Yedigöller’de Ne Yapılır? & Yedigöller’de Kamp Rehberi

Yedigöller’de Ne Yapılır? & Yedigöller’de Kamp Rehberi

Güneşin doğduğu anla battığı andaki manzarayla kendinizi eşsiz bir doğa resmi içinde başrol olarak hissedeceğiniz Yedigöller, hem hafta sonu hem de hafta içi için kendine tatil rotası arayanların ilk seçimleri arasında. Özellikle şehir yaşantısından uzaklaşıp kendinizi doğaya emanet etmek isterseniz bu bölge fazlasıyla ideal. Yedigöller’de ne yapılır merak ediyorsanız yazının devamında sizin için bölge ile ilgili ayrıntıları paylaştım.

Bolu ili sınırları içinde yer alan bölgenin adı heyelan sonucunda ortaya çıkan yedi farklı gölden geliyor. Farklı bitki ve kuş türlerinin bir arada olduğu alan tam anlamıyla bir doğa harikası. Saklı cennet demek isterdim ama pek bir saklılığı kalmadı artık; herkes tarafından biliniyor.

Yedigöller’e Nasıl Gidilir? 

Özel aracı olanlar her zaman olduğu gibi bu konuda da çok şanslı. İstanbuldan 4 saat; Ankara‘dan 3 saat uzaklıkta olan Yedigöller Milli Parkına ulaşım oldukça kolay. Arabası olmayan kişiler içinse otobüs imkanı mevcut. Büyük şehirlerin hemen hepsinden Bolu’ya otobüs kalkıyor. Ancak üzülerek şunu belirtmek isterim; Bolu’dan sonra Yedigöller’e gitmek için özel bir ulaşım aracı bulmanız gerek.

Eğer kişisel aracınız yoksa ve uygun bir ulaşım alternatifi ararsanız turlara katılabilirsiniz. Neredeyse tüm mevsimlerde çevre illerden Yedigöller’e günübirlik turlar düzenleniyor. Bu tur organizasyonlarını tercih ederek bölgeye daha uygun bütçelerle gidebilir.

Yedigöller’e Ne Zaman Gidilir? 

Kaynak: http://www.bolu.gov.tr/yedigoller-milli-parki#gallery-16

Bölgede Batı Karadeniz ikliminin etkileri görülüyor. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinin serin olduğunu söyleyebiliriz. Yaz dönemleri sıcak, kış dönemleri ise bir hayli soğuk oluyor. Özellikle Ocak ayı fazlasıyla soğuk. Bu nedenle bölgede gezinti yapmak ve tatil amacıyla gitmek için ilkbahar dönemi itibariyle sonbahar sonuna kadar olan dönem uygun. Yapacağınız yürüyüşler için çok sıcak olmayan zamanları tercih ederek daha ferah bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı’nda kamp yapmak ya da yürüyüş yapmak istiyorsanız hafta sonları buranın son derece kalabalık olduğunu bilmenizde fayda var. Haliyle tesisler de bir hayli kalabalık oluyor. Eğer kafa dinlemek isterseniz buraya hafta içi gelmenizi tavsiye ederim.

Yedigöller’de Ne Yapılır? 

Her şeyden önce yedi adet göl bulunan bölgenin etrafında geniş bir yürüyüş yapmak şart. Çünkü Sazlı Göl, Nazlı Göl, Küçük Göl, Büyük Göl, İnce Göl, Derin Göl ve Serin Göl ziyaretçilere muhteşem manzaralar sunuyor. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız her birinde mükemmel kareler yakalayabilirsiniz. Bölge bu konuda o kadar meşhur ki farklı renklerin ön plana çıktığı mevsim geçişlerinde ametör ve profesyonel fotoğrafçıların yaptıkları gezilere şahit olabilirsiniz. Eğer siz de fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız makinenizi mutlaka yanınıza almalısınız.

Yürüyüşe başladığınız zaman tüm göllerin önünden geçiyorsunuz. Bitkiler, kuşlar ve ağaçlar öylesine muhteşem bir uyum içinde ki “Cennete mi düştüm” tepkisini burada sık sık vermeniz mümkün. Bölge piknik gibi yeme içme etkinlikleri için de farklı alternatifler sunuyor. Yedigöller’de ne yapılır diye soranlar için bu da bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Yalnız bölgede ateş yakmanın yasak olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yerde, mangalda veya kamp tüpünde olması fark etmeksizin ateş yakılmıyor.

Yedigöller’de Konaklama & Yedigöller’de Nerede Kalınır?  

Kaynak: http://www.bolu.gov.tr/yedigoller-milli-parki#gallery-22

Rotanızı Yedigöller’e çevirmeye karar verdiğiniz zaman konaklama kısmını da bir an önce halletmek gerek. Bölgede konaklamak adına farklı alternatifler mevcut. Dilerseniz bungalov, pansiyon, otel gibi konaklama seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Pansiyonlarda konaklama fiyatları makulken bungalov gibi konaklama seçenekleri biraz daha pahalı. Fakat itiraf etmeliyim bölgedeki bungalovlar son derece güzel ortamlar sunuyor. Pansiyon ve bungalov evlerde konaklamak için rezervasyonu sona bırakmayın. Yoksa hüsrana uğrayabilirsiniz. 

Yedigöller’de Kamp Yapılır Mı?

Evet. Yedigöller’de kamp yapmak da mümkün. Milli parktaki göllerin kenarında çadırınızla rahatça konaklayabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı içindeki en büyük göl olan Büyükgöl bu konuda kampçıların en sık tercih ettiği kamp alanı.Yine de dilediğiniz göl kenarında kamp yapmanız mümkün. Kamp yapılan yerlere yakın konumda tuvalet imkanı da bulunuyor.

Yedigöller karavan kampı yapmak isteyenler için de uygun bir alan. Her ne kadar karavanlar için elektrik ve su gibi imkanlar olmasa da güneş enerjiniz ve su deponuz varsa sıkıntısız konaklama yapabilirsiniz.

Yedigöller’de kamp yapmak isterseniz burada ateş yakmanın yasak olduğunu unutmayın. Yerde ateş yakmanın yanı sıra mangal yakmak ve kamp tüpü kullanmak da yasak. Dilerseniz soğuk gıdalar tüketebilir ya da büfelerden alışveriş yapabilirsiniz.

Yedigöller’in Yakınında Neler Var?  

Yukarıda mutlaka görmeniz gereken yedi adet gölden bahsetmiştim. Bunların dışında da pek çok güzellik var tabii. Gölleri gezerken karşınıza bazı noktalarda şelaleler çıkıyor. Bölgenin sembolü haline gelen Pisagor Ağacı da ormanın kuytularında sizleri bekliyor. Ayrıca yürüyüş esnasında Dilek Çeşmesi ve Gülen Kayalar da ziyaret edebileceğiniz diğer yerler. Eğer civarda kısa bir mola verip bölgeyi bir de tepeden izlemek isterseniz, manzarasını görünce kendinizden geçeceğiniz Kapankaya Tepesi seyir terasında kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz.

Siz de Yedigöller hakkında eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar