Ped yerine kullanılabilecek ürünler

Ped yerine kullanılabilecek ürünler

Kadınların menstrüel döngüleri için kullandığı pedler hem sağlık hem de çevre açısından büyük tehdit oluşturuyor. Bilinen verilere göre pede erişebilen kadınlar hayatları boyunca ortalama 11 bin civarında ped kullanıyorlar. Atık olarak doğada çözülmeyi bekleyen, tek kullanımlık ve plastik oranın fazla olduğu bu ürünler kadın sağlığını ve çevreyi olumsuz etkiliyor. Ped yerine kullanılabilecek ürünler ise son yıllarda hızla çoğalıyor. Artık günümüzde plastik atık oluşturan pedler yerine atıksız, tekrar kullanılabilen birçok ürün var.

Ped kullanımı zararlı mıdır?

Vajinal enfeksiyonlar, rahatsız edici kaşıntı, pişik, koku ve kansere kadar birçok hastalığın tetikçisi plastik ped kullanımı çevreye de büyük zararlar veriyor. Her bir ped neredeyse 4 adet plastik poşet ayarında. Sık sık değiştirilen bu ürünlerin oluşturduğu atık yığınlarını bir düşünün. Uzun yıllar doğada kaybolmayan bu ürünlerin dünyayı nasıl tehdit ettiğini bir nebze olsun anlayacaksınız.

Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? İnsanlar ve üreticiler bilinçlendikçe bu konuda da alternatif çözümler ortaya çıkıyor. Plastik ağırlıklı tampon ve ped yerine adet döneminde kullanabileceğimiz doğa dostu tercihler bulunuyor. Ped yerine kullanılabilecek ürünler neler hep birlikte göz atalım.

Adet Kabı (Menstruel Cup)

Son dönemde daha çok yaygınlaşan adet kabı, ped ve tampona en iyi alternatifler arasında. Doğa dostu bu ürün insan sağlığını tehdit etmeyen silikon veya lateksten üretiliyor. Minik bir huniye benzeyen adet kabı kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde katlanarak tampon mantığıyla vajinanın içerisine yerleştiriliyor. Akıntı, yerleşimden sonra tekrar eski halini alan ürünün içerisinde birikmeye başlıyor. Adet düzeninize göre değişmekle birlikte 12 saat civarında ürünü çıkarmadan kullanmanız mümkün. Yine de 3-4 saatte bir ürünü çıkartıp boşaltmanın ve temizleyerek tekrar kullanmanın daha uygun olduğu söyleniyor.

İlk etapta zor ve korkutucu gibi görünse de ürünün yapısı canınızı acıtmıyor ve kullanımını kolayca kavrıyorsunuz. Düzgün temizleyip muhafaza ettiğiniz sürece tek bir adet kabı 5 – 6 sene kadar kullanılabilir. Plastik ped ve tampon kullanımıyla karşılaştırdığınızda doğaya verilen zararın vahametini anlayabilirsiniz.

Sizin için piyasadaki adet kabı markalarının ürünlerinden oluşan bir liste yaptım. Bu listede farklı dizaynlardaki adet kaplarını inceleyebilirsiniz. Listeye ulaşmak için buraya tıklayın.

Yıkanabilir pedler

Ped yerine kullanılabilecek ürünler arasında en yaygın olanlarından biri ise yıkanabilir pedlerdir. Bambu ve pamuk kumaşlardan üretilen bu pedler hem çevre hem de bütçe dostudur. Üstelik plastik pedleri kullanırken hissettiğimiz rahatsızlık bu ürünlerde yerini konfora bırakır. Kokuyu da en aza indiren yıkanabilir pedler birçok avantaja sahip ancak ürünü düzenli yıkamak gerekli ve kuruması da biraz zaman alabiliyor. Yine de doğa ve sağlık için katlanmaya değer. Daha ayrıntılı bilgi için kişisel kullanım deneyimime dayanarak hazırladığım “Yıkanabilir Pedlerin Avantajları ve Dezavantajları yazısına göz atabilirsiniz.

Sizin için bazı yıkanabilir pedleri listeledim. Listeye göz atmak için buraya tıklayın.

Bambu kullan at pedler

Kullan at ürünler daha pratik bir kullanım imkanı sunduğu için zararlarını kolayca göz ardı edebiliyoruz. Bambu kullan at pedler ise ped yerine kullanılabilecek ürünler arasında en pratik olanlar. Plastik ped formunda olan bu ürünler tamamen bambu kumaştan hazırlanıyor ve kullanım sonrasında yıkamakla uğraşmadan direkt çöpe atılıyor. Biraz pahalı ancak kullanımı pratik ped kullanımı ve rahatlığı tercih edilebilir hale getiriyor. Aynı zamanda elbette burada da tüketim zinciri devam ediyor.

Regl Külodu (Adet donu)

Özel kumaştan regl dönerime özel yapıda üretilmiş regl külodu (ya da adet donu- siz hangisini demeyi seviyorsanız) döngünüz boyunca kullanabileceğiniz atık oluşturmayan ürünlerden bir diğeri. Ped yerine kullanılabilecek ürünler arasında en alışılmadık olan bu külot, adet döneminizdeki yoğunluğa göre farklı seçenekleri bulunan sıradan iç çamaşırı formunda üretiliyor. Farklı bir iç çamaşırı veya ürüne ihtiyaç duymadan giyebileceğiniz regl külodu dört katman şeklinde tasarlanmış. Böylece bir yandan sıvıyı emerken bir yandan hapsediyor ve tüm bunları yaparken size rahatsızlık hissi vermiyor. Yani bu ürünü bebek bezi mantığıyla değerlendirebiliriz.

Bebek bezleriyle kıyasladığımızda görüntüsü de gayet şık olan bu ürünler ped yerine kullanılabilecek ürünler arasında yerini alıyor. Atık kullanımını azaltmamıza yardımcı olduğu ve ekstra ürün kullanmaya ihtiyaç bırakmadığı için de teoride kalbimizde taht kuruyor. Tabii böyle bir ürünü kullanmak pratikte ne kadar rahat olur bilmiyorum, ben henüz hiç denemedim. Eğer bu yazıyı okuyanlar arasında denemiş olanlar varsa yorumlarınızı bizimle paylaşın hanımlar, merakla bekliyoruz!


ATIKSIZ YAŞAM LİSTEMİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.


Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklerden alışveriş yapmak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten alacağınız bir ürünü bu linkten aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!

Adet külodu görseli: https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/thinx-period-panties/

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • nazlı
  23 Şubat 2021, 10:45

  yazdıklarınız cidden çok önemli ve herkesin farkında olması gereken şeyler lakin bu ürünlerin bir örnek resimlerini de koymanız herkes için daha yararlı olacaktır:)

  CEVAPLA
  • Melke@nazlı
   23 Şubat 2021, 12:50

   Merhaba, geri bildiriminiz için çok teşekkür ederim. Sahiden bu yazıyı neden böyle görselsiz bırakmışım hiç anlamadım 🙂 Hemen ekledim görselleri sayenizde. Sevgiler.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar