Adet Kabı Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adet Kabı Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İngilizcesi ‘menstrual cup’ olarak geçen, dilimize de adet kabı , menstrüel cup, regl hunisi gibi yaratıcı isimlerle çevrilmiş olan bir üründen bahsedeceğim bugün size. Adet kapları 1930’lardan beri üretiliyor olmalarına rağmen kadınların çok büyük bir kısmı regl dönemlerinde hem pratiklik hem de ulaşabilirlik açısından ped ve tampon gibi ürünleri kullanmayı tercih ediyorlar. Özellikle son dönemlerde oldukça popüler hale gelen adet kabı kullanımı birçok açıdan avantajlı olsa da ya hala insanların büyük bir kısmı tarafından bilinmiyor ya da kullanışlı bulunmuyor. Aynı zamanda sağlık endişeleri, dini inançlar ve toplumun kültürel yapısı nedeniyle kullanımını uygun bulmayanlar da var. O yüzden adet kaplarını daha yakından tanımak için bir yazı hazırlamak istedim.

Adet Kabı (Menstrüel Cup) Nedir?

“Adet kabı, menstrüel döngü sırasında vajina içine yerleştirilen bir kadın hijyen ürünüdür.” Adet kabını tanımlamak için bu cümleyi kullanabiliriz. Ama daha yakından tanımak için şuna ihtiyacımız olduğunu hissediyorum: Adet kabı silikondan yapılmış, şekli huniye benzeyen ama huni gibi altı delik olmayan bir hijyen ürünü. Adet kabının kullanım amacı adet esnasında dışarı atılan sıvıları güvenli bir şekilde haznesinde toplayarak kıyafetlere bulaşmasını önlemek. Bu kaplar çoğunlukla tıbbi kullanıma uygun yumuşak silikondan üretildikleri için oldukça yumuşak yapıdalar.

Uygun adet kabı boyutunu bulmak

Şimdi tabi vajina dediğiniz şey herkeste tek tip olmuyor. Türlü türlü, çeşit çeşit yapısı var. O yüzden çoğu adet kabı da farklı vajina tipleri için farklı boyutlarda tasarlanmış. Kendinize uygun adet kabını bulup öyle almanız gerekiyor. Peki ama nasıl bulacaksınız? Hangi adet kabı boyutunun sizin için doğru olduğunu bulmak için hesaba katmanız gerekenler şunlar:

 • Yaş
 • Rahim boyu uzunluğu
 • Adet kabının kapasitesi
 • Kanama yoğunluğu
 • Adet kabının yumuşaklığı
 • Pelvik taban kaslarının kuvveti
 • Daha önce normal doğum yapıp yapılmadığı
adet kabı kullanımı adet kabı boyutları

Küçük adet kapları genelde 30 yaşından küçük olan ve normal doğum yapmamış kadınlar için tavsiye edilir. Daha büyük boylar 30 yaşın üstünde, doğum yapmış ya da yoğun kanama yaşayan kadınlar için önerilir.

Adet kabı kullanımı

Başlamadan önce sizi hemen bir konuda aydınlatmak istiyorum. Adet kabı kullanımı alışkın olmayanlar için ilk başlarda biraz zor gelebilir. Sonuçta huni gibi bir şeyi vajinaya iteleyip içine sıvı dolmasını beklemek çok alışık olduğumuz bir durum değil. Size tuhaf gelmesi de oldukça normal. Ama kullanmaya bir kere alıştığınızda inanılmaz rahat bir regl dönemi geçireceğinize emin olabilirsiniz. Peki adet kabını nasıl kullanıyoruz? Önce parmaklarınızla başlığını içe katlayarak ya da bükerek vajina içine yerleştirmeniz gerekiyor. (Aşağıda görseli var.) Bu işlemi kolaylaştırmak için adet kabının ucunu bir miktar ıslatmayı deneyebilirsiniz.

Sizin için özel olarak seçtiğim farklı markalara ait adet kaplarını ve adet kabı temizlik ürünlerini görmek için buraya tıklayın.

Adet kabı nasıl yerleştirilir?

 • Öncelikle ellerinizi güzelce yıkayın.
 • Adet kabının girişini kolaylaştırmak için ıslatın.
 • Adet kabını bir elinizin parmaklarınız yardımıyla ikiye katlayarak bükün.
 • Hazneyi yerleştirin ve vajinanın içine itin. Dışarıdan yaklaşık bir iki parmak içeride olacak şekilde yerleştirilmelidir.
 • Hazneyi yerleştirdikten sonra parmaklarınızla çevirin. Bu işlem vakumlanmasını sağlayacak ve sızdırmasını önleyecektir.

Eğer adet kabının içeride olduğunu hissetmiyorsanız bu doğru yerleştirdiğiniz anlamına gelir. Gün içinde yaptığınız her şeyi rahatça yapabiliyor olmanız gerekir. Eğer doğru yerleşmediğini düşünüyorsanız çıkarıp tekrar takmanızı öneriyorum. Aksi halde aklınız sürekli orada kalacak ve siz acabalarla dolu bir gün geçirmek zorunda kalacaksınız. (Tecrübeyle sabit. Üşenmeyin.)

Adet kabını ilk kullanımlarınızda başarılı bir şekilde yerleştiremeyebilirsiniz. Bu yüzden rahatsızlık verebilir ya da sızdırma yapabilir. Bu da oldukça normal. Sonuçta el yatkın değil. Ne yapalım? Ancak birkaç kullanımdan sonra alışacak ve doğru şekilde kullanabileceksiniz.

adet kabı kullanımı

Adet kabı kullanmak zararlı mı?

Şimdi bu konu çokomelli. O yüzden konuyu dağıtmadan, araya şaka sokmadan anlatmaya çalışacağım. Başlıyorum. Adet kabı kullanımı vajina içine yabancı bir maddenin yerleştirilmesini gerektiriyor. Bu kullanım bu nedenle çeşitli sağlık endişelerini de beraberinde getiriyor. Araştırmacılar adet kaplarıyla ilgili dünya genelinde yapılmış ve 3,319 kadını ve kızı kapsayan (Orijinal metne bağlı kalarak kadın ve kız olarak çevirdim.) 43 çalışmanın verilerini incelediklerinde adet kabı kullanımının sağlık sorunları yaratmadığı sonucuna ulaşmışlar.

Araştırmaların sonucunda Avrupa’daki, Kuzey Amerika’daki ve Afrika’daki kadınların ve kızların hiçbirinde adet kabı kullanımı ile ilişkili hiçbir hastalık artışına rastlamadığı gibi 507 kadını kapsayan 4 çalışmada adet kaplarının vajina florası üzerinde herhangi bir negatif etkisinin olmadığı görülmüş.

Aynı zamanda adet kaplarıyla ilgili en büyük endişelerden biri de adet kabı kullanımının toksik şok sendromuna sebep olacağı endişesiydi. Ancak yapılan araştırmayla bugüne kadar bildirilmiş yalnızca 5 toksik şok sendromu vakası olduğu saptandı. Ölümcül olabilecek bu duruma Staphylococcus aureus bakterisi neden olmuştu. Ancak araştırmacılar adet kabı kullananların sayısının bilinmiyor olması nedeniyle adet kabı nedeniyle toksik şok sendromu yaşama ihtimalini diğer ürünlerinkiyle kıyaslayamadılar. Yani adet kabı kullanımının adet döneminde kullanılan diğer ürünlere nazaran daha fazla toksik şok sendromuna sebep olduğuna yönelik herhangi bir kesin veri yok.

Adet kabıyla uyunur mu?

Kulağa çok acayip geliyor ama cevap evet. Adet kabıyla uyumak mümkün. Adet kapları çoğunlukla 12 saate kadar kullanılabiliyor. Yani gece yatmadan önce adet kabını temizleyip yenilemek yeterli. Ben ilk başlarda içeride toplanan kan geri giderse ne olacak diye endişe ediyordum ve korkuyordum ama zamanla bu saçma fikrin etkisi azalmaya başladı. Şu an bunu hiç düşünmeden uyuyorum.

Adet kabı kullanmanın pratikte avantajları nelerdir?

 • Bütçe dostudur.
 • Bir kere alıp uzun yıllar boyunca kullanırsınız. Ürüne göre doğru şekilde kullanıldığında 6 ay ile 10 yıl arasında kullanılabilir.
 • Çevre dostudur. Çok kullanımlık olduğu için atık oluşturmaz. Adet kabı kullanmanın çevre açısından etkilerini öğrenmek için “Adet Kabı Kullanmanın Çevreye Faydaları yazısını okuyabilirsiniz.
 • Tamponlardan daha güvenlidir.
 • Tampon ve pedlerden daha fazla kan tutabilir.
 • Tampon ve pedlerde olduğu gibi bakteri ve koku oluşturmaz.
 • Pedlerin yarattığı tahrişe ve kaşıntıya sebep olmaz.

Adet kabı kullanmanın dezavantajları nelerdir?

 • Adet kabını çıkarıp boşaltmak ve tekrar takmak biraz zahmetlidir.
 • Her kullanımdan önce temizlenmesi gerekir.
 • Doğru adet kabı boyutunu bulmak her zaman kolay değildir.
 • Alerjik bir reaksiyona sebep olma ihtimali vardır.
 • Özel bakım gerektirir. Her adet dönemi sonrası kaynatılarak dezenfekte edilmesi gerekir.

Adet kabı temizliği nasıl yapılır?

Tabii adet kabı kullanmak birtakım hijyen kurallarını da beraberinde getiriyor. Adet kapları her kullanımdan önce uygun şekilde yıkanmalı ve temizlenmeli. Gün içinde de en azından 2 kez boşaltılması gerekiyor.

Adet kabınızı regl döneminde kullanırken gün içinde sıcak suyla durulamanız yeterli olacaktır. Eğer sabun ile yıkamak isterseniz parfümsüz, renksiz, vajinanın mukoza tabakasına ve silikonun yapısına zarar vermeyecek bir sabun ile yıkayabilirsiniz. Regl döneminiz sona erdiğinde kabınızı sabun ile yıkayıp kaynar suda en az 5 dakika kaynatmanız gerekir.

Bazı adet kabı markaları adet kabı kullanımı için özel olarak üretilmiş temizleme mendilleri ve tonikleri de üretirler. Adet kaplarınızı bu gibi ürünlerle de temizleyebilirsiniz. Bu ürünler ve renksiz, kokusuz sabun dışındaki temizlik malzemeleriyle temizlenmeleri önerilmez.

Adet kabı kullananlar yorumlarını, yaşadıkları zorlukları ya da memnuniyetlerini paylaşırlarsa çok sevinirim. Böylece aklında soru işareti olanlar için de yol gösterici olur.

ATIKSIZ YAŞAM LİSTEMİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.


Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklerden alışveriş yapmak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten alacağınız bir ürünü bu linkten aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

6 Yorum

 • Çilek
  2 Ağustos 2020, 10:09

  Yeni tanıştım diyebilirim ilk kullanımında eşimle denize gitmeye karar vermiştik beklemedik bi sürpriz oldu tam gideceğimiz gün adet oldum ve ilk kez denedim çok güzel bi histi ilk kullanımda yerleştirmeyi başarmışım hiç bir şey yok gibi rahatlıkla denize gittim eylendim geldim kullanmanızı öneririm bence mucize bi ürün

  CEVAPLA
 • Sedef
  12 Eylül 2020, 19:03

  Tuvalete giderken yani cisinizi yaparken cikarmak gerekiyor mu? Gerekmiyorsa dusmez mi cis yaparken? Az cok zorluyoruz ya hani idrari cikarabilmek icin ondan dedim. 🙂

  CEVAPLA
  • Melke@Sedef
   12 Eylül 2020, 19:48

   Ben her seferinde çıkarmıyorum. Normal bir çiş yapma halinde öyle bir ihtiyaç olmuyor. 🙂 Ama 2-3 saatte bir denk gelirse çıkarıp temizleyip tekrar takıyorum.

   CEVAPLA
 • Dilara
  9 Kasım 2020, 10:32

  merhaba, umumi tuvaletlerde temizliğini yapabiliyor musunuz, yeteri kadar hijyenik olmayacağını düşünüyorum. bütün günü temiz, lavabosu tuvalet ile birlikte olan tuvalet bulana kadar günü geçirmek mi gerekir? maalesef sosyal hayatımı düşünerek zorlanacağımı düşündüğümden başlayamıyorum kullanmaya 🙁

  CEVAPLA
  • Melke@Dilara
   9 Kasım 2020, 22:35

   Merhaba, bu konuda endişe duymakta çok haklısınız. Umumi tuvaletler için ben de benzer şeyler düşünüyorum. Yani dışarıda 4-5 saatlik bir süre kolay atlatılabilir fakat uzun süre dışarıda kalınacaksa ya da kamp vb. etkinlikler söz konusuysa açıkçası adet kabı kullanmamayı tercih edebiliyorum. Bazı ürünlerin açıklamalarında umumi tuvaletlerde boşaltılıp yıkamadan tekrar yerleştirilebileceği yazıyor ama bu ne kadar tekrarlanabilir ve ne derece hijyenik olur bilmiyorum. Belki bu ürünlerin kendi temizleme mendilleri ya da spreyleri böyle durumlarda kullanmak için uygun olabilir ama henüz ben de denemedim. Şimdilik en iyi çözümüm günlük hayatımda adet kabı kullanıp uzun bir kamp gezisine vs çıktığımda ped kullanmak 🙂

   CEVAPLA
 • Deniz
  2 Kasım 2023, 23:02

  Merhaba,
  Uzun zamandır denemek istiyordum rahat olduğunu çoğu insandan duymuştum cesaret etmem zaman alsa da başardım ilk sıcak suda beklettim ve taktım zorlanmadım takarken ama garip hissettim 2_3 saat sonra çıkardım kanamam yoğun olur ölçmek için farklı bir histi ve uyuyacağım onunla sabah ne supriz bekliyor bakalim

  CEVAPLA

Yeni Yazılar