Kış kampı için mat seçimi nasıl olmalı?

Kış kampı için mat seçimi nasıl olmalı?

Hava sıcaklığının son derece düşük olabildiği kış kampları sıcak havalarda yapılan kamplara nazaran bir miktar fazla dikkat ve özen göstermeyi gerektirir. Bu nedenle seçilen kamp malzemelerinin kış kampına uygunluğu özellikle dikkat edilmesi gereken şeylerin başında gelir. Sıcak havalarda bazı kamp malzemelerinin seçiminde esnek davranmak bir problem yaratmazken kış kampları için bu geçerli olmaz. Kış kamplarında en büyük öneme sahip üç malzeme kuşkusuz uyku tulumu, kamp çadırı ve tabii ki kamp matıdır. Kamp matı hem yerden gelen soğuğu keserek yalıtım; hem de seçtiğimiz malzemeye göre gece boyunca konforlu bir uyku uyumamızı sağlar. Kış kampı için mat seçimi yaparken ihtiyaçlara uygun bir mat belirlemek bu nedenle son derece önemlidir.

Kamp alanlarındaki arazi hiçbir zaman yumuşak bir halı gibi değildir ve üzerine yatmak için çimlerin güzel bir köşesini bulmayı başarsanız bile, her zaman en sinir bozucu noktaya yerleşmiş bir taş veya bir delik çıkar. Soğuk kış aylarında tüm bunlara bir de hava şartları eklenir. İşte bu durumda ihtiyaçlarınıza uygun bir mat seçimi yapmanız kaçınılmazdır.

Kamp matlarının önemi ve işlevi

Dışarıda, doğada vakit geçirmeyi seviyorsanız, hangi aktiviteyi yaparsanız yapın bir noktada çadır sizin eviniz; yatağınız da matınızdır. Vücudunuzun sürekli çaba gösterdiği bir günden sonra yeterli uykunun alınması çok önemlidir. O nedenle mat kamplarda kritik bir işlev görür. Rahat bir uyku ancak iyi bir matla mümkündür. Burada bahsi geçen rahatlık yalnızca yumuşak bir zeminde uyumak değildir. Aynı zamanda yerden gelen soğuktan mümkün olduğunca izole olmak anlamına da gelir. Yaz aylarında sıcaklık çok fazla düşmediği için yerden gelen soğuk farklı şekillerde de önlenebilir ancak sıcaklığın son derece düşük olabildiği kış aylarında yerden gelen soğuğu kesmek için mutlaka mat kullanılmalıdır.

Kış kampı için mat seçiminin önemi

Normal şartlar altında matların ısı yalıtım değerleri ( R değeri) sıcaklık ile ölçülmez. Yani uyku tulumlarında olduğu gibi bir derecelendirme sistemleri bulunmaz. Ancak yine de belli hava koşulları için hangi R değerine sahip matın kullanılması gerektiğine karar vermek için bazı cetveller bulunur. Bu nedenle kış kampı için mat seçerken kamp yapacağınız yerdeki hava sıcaklığını bilmek işinize yarayacaktır. Mesela -15 ° C’nin altındaki sıcaklıklarda kamp kurmayı planlıyorsanız, 3,5 indeksi olan bir mat yeterli olacaktır. Bununla birlikte, -30 ° C ‘ ye yaklaşan daha düşük sıcaklıklar için, 4 ve daha fazla indeksli bir yatağa ihtiyacınız olacaktır. Kamp matlarının R değeri ile ilgili ayrıntılı bilgi için “Kamp matı R değeri nedir?” yazısına göz atabilirsiniz.

Kış kampı için hangi mat tipi seçilmeli?

Seçeceğiniz her mat türünün kendisine göre belli avantaj ve dezavantajları olacaktır. Belli hava koşullarında birini kullanmak daha mantıklı iken başka bir hava koşulu için bu geçerli olmayabilir. O nedenle ne tür bir mata ihtiyacınız olduğuna karar verirken ve kamp matı seçimi yaparken özellikle yapacağınız faaliyeti, faaliyet boyunca uyuyacağınız zeminin durumunu, hava sıcaklığını, yük taşıma kapasitenizi gözden geçirmenizde fayda vardır.Kamp matlarını piyasada sıklıkla şişme matlar ve sünger matlar olarak farklı çeşitlerde ve oldukça değişken fiyat aralıklarında bulabilirsiniz.

kış kampı için mat

Sünger matlar

Sünger matlar hafiftir ve kolaylıkla katlanırlar. Ancak boyutları dolayısıyla sırt çantasının içinde değil dışında taşınabilirler. Fiyat açısından en uygun fiyatlı matlardır. Ayrıca diğer matlarla karşılaştırdığımızda yırtılma olasılığı en düşük olandır. Matınızı sürüklemezseniz ya da ağacın dallarına asmassanız kısacası bilerek ve isteyerek zedelemezseniz zarar görme ihtimali neredeyse yoktur. Eğer bu matı tercih ederseniz kış mevsimindeki kamplarınız için ekstradan bir mat daha almanızda fayda var.

Piyasada farklı markalara ait çok sayıda sünger kamp matı bulabilirsiniz. Ben de sizin için her bütçeye uygun kaliteli sünger matları listeledim. Seçtiğim sünger matları görmek için tıklayın: Sünger Mat Önerileri (Bu link hepsiburada işbirliği linkidir. Bu linkten alışveriş yapmanın size ekstra bir maliyeti olmaz. Zaten alacağınız şeyleri benim linklerimden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)

Şişme matlar

Yüksek yalıtımlı, hava kanallı, yırtılmaz naylon veya polyester gibi dayanıklı malzemelerden yapılan matlardır. Bazı şişme matların iç katmanında ekstra bir yalıtım daha bulunur. Bu matlar sünger matlara nazaran bir miktar daha ağır olmalarına karşın kolayca katlanarak ufalabilir ve sırt çantanızda taşımaya uygun boyuta gelebilirler. Aynı zamanda sünger matlara göre daha rahat bir uyku imkanı tanırlar. Şişme matların iki dezavantajından biri şişirme işlemidir.

Bu tip matları şişirmek için çoğu zaman ekstra bir malzeme gerekmez. Matların basitçe el ya da ayakla hava basılarak şişirilmeleri mümkündür. Bazı matlar da kendiliğinden veya nefes yoluyla kolaylıkla şişirilir. Bu matların bir diğer dezavantajı ise delinme tehlikesidir. Zor şartlarda kullanıma uygun olacak şekilde yapılmış olmalarına rağmen keskin bir dal bazı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle yanlarında bir tamir kiti taşınması gerekir.

Kendiliğinden şişen matlar

Bu tip matlar da şişme matlara benzerler. Yapıları neredeyse aynıdır. Tek fark bu matların arasında daha fazla hava kanalı ve şişme matlara nazaran daha az hava olmasıdır. Katlanırken çoğunlukla şişme matlar kadar küçülmezler. Kullanımları ise daha basittir. Yere konduğunda matı oluşturan hücreler hava ile dolar ve genişler. Sırt çantalarında taşımak için büyüktürler ancak araba ile gittiğiniz kamp yerlerinde kolayca kullanılabilirler.

Sizin için seçtiğim kışlık şişme matları ve kendiliğinden şişen matları görmek için buraya tıklayın: Dört mevsimlik şişme mat önerileri (Bu link hepsiburada işbirliği linkidir. Bu linkten alışveriş yapmanın size ekstra bir maliyeti olmaz. Zaten alacağınız şeyleri benim linklerimden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)

Kış kampı için şişme matların avantajları

Şişme matlar klasik deniz yataklarını andırsalarda gerçekte bu matların altında yüksek bir teknoloji vardır. Deniz yataklarının ya da sıradan şişme yatakların aksine, bu şişme matların boşlukları petek görevini gören yalıtım sistemleriyle kaplıdır. Böylece, şişirme ile içeride bulunan havanın konvektif hareketlerini sınırlar, ısı yalıtım kapasitesini önemli ölçüde iyileştirir. Havasını aldığınızdaysa sıkışabilme özelliğine sahip oldukları için ancak 1 litrelik bir şişe kadar yer kaplarlar.

Şişme matlar diğer matlara göre kesinlikle çok konforludur. Bu matlar sayesinde yerden yüksekte zeminin yapısından ve soğuktan etkilenmeden harika bir uyku çekebilirsiniz. Farklı boyut, ağırlık, ve renklerde şişme matları kamp malzemeleri satan mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Hem hafif hem de zeminden gelecek soğuğa karşı korunmak istiyorsanız, kış kamplarında sünger mat ve şişme matı birlikte kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Mat konusunda en sık yapılan yanlışlardan biri de şişme mat yerine şişme yatak kullanmaktır. Birçok kampçı ikisinin aynı işleve sahip olduğunu düşünür. Ancak şişme yatakların içinde izolasyon sağlayan kanallar bulunmaz. İçeride serbest dolaşan havanın etkisi yüzünden de özellikle kış aylarında şişme yataklar inme eğiliminde olurlar. Aradaki diğer farkları öğrenmek için “Şişme mat ve şişme yatak arasındaki farklar yazısına bakabilirsiniz. Bu sayede şişme mat yerine şişme yatak kullanıp kullanmamaya kendiniz karar verebilirsiniz.

Kış kamplarında kampet kullanmak

Kış kamplarında kamp matı kullanmanın yanı sıra daha konforlu ve yerden gelen soğuktan daha uzakta olmak için kampet kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Kampetlerin izolasyona sahip olan çeşitleri olduğu gibi herhangi bir izolasyon içermeyen modelleri de vardır. Bu modeller her ne kadar yerden yüksek olsalar da dışarıdaki soğuk havayla uyku tulumunun içinde ısınmaya çalışan bedeninizin arasında sadece kalın bir kumaş tabakası bulunur. Yani hala izole edilmesi gereken bir soğuk hava ve korunması gereken bi vücut ısısı vardır. Kendiliğinden izolasyonu olmayan kampetleri sünger bir mat ile kullanarak son derece rahat ve sıcak bir uyku uyuyabilirsiniz. Tüm bu avantajlarına rağmen kampletlerin taşınması kolay değildir. Hem çok fazla yer kaplarlar hem de oldukça ağırdırlar. O nedenle yalnızca arabayla gideceğiniz kamplarda uygun bir seçenek olurlar. *Bu yazının öne çıkan görseli rei.com sitesinden alınmıştır.

Kampet listelerini görmek için buraya tıklayın: Kampet Önerileri (Bu link hepsiburada işbirliği linkidir. Bu linkten alışveriş yapmanın size ekstra bir maliyeti olmaz. Zaten alacağınız şeyleri benim linklerimden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)


Kışlık uyku tulumu seçimi hakkında bilgi almak için tıklayın.


Kış kampları için çadır alırken dikkat edilmesi gerekenler için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar