Kampta Rahat Uyumak İçin Yapmanız Gerekenler

Kampta Rahat Uyumak İçin Yapmanız Gerekenler

Kamp hangi amaçla yapılıyor olursa olsun, bir yandan kafa rahatlığı sağlarken bir yandan bünyeyi de yorabiliyor. Hiçbir şey yapmasanız bile çadırınızı kurarken, şişme matınızı şişirirken, kamp alanınızı düzenlerken veya odun kırarken normalde olduğundan daha fazla hareket ediyor ve dolayısıyla normaldekinden daha fazla efor sarfediyorsunuz. İşin içine bir de temiz hava eklenince yorulmak kaçınılmaz oluyor. İşte ister kamp alanınızı düzenlerken şımarıklıktan yorulmuş olun, isterseniz bir doğa aktivitesinden dönmüş olun çadıra girdiğinizde rahat bir uyku çekmek istemeniz son derece normal. O yüzden kampta rahat uyumak için neler yapabiliriz bundan bahsetmeden önce konforlu bir gece geçirmemizi sağlayacak ekipmanlarımıza bir göz atalım.

Kampta Rahat Uyumak İçin Hangi Ekipmanları Almalıyız?

Kampta rahat uyumak için dikkat etmemiz gereken şeylerin başında elbette kamp ekipmanlarımız geliyor. Kamp ekipmanlarımızın bizim için ne derece doğru olduğu uykumuzun kalitesini belirleyen belki de en önemli faktör.

Doğru matı bulduğunuzdan emin olun

Kampta rahat uyumak ve kamp matınız arasında doğru bir orantı vardır. Kamp matınız ne kadar iyiyse rahat uyuma ihtimaliniz de o derece yüksektir. Eğer evinizin konforuna alışıksanız kamp matınızı seçerken şişme bir mat seçmenizi tavsiye ederim. Şişme mat dışında yatak hissiyatını yakalayabileceğiniz bir diğer malzeme ise kampetler. Hem şişme matları hem de kampetleri altlarına bir sünger mat koyarak kullandığınızda oldukça verimli bir yalıtım elde etmiş olursunuz. Eğer sert zeminlerden hoşlanıyorsanız da sünger bir mat seçebilirsiniz. Soğuk havalarda birden fazla sünger mat kullanmak mantıklı bir seçim olacaktır.

Eğer şişme mat kullanıyorsanız, matınızı çadırınızı kurduğunuz gibi açın. Böylece uzun süre küçücük taşıma çantasının içinde kaldığı için sıkışan hava boşlukları eski haline gelerek izolasyon performansında azalma yaşamanızı önler.

Kamp matı seçimi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Uyku tulumunuzu sevin, ona iyi bakın

Her zaman dile getirdiğim gibi uyku tulumu kampların en önemli malzemelerinden biridir. Üşümenize sebep olan bir uyku tulumu kadar terlemenize sebep olan bir uyku tulumu da istemeyiz. O yüzden uyku tulumunuzu yapacağınız kampın özelliklerine ve vücut yapınıza uygun olarak seçtiğinizden emin olun. Detaylı bilgi için doğru uyku tulumu seçimi hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz.

Malzemelerinizi kuru tutun

Takdir edersiniz ki malzemelerinizin gece boyunca kuru olması rahat bir uyku uyumanın olmazsa olmazıdır. O nedenle malzemelerinizi özellikle çadırın içinde oluşabilecek damlalanmalardan koruyun. Bunun için de geceleri uyurken çadırınızın havalandırmalarını mutlaka açık tutun.

Kampta Rahat Uyumak İçin Öneriler

Sıcak kalmak için ne gerekiyorsa yapın

Gece rahat bir uyku çekebilmek için makul bir sıcaklıkta uyumak kadar önemli bir şey yok. Uykunuzun en güzel yerinde titreyerek uyanmak istemediğinizi biliyorum. Sıcak kalmak özellikle kış kamplarında rahattan çok hayati öneme de sahip. Kış kamplarında çadırda sıcak kalmak için önerilerime göz atabilirsiniz.

Yedikleriniz sizi ısıtabilir mi?

Cevap veriyorum: Evet. Yatmadan önce yediğiniz son öğününüzün yağlı olması sizi gece boyunca sıcak tutmaya yarayacaktır. Çünkü bedeniniz bu yağlı yiyecekleri yakmaya çalışırken daha çok ısı üretir.

Uyku tulumunun içine terli terli girmeyin evladım

Başarılı bir kamp uykusu kuru olmaktan geçer demiştim. Burada bahsettiğimiz olası ıslaklıklar yalnızca dışarıdan gelebilecek olanlar değil. Uzun bir yürüyüş sonrası veya başka bir aktiviteden sonra uyumak istediğinizde terli terli uyku tulumunun içine girmeyin. Mümkünse kıyafetlerinizi değiştirin ve uyku tulumuna öyle girin. Aksi halde vücut sıcaklığınızla kurumaya çalışan kıyafetlerinizin kururken yaydığı nem yüzünden ıslak bir hisle uyumak zorunda kalabilirsiniz.

Sıcak şeyler yerine ılık şeyler için

Uyumadan önce ısınmak için bir şeyler içmenizin iyi olacağını düşünüyorsanız hakkınızı sıcak şeyler yerine ılık şeylerden yana kullanın. Çünkü sıcak içecekler terlemenize sebep olabilir.

Diğer canlıları kendinizden uzak tutun -özellikle kanatlı olanları-

Uyurken sinir bozucu olabilen şeylerden bazıları da devamlı etrafınızda vızıldayan veya üzerinizde gezinerek kaşınmanıza sebep olan ufak dostlarımızdır. Kampta rahat uyumak istiyorsanız çadırınızı kurduğunuz kamp yerini dikkatli seçin. Özellikle su birikintilerine yakın olan bölgeler, çevresinde bataklık bulunan alanlardan uzak durun. Deodorant, krem gibi kozmetik ihtiyaçlarınızı kokusuz seçin. Bu gibi kokular özellikle uçan dostlarımız için mıknatıs görevi görürler. Sinekler özellikle adaçayı ve biberiye gibi şeylerin kokularından hoşlanmazlar. Kamp ateşinize bu otlardan bir parça atarak çevredeki sinekleri uzak tutmayı deneyebilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

Yeni Yazılar