Çadırda Sıcak Kalmak İçin Neler Yapılmalı?

Çadırda Sıcak Kalmak İçin Neler Yapılmalı?

Özellikle hava sıcaklığının gece saatlerinde epey düştüğü çadır kampları ve kış aylarında yapılan etkinlikler kamp severler açısından bile ürkütücü olabiliyor. Doğru ekipman olmadan yapılan kış kampları son derece sancılı geçebileceği gibi doğru ekipmanın yanlış kullanılması yüzünden yaz kamplarınız bile kabusa dönüşebilir. Bunların hepsi muhtemel ama kış aylarında bile çadırda sıcak kalmak mümkün.

Peki kampta üşüyorsanız neler yapabilirsiniz? Uyku tulumunda ısınmak için hangi ürünleri kullanabilirsiniz? Bu yazıda, çadırda sıcak kalmak ve uyku tulumunda sıcak uyumak için yapabilecekleriniz hakkında bazı bilgiler paylaştım. Tabii ki size kalorifer veya soba sıcaklığı vadetmiyorum. Sadece kampta üşümeden bir gece geçirmenin mümkün olduğunu söylüyorum. Gelin çadırda sıcak kalmak için 15 kurala hep birlikte bakalım.

Sizi kamplarda sıcak tutacak cep sobaları ve diğer ısıtıcıları görmek için ürün listeme göz atabilirsiniz: Kamp için Cep Sobaları ve Sıcak Su Torbaları (Bu link Hepsiburada işbirliği linkidir. Bu linke tıklamak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten yapacağınız alışverişleri bu linkten yaptığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)

Çadırda Sıcak Kalmak İçin Bilmeniz Gereken 15 Kural

1.Doğru ve kuru kıyafetler

Söz konusu uyku tulumunda uyumak olduğunda kuru kıyafetler altın değerinde öneme sahip. Belki de pijamanızın en önemli olduğu geceler uyku tulumunda geçirdiğiniz geceler olacak. Uyku tulumuna hangi kıyafetlerle gireceğiniz büyük ölçüde gece üşüyüp üşümeyeceğinizi belirliyor.

Uyku tulumuna girerken giyeceğiniz kıyafetler mutlaka ama mutlaka kuru kıyafetler olmalı! Gün içinde üzerinize giydiğiniz kıyafetler vücudunuzdan nem emdiği için kesinlikle bu kıyafetlerle uyumamalısınız. Hatta bu kıyafetleri tulumunuzun içindeki boşluğu doldurmak için dahi kullanmamalısınız. Unutmayın, çadır kamplarında nem en masum düşmanımız.

2.Gece giyeceğiniz kıyafetlerin materyali önemli

Bununla birlikte uyku tulumunun içine girerken giyeceğiniz kıyafetlerin materyali de oldukça önemli. Pamuk kıyafetler ısıyı muhafaza etmedikleri ve nemi tuttukları için uyku tulumuna girerken tercih etmemeniz gereken kıyafetlerin başında geliyor. Sentetik veya yün gibi materyeller sıcak bir uyku için doğru tercih olabilir.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kışlık çadır seçimi hakkında bilgi ve kışlık çadır önerileri


3.Kalın giyinmenin faydası yok

Kalın giyinmenin sizi soğuktan koruyacağına inanıyorsanız o inancı kafanızdan çıkarın. Bu kural uyku tulumlarında işlemiyor. Uyku tulumları vücut ısınızı yansıtarak sizi sıcak tutacak bir mekanizmayla çalışıyor. Bu yüzden olabildiğince az giyinmek bir diğer altın kuralımız. Yapılan çalışmalara göre uyku tulumunda sıcak kalmak için en iyi giyinme şekli sentetik veya yün bir termal içlik giymekten geçiyor. Yani uyku tulumuna sadece içlikle girmek sıcak kalmanız için en doğru giyinme şekli. Doğru içlik seçimi yapmak için yazıma göz atabilirsiniz.

4.Kafa ve boyun bölgesini sıcak tutun

Kafa ve boyun bölgesi vücudun en çok ısı kaybettiği bölgelerdendir. Genelde uyku tulumlarında açıkta kalan yerlerin başında da bu iki bölge gelir. Boynunuzu bir bandana yardımıyla korumak ve kafanıza da sizi terletmeyecek materyalde bir şapka giymek ısı kaybı yaşamanızı hatrı sayılır derecede engeller.

5.Vücudunuzu sıkan şeylerden uzak durun

Vücudunuzu sıkan şeyler kan dolaşımınızı yavaşlatır. Üzerinizde vücudunuzun herhangi bir bölgesini sıkan bir şey varsa derhal ondan kurtulun. Bunlar genelde çoraplar, kolda unutulan bandanalar veya kalın tokalar olabilir. Kan dolaşımını etkilemesinin yanında böyle şeyler rahatsızlık da verir. Ne gerek var ki?

6.Doğru uyku tulumu kullanın

Diğer her şeyi bir kenara bırakalım, soğuk kamp gecelerinde sizi soğuktan koruyacak en önemli ekipmanınız uyku tulumunuz olacak. O yüzden doğru uyku tulumunu seçmenin çok büyük önemi var. Ayrıntılı bilgi için Uyku tulumu seçerken nelere dikkat edilir?” yazımı okuyabilirsiniz ama kısaca söylemek gerekirse uyku tulumu seçiminde en önemli etkenlerden biri uyku tulumunun derecesidir.

Yaptığınız aktiviteye ve bulunduğunuz hava sıcaklığına uygun uyku tulumu seçimi yapmazsanız kamp deneyiminiz kabusa dönüşebilir. Uyku tulumunuzun konfor derecesi gece sıcaklığın en düşük derecesinde sizi rahat uyutabilecek seviyede olmalıdır. Örneğin gece sıcaklığın -5’e düştüğü bir bölgede, kendi vücudunuzun da özelliklerini göz önünde bulundurarak konfor derecesi en az -5 -15 arasında olan bir uyku tulumu kullanmanız önerilir.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kışlık uyku tulumu seçimi hakkında bilgi ve kışlık uyku tulumu önerileri


7.Fermuarları kapatıyoruz, büzgüleri büzüyoruz

Uyku tulumunun vücut ısınızı size yansıtarak çalıştığını söylemiştim. Bu ısıyı korumanın en iyi yolu da uyku tulumunun hava çıkışlarını iyice kapatmaktır. Yani uyurken uyku tulumunun yan fermuarlarını kapatmak ve baş kısmındaki büzgülerini doğru şekilde büzmek dışarıya ısı çıkışını engelleyeceği için ısı kaybınızı büyük ölçüde önler.

Çadırda sıcak kalmak

8.Burnumuz üşümeye mahkum

Soğuktan en çok etkilenen yerlerden biri olan sevgili burnumuzu uyku tulumunun içine sokarak ısıtmak ve aynı anda sıcak nefesimizle ısınmaya çalışmak çok iyi bir fikirmiş gibi görünebilir. Ama uzun vadede yaratacağı nem düşünüldüğünde burnumuzu uyku tulumunun içine sokmak kaçınılması gereken şeylerden biridir.

9.Uyku tulumunuzu kuru tutun

Uyku tulumu soğuktan korunmak için en önemli ekipmanınız demiştik. O nedenle uyku tulumunuzun kuru kalması da hayati önem taşıyor. Uyku tulumunun dış kısmının kuru olması gerektiği kadar iç kısmının da kuru olması gerekiyor. Yani uyku tulumunun içinde terlemek başınıza gelmesini isteyeceğiniz en son şey olabilir. Çünkü içeride oluşan nem, vücudunuzun ısı kaybetmesine neden olur.

10.Çadırınızın havalandırmalarını açık bırakın ve iyice gerin

Kulağa delice geldiğinin farkındayım. Sıcak kalabilmek için çadırınızın her yerini kapatmanız gerektiğini düşünmekte haklısınız. Ama gece boyunca sıcak nefesiniz çadıra dışarıdan değen soğuk havayla birleşince çadır yüzeyinde damlalar oluşması kaçınılmazdır. Çadırınızın havalandırmalarını açık bırakmak ve dış tenteli bir çadırda kalıyorsanız dış tenteyi iç tenteye değmeyecek şekilde germek bu terlemenin en aza inmesini sağlar.

11.Egzersiz her koşulda iyi

Uyku tulumuna girmeden önce ısınma hareketleri olarak adlandırdığımız, sizi çok fazla yormayacak ve terletmeyecek ama kan akışınızı ve vücut ısınızı artıracak ufak hareketler yapmak gece boyunca daha sıcak kalmanızı sağlayacak etkenlerden bir diğeri. Gece uyurken üşüdüğünüzü hissederek uyandığınızda da ufak egzersizler yaparak vücudunuzu ısıtabilirsiniz. Tabii bunları yaparken terlememeye özen gösterin!

12.Doğru mat seçiminin önemi

Sıcak kalmanıza yardımcı olacak bir diğer şeyse yerden gelen soğuğu kırarak size daha konforlu bir gece sağlayacak olan matınız olacak. İyi bir mat olmadan, sadece iyi bir uyku tulumuyla o kadar da sıcak kalamayabilirsiniz. Hele bir de söz konusu olan kış kamplarıysa matsız bir gece geçirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Her mat R değerine sahiptir. R değeri büyüdükçe mat nedeniyle kaybedeceğiniz ısı miktarı düşer.

Özellikle kışın maksimum verimi almak için köpük bir mat üzerine iyi bir izolasyona sahip şişme bir mat kullanmak iyi bir yöntem olabilir. Bunun dışında izolasyonu iyi iki köpük matı üst üste koyarak kullanmak da sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Şişme yatakların ise içlerinde izolasyon olmadığı için kamplarda kullanmanızın kesinlikle önerilmediği materyellerin başında geldiğini de hemen belirteyim. Hatta öyle ki şişme yataklar genelde yerden aldıkları soğuk nedeniyle sabaha kadar inmiş olurlar. Benden söylemesi.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kış kampı için doğru mat seçimi ve kışlık mat önerileri

Çadırda sıcak kalmak

13.Bazı yardımcılardan destek almanın kimseye bir zararı yok

Uyku tulumunda uyurken sıcak bir gece geçirmenin önemi büyük. Bunların hepsini yaptım ama en iyisi ben işimi garantiye alayım diyorsanız sıcak su torbaları, çeşitli cep sobaları ve hatta plastik şişelerin içine doldurulmuş sıcak sular ekstra sıcaklık sağlayıp sıcak kalmanıza yardımcı olacaktır.

Cep sobaları ve diğer ısıtıcıları görmek için ürün listeme göz atabilirsiniz: Kamp için Cep Sobaları ve Sıcak Su Torbaları (Bu link Hepsiburada işbirliği linkidir. Bu linke tıklamak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten yapacağınız alışverişleri bu linkten yaptığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)

Tabii bunları kullanmadan önce içinde sıvı bulunduran şeylerin sızdırmadığından, sıcak materyellerin de uyku tulumunuza zarar vermediğinden emin olmanız gerekiyor. Ayrıca çok fazla sıcaklık nedeniyle terlemek de istemezsiniz, emin olun. O nedenle bu materyelleri kontrollü kullanmanın önemi büyük.

14.Su seviyeniz önemli ama dikkat!

Sıcak havalarda litrelerce su içiyor olmamıza rağmen genelde soğuk havalarda susadığımızı pek hissetmeyiz. Ama vücudumuzun günlük su ihtiyacını karşılamak kışın da oldukça önemlidir. O nedenle gece sizi devamlı tuvalete kaldırmayacak fakat ihtiyacınız olan suyu da almanızı sağlayacak kadar su tüketmeyi unutmayın. Sıcak şeyler içmekse en başta çok iyi geleceği gibi bunları çok fazla tüketmek hem vücudunuzdaki sıvı miktarını artıracağı için uzun vadede üşümenize sebep olabilir hem de devamlı tuvalet ihtiyacı doğurabilir.

15.Çişinizi tutmaya son

Konuya çok ortasından daldığımın farkındayım ama bu yapılan en büyük hatalardan biridir. Son madde en önemli maddemiz sayılabilir. Sıcacık uyku tulumunun içinden çıkıp tuvalete gitmek büyük işkence olabilir. Ama vücudunuzun bu sıvıyı içeride tutmak için daha fazla enerji harcadığı gerçeğini de görmezden gelemeyiz. Tuvaletinizi tutmak yerine ondan kurtulmanın sıcak kalmanız için çok daha hayırlı olduğunu unutmayın.


Kış kamplarında kıyafet ve ekipman seçimi hakkında merak ettiklerinizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

28 Yorum

 • VOLKY FIREMAN
  20 Ocak 2019, 19:22

  Teşekkürler!

  CEVAPLA
 • Güneş Akdoğan
  20 Ocak 2019, 20:10

  Öneriler harika. Kış kampları dengeyi bulma sanatı. Ne çok fazla, ne çok az olmamalı hiç bir şey.
  Kamp eğitmenlerimiz hep dağcı içten ısınır derdi. Bu yüzden kış kamplarında sıcak çaylar hep favorim oldu.
  Uyumadan önce sıcak su doldurduğum termosu iki kat çorabın içine geçirip tuluma koyuyorum mutlaka. Sıcak tulum için birebir.

  CEVAPLA
  • Melke@Güneş Akdoğan
   20 Ocak 2019, 20:12

   Ne güzel söyledin dengeyi bulma sanatı diye 🙂 Gerçekten de öyle. Çoraba geçirilmiş termosların gücü adına! 🙂

   CEVAPLA
 • SeRhat
  21 Ocak 2019, 06:40

  Güzel bir yazı, kaleminize sağlık😊

  CEVAPLA
 • Haktan Çelik
  21 Ocak 2019, 13:59

  Güzel yazıydı sona kadar okudum. Merak giderici oldu çok teşekkürler

  CEVAPLA
 • Cengiz Bayram
  21 Ocak 2019, 14:12

  Merak ettiğim bir konuydu tavsiyelerini için teşekkür ederim

  CEVAPLA

Yeni Yazılar