Yalnız Seyahat Ederken Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Yalnız Seyahat Ederken Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Tek başına seyahate çıkmak, içerisinde fazlasıyla heyecan barındıran bir macera. Sanılanın aksine tek başına seyahate çıkmak en az sevdiklerimizle seyahat etmek kadar eğlenceli. Yani gezip görmeye başlamak ve yeni maceralara atılmak için birinin size katılmasını beklemenize gerek yok. İlk başta kulağa biraz ürkütücü gelse de yalnız başınıza seyahat etmek hem kendinizi hem de gezeceğiniz yeri keşfetmenin en güzel yolu. Eğer yalnız seyahat ederken canınızın sıkılacağınızı düşünüyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin. Canınızın sıkılmaması ve bol bol eğlenmeniz için yapabileceğiniz aktiviteleri sizin için tek tek yazdım. Tek başınıza seyahat etmeye alışkın olmayabilirsiniz ama bundan keyif alacağınızın garantisini verebilirim. İşte anının tadını çıkarıp yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler;

Tatil Planınızı Keyfinize Göre Yapın

Yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler

Yalnız seyahat etmenin en iyi tarafı tamamıyla özgür olmaktır. Yalnız seyahat ederken gezi planınızı birilerine uydurmak zorunda değilsiniz. Herkes övüyor diye asla ilginizi çekmeyen yerlere gitmek zorunda da değilsiniz. Bilgisayarınızı, tabletinizi, telefonunuzu açın ve kendi zevklerinize göre bir gezi planı hazırlayın. İçinde sadece kendi sevdiğiniz yerler, görmek istediğiniz alanlar ve eğleneceğinizden emin olduğunuz mekanlar olsun. Böylece tek başınıza dahi olsanız hayatınızın en eğlenceli tatiline çıkabilirsiniz.

Merak Ettiğiniz Kültürü Yerinde Tanıyın

Yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler
Yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler

Bir yerin kültürünü tanımanın en güzel yolu o yerdeki lokal mekanları ziyaret etmektir. Turistlerle dolu bir kafede oturmak da güzeldir ama gittiğiniz yerin yerlileriyle birlikte bir kahve içmek gibisi yoktur. Toplu yapılan gezilerde veya katıldığınız turlarda gittiğiniz yerin hep en ünlü yerlerini ziyaret edersiniz. Ancak sizin aradığınız bir kültürü tanımaksa bunu yapabileceğiniz en güzel yöntem yalnız seyahat etmektir. Bu kez en ünlü kafelerde oturmak yerine mahallenin köşesinde kalmış o kafeyi tercih edin, pişman olmayacaksınız. Yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler arasından en yenilikçi olanın bu olduğuna emin olabilirsiniz.

Rotadan Sapın

Yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler

Tek başınıza bir tatil yapıyorsanız plana %100 sadık kalmak zorunda değilsiniz. Bence yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler listenizin başında rotadan sapmak olmalı. Bir turla geziye çıkıyormuşçasına tatili planlamak tatilinizi biraz sıkıcı hale getirebilir. Yalnız seyahat etmenin en güzel yanı anlık kararları keyfinize göre alabilmenizdir. En sevdiğiniz hava yolu firmasına veya gittiğiniz bölgenin tren biletlerine bakın rastgele bir bilet alın ve yeni yerler keşfetmeye devam edin. Spontane planlar yapmak bazen “vakit kaybetmenize” sebep olabilir. Daha hızlı ulaşabileceğiniz bir yere daha geç ulaşabilirsiniz ya da gittiğiniz yer sandığınız gibi çıkmayabilir. Ama günün sonunda çok fazla deneyim kazanmış olacağınıza emin olabilirsiniz. (Tecrübeyle sabit)

Bol Bol Fotoğraf Çekin

İster profesyonel bir kamerayla isterseniz de telefonunuzla olması hiç fark etmez. Çıktığınız yolculukta bol bol fotoğraf çekin. Seyahatinizi belgelemek ve baktıkça bu güzel seyahati hatırlamak için çevreyi ve kendinizi fotoğraflayın. “Fotoğrafımı çekecek kimse yokken nasıl fotoğraf çekerim?” diye düşünmeyin. Yanınızda selfie çubuğu veya ufak bir tripod taşıyabilir ya da yoldan geçen herhangi birinden fotoğrafınızı çekmesini rica edebilirsiniz.

Dünyanın Farklı Yerlerinden Yeni Arkadaşlar Edinin

Yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler

Tek başınıza seyahate çıkmanız bütün seyahati tek başınıza devam ettireceğiniz anlamına gelmiyor. Yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler arasında sayılabileceklerin belki de en güzeli, bol bol arkadaş edinebilmek. Gittiğiniz bir kafede, bir etkinlikte veya otogarda treninizin gelmesini beklerken… Çekinmeyin ve tanışma elini siz uzatın; dünyanın farklı noktalarından yeni arkadaşlar edin. Kim bilir belki seyahatinizin geri kalanında onlar da size eşlik etmek isteyecektir.

Hostellerde Kalın

Yalnız seyahat ederken yeni arkadaşlar edinmenin en iyi yollarından biri hostellerde konaklamaktır. Seyahatiniz sırasında oteller yerinde hostellerde kalarak hem farklı deneyimler edinebilir hem de yeni dostluklar kurabilirsiniz. Hosteller genellikle son derece eğlenceli ortamlara sahiptir ve gezginlerin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Aynı zamanda düşük bütçeli konaklama sunmaları sebebiyle bütçe dostu bir tatil yapmanızı da kolaylaştırırlar. Daha önce hiç hostelde kalmadıysanız bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim: Hostelde Konaklayacaklara Tavsiyeler

Topluluk Buluşmalarına Katılın

Yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler

Yalnız seyahat ederken yapılacak aktiviteler arıyorsanız tamamiyle bedava olan bu aktiviteyi kesinlikle değerlendirmelisiniz. Birçok ülkede yabancılar için kurulan topluluklar bulunur ve bu topluluklar belli zamanlarda bir araya gelerek sosyalleşme etkinlikleri düzenler. Couchsurfing toplulukları, Erasmus topluluklar gibi oluşumları gitmeden önce Facebook üzerinden bulup irtibata geçerek bu buluşmalara katılabilirsiniz. Aynı şekilde hosteller de bazen bu etkinliklere ev sahipliği yapabilirler. Konaklayacağınız hostelle iletişime geçerek etkinlik planlarını isteyebilirsiniz.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar