Yağmurda Kamp Yapmak İçin Tavsiyeler

Yağmurda Kamp Yapmak İçin Tavsiyeler

Yazının başlığını okuyunca suratınız buruştuysa yazının devamını okumaya hiç zahmet etmeyin bence. Sizi yağmurda kamp yapmak için ben bile ikna edemem. Sonuçta bu yağmur. Maruz kaldığınızda sırılsıklam olacağınız bir doğa olayı. Kim sırılsıklam olup da aynı anda kamp yapmaktan keyif alabilir ki? Kimse alamaz. Kış olsa üşütür, yaz olsa yapış yapış eder… Bunları düşününde yağmurda kamp yapmak hiç akıl karı gelmiyor biliyorum. Zaten kimse yağmuru görünce “Aa yağmur yağıyor hadi kalkıp da kampa gideyim.” demiyordur herhalde. Ama gittiğiniz yerde yağmura yakalanabilirsiniz. Ya da hava durumundan uzun zamandır gerçekleştirmek istediğiniz bir kamp gezisinin birkaç gününün yağmurlu olabileceğini görmüş olabilirsiniz.

Merak etmeyin, böyle bir durumda yağmur kamp gezinizi mahvedecek diye bir kural yok. Tam tersi yağmurda çadır kampı yapmak çok eğlenceli bile olabilir. Önemli olan tek şey yağmurda kamp yapmak için hazırlıklı olmanız. İşte size kamp gezinizi iptal etmeden harika zaman geçirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu.

Yağmurda Kamp Yapmak İçin Doğru Çadır Alanı Bulun

Yağmurlu havalarda dikkat edilecek en önemli şey doğru kamp yerini seçmektir. Konuya biraz uzak olup “Kamp yeri seçmekte ne var ya” diyenleri “Kamp Yeri Seçerken Bilmeniz Gerekenler” yazısına alalım. Konuya hakim olanlar okumaya devam edebilir. Normalde son derece keyifli olan bir nehrin ya da gölün yanı yağmurlu havalarda oldukça tehlikeli olabilir. O yüzden bir su birikintisinin olmadığı bir kamp yeri seçmeye özen gösterin. Takdir edersiniz ki sağanak yağış sırasında suyun içinde uyanmak pek eğlenceli olmaz. Daha da iyisi, çadırınız güneşin doğduğu yöne bakarsa, çiseleyen sabahlarda uyku tulumunuzdan çıkmanız daha kolay olacaktır. Yağmurlu havalarda çadırınızı bir ağacın altına kurmamanız önemlidir. Çünkü yağmur durduktan sonra bile, dallarda kalan yağmur damlaları damlamaya devam edecektir.

Yağmurda Kamp

Çadırınızın Dikişlerini Korumaya Alın

Yağmur bekliyorsanız, ve çadırınızın performansından emin değilseniz dikiş yerlerinde dikiş koruyucu kullanmak iyi bir fikir olabilir. Performansından emin olmadığınız çadırlar kadar performansına güvendiğiniz ancak çok uzun zamandır kullandığınız çadırlar da eskisi kadar sağlam olmayabilir; dikiş yerlerinde deformasyonlar olabilir. O yüzden pahalı çadırım var diye güvenmeyin yağmurda kamp yapmadan önce mutlaka çadırınızın dikiş yerlerini kontrol edin. Dikiş koruyucu/yapıştırıcı, suyun çadırın dikişlerinden içeri girmesini önler. Böylece gece boyunca çadırınızda rahatça uyuyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Eğer çadırınız yeterince iyi değilse, yeni bir çadır alamıyorsanız ama ille de ben kamp yapacağım diyorsanız inşaatlarda malzemelerin üstünü örmek için kullanılan brandalardan alıp çadırınızın altına serebilir ve üstünü kapatabilirsiniz. Size müthiş konforlu bir alan sunmaz ama hiç yoktan iyidir.

Çadırınızın Etrafına Ufak Bir Su Yolu Yapın

Evet doğru duydunuz hayatınızda duyduğunuz en pratik olmayan kamp tavsiyesini veriyorum. Çadırınızın etrafına ufak bir su yolu yapın . Çünkü kimse çadırında su birikmesini istemez. Çadırınızın etrafında küçük bir su yolu kazarsanız, çadırınızdan gelen akıntıların yanı sıra çadırınızın yakınından akan suyu da yakalar. Şayet çadırınızı hafif bir meyilde kurmak zorunda kaldıysanız bunu mutlaka yapmanız gerekir. Aksi halde sabah minimal bir göletin içinde uyanabilirsiniz.

Yağmurda Kamp

Yağmurda Çadır Kampı İçin Açık Oturma Alanı Oluşturun

Yağmurlu havalarda yapılan kamplarda genelde gün bitmeye yaklaştığında herkes çadırına çekime eğiliminde olur. Çünkü zaten yağmur yağıyor, hava serin, şimdi bir de tuluma girmeden önce ıslanmaya ne gerek var? Gün bittiğinde, herkesin çadırlarına çekilmesini istemiyorsanız, küçük de olsa yağmurdan korunaklı bir oturma alanı oluşturun. Oluşturduğunuz alanın yerden yüksek olması halinde ufak bir kamp ateşi bile yakabilirsiniz. Yalnız kamp ateşinin küçük kalmasına özen gösterin aksi halde rüzgarla büyüyerek ya da kıvılcımlar yüzünden tentenizin yanmasına sebep olabilir.

Yağmurlu havalarda kamp yaparken işinize yarayabilecek ekipmanları sizin için listeledim. Ekipman listesine ulaşmak için buraya tıklayın.

Yağmurda Kamp Yapacaksanız Yanınızda Oyunlar Getirin

Kamplarda yağmur yağarken yağmuru izlemekten başka yapacak pek bir şey yoktur. Kitap okumak, sohbet etmek elbette güzeldir ama gerçekçi olalım her gün saatler boyu aynı şeyi yapmak insanı bir hayli sıkar. O yüzden yağmurun uzun sürmesi ihtimalinde canınızın sıkılmaması için bazı yaratıcı oyunlar oynamayı düşünebilirsiniz. Yanınızda getireceğiniz oyun kartları veya kutu oyunları işinizi görebileceği gibi rol yapma oyunları da kamplar için oldukça uygundur. Ne yapmaya karar verirseniz verin, özellikle küçük çocuklar için planlanmış faaliyetleriniz olduğundan emin olun. Tüm anne babaların bildiği gibi, küçük çocuklar çok çabuk sıkılabilir ve sıkılmış küçük bir çocukla çadırda oturmak çok eğlenceli olmayacaktır.

Karantina zamanlarında evde vakit geçirmek için bazı oyunların listesini yapmıştım. Siz de o oyunları buradan görebilirsiniz.

Yağmurlu Kamplar İçin Yanınızda Su Geçirmez Giysiler Bulundurun

Bunu söylememe gerek var mı bilmiyorum ama her ne olursa olsun yanınıza kampınızın yağmurlu geçme olasılığına karşı su geçirmez, yağmura dayanıklı kıyafetler almanız şarttır. Su geçirmez ayakkabılar da düşündüğünüzden daha önemlidir. Ayaklarınızın ıslanmasının o kadar da kötü olmayacağını düşünüyorsanız hemen o fikri aklınızdan çıkarın. Öyle bir şey yok. Ayaklarınız ıslandığında en mutsuz olacağınız yerlerin başında gelir. İnsan evdeyken bile çorapla ıslak zemine basınca mutsuzluğun dibine vuruyor kampta ayaklarınız ıslanınca herhalde depresyona girersiniz. O yüzden yağmurlu havalarda yapacağınız kamplarda ayakkabılarınızın su geçirmez ve hava alabilir olduğundan emin olun. Kısacası kampa ne getirmeye karar verirseniz verin, yağmurda kuru kalmak için bir planınız olduğundan emin olun.

Su geçirmez yağmur kıyafetleri ve iyi bir katmanlama sistemi vücut sıcaklığınızı düzenlemenize, aktifken vücudunuzun nemi emmesine ve soğuduğunuzda vücut ısınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Pamuklu giysiler asla iyi bir seçim değildir, çünkü ıslak kalır; bu da vücudunuzun sıcaklığını hızla düşürür. 

Arabanızın Altında Kuru Odun Bulundurun

Yağmurlu kamplarda kamp ateşi yakarken kuru odun bulmak ya da bulduğunuz ıslak odunları ateşte kurutmak dünyanın en zor şeylerinden biridir. O ıslanan odunlar bir türlü kurumak bilmez, ateşiniz fısslayıp durur sizi tedirgin eder, nemli odunlar yüzünden her taraf duman altı olur. Hele bir de ateş yakma konusunda acemiyseniz kamp yapmak için başlayan maceranız ömür törpüsüne döner. O yüzden odunları kuru tutmak için elinizden geleni yapmalısınız. Odunları kuru tutmanın harika bir yolu, arabanızın ya da bir tentenin altına yerleştirmektir. Kuru odunu arabanızın altına yerleştirdikten sonra, arabanızın etrafına küçük bir çukur kazın. Bu, yağmur suyunun arabanın altına akmasını ve odunu tamamen ıslatmasını önleyecektir. Ya da çukur kazmakla uğraşmak yerine odunların altına zeminden akan su üzerine su gelmeyecek şekilde bir branda serin.

Daha küçük bir arabanız varsa, arabanızın altında yakacak odun için yeterli alan olmayabilir. Bir başka harika seçenek de kuru ahşabı örtmek için ekstra brandalarınızdan birini kullanmaktır. Ne yapmaya karar verirseniz verin, kamp ateşi yakmak istiyorsanız kuru odununuzun olması bir önceliktir.

Yanınızda kuru odun bulundurun

Tabii bir önceki maddede sözü geçen kuru odunları yağmurlu bir havada doğadan temin etme şansınız olmayacaktır. O yüzden yağmur ihtimali olan bir zamanda kamp yapıyorsanız yanınızda mutlaka kuru odun bulundurun ve o odunları kuru tutmak için elinizden geleni yapın. Aksi halde yakacağınız ateş tüten bir bacadan farklı olmayacaktır.

Yağmurda Kamp

Son Olarak

Yağmurda kamp hakkında en iyi tavsiye gerçekten iyi bir hazırlık gerektirmesidir. Yağmur haberini aldığınızda kamp gezinizin mahvolduğunu düşünmeyin. Yağmurda kamp yapmak gerçekten eğlenceli olabilir.  Bu maceranın ve doğanın farklı yönlerinin tadını çıkarın. Sadece oturup yağmurun sesini dinlemek bile ne kadar rahatlatıcı olacak göreceksiniz. Siz tüm koşullar için  olumlu düşünürseniz, her şey çok daha iyi olacaktır.

Umarım bu ipuçları harika kamp gezinizi planlarken size yardımcı olur ve böylece sırılsıklam olmadan farklı bir havada keyifle zaman geçirebilirsiniz. Yağmurda kamp yapmak için başka ipuçlarınız var mı? Onları da yorumlarda görelim.


Eğer yukarıda verdiğim linklerdeki (ya da linklerden ulaştığınız sitedeki) ürünlere ihtiyacınız varsa ve alışverişinizi bu linklerden yaparsanız bana da ufak bir katkınız olmuş olacak. Şimdiden teşekkür ederim.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar