Yıkanabilir Ped Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Yıkanabilir Ped Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Plastik atıkların dünyaya verdiği zararlar konusunda hala tam olarak bilinçli sayılmayız. Her gün milyonlarca plastik atık dünyayı kirletmeye devam ediyor. Günlük yaşamda dikkatimizi çekmeyen ürünler aslında doğada kaybolması uzun zaman alan atıklar. Kadınların adet döneminde çoğunlukla tercih ettiği tek kullanımlık pedler de atık döngüsünde büyük bir paya sahip. Bu nedenle tek kullanımlık pedlere alternatif yöntemler üretilmeye başlandı. Bu listenin başlarında da yıkanabilir pedler yer alıyor. Tabii yıkanabilir ped kullanımının çevresel açıdan ve sağlık açısından büyük artıları olduğu kadar bazı dezavantajları da var. O yüzden sizin için yıkanabilir ped kullanmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bu detaylı yazıyı hazırlamak istedim.

Yazıya geçmeden önce, ben de yaklaşık 2 senedir tek kullanımlık pedleri mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum. Uzun zamandır menstrual cup olarak bilinen adet kaplarından kullanıyorum. Bir dönem de yıkanabilir ped kullanmayı deneyimlemiştim. Bu yazı da kendi deneyimlerimden yola çıkarak oluşturduğum bilgileri içeriyor. Umarım size de fikir verir. Adet kaplarıyla ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki görsele tıklayabilirsiniz.

Yıkanabilir Ped Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Tek kullanımlık pedlere kıyasla doğa dostu 

Tek kullanımlık ped doğayı katleden ürünler arasında büyük bir paya sahip. Yıkanabilir ped ise bu konuda daha masum. Çoğunlukla pamuk veya bambu kumaştan yapılan bu ürünleri tek kullanımlık pedler ile kıyaslarsak doğaya daha az zarar verdikleri kanıtlanmış. Aynı zamanda tek kullanımlık pedlere oranla daha az ürün kullandığınız için atık oluşumunu da doğal olarak azaltmış oluyoruz. Bu ürünü tercih etmemiz için en önemli etkenlerden biri kesinlikle doğa dostu olmaları. 

Yıkanabilir Ped Kullanmanın Avantajları

Daha ekonomik 

Farkında olmasak da pedlere çok fazla para harcıyoruz. Çeşitli özelliklerle çekici gösterilen tek kullanımlık pedlerin fiyatı günden güne artıyor. Yıkanabilir ped ise daha ekonomik. Bir ürün temizlenerek daha uzun süre kullanılabildiği için bütçemiz daha az sarsılmış oluyor. Tek kullanımlık ped gibi her adet döngüsünde tekrar tekrar satın alma gereksinimi doğmuyor. Birkaç tane yıkanabilir ped ile döngüler kolaylıkla geçirilebilir.

Haşur huşur etmiyor 

Başlığı okuyunca o yeni konumlandırılmış pedin çıkardığı haşur huşur ses kulağınıza geldi öyle değil mi? Tek kullanımlık pedlerin en büyük sorunlarından biri naylon yapıları yüzünden haşur huşur etmeleri. Bu durum fazlasıyla rahatsız edici. Her hareketinizde haşırdayan bu pedler aynı zamanda kaşıntı, vajinal enfeksiyon gibi sıkıntılı durumları da beraberinde getiriyor. Yıkanabilir ped ise pamuklu yapısı sayesinde rahatsızlık hissi vermeden olası enfeksiyon riskini en aza indiriyor. Gün boyu rahatlık arayanlar için büyük bir avantaj. 

Yıkanabilir Ped Kullanmanın Avantajları

Daha az kokuyor 

Biliyorsunuz, tek kullanımlık pedlerin koku sorunu bitmek bilmiyor. Her ne kadar bu soruna çözüm diye kokulu ped çeşitleri üretilse de onlar da vajina sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor. Yıkanabilir pedlerde ise koku sorunu çok daha az. Pamuklu ve doğa dostu olmaları kötü kokuyu en aza indiriyor. 


ATIKSIZ YAŞAM LİSTEMİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.


Yıkanabilir Pedin Dezavantajları Nelerdir? 

Yıkanabilir Ped Kullanmanın Avantajları

Tam yapışmadığı için kayıyor

Yıkanabilir ped kullanmanın avantajları var ancak tek kullanımlık ped gibi iç çamaşırına tam yapışmaması bence en büyük dezavantajların başında geliyor. E haliyle pedin çamaşırda kayması kaçınılmaz oluyor. Bu da iç çamaşırında sızıntı, rahatsızlık hissi gibi durumlara sebep oluyor. Özellikle dışarıdayken yaşadığınız tedirginlik hissi de cabası.  O yüzden yıkanabilir ped kullanacaksanız pedi sabitlemenin bir yolunu bulmakta fayda var. (Belki de bir yöntemi vardır ama benim haberim yoktur.)

Düzenli olarak yıkamak gerekiyor

Yıkanabilir pedinizi düzenli olarak temizlemelisiniz. Pedi kullandıktan sonra soğuk suda kirini akıtmasını bekleyip ardından çamaşır makinesinde yıkamanız gerekiyor. Her seferinde bu işlemleri yapmak biraz uğraştırıcı, kabul edelim. Her şeyin hızlı olmasını istediğimiz bu dönemde yıkama işlemiyle vakit kaybetmektense tek kullanımlık pedler daha pratik gelebilir.

yıkanabilir ped nasıl kullanılır

Hızlı Kurumuyor 

Biraz uğraştırıcı olsa da pedi yıkadınız ama bu sefer de kuruması için beklemeniz gerekiyor. Yıkanabilir pedler maalesef hızlı kurumuyor. Yıkamayla kaybettiğiniz zaman, pedin kurumasını beklemekle beraber iyice artıyor. Bu durumda birden fazla yıkanabilir ped alıp, hali hazırda yıkanabilir temiz pedlerinizi kullanmanız bu sorunu da ortadan kaldıracaktır. 

Sizin için bazı yıkanabilir pedleri listeledim. Listeye göz atmak için buraya tıklayın.Uzun yıllardır tek kullanımlık ped kullanan bizler için yıkanabilir pede geçmek büyük bir değişim demek. Daha fazla emek ve zaman gerektirmesi nedeniyle tercih edilmesi zor olsa da bu sayede ne kadar fazla atık oluşumunun engelleneceği göz önünde bulundurmakta fayda var. Belki gününüzün büyük bir kısmını dışarıda geçirdiğiniz zamanlarda değil de; evde olduğunuz dönemlerde yıkanabilir ped kullanmayı deneyebilirsiniz. Ben artık yıkanabilir pedleri sadece adet kabı kullandığım zamanlarda olası sızıntıları garantiye almak için kullanıyorum.


Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklerden alışveriş yapmak sizin açınızdan ekstra bir külfet oluşturmaz. Zaten alacağınız bir şeyi linklerimden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

 • Sevinc tekce
  21 Temmuz 2020, 19:20

  Bir senedir yıkanabilir ped kullanan biri olarak bazı noktalara katılıyorum ama kayma, sızdırma olayı markalara göre değişebiliyor. Ben kullandığım markada hiç sızma kayma yaşamadım. Yıkama konusuda abartılıyor bence. Suda hiç bekletmiyorum, hiç gerek yok ki, kullandiktan sonra aynı şekilde katlayıp bir çantada biriktiriyorum. Regl bitimi makinede ev yapımı deterjanla 60 dereceye atıyorum. Mis gibi çıkıyor. Bazen hafif leke izi kalabiliyor ama sorun değil çünkü leke izi kir değildir. Kullanmak isteyenler icin tecrubemi paylaşmak istedim.

  CEVAPLA
  • Melke@Sevinc tekce
   23 Temmuz 2020, 08:40

   Çok teşekkürler deneyiminizi paylaştığınız için 🙂

   CEVAPLA
  • Nisa@Sevinc tekce
   23 Kasım 2020, 15:53

   Merhaba bilgiler için teşekküler acaba kullandınız memnun kaldığınız markaları yazarmisiniz rica etsem .

   CEVAPLA
   • Melke@Nisa
    23 Kasım 2020, 18:22

    Merhaba, benim kullandığım pedler bambu ped ama üzerlerinde marka yazmıyor. Bir festivalde lunetta standından almıştım.

    CEVAPLA

Yeni Yazılar