sunarak size durumu kısaca açıklayacağım.

vegan olmak için

1- Hayvanları Korumak

Hayvancılık sektörü ilk bakışta masum gibi görünüyor olabilir. Sonuçta bir hayvanın sütünden faydalanmanın ya da yumurtasını almanın ona ne zararı olabilir öyle değil mi? “Bir hayvanın sütünü almak” cümlesine sığdırdığımız şeyin aslında bir canlıyı ömür boyu esarete mahkum etmek olduğunu görebiliyor muyuz?

Çünkü bir ineğin süt vermesi için önce hamile kalması gerekir. Doğuran ineğin memeleri makinalara bağlanır ve sütü alınır. İnek artık süt üreten bir makineye dönüşmüştür ve süt durmaksızın alınmaya devam eder. Ta ki zavallı ineğin verimliliği düşüp öldürülmek için kenara ayrılıncaya kadar. 

Hayvanların sömürülmesi, doğal yaşamlarından koparılması, üretim adı altında gördükleri eziyetler saymakla bitmeyecek kadar fazla. İnsanların beslenmek ve süslenmek için kullandığı her hayvansal içerik ve “ürün” bir hayvanın daha eziyet görmesi ve acı şekilde yaşamını yitirmesi anlamına geliyor.

Vegan yaşam; hayvanları tüketmeyi, sömürmeyi değil sevmeyi ve korumayı savunuyor. Vegan yaşamın etik düşüncesi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz “İnsan Neden Vegan Olur?” yazısına göz atabilirsiniz.

vegan olmak için

2- Çevreyi korumak

Hayvancılık çevreyi en çok kirleten sektörler arasında ilk sıralarda yer alıyor. İnsanların hayvansal gıda ve ürünlere karşı daimi tüketme isteği de hayvancılık sektörünü vazgeçilmez hale getiriyor. Talep arttıkça faaliyetler de artıyor ve çevre kirliliği önlenemez bir hal alıyor. Vegan olmak hayvancılığa olan talebi doğrudan azaltıyor. Ve bu da bence vegan yaşam için oldukça mantıklı bir sebep çünkü çevre temizliği sadece yerlere çöp atmayı engellemekten ibaret değil. Çevreyi korumak söz konusu olduğunda kaynak tüketimi bizim için son derece önemli hale geliyor ve hayvancılık sektörü tarım alanları, su, enerji gibi kaynakları en çok kullanan sektörlerden biri olarak dikkat çekiyor. “Hayvancılığın Çevreye Zararları Nelerdir?” yazısından bu konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

vegan olmak için

3- Sağlıklı yaşamak

Beden ve ruh sağlığı insan hayatının en önemli ve vazgeçilmez unsurları. Ne kadar sağlıklı olursanız yaşam kaliteniz o kadar artar ve ancak bu şekilde hem kendinize hem çevrenize fayda sağlayabilirsiniz. Vegan olmak için 10 mantıklı sebep arasında sağlıklı yaşam çok büyük bir yere sahip. Sağlığınız elinizde olduğu sürece ideallerinizi savunacak gücünüz de var demektir. Vegan beslenme ile vücudunuzu daha dinç hale getirebilirsiniz. Hayatınızdan çıkaracağınız katkı maddeleri, bol kimyasallı ürünler yaşam kalitenizi artırır. Sadece yiyeceklerin değil aynı zamanda kozmetik ürünlerin de vegan olmasına dikkat ederseniz sağlıklı yaşamı bütünüyle hissedebilirsiniz.

vegan olmak için

4- Karbon ayak izini azaltmak

Doğada hatrı sayılır derecede karbondioksit meydana getirdiğimizi biliyor muydunuz? Yaşamımız boyunca insansal faaliyetlerimiz sonucunda doğaya karbondioksit bırakıyoruz. Karbon ayak izi dediğimiz bu durum çevreye verdiğimiz kalıcı ve ciddi hasarlardan biri. Beslenme, giyinme, kişisel bakım gibi hayatımızın tümünü etkileyen her ürün karbon ayak izimizi artırıyor. Hayatımızı kökten değiştiren vegan yaşam karbon ayak izini azaltmamıza ve doğaya verdiğimiz zararı en aza indirmemize yardımcı oluyor.

İşe bisikletle gidiyor olabilirsiniz, su tüketiminize dikkat ediyor olabilirsiniz, poşet yerine bez çanta kullanıyor olabilirsiniz ama en büyük karbon adımlarınız tabağınızda ve giysi dolabınızda saklı. Sadece vegan yaşamak bile bireysel kaynak tüketiminizi tek başına yarı orandan daha fazla azaltabilir.

vegan olmak için

5- Kimyasallardan arınmak

Vegan olmanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Hayatımızda farkında olmadan büyük bir yer edinmiş kimyasallar başta kanser olmak üzere birçok hastalığa neden oluyor. Güzel ambalajlar ardında bizlere sunulan tüm hayvansal ürünlerin içerik listesi adeta hastalık reçetesi gibi. Doğal bir vegan beslenme sadece hayvansal gıdaları değil bu gıdaların içindeki çeşitli kimyasalları da dolaylı olarak reddediyor. Hem bedene hem de çevreye zarar veren bu kimyasallardan arınmak vegan olmak için oldukça mantıklı bir sebep.

vegan olmak için

6- Enerjini iyi tutmak

Marketlerde antrikot, biftek, kanat, göğüs isimleriyle satılan etlerin ölmüş hayvan bedenininin parçaları olduğunun farkında mısınız? Bu beden parçalarına farklı isimler koymak onların bir zamanlar hayatta olan bir canlının cesedi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Hayvansal ürünleri terk ettiğinizde daha fazla ceset yemeye de dur demiş olursunuz. Böylece bedeninizde iyi enerjiye de yer açabilirsiniz.

vegan olmak için

7- Dünyadaki açlığa engel olmak

Hayvancılık yapılabilmesi için tahrip edilen tarım alanları tahmin edilenden çok daha fazla. Fark etmiyoruz belki ama hayvancılık için kullanılan tarım alanlarının gerçek amaçlarına uygun, yani bitkisel tarım için kullanıldığında dünyadaki açlığı büyük oranda azaltabilecek güce sahip olduğu söyleniyor. Vegan olmanın faydaları arasında en önemlilerinden biri olan bu madde ile hayvancılığa ilgi azaltılıp tarım faaliyetleri artırıldığında dünyanın dört bir tarafında açlıkla mücadele eden tüm insanların beslenme ihtiyacı kolaylıkla karşılanabilir.

8- İklime sahip çıkmak

İklim değişikliği ve küresel ısınma uzun zamandır sık sık duyduğumuz kelimelerden. “İklimler değişiyor, canlıların nesli tükeniyor, buzullar eriyor!” haberlerini sık sık okuyoruz. Peki biz neler yapmalıyız? Neden oluyor tüm bunlar? Tabii ki iklim değişikliğine sebep olan birçok etmen var ancak bu etmenler arasında yüzdelik olarak hayvancılık çok büyük bir dilime sahip. Bu endüstrinin çevreye verdiği zararlar tüm dünyayı etkiliyor. Çevre kirliliği, atıklarla bozulan denge iklimi değiştiriyor ve nesli tehlikede olan hayvanların hatta insanların sonunu getiriyor. Vegan olmak için 10 mantıklı sebep arasında tabii ki iklime, dünyaya ve tüm canlılara sahip çıkmak yer alıyor.

vegan olmak için

9- Hayvansal gıdalara muhtaç değiliz

Yıllardır dayatılan hayvansal beslenmenin aslında bir gereklilik olmadığı yapılan birçok araştırma sonucunda ortaya koyulmuş. Zihnimize yerleştirilenlerin aksine hayvansal gıdaları tüketmeye mecbur değiliz. Vegan beslenme ile hayvansal gıdaları tüketmeden de sağlıklı hatta birçok hastalıktan doğrudan korunan bireyler olabiliriz. Hayvansal ürünlere muhtaç değilken neden sırf kendi arzularımız için canlıların eziyet görmesine katlanalım ki?

vegan olmak için

10- Güzel bir görünüme sahip olmak

Daha güzel bir görünüme sahip olmak dünyanın en önemli şeyi değil. O yüzden bunu bir sebep olarak sunmak bence çok da mantıklı değil ama vegan olmanın faydaları arasında işin fiziksel boyutunun olduğu da bir gerçek. Her ne kadar son sırada ve diğer maddelere göre daha bireysel ve önemsiz olsa da iyi tasarlanmış bir vegan beslenme cilt güzelliğine, sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olabilir. Hayvansal gıdaları, içerdikleri kimyasalları ve yağı hayatınızdan çıkardığınızda parlak ve canlı bir cilde, daha dinç ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Bana sorarsanız ilk madde vegan olmak için fazlasıyla yeterli ama vicdanınızla henüz o konuşmayı yapmadıysanız kalan dokuz madde sizi vegan olmaya ikna edebilir. Günün sonunda bir hayvanın daha hayatını kurtarabileceğinizi unutmayın. Mutlu ve eşit bir dünyada görüşmek üzere!

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Mustafa
  10 Ağustos 2021, 13:35

  Doğayı, kamp yapmayı seven birisi olarak yazılarınızı okumaktan keyif alıyorum. Bu yazınızı okuyunca cidden çok şaşırdım. İklim değişikliğini (doğal olarak küresel ısınmayı) hayvansal gıdalarla beslenmeye bağlamanız bana çok garip geldi.

  Bilinçsiz tüketim (otomobil, telefon, televizyon gibi elektronik eşyalar, kozmetik vs.), bu tüketimi karşılamak için 7/24 çalışan fabrikaları görmezden gelip böyle bir yazıyı kaleme almanız neresinden bakarsanız bakın tutarsız geldi.

  Bu durumda siz kozmetik ürünleri de kullanmıyorsunuz demektir. Ürünler zarar vermiyor olsa da fabrikalar doğa dostu değil. Atıkları hiç değil. Yapılan silah denemeleri, birde bunların nükleer olanlarının iklim değişikliğine hiç etkisi yok.

  Bir nükleer bomba denemesinin iklim değişikliğine etkisi, kaç kişinin hayvansal beslenmesinin iklim değişikliğine etkisine denk?

  Ulaşım için kullandığımız fosil yakıtlı araçların iklim değişikliğine etkisi?

  İklim değişikliğinin üst sıralarında sayılabilecek o kadar fazla konu varken hayvansal beslenmeyi 1. sıraya koymak VEGAN beslenmeyi mantıklı yapmaz.

  VEGAN beslenmenize, tavsiye etmenize hiç bir şey diyemem. Ama iklim değişikliğinin en büyük sebebi olarak bunu göstermeniz saçma olmuş.

  CEVAPLA
  • Melke@Mustafa
   10 Ağustos 2021, 20:50

   Merhaba, küresel ısınmayı tetikleyen çok sayıda minor ve major etken var. Sanayi sektörü gerçekten bu konuda büyük katkısı olan bir sektör, haklısınız. Fakat bu sektörün küresel ısınmaya etkisinin büyük olması hayvancılığın etkisinin az olduğu anlamına gelmiyor.

   Yayınlanan raporlar hayvansal üretimin, küresel ısınma, hava ve su kirliliği, biyolojik çeşitliliğin kaybı gibi çevre sorunlarının en önemli nedenlerinden biri olduğunu söylüyor. Bugün tarım arazilerinin %80’inden fazlası ve dolayısıyla kaynak ve su kullanımı hayvancılık için kullanılıyor, büyük et ve süt ürünleri şirketlerinin kaynak tüketimi petrol şirketlerine eş değer gösteriliyor, her yıl 60 milyara yakın kara hayvanı öldürülüyor (su canlılarını saymıyorum bile), hayvancılığın sera gazına sebep olma payı gün geçtikçe artıyor. Yani hayvancılık sektörü sandığınız kadar iklim değişikliğinin alt sıralarında yer almıyor; aksine son yılların en önemli etkenlerinden biri. Bu açıdan neden şaşırdığınızı anlayamadım. 🙂

   Bahsettiğiniz için cevaplama ihtiyacı hissettim: Evet dünyaya zararlı kozmetik ürünler kullanmıyorum, doğru tahmin ettiniz. Sadece kozmetik değil kullandığım her ürünü de doğa dostu, zehirsiz, yerel ürünlerden seçiyorum. İhtiyacım olmadığı sürece alışveriş yapmıyorum, tek kullanımlık ürünler tüketmiyorum, bunlara özendirmiyorum. (Diğer yazılarımı incelerseniz bu konularda da pek çok yazı olduğunu görebilirsiniz.) Kısacası elden geldiğince bireysel tüketimimi azaltmaya ve bu konuda farkındalık oluşturmaya dikkat ediyorum.

   Fakat yine de bunlar yeterli değil. Ben ne yaparsam yapayım dediğiniz gibi endüstriyel anlamda fabrikalar atık oluşturmaya, havayı kirletmeye, kaynak kullanmaya, gereğinden fazla üretim yapmaya devam ettiği ve sonsuz tüketime teşvik ettiği sürece benim bireysel çabamın bir etkisi olmayacak. İşte o yüzden bu yazıyı yazıp daha fazla insana ulaşmaya; onların seçimlerinin farkında olmalarını sağlamaya ve daha büyük kitlelere yayılmaya ihtiyaç var. Çünkü o fabrikalardan biri de hayvan fabrikaları.

   Satırlarıma başlarken de söylediğim gibi iklim değişikliğine etki eden çok sayıda faktör var. Ben araştırma yaptığım bir alan olduğu ve araştırmacılar tarafından en önemli faktörler arasında gösterildiği için bu alanda bir yazı yayınladım. Siz de farklı alanlarda araştırma yapıp yorumunuzda bahsettiğiniz silah denemelerinin iklime etkisi, nükleer silahların iklime etkisi gibi konuları kaleme alabilirsiniz. Şahsen okumaktan keyif duyarım.

   Sevgiler.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar