Termal İçlik Seçimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termal İçlik Seçimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Termal içlik seçimi açık havada yapılacak aktiviteler için hayati önem taşıyor desem çok da abartmış olmam sanırım. Çünkü doğada doğru giyinmek sanıldığından çok daha önemlidir. Dışarıda özellikle soğuk havada yapılacak aktivitelerde önemli olan dışarıdan gelen soğuğu engellemekten çok içerideki ısıyı muhafaza etmektir. Dolayısıyla doğru malzeme olmadan, ne kadar fazla giyinseniz de üşümek kaçınılmaz olur. Soğuk havada vücut ısısını muhafaza etmenin tek yolu doğru katmanları doğru sıra ile giymektir.

Doğada Sıcak Kalmak İçin Doğru Giyinmek

Doğru giyinme kabaca üç katmandan oluşur. Bu katmanları dış katman, orta katman ve iç katman olarak sıralayabiliriz. Eğer doğada hareket halinde olup, bisiklet sürmek, odun toplamak, tırmanmak, yürümek gibi vücut ısısını arttıracağınız aktivetlerde bulunacaksanız en alt katman olan iç katman için sentetik termal içlikler tercih edilmelidir. Bu tarz termal içlikler vücut ısınızın dışarıya yayılmasını önler ve çok büyük bir kısmını içeride tutarak sıcak kalmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda pamuklu ve yün içliklerin aksine terin su buharı olarak dışarı atılmasını sağlayarak giysilerinizin ve vücudunuzun kuru kalmasını sağlarlar. Sentetik termal içlikler bu özellikleri sayesinde aynı zamanda ıslandıklarında da çabuk kururlar. Eğer bu termal içlikler yerine pamuklu, yün içlikler tercih etmeye kalkarsanız bu içliklerin malzemeleri terlemenize neden olur ve teri dışarıya atacak teknolojiye sahip olmadıkları için teriniz üzerinizde kalarak giysilerinizin ıslanmasına dolayısıyla üşümenize sebep olur. Doğada ıslak kalmak hipotermi gibi ciddi sağlık problemleriyle baş başa kalmanıza neden olabilir.

Termal içlik seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Termal içlik seçimi yaparken kısaca vücudu ikinci bir deri gibi sararak ısının muhafaza edilmesini sağlayan ürünler seçilmelidir. İçliğiniz ne kadar esnek ve yumuşak bir dokuya sahip olursa hareket kabiliyetiniz de o kadar fazla olur. Sentetik termal içlikler hafif olmaları sayesinde çantanızda az yer kaplarlar.

Termal içlik seçimi konusunda bir diğer önemli faktörse üretimde kullanılan teknolojilerdir. Örneğin vücudunuza doğrudan temas edecek olmasından dolayı terleme gibi durumlarda, içliğin koku yapmaması için kullanılacak teknoloji oldukça önemli. Aksi taktirde aktivitelerinizin, siz ve yakınınızdakiler için çekilmez bir hale gelmesi kaçınılmaz. Bu gibi sorunlar yaşamamak için ter kokusunu önleyen gümüş iyon teknolojisi ile üretilmiş bir içlik tercih edilmeli.

Ürünün dikişsiz olması da aktivite esnasında sökülme gibi bir problem yaşamamanız ve hareket kabiliyetinizi kısıtlamadan aktivitenize devam edebilmeniz açısından oldukça önemlidir.

Hijyen açısından da içliğinizin anti-bakteriyel malzemeden üretilmiş olması aktivitelerinizde size tahmin ettiğinizden çok daha fazla fayda sağlayacaktır. İçliği üzerinizden çıkarttığınızda kamp alanında ya da sessizliğin ortasında bir yerlerde duş alma imkanınız olmayabilir.

Benim tercihim

Ben alt ve üst içlik olarak bu saydığım özelliklere sahip olan Puhu markasının içliklerini tercih ediyorum. Hem fiyat-performans açısından piyasadaki içliklerden daha başarılı hem de yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı.

Siz tabii ki aynı ürünü kullanmak zorunda değilsiniz ama içlik seçerken yukarıda değinmiş olduğum ayrıntıları göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Kış kampları için ekipman önerileri hakkındaki yazıma ulaşmak için tıklayın.

Kış kampları için tavsiyeler hakkındaki yazıma ulaşmak için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

  • termal içlik
    25 Temmuz 2019, 17:48

    Oldukları açıklayıcı bir yazı. Tebrik ederim. Uyarılarınızı dikkate alacağım.

    CEVAPLA

Yeni Yazılar

Kategoriler