Yurt dışı turları 2022 yılında nerelere gidiyor? En popüler yurt dışı turları

Yurt dışı turları 2022 yılında nerelere gidiyor? En popüler yurt dışı turları

Kısıtlamalarla geçen uzunca bir zamanın ardından nihayet seyahat özlemi bitti ve yurt dışı turları 2022 yılında tekrar başladı. Eğer 2022 yılında yurt dışına çıkmak istiyorsanız birçok popüler tur seçeneği var. Şahsen ben bir tur insanı değilim ve turla seyahat etmekten de çok hoşlanmıyorum ama özellikle dövizin bir hayli arttığı şu günlerde yurt dışına seyahat etmenin en iyi ve konforlu yolu turlarmış gibi görünüyor. Peki yurt dışı turları 2022 yılında nerelere gidiyor? 2022’nin en popüler yurt dışı turları hangileri? Yurt dışı turları ile nereleri gezebilirsiniz?

En popüler yurt dışı turları arasından sizin için 10 tanesini seçtim ve bu turlarla ilgili bilgileri derledim. Gittiğiniz ülkelerde nereleri görebilirsiniz, hangi ülke neden avantajlı hepsi bu yazıda!

Yurt dışı turları 2022

2022’de En Popüler Yurt Dışı Turları

1.Vizesiz Balkanlar Turu

Türkiye’den en kolay gidilecek ülkeler listesinde Balkanlar kesinlikle ilk sırada geliyor. Coğrafi olarak uzak olmayışı, Türk kültürüne yakınlığı ve tabii ki Türk vatandaşlarının vizesiz gezebileceği ülkelerden olması Balkanları 2022’de en popüler yurt dışı turları arasında öne çıkarıyor. Üstelik yılın her döneminde vizesiz Balkanlar turu bulabilmek mümkün. Balkan turları genelde Arnavutluk, Kosava, Makedonya, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek gibi ülkeleri kapsıyor. Bir haftada yedi ülkeyi görebileceğiniz turların yanı sıra sadece belli bir bölgeye özel olarak yapılan daha kısa süreli turlar da mevcut. Vizesiz Balkan turlarının haricinde Yunanistan ve Bulgaristan’ı da içeren vizeli turlara katılmak da mümkün. Ulaşım seçeneklerine ve gidilen ülke sayısına bağlı olarak fiyatları değişen Balkan turları, genelde 400 euro civarı fiyatlara satılıyor. Bu açıdan bakıldığında Vizesiz Balkan turlarınınuygun yurt dışı turları arasında yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yurt dışı turları 2022

Vizesiz geziler hakkında daha detaylı bilgi almak için bu siteyi inceleyebilirsiniz: Vizesiz Gezi

2.Büyük Avrupa Turu

Yurt dışı turları 2022 yılında büyük bir ivme kazanırken yakınlığından dolayı Avrupa turları öne çıkacak gibi görünüyor. Avrupa turları son derece çeşitli ve kapsayıcı. Dilerseniz Avrupa’nın en popüler şehirlerini gezeceğiniz kapsayıcı bir tura katılabileceğiniz gibi sadece Orta Avrupa turuna ya da Kuzey Avrupa turuna da katılabilirsiniz. Bazı popüler destinasyonlara yapılan ülke turları da bir diğer seçenek. İtalya, İspanya, Portekiz, Almanya, Polonya, Fransa gibi ülkelerin çeşitli şehirlerini içeren özel turlar da var. Örneğin İspanya-Endülüs turu, Almanya-Polonya turu, İtalya turu, İspanya-Portekiz turu gibi.

Avrupa Turlarının fiyatları da gezilen ülke sayısına, turun uzunluğuna ve ulaşım seçeneklerine göre değişiklik gösteriyor. Ülkelere özel turlar 150-350 Euro arasında değişirken farklı ülkelere yapılan turlar 700-2000 euro civarı fiyatlara çıkabiliyor. Eğer kısıtlı bütçenizi değerlendirebileceğinizuygun yurt dışı turları arıyorsanız, ülkelere özel turları düşünebilirsiniz.

Yurt dışı turları 2022

3.İkonik Avrupa turları

Döviz kurları yüzünden birçoğumuz için yurt dışı turları 2022 yılında da küçülmeye gidiyor. Eğer uzun bir tur için zamanınız yoksa ya da bütçenizi idareli kullanmak istiyorsanız büyük Avrupa turu yerine Budapeşte, Prag, Paris, Venedik, Roma gibi Avrupa’nın en ünlü ve ikonik şehirlerinde yapılan turlara katılabilirsiniz. Bu turların fiyatları büyük Avrupa turuna nazaran oldukça makul. Genelde 350 Eurodan başlıyor ve ulaşım seçeneklerine ve konaklama opsiyonlarına göre artıyor.

Yurt dışı turları 2022

4.Kuzey Avrupa Turu (İskandinavya turu)

Eğer yaptığınız seyahatlerde ikonik şehirlerde dolaşmaktan daha fazlasını arıyorsanız eşsiz manzaralarıyla nefes kesen Kuzey Avrupa turları kesinlikle size göre. Polonya, Danimarka, Litvanya, Estonya, İsveç, Letonya, Finlandiya, Norveç, Slovakya gibi kuzey ülkelerini kapsayan turlarla Kuzey Avrupa’nın büyüleyici dünyasını yakından keşfedebilirsiniz. Bütün ülkeleri görebileceğiniz kapsayıcı turların yanı sıra sadece belli ülkeleri içeren turlar da bulmak mümkün. Özellikle Norveç ve İzlanda özelinde yapılan fiyort turları bunlardan sadece bazıları. Tabii Kuzey Avrupa turlarının diğer turlara nazaran biraz tuzlu olduğunu söylemekte fayda var. 850 Euro’dan başlayıp 1.500 Euro bandına kadar çıkabilen turlar için kesenin ağzını biraz aralamak gerekiyor.

Yurt dışı turları 2022

5.İspanya Portekiz Fas Turu

İspanya Portekiz Fas turu her yıl olduğu gibi 2022’de de en popüler Avrupa turlarından biri. Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Lizbon’u, İspanya Endülüs özerk bölgesinin en büyük şehri olan Sevilla’yı ve Atlas Okyanusunun kıyısındaki, şiirlere ve filmlere konu olmuş Kazablanka’yı bir arada görmek istiyorsanız kesinlikle İspanya Portekiz Fas turuna katılmalısınız. Üstelik bu turlar genelde Madrid, Marakeş, Tanca, Fes, Granada, Valencia gibi birçok güzel şehri de içeriyor. Ancak ne yazık ki bu turun en uygun yurt dışı turları arasında yer aldığı söylenemez. İspanya Portekiz Fas Turuna ortalama 1.500-2.500 Euro gibi değişken fiyatlarla katılabilirsiniz.

Yurt dışı turları 2022
Yurt dışı turları 2022

6.Kuzey Işıkları Turu

Yeryüzündeki en mistik doğa olaylarından biri olarak kabul edilen kuzey ışıkları, yalnızca İskandinavya’da gözle görülebiliyor. Tek kelimeyle mükemmel bir görsel deneyim olan bu ışıkları her zaman görmek ne yazık ki mümkün değil. Yılın belli zamanlarında spesifik noktalarda ortaya çıktıkları için, bu doğa olayına özel hazırlanmış kuzey ışıkları turlarına katılarak görebilirsiniz. Kuzey ışıkları turları genel olarak Norveç, Finlandiya, İzlanda, İsveç ve Danimarka’daki belli bölgelere yapılıyor. Bu büyüleyici doğa olayına tanıklık etmek için bir miktar parayı da gözden çıkarmak lazım. Çünkü kuzey ışıkları turları genelde 800 Euro ile 3.500 Euro arasında değişen fiyatlara sahip. Kuzey ışıklarını izlemek için yapılan yurt dışı turları 2022 yılında popülerliğe kavuşur mu bilinmez ama eğer bu ışıkları görmek istiyorsanız döviz kurları daha fazla artmadan harekete geçseniz iyi olur.

7.Rusya Ukrayna Turu

Avrupa’dan çok daha farklı bir kültüre ev sahipliği yapan Rusya ve Ukrayna, 2022’de yurt dışı turları ile gezebileceğiniz öne çıkan diğer ülkeler arasında yer alıyor. Çoğunlukla St. Petersburg, Moskova ve Kazan şehirlerini içeren Rusya turları görkemli Rus mimarisini görmek isteyenler için harika bir imkan yaratıyor. 350-1000 Euro arasında değişen fiyatlarla, Rusya turunun uygun yurt dışı turları arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Özellikle Ukrayna vizesinin kalkmasından sonra vizesiz Ukrayna turlarında büyük bir artış oldu. Kültürel yapısı ve farklı iklimiyle birçok insanın ilgisini çeken Ukrayna’da Liviv ve Kiev şehir turlarının yanı sıra terk edilmiş şehir Çernobil turları da mevcut. Kiev’in 180 km dışında, 1986 yılında yaşanan talihsiz kaza sonucu yaşanan patlamadan beri bomboş kalan bölgede enteresan bir tur yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği Çernobil turları, bugüne kadar alışık olduğunuz gezilerden çok daha fazlasını vaad ediyor. Liviv ve Kiev turları genelde 250-350 Euro gibi uygun fiyatlara sunulurken Çernobil turlarına katılım yaklaşık 500 Euro’dan başlıyor.

Yurt dışı turları 2022
Yurt dışı turları 2022

8.Orta Asya Turu (İpekyolu turları)

Avrupa’daki yurt dışı turları 2022 yılında sıkça tercih ediliyor olsa da Orta Asya turlarından bahsetmeden geçmemek lazım. Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelerin ziyaret edildiği Orta Asya turları Türk kültürünü yakından tanımak isteyenlerin ilk tercihlerinden. 2.000-3.000 euro civarında fiyatları olan turların en uygun yurt dışı turları olduğu söylenemez ancak son derece farklı bir seyahate imkan sağlayacaklarına şüphe yok. Semerkant, Taşkent, Bakü, Buhara ve daha pek çok tarihi şehri görebileceğiniz turlarda bambaşka bir coğrafyayı keşfedebilirsiniz.

9.Bangkok – Pattaya – Phuket Turu

Her yıl yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olan Tayland, sıcak bir tatil yapmak isteyenler için yılın neredeyse her zamanında gidilebilecek bir lokasyon. Özellikle Bangkok, Phuket, Pattaya gibi ikonik şehirleri içeren turlarla Tayland’ın en güzel yerlerini keşfedebilirsiniz. Tayland turları genelde 850 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Yurt dışı turları 2022

10.Kayak turları

Eğer kayak yapmayı seviyorsanız kayak turları kesinlikle size göre. Özellikle kış döneminde Makedonya, Bulgaristan gibi ülkelerde oldukça uygun fiyatlara kayak tatili turu yapabilir; üç dört günlük turlarla kış tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik bu turlar genelde 100 eurodan başlıyor ve konaklama seçeneklerine göre artıyor. Yani eğer geçerli bir vizeniz varsa oldukça makul bütçelerle harika bir kayak tatili yapabilirsiniz.

Yurt dışı turları 2022

Not: Pandemi nedeniyle yurt dışına çıkışlarda pcr testi ya da aşı karnenizin olması gerekiyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için bu yazıma göz atabilirsiniz: Aşı Olmadan Yurt dışına Çıkabilir Mi?

Eğer turlarla seyahat etmeyi seviyorsanız ya da tek başınıza seyahat etmekten çekiniyorsanız 2022’de en popüler yurt dışı turları arasından dilediğinizi seçin ve bu yıl hayalinizdeki seyahati gerçekleştirin.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.


İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar