Kış Kampı

Kış Kampı İçin Tavsiyeler

Kış kampı kampçılar için en keyifli şeylerden biri. Fakat bu keyifli aktivite doğru malzeme seçimi yapılmadan ve yeterli bilgi edinmeden yapıldığında bir kabusa dönüşebilir. Kış kampınızın kabusa dönüşmesini istemiyorsanız Kış Kampı İçin Ekipman Önerileri yazıma ve aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Kış Kampı Yapacaklar İçin Tavsiyeler

 1. Gideceğiniz bölgeyi daha önceden araştırın ve mümkünse gitmeden önce bölgeyi bilen insanlarla konuşun.
 2. Kış kampı için uygun bir çadır seçin.
 3. Çadırınızı çok fazla rüzgar almayan bir yere kurun.
 4. Eğer karlı bir havada kamp yapacaksanız çadırınızı dallarında kar birikmiş ağaçların altına kurmamaya özen gösterin. Karın ağırlığı nedeniyle dallar düşebilir ve hayati tehlike yaratabilir.
 5. Çadırınızı karlı bir zemin üzerine kuracaksanız öncesinde karı ezerek zemini sertleştirin. Yumuşak kar üzerine kurmayın.
 6. İzolasyonu iyi olan şişme bir mat kullanın.
 7. Şişme matınızın altına bir de askeri mat yaymak hem ısı yalıtımı konusunda yardımcı olur hem de şişme matınızın zemindeki taş, dal gibi cisimlerle daha az temas etmesine sebep olarak ürünün ömrünü uzatır.
 8. Kış kampı yapmaya elverişli bir uyku tulumu seçin.
 9. Uyurken kıyafetlerinizi uyku tulumunuzun içine koyun. Böylece hem tulumun içinde havanın dolaşacağı alanı azaltarak daha sıcak uyursunuz hem de sabah uyandığınızda dışarıda kaldığı için buz gibi olan kıyafetlerinizi giymek zorunda kalmazsınız.
 10. Soğuk havalarda pil ve bataryalar çabuk biter. O yüzden pillerinizi ve bataryalarınızı sıcak tutun. Vücudunuza yakın yerlerde taşıyabilir ya da uyku tulumunuzun içine koyabilirsiniz.
 11. Benzinli kamp ocağınızı çadırın içinde yakmayın! Soğukta dışarı çıkmaya üşenebilir ve kamp ocağınızı çadırda yakmaya karar verebilirsiniz. Özellikle benzin ocağı kullanıyorsanız katiyen denemeyin. Benzin ocakları en başta parladıkları için çadırınıza ciddi oranda zarar verebilirler. Propan ocaklar gibi parlamayan ve yerle temas etmeyen ocaklar çadırın içinde yakılabilir fakat bunun da çadırın içindeki oksijeni azaltacağını unutmayın.
 12. Çadırınızın havalandırma ceplerini açık tutun. Aksi halde içeride yaşanan yoğunlaşma yüzünden çadırınızın içindeki her şey ıslanacaktır.
 13. Yanınızda cep sobası bulundurun. Bu sobalar hem ucuz hem de taşıması kolay. Bazıları 6, bazıları ise 12 saate kadar aktif olarak kalabiliyor. Özellikle el ve ayaklarınızı ısıtmak için son derece kullanışlılar.

  Çişinizi tutmayın!

 14. Çişinizi tutmayın. Çişinizi tutmanız vücudunuzun daha fazla üşümesine neden olur.
 15. Boyun bölgesi vücut sıcaklığının korunmasında önemlidir. O yüzden boynunuzu buff gibi bir malzemeyle sürekli koruyun.
 16. Yanınızda boş plastik şişe bulundurun. Çok üşürseniz bu pet şişelere sıcak su dolurup çoraba veya buffa sararak uyku tulumunuzun içine atabilirsiniz. Eğer suyunuz yoksa karı da eritebilirsiniz. Ancak eğer kamp ocağı kullanıyorsanız ve kısıtlı yakıtınız varsa bunu önermiyorum çünkü karı eritip sıcak hale getirmek normalden daha fazla yakıt harcamanıza sebep olur.
 17. Donmayı engellemek için içeceklerinizin bulunduğu şişeleri baş aşağı tutabilirsiniz. Böylece şişe dibinden donmaya başlayacak ve üst kısımda kalan kısım daha geç donacaktır.
 18. Yiyeceklerinizi mümkün olduğunca ağzı kapalı tutun. Çöplerinizi çadırınızdan uzakta bir ağacın dalına asın. Böylece soğuk havalarda yiyecek bulmakta güçlük çekmesi muhtemel vahşi hayvanları kamp alanınıza çağırmamış olursunuz.
 19. Yanınızda alüminyum battaniye bulundurun. Ne olur ne olmaz. Dünyanın binbir türlü hali var. Hem sıcaklığınızı korumak için hem de işaret vermek için kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: