Çevresel açıdan adet kabı kullanmanın faydaları

Çevresel açıdan adet kabı kullanmanın faydaları

Adet kabı ile tanışmamış ya da arası iyi olmayan birçok kadın regl dönemini atlatmak için tampon ve ped kullanmak gibi geleneksel yollara başvurur. Elbette bedensel ve zihinsel rahatlık regl dönemlerinde son derece ihtiyacımız olan şeylerdir ve bu rahatlığı başka bir şeye değişmek istemeyiz. Yine de bu yazıda adet kabı kullanmaya belki bir şans daha vermenizi sağlayacak bir şeyden bahsedeceğim ve çevresel açıdan adet kabı kullanmanın faydalarını anlatacağım.

Eminim birçoğumuz çevreye duyarlı bir yaşam için birçok şey yapıyoruz ancak ped ve tamponların ne kadar fazla atık oluşturduğunu bilmiyoruz. Oysa kullanılan ped ve tamponlarla kıyaslandığında çevresel açıdan adet kabının karbon ayak izi, klasik pedlere ve tamponlara nazaran çok daha az. O nedenle son yıllarda birçok şirket de bu kategoride yeni teknoloji ve tasarımlarla çevre dostu ve ekolojik ürünler üretiyor. Tüm bilinen seçeneklerin dışında modern, sağ duyulu ve çevre dostu alternatifler hedef kitlenin ilgisini çekiyor. 

Çevresel açıdan adet kabı gibi sağlıklı ve çevre dostu seçenekler artık piyasada kolaylıkla bulunuyor. Bugün, yeniden kullanılabilir pedler, yeniden kullanılabilir tamponlar ve adet kabı gibi çeşitli ürünlere ulaşım son derece kolaylaştı. Buna rağmen dünyanın birçok yerinde hala ped, tampon gibi yöntemler kullanılıyor. Dünya nüfus artışı oranı doğrultusunda, bugün regl dönemlerinin atlatılmasında klasik yöntemlerin kullanılmasının, çevreye verdiği zarar her zamankinden daha fazla.

1 kişi ömrü boyunca 11.000 atık oluşturuyor!

Bir birey, yaşadığı ömür süresince yaklaşık 11.000 tek kullanımlık ped veya tampon kullanıyor. Bu sayı dünya nüfusuna oranlandığındaysa regl dönemini klasik yöntemlerle atlatan bireylerin tek kullanımlık ped veya  tamponun adet sayıları korkunç miktarlara ulaşıyor. Çevresel açıdan adet kabı ve benzer muadil yöntemler bu sorunun büyük ölçüde azalmasına katkıda bulunurken, diğer ürünlerin yaşam döngüsüne ne yönde götürüleri olduğunun da dikkate alınması gerekiyor.

Regl döneminde kullanılan klasik ürünlerin temel hammaddesi pamuktur. Her şeyden önce, pamuk üretimi çok yoğun suya ihtiyaç duyan bir süreçtir. Pamuk dünyanın sadece en susuz mahsulü olarak kabul edilir fakat pamuk bitkisi tomurcuklana kadar yetiştirmek için çok fazla miktarda su harcanır. Bunun yanında bitkilerin sağlıklı olabilmesi için böcek ilaçları ve böcek öldürücüler yoğun bir şekilde uygulanır.

Çoğu ped, çevreye büyük derecede zararlı olan polietilen plastik (pedin iç çamaşırınıza yapışmasını sağlamak için kullanılan yapıştırıcı) içerir. Aynı şekilde Tamponların pedlerin çoğunda da dioksin, klor ve suni ipek gibi kimyasallar vardır. Ürünler çöpsel atıklara dönüştüğünde bu kimyasallar çevreye yayılarak yeraltı sularına karışır ve havaya da temas ederek hava kirliliğine neden olur.

En hassas nokta

Her şey bir yana, bu maddelerin hepsi regl dönemi boyunca vücudumuzdaki en hassas bölgeye temas eder. Yani her ay ayda en az 3-7 gün arasında bu ürünlerdeki kimyasallar oldukça hassas olan bir noktadan vücudumuzla temas halindedir.

Çevresel açıdan adet kabı

Çevresel Etkileri ile İlgili Gerçekler

Regl dönemlerinde kullanılan klasik ürünler ambalajları ile birlikte yılda 200.000 tondan fazla atık üretiyor. Tüm bu atıkların hepsi yaklaşık %90 oranında plastik içeriyor. Ortalama bir kullanıcı, yaşamı boyunca 125 ile 150 kg arasında plastik bir ürünü çöpe atıyor. Plastik atıklar çöp sahaları dışında, okyanusları, nehirleri ve plajları kirletir. 2010 yılında, Birleşik Krallık’ta, sahil temizliği sırasında İngiliz sahil şeridinde kilometre başına ortalama 23 hijyenik ped ve 9 tampon çöpü bulundu. Bu atıkların parçalanması için geçen süre, onu kullanan bireyin ömründen yüzyıllarca daha uzun!

İngiltere’de yılda iki milyar kullanılmış ürün tuvalete atılıyor. Bu da tüm ülke çapında tıkanmış drenaj vakalarının % 75”ini oluşturuyor. Bunun sonucunda her yıl 14 milyar £ ‘luk bir maliyet ülke ekonomisine ekstra bir yük getiriyor. Bir yıllık tek kullanımlık regl ürünleri ise çevreye 5,3 kg CO2 eşdeğeri karbon ayak izi bırakıyor.

Regl dönemlerinde klasik ürünlerin kullanımı sadece ABD’de yılda 12 milyar pedin ve 7 milyon tamponun çöp sahalarının ekstra kirlenmesine yol açıyor. Yani çevre dostu bir ürününe geçmek, çöp alanlarına bu atıkların taşınmasına katkıda bulunmayacağınız anlamı taşıyor.

Adet kabı iddia edildiği gibi çevre dostu mu?

Tek kullanımlık ürünlerden farklı olarak, adet kapları yıllarca tekrar tekrar kullanılabilir ve klasik ürünlere kıyasla çevre üzerinde minimum etkiye sahiptir. Klasik ürünlerin kullanıcılarının kişi başına düşen 2400′ den fazla ped veya tampondan oluşan ambalaj ve malzeme atıkları potansiyel olarak çevre tasarrufu anlamına da gelmektedir. Bu bağlamda adet kabına geçen her kişi 10 yıl içinde, çevreyi bir kamyon çöpten koruyacaktır.

McMaster Üniversitesi’nde silikon uzmanı olan Dr. Michael Brook’a göre, adet kapları çevresel açıdan yeşil bir alternatiftir. Brook’a göre silikon oldukça yeşil bir bileşendir. Malzeme bir tür kum olan silikadan üretilir ve doğada çözüldükçe yavaşça orijinal haline geri döner. Çevre için tehlikeli olarak görülmeyen bu mineral dünyanın kabuğundaki en bol ikinci mineraldir.

Adet kapları tekrar tekrar temizlenip kullanılabilen ürünlerdir. Regl dönemi sonrasında kaynatılıp steril bir sıvıda ya da kendisiyle birlikte gelen keseciklerin içinde saklanıyor. Böylelikle her ürün 10-15 yıla kadar kullanılabiliyor.

Sizin için özel olarak seçtiğim güvenilir markalara ait adet kaplarını ve adet kabı temizlik ürünlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Adet kabı kullanımı nasıldır?

Adet kabı kullanımı, hijyeni, avantajları ve dezavantajları ile ilgili merak ettiklerinizi “Adet Kabı Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler” yazısından öğrenebilirsiniz.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • ceren
  25 Şubat 2020, 23:03

  2016 yılından beri kullanıyorum, sonsuz memnunum. Dünyadaki en harika ürün olabilir bence! 4 yılda birini kaybettiğim için totalde 2 adet kabıyla sonsuz ped/tampon kullanımından kaçınmış oldum. Bunun yanında pedlerin kötü kokusu, tamponun uzun süre kalma endişesi asla olmadı. Son olarak o kadar hissetmiyorum ki kullanırken varlığını kaç kere çıkarmayı unuttum:) ama uzun süre kalması önerilmese de tampon gibi bir hayati tehlikesi yok! Reklamını ben yaparım bu ürünün!!

  CEVAPLA
  • Melke@ceren
   26 Şubat 2020, 00:12

   Ne kadar güzel anlatmışsın 🙂 Ben de özellikle pedlerin oluşturduğu koku ve sebep oldukları tahrişten kurtulduğum için mutluyum 🙂 Deneyimini paylaştığın için teşekkürler!

   CEVAPLA

Yeni Yazılar