Kış kampı için uyku tulumu seçerken dikkat edilecekler

Kış kampı için uyku tulumu seçerken dikkat edilecekler

Mevsim ve hava sıcaklığı fark etmeksizin kamp yapmak her zaman eğlenceli seçimlerden biri olmuştur. Bir kamp çadırının içinde uyumak ve temiz havanın tadını çıkarmak açık havada yapılacak en muhteşem aktivitelerdendir. Kamp yapmak özellikle yazın hiç düşünmeden üzerine atlanacak bir plan olsa da kış aylarında birçok kampçı evde kalmayı tercih eder. Kabul edelim kış kampları yaz kamplarından daha zahmetlidir. Ama öte yandan son derece farklı ve keyiflidir de. Doğru kamp ekipmanlarıyla soğuktan korunmayı başarabildiğiniz sürece, kışın kamp yapmanın zahmeti uçar gider; böylece siz de zevkini çıkarabilirsiniz. Soğuk havalarda en kıymetli hazineniz elbette uyku tulumunuz olacaktır! “Kış kampı için çadır seçimi” yazısını okuyup çadır seçiminizi yaptıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli şey doğru uyku tulumunu almaktır. İşte tam da bu yüzden bu yazıda kış kampı için uyku tulumu seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğim.


Kışlık uyku tulumu önerilerime göz atmak ve farklı bütçelere uygun uyku tulumlarını görmek için buraya tıklayın! (Bu link hepsiburada işbirliği linkidir. Bu linkten alışveriş yapmanın size ekstra bir maliyeti olmaz. Zaten alacağınız şeyleri benim linklerimden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)


Kış Kampı için Uyku Tulumu Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Kış kampları; ilkbahar ve yaz aylarında yapılan kamplara göre daha çetin hava şartlarında gerçekleştirilir. Bu nedenle kamp severler kış kampları için özel ekipmanlarla kendilerini soğuk havadan izole etmeye çalışırlar. Sağlıklı ve güzel bir uyku çekerken dışarıda akan dünyadan ve soğuk havadan uzaklaşmak için kış kampında tercih edeceğiniz uyku tulumunu iyi seçmeli ve bu sayede muhtemel olumsuzlukları bertaraf etmelisiniz.

Uyku tulumu seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden daha önce bahsetmiştim. Aslında “Uyku Tulumu Seçimi Nasıl Yapılır? yazısında anlattıklarım genel hatlarıyla burada da geçerli. Yani yine uyku tulumunun vücuda uygunluğu, konfor derecesi, dolgu malzemesi, fermuar yapısı, ağırlığı, hacmi vb. göz önünde bulundurmamız gerekenler listesinde ilk sıralarda yer alıyor. O yazıda anlattıklarıma ek olarak kış kampları için uyku tulumunun içinde mışıl mışıl uyuyabilin diye bazı tüyolar da vereceğim. Tüyolara geçmeden önce kış kampı için uyku tulumu seçerken aşağıdaki detayları inceleyerek en iyi uyku tulumunu bulmalısınız.

Uyku tulumunun “konfor derecesi” size her şeyi anlatır!

Uyku tulumlarının sıcaklık değerleri size nasıl bir uyku tulumu seçmeniz gerektiğini anlatır. Yaz ve bahar aylarında konfor dereceleri 5-15 derece tulumlar tercih edilirken kış aylarında kullanılacak bir uyku tulumunun derecesi kullanılacak bölge koşullarına göre -10’lara hatta faaliyete göre -20’lere kadar düşebilir. Görüldüğü gibi kış faaliyetinizi gerçekleştireceğiniz bölgedeki hava durumu da seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerin başında gelir. Türkiye’de ekstrem olmayan ortalama faaliyetler için konfor derecesi en az ortalama -5 derece tulumlar işinizi görecektir. Tabii bu bir kural değil. Bu derecenin sizin için yeterli olup olmadığı günlük faaliyetleriniz ve bünyenizle de alakalıdır.

Bununla birlikte uyku tulumu sıcaklık dereceleri firmadan firmaya göre de değişebilir. Bazı firmalar AB standartlarına uygun testler sonucunda derecelendirme yaparken bazı firmalar da kendi ürünlerini kendi testlerine tabi tutarak ölçüm yapabilmektedir. Bu noktada bu firmaların testlerinin ne derece güvenilir olduğu da büyük bir muammadır. O nedenle ya standartlara uygun derecelendirme sistemlerine sahip markaların ürünlerini tercih etmenizi ya da derece sistemi kullanıcı deneyimleri ile sabit olan bir markanın ürünlerini tercih etmenizi tavsiye ederim.

Özellikle kışlık uyku tulumu seçerken birçok insanın sıklıkla düştüğü hata tulumu ekstrem sıcaklık derecesine göre seçmektir. Oysa ekstrem sıcaklık rahat uyumayı değil; bir insanın hipotermiye girmeden -ama büyük ihtimalle parmak uçları donarak- 6 saat boyunca hayatta kalabileceği ekstrem sıcaklığı ifade eder. Yani ekstrem sıcaklık derecesi -27 olan bir tulumun konfor derecesi -2, -3 derece arasında olacaktır.  Uyku tulumları söz konusu olduğunda en önemli ayrıntı olan derecelendirmelerle ilgili son derece ayrıntılı bilgiler için Uyku Tulumu Seçimi” yazısına mutlaka göz atın.

Yalıtım Maddesine Dikkat!

Uyku tulumunuzun sizi soğuğa karşı koruması için yalıtım maddesine önem göstermeniz gerekir. Sentetik, suya dayanıklı kumaş ve kaz tüyü materyallerden size en uygununu tercih ederek kış kampı için uyku tulumunuzu satın alabilirsiniz. Genelde kaz tüyü dolguya sahip tulumların kış ayları için sentetik dolgu malzemeli tulumlara göre daha iyi olduğu düşünülür. Kaz tüyü tulumlar hafiflik ve az yer kaplama gibi sebeplerle sentetik tulumlardan bir adım öndedir ama gelişen teknoloji sayesinde benzer performansa sahip daha uygun fiyatlı sentetik uyku tulumlarını da kolaylıkla bulabilirsiniz. Sentetik tulumlar hacim itibariyle kaz tüyü olanlardan daha fazla yer kaplar ama buna karşın sentetik tulumlar kaz tüyü tulumlara nazaran sudan daha az etkilenirler. Kaz tüyü tulumların çok pahalı olması da cabasıdır.

kış kampı için uyku tulumu kaz tüyü

Tüm bunlara ek olarak kaz tüyü endüstrisi çatısında hayvanlara çektirilen işkence dolu yöntemler de unutulmamalıdır. Ekstrem kamplar gerçekleştirmiyorsanız, sentetik uyku tulumları işinizi hayli hayli görecektir. O nedenle kaz tüyüne para harcamamanızı, zulme ortak olmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Eğer ille de kaz tüyü bir tulum almayı tercih edecekseniz en azından hayvan refahı için oluşturulmuş RDS standardı ve TDS standardı olan firmaların ürünlerini tercih edin. Kaz tüyü ve sentetik uyku tulumlarının karşılaştırması için “Kaz tüyü ve sentetik tulum karşılaştırması” kısmına göz atmayı unutmayın!

Kış kamplarında sıcak kalmak için tüyolar

Kış kampı için uyku tulumu seçimi yaptıktan sonra geriye tek bir şey kalıyor: Tulumu doğru şekilde kullanmak. Doğru hava koşulu için doğru ürünü seçtiğiniz sürece gayet rahat uyuyabileceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak iyi ve doğru bir tulum seçmiş olmanız tulumun içinde sıcak kalacağınızın garantisini vermiyor. Yanlış şeyleri yaparak doğru bir tulumun içinde üşüme ihtimaliniz de her zaman var. Tulumun içinde sıcak kalmak için dikkat edilmesi gereken küçük ama oldukça önemli bazı ayrıntılar var. “Çadırda Sıcak Kalmak İçin 15 Kural” yazısından bu ayrıntıların neler olduğuna göz atabilirsiniz. Ardından sizi sıcacık bir kış kampı bekliyor!


Seçtiğiniz doğru uyku tulumunda vücut sıcaklığınızı koruyarak rahatça uyumak için Kış kamplarında ekipman seçimi yazısına da mutlaka göz atın. Çünkü seçtiğiniz uyku tulumu önemli olduğu kadar uyku tulumuna nasıl girdiğiniz de son derece önemlidir. Gece uyurken uygun olmayan ekipmanları giyerseniz uyku tulumunuz doğru şekilde çalışmayabilir ve neticesinde üşüyebilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Zeynep
  5 Kasım 2019, 00:23

  Kış için kamp malzemelerimi seçiyorum bu yazıya denk geldim ve çok iyi oldu. Kışlık çadır seçimi yazınızı da okudum. Gerçekten elinize sağlık, çok güzel bilgiler.

  CEVAPLA
  • Melke@Zeynep
   5 Kasım 2019, 01:24

   Teşekkür ederim. Faydalı olduysa ne mutlu 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar