Adet Kabı Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adet Kabı Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İngilizcesi ‘menstrual cup’ olarak geçen, dilimize de adet kabı, menstrüel cup, regl hunisi gibi yaratıcı isimlerle çevrilmiş olan bir üründen bahsedeceğim bugün size. Adet kapları 1930’lardan beri üretiliyor olmalarına rağmen kadınların çok büyük bir kısmı regl dönemlerinde hem pratiklik hem de ulaşabilirlik açısından ped ve tampon gibi ürünleri kullanmayı tercih ediyorlar. Özellikle son dönemlerde oldukça popüler hale gelen adet kabı kullanımı birçok açıdan avantajlı olsa da ya hala insanların büyük bir kısmı tarafından bilinmiyor ya da kullanışlı bulunmuyor. Aynı zamanda sağlık endişeleri, dini inançlar ve toplumun kültürel yapısı nedeniyle kullanımını uygun bulmayanlar da var. O yüzden adet kaplarını daha yakından tanımak için bir yazı hazırlamak istedim.

Bu yazıya birkaç yıl sonra bir ekleme yapıyorum: Adet kabı kullananlar arasında belki de ilk sıralarda yer alanlardan biriydim. Adet kabımı uzun zaman konforlu bir şekilde kullandım. Daha sonra regl külotları çıktı, onları denemek istedim ve denedikten sonra daha rahat bulduğum için adet kabı kullanmayı bıraktım. Şu an regl külodu kullanıyorum. Adet kabı kullanımı ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadım, sadece regl külotları daha rahat geldi. Biliyorsunuz, adet ürünlerinin konforu herkes için değişiklik gösterebiliyor. Kendisi için en doğru ürünü deneyerek bulma yolunda herkese başarılar dilerim.

Şimdi, adet kabı kullanımı konusunda bilgi edinmek isteyenler ve bu ürünü daha yakından tanımak isteyenler yazıyı okumaya devam edebilir. Buyrun efenim 🙂

Bu arada, adet kabı kullananlar yorumlarını, yaşadıkları zorlukları ya da memnuniyetlerini yazının sonundaki yorumlar bölümünde paylaşırlarsa çok sevinirim. Böylece aklında soru işareti olanlar için de yol gösterici olur ve birbirimize deneyimlerimizi aktarabiliriz.

Adet Kabı (Menstrüel Cup) Nedir?

“Adet kabı, menstrüel döngü sırasında vajina içine yerleştirilen bir kadın hijyen ürünüdür.” Adet kabını tanımlamak için basitçe bu cümleyi kullanabiliriz. Ama daha yakından tanımak için şuna ihtiyacımız olduğunu hissediyorum: Adet kabı silikondan yapılmış, şekli huniye benzeyen ama huni gibi altı delik olmayan bir hijyen ürünü. Adet kabının kullanım amacı adet esnasında dışarı atılan sıvıları güvenli bir şekilde haznesinde toplayarak kıyafetlere bulaşmasını önlemek. Bu kaplar çoğunlukla tıbbi kullanıma uygun yumuşak silikondan üretildikleri için oldukça yumuşak yapıdalar.

Adet kabı kullanırken performans alabilmek için, size en uygun adet kabını seçmeniz önemli. Peki adet kabını nasıl seçeceğiz?

Sizin için uygun adet kabı boyutunu bulmak

Vajina herkeste tek tip değil; türlü türlü, çeşit çeşit yapısı var. O yüzden çoğu adet kabı da farklı vajina tipleri için farklı boyutlarda tasarlanmış. Kendinize uygun adet kabını bulup öyle almanız gerekiyor. Peki ama nasıl bulacaksınız? Hangi adet kabı boyutunun sizin için doğru olduğunu bulmak için hesaba katmanız gerekenler şunlar:

 • Yaş
 • Rahim boyu uzunluğu
 • Adet kabının kapasitesi
 • Kanama yoğunluğu
 • Adet kabının yumuşaklığı
 • Pelvik taban kaslarının kuvveti
 • Daha önce normal doğum yapıp yapılmadığı
adet kabı kullanımı adet kabı boyutları

Küçük adet kapları genelde 30 yaşından küçük olan ve normal doğum yapmamış kadınlar için tavsiye edilir. Daha büyük boylar 30 yaşın üstünde, doğum yapmış ya da yoğun kanama yaşayan kadınlar için önerilir.

Adet kabı nasıl kullanılır?

Başlamadan önce sizi hemen bir konuda aydınlatmak istiyorum: Adet kabı kullanımı alışkın olmayanlar için ilk başlarda biraz zor gelebilir. Sonuçta huni gibi bir şeyi vajinaya iteleyip içine sıvı dolmasını beklemek çok alışık olduğumuz bir durum değil. Size tuhaf gelmesi de oldukça normal. Ben de kullanmaya ilk başladığımda garip hissetmiştim. Ama daha sonra alışmıştım.

Peki adet kabını nasıl kullanıyoruz? Önce parmaklarınızla başlığını içe katlayarak ya da bükerek vajina içine yerleştirmeniz gerekiyor. (Aşağıda görseli var.) Bu işlemi kolaylaştırmak için adet kabının ucunu bir miktar ıslatmayı deneyebilirsiniz.

Sizin için özel olarak seçtiğim farklı markalara ait adet kaplarını ve diğer regl ürünlerini görmek için buraya tıklayın: Doğa Dostu Regl Ürünleri

Adet kabı nasıl yerleştirilir?

Adet kabını yerleştirmek için öncelikle ellerinizi güzelce yıkayın. Adet kabının girişini kolaylaştırmak için ıslatın. Bunu yaparken su gibi ürünler kullanabileceğiniz gibi özel olarak bu ürünler için üretilen sıvılar da kullanabilirsiniz. Adet kabını bir elinizin parmakları yardımıyla ikiye katlayarak bükün ve sıkın. Hazneyi yerleştirin ve vajinanın içine itin. Adet kabıi dışarıdan yaklaşık bir iki parmak içeride olacak şekilde yerleştirilmelidir. Hazneyi yerleştirdikten sonra parmaklarınızla çevirin. Bu işlem vakumlanmasını sağlayacak ve sızdırmasını önleyecektir.

Eğer adet kabının içeride olduğunu hissetmiyorsanız bu doğru yerleştirdiğiniz anlamına gelir. Adet kabını yerleştirdikten sonra gün içinde yaptığınız her şeyi rahatça yapabiliyor olmanız gerekir. Eğer doğru yerleşmediğini düşünüyorsanız çıkarıp tekrar takmanızı öneriyorum. Aksi halde aklınız sürekli orada kalacak ve siz acabalarla dolu bir gün geçirmek zorunda kalacaksınız. (Tecrübeyle sabit. Üşenmeyin.)

Adet kabını ilk kullanımlarınızda başarılı bir şekilde yerleştiremeyebilirsiniz. Bu yüzden rahatsızlık verebilir ya da sızdırma yapabilir. Bu da oldukça normal. Sonuçta el yatkın değil. Ne yapalım? Ancak birkaç kullanımdan sonra alışacak ve doğru şekilde kullanabileceksiniz.

adet kabı kullanımı

Adet kabıyla uyunur mu?

Kulağa çok acayip geliyor ama cevap evet. Adet kabıyla uyumak mümkün. Adet kapları çoğunlukla 12 saate kadar kullanılabiliyor. Yani gece yatmadan önce adet kabını temizleyip yenilediğinizde adet kabıyla uyumanız mümkün. Ben ilk başlarda içeride toplanan kan geri giderse ne olacak diye endişe ediyordum ve korkuyordum ama zamanla bu saçma fikrin etkisi azalmaya başladı. Zaten geceleri o kadar da fazla kanamadığımı fark ettim.

Yazıya başlarken de söylediğim regl külotlarını denediğimden beri, gece uyurken onların daha kullanışlı düşünüyorum. Kendi regl hijyen ürününü bulmaya çalışanlara fikir olması açısından bu kıyaslamanın benim açımdan sonucunu da paylaşmak istedim.

Adet kabı kullanmanın avantajları nelerdir?

 • Bütçe dostudur. Bir kere alıp uzun yıllar boyunca kullanırsınız. Ürüne göre doğru şekilde kullanıldığında 6 ay ile 10 yıl arasında kullanılabilir.
 • Çevre dostudur. Çok kullanımlık olduğu için atık oluşturmaz. Adet kabı kullanmanın çevre açısından etkilerini öğrenmek için “Adet Kabı Kullanmanın Çevreye Faydaları yazısını okuyabilirsiniz.
 • Tamponlardan daha güvenlidir.
 • Tampon ve pedlerden daha fazla kan tutabilir.
 • Tampon ve pedlerde olduğu gibi koku oluşturmaz.
 • Pedlerin yarattığı tahrişe ve kaşıntıya sebep olmaz.

Adet kabı kullanmanın dezavantajları nelerdir?

 • Adet kabını çıkarıp boşaltmak ve tekrar takmak biraz zahmetlidir.
 • Her kullanımdan önce temizlenmesi gerekir.
 • Doğru adet kabı boyutunu bulmak her zaman kolay değildir.
 • Alerjik bir reaksiyona sebep olma ihtimali vardır.
 • Özel bakım gerektirir. Her adet dönemi sonrası kaynatılarak dezenfekte edilmesi gerekir.

Adet kabı temizliği nasıl yapılır?

Tabii adet kabı kullanmak birtakım hijyen kurallarını da beraberinde getiriyor. Adet kapları her kullanımdan önce uygun şekilde yıkanmalı ve temizlenmeli. Gün içinde de en azından 2 kez boşaltılması gerekiyor. En doğru adet kabı temizleme yöntemi için satın aldığınız adet kabının kullanım kılavuzunu okumayı ve önerilen temizlik yöntemini öğrenmeyi unutmayın.

Adet kabınızı regl döneminde kullanırken gün içinde sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır. Eğer sabun ile yıkamak isterseniz parfümsüz, renksiz, vajinanın mukoza tabakasına ve silikonun yapısına zarar vermeyecek bir sabun ile yıkayabilirsiniz. Regl döneminiz sona erdiğinde kabınızı sabun ile yıkayıp kaynar suda en az 5 dakika kaynatmanız gerekir.

Bazı adet kabı markaları adet kabı kullanımı için özel olarak üretilmiş temizleme mendilleri ve tonikleri de üretirler. Adet kaplarınızı bu gibi ürünlerle de temizleyebilirsiniz. Bu ürünler ve renksiz, kokusuz sabun dışındaki temizlik malzemeleriyle temizlenmeleri önerilmez.

ATIKSIZ YAŞAM LİSTEMİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.

Adet kabı kullanmak zararlı mı?

Şimdi bu konu çokomelli. Adet kapları sağlıklı mı, bir zararı var mı, adet kabı kullanmak ne gibi sorunlara sebep olabilir gibi uzayıp giden bir endişe listesi var ve bence bu endişeler de çok yerinde. Sonuçta adet kabı kullanımı vajina içine yabancı bir maddenin yerleştirilmesini gerektiriyor. Bu kullanım bu nedenle çeşitli sağlık endişelerini de beraberinde getiriyor. Araştırmacılar adet kaplarıyla ilgili dünya genelinde yapılmış ve 3,319 kadını ve kızı kapsayan (Orijinal metne bağlı kalarak kadın ve kız olarak çevirdim.) 43 çalışmanın verilerini incelediklerinde adet kabı kullanımının sağlık sorunları yaratmadığı sonucuna ulaşmışlar.

Araştırmaların sonucunda Avrupa’daki, Kuzey Amerika’daki ve Afrika’daki kadınların ve kızların hiçbirinde adet kabı kullanımı ile ilişkili hiçbir hastalık artışına rastlamadığı gibi 507 kadını kapsayan 4 çalışmada adet kaplarının vajina florası üzerinde herhangi bir negatif etkisinin olmadığı görülmüş.

Ancak adet kaplarıyla ilgili en büyük endişelerden biri, adet kabı kullanımının toksik şok sendromuna sebep olacağıyla ilgili. Toksik şok riski sadece adet kabı ile ilişkili değil, aynı zamanda tamponlar için de geçerli olabilecek bir risk. Yaptığım araştırmalara göre menstrual kap toksik şok sendromu konusunda diğer regl ürünlerinden daha riskli bir durumda değil gibi görünüyor. Bazı çalışmalarda menstrüel kapları tamponlarla ve pedlerle karşılaştırılmışlar ve enfeksiyon oluşma riski açısından aralarında fark bulamamışlar. Yani uzun lafın kısası, ben bu yazıyı yazdığım sırada adet kabının toksik şok sendromuna sebep olduğuna veya diğer ürünlerden daha riskli olduğuna yönelik herhangi bir kesin veri yok. 2020 yılında DergiPark’ta yayınlanan bu derleme aklınızdaki bazı sorulara cevap verebileceği için burada sizinle de paylaşıyorum.

Lütfen unutmayın; ben de bu konunun uzmanı değilim, herkes gibi bir tüketiciyim ve sizinle sadece bulduğum araştırmaları paylaşıyorum. Adet kabının benim karşıma çıkmayan bir zararı olabilir veya bu yazıyı yayınladığım sırada bilinmeyen bir zararı daha sonra ortaya çıkarmış yeni tarihli bir çalışma yapılabilir. O yüzden lütfen kullanacağınız regl ürününe karar verirken kendi araştırmalarınızı yapmayı ihmal etmeyin.


Adet kabı kullananlar yorumlarını, yaşadıkları zorlukları ya da memnuniyetlerini paylaşırlarsa çok sevinirim. Böylece aklında soru işareti olanlar için de yol gösterici olur ve birbirimize deneyimlerimizi aktarabiliriz.


Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklerden alışveriş yapmak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten alacağınız bir ürünü bu linkten aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

8 Yorum

 • Çilek
  2 Ağustos 2020, 10:09

  Yeni tanıştım diyebilirim ilk kullanımında eşimle denize gitmeye karar vermiştik beklemedik bi sürpriz oldu tam gideceğimiz gün adet oldum ve ilk kez denedim çok güzel bi histi ilk kullanımda yerleştirmeyi başarmışım hiç bir şey yok gibi rahatlıkla denize gittim eylendim geldim kullanmanızı öneririm bence mucize bi ürün

  CEVAPLA
 • Sedef
  12 Eylül 2020, 19:03

  Tuvalete giderken yani cisinizi yaparken cikarmak gerekiyor mu? Gerekmiyorsa dusmez mi cis yaparken? Az cok zorluyoruz ya hani idrari cikarabilmek icin ondan dedim. 🙂

  CEVAPLA
  • Melke@Sedef
   12 Eylül 2020, 19:48

   Ben her seferinde çıkarmıyorum. Normal bir çiş yapma halinde öyle bir ihtiyaç olmuyor. 🙂 Ama 2-3 saatte bir denk gelirse çıkarıp temizleyip tekrar takıyorum.

   CEVAPLA
 • Dilara
  9 Kasım 2020, 10:32

  merhaba, umumi tuvaletlerde temizliğini yapabiliyor musunuz, yeteri kadar hijyenik olmayacağını düşünüyorum. bütün günü temiz, lavabosu tuvalet ile birlikte olan tuvalet bulana kadar günü geçirmek mi gerekir? maalesef sosyal hayatımı düşünerek zorlanacağımı düşündüğümden başlayamıyorum kullanmaya 🙁

  CEVAPLA
  • Melke@Dilara
   9 Kasım 2020, 22:35

   Merhaba, bu konuda endişe duymakta çok haklısınız. Umumi tuvaletler için ben de benzer şeyler düşünüyorum. Yani dışarıda 4-5 saatlik bir süre kolay atlatılabilir fakat uzun süre dışarıda kalınacaksa ya da kamp vb. etkinlikler söz konusuysa açıkçası adet kabı kullanmamayı tercih edebiliyorum. Bazı ürünlerin açıklamalarında umumi tuvaletlerde boşaltılıp yıkamadan tekrar yerleştirilebileceği yazıyor ama bu ne kadar tekrarlanabilir ve ne derece hijyenik olur bilmiyorum. Belki bu ürünlerin kendi temizleme mendilleri ya da spreyleri böyle durumlarda kullanmak için uygun olabilir ama henüz ben de denemedim. Şimdilik en iyi çözümüm günlük hayatımda adet kabı kullanıp uzun bir kamp gezisine vs çıktığımda ped kullanmak 🙂

   CEVAPLA
 • Deniz
  2 Kasım 2023, 23:02

  Merhaba,
  Uzun zamandır denemek istiyordum rahat olduğunu çoğu insandan duymuştum cesaret etmem zaman alsa da başardım ilk sıcak suda beklettim ve taktım zorlanmadım takarken ama garip hissettim 2_3 saat sonra çıkardım kanamam yoğun olur ölçmek için farklı bir histi ve uyuyacağım onunla sabah ne supriz bekliyor bakalim

  CEVAPLA
 • Hilal
  16 Şubat 2024, 00:40

  Merhaba adet kabı almayi dusunuyordum ama yazınızı görünce regl külodunu denemeye karar verdim daha rahat oldugunu yazmissiniz ama bazı sorularim var yogun gunlerde sızdırma yapmaz mı nekadar araliklarda degistirmek gerekir ? Hangi markanın regl kulodunu daha iyi buldunuz ?

  CEVAPLA
  • Melke@Hilal
   16 Şubat 2024, 12:17

   Merhaba, benim ilk iki günüm çok yoğun geçiyor. O zamanlar Penti’nin gece regl külotlarını kullanıyorum. Hiçbir sorun yaşamadım bugüne kadar. Başka markaların da yoğun günler için özel olan regl külotları var sanırım. Yoğun günlerimde iki kere değiştiriyorum regl külodunu. Yani daha doğrusu sabah giydiğimi gece yatarken veya duruma göre biraz daha erken değiştiriyorum. Allmatters ve Penti’nin regl külotlarını denedim. Penti’nin ürünlerinin kumaşı çok yumuşak ve yüksek belli olması beni daha güvende hissettiriyor.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar