Çadır Kamp Alanı Seçerken Dikkat Edilecekler | Otopark Kamplarına Son

Çadır Kamp Alanı Seçerken Dikkat Edilecekler | Otopark Kamplarına Son

Doğada olmak herkes için son derece güzel ve keyifli. Ama “doğada bir gece geçirmek” tüm keyiflerin ötesinde gerçek bir tutku. Kamp severler ne demek istediğimi çoktan anladı bile. Bu yazıyı okuduğunuza göre kamp yapma konusunda yolun biraz başında olduğunuzu tahmin ediyorum. Kamp; yaşınız, cinsiyetiniz, ırkınız, dininiz, diliniz ya da mesleğiniz her ne olursa olsun, doğanın sizi eşit şekilde kucakladığı harika bir aktivite. Yeni başlayanlar, içlerinde taşıdıkları endişe ve korkuları güzel geçen ilk kap deneyimi ile bir köşeye bırakırken, hissettikleri heyecan ile hemen bir sonraki kamp rotası için plan yapmaya başlarlar. İşte tam da bu noktada çadır kamp alanı seçerken dikkat edilecekler nelerdir sorusunun yanıtı büyük önem taşıyor. Çünkü birçok kamp alanı otoparka benzeyen konaklama yerleriyle ve hizmet kalitesinin düşüklüğü nedeniyle hevesinizi kaçırabilir. Keyifli bir kamp tatili ve olabildiğince sorunsuz bir aktivite geçirmek istiyorsanız rotanızı belirlerken ve kalacağınız çadır kamp alanlarını seçerken bazı hususlara dikkat etmelisiniz. 

Sizin için, özellikle ücretli kamp alanı seçerken dikkat edilecekler listesini birkaç başlıkta toparladım. Ancak hemen belirtmeliyim ki birkaç kamp tecrübesinden sonra, sizin için neyin öncelikli ya da gerekli olduğunu anlayacak ve stressiz bir şekilde kamp planlamanızı yapabileceksiniz.

Yazıya geçmeden önce, eğer kamp yapmaya yeni başladıysanız “Kamp Yaparken Yanınızda Olması Gereken Malzemeler” yazısı da işinize yarayabilir.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Durum


Kamp Alanı Ulaşımı Kolay Bir Yerde Olmalı

Sırt çantalı bir gezgin için kamp alanına giden yolların asfalt olması her zaman için öncelik olmayabilir. Ancak özel aracınızla kamp yerine ulaşabilmek istiyorsanız, rotanın tamamının araç için uygun yollardan oluştuğundan emin olmalısınız. Harita uygulamalarında bulduğunuz kamp alanları, bazen patika yollarla ulaşımın sağlanabildiği alanlar olabilir. Doğanın tam kalbine asfalt yollarla gitmeyi biz de istemeyiz. Ancak en azından eşyalarınızı taşıyabileceğiniz mesafeye kadar trafiğe uygun bir yolun devam ediyor olması, ekipman yükünüzü düşündüğümüzde faydalı olacaktır.

Otoparkı Olmalı ve Otoparkla Kamp Alanı Yakın Olmalı

Siz doğada uyurken aracınızın güvende olduğunu bilmek sizi rahatlatacaktır. Özel kamp alanlarında genel olarak otoparklar, çadır alanının dışında ancak yine de tesis içerisinde yer alır. Bu gibi durumlarda hem eşya taşımak hem de aracınızın güvenliğini sağlamak mümkün olabilecektir. O yüzden özellikle ücretli kamp alanlarına bakarken otopark konusunu mutlaka sorun. Ücretli kamp alanı kullanmayacaksanız, aracınızı mümkün olabildiğince görüş mesafesinde tutmanızı tavsiye ederim. 

Güvenli Olmalı

Giriş ve çıkışlarda kontrolün sağlandığı ücretli kamp alanlarında, mal ve can güvenliğiniz çoğu zaman görevliler tarafından sağlanır. Ancak kamp alanlarında güvenlik konusu bu kadarla da sınırlı değil. Çadır alanlarının, dere yatakları üzerinde ya da yamaç diplerinde konumlanmamış olduğundan emin olmalısınız. Toprak kayması ya da su basması gibi durumlarda çadırlarınızın ve hayatınızın tehlikeye girmeyeceği düz ve uygun alanları tercih etmelisiniz. Sert rüzgar ya da yağmurlarda çadırınızın sabit kalabilmesi için sabitlenmesi hayati önem taşır. Kamp alanında çadır için ayrılan bölümlerde, toprak yapısının sabitlemeye elverişli olduğundan emin olmalısınız. Öte yandan bazı mevsimlerde yaban hayvanları ile karşılaşma ihtimalinize karşı da hazırlıklı olmanız önemlidir.

Gölgelikler Olmazsa Olmaz

Yazın kamp yapanlar sabahın ilk güneş ışınlarıyla birlikte çadırın içinin ne kadar sıcak bir hale geldiğini bilirler. Ortalama sıcaklıktaki bir yerde bile sabah 8-9 gibi uyanmamak neredeyse imkansızdır. Biraz daha konforlu uyumak ve çadırın içinde daha serin kalabilmek için çadır kurduğunuz alanın üzerinde gölgelik oluşturan bir yapı olması şarttır. Kalacağınız kamp alanında ağaçlık bir alan yoksa bile çadır alanlarının üzerinde tentelerle gölge oluşturulmuş olabilir. Özellikle yazın yapacağınız kamplarda bu madde daha da önemli.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Yaz Kamplarında Ne Giyilir?

İhtiyacınız Olan İmkanlara Sahip Olmalı

Kamp alanı araştırırken, manzarası ve konumu kadar, işletmenin sunduğu hizmetler de önem taşıyacaktır. Ücretli kamp alanlarında genel olarak tuvaletler, duşlar ve bulaşıklarınızı yıkamanıza imkan veren lavabo olanları bulunmaktadır. Bunlara ek olarak bazı kamp alanlarında elektrik ve internet gibi hizmetler de sunulabilmektedir. Güvenlik nedeni ile elektrik, çadır içlerine kadar taşınamayabilir. Bu nedenle yanınıza yedek batarya ve şarj üniteleri almalı, sadece kamp alanının size gösterdiği alanlarda elektrik kullanmalısınız. Seçtiğiniz alan deniz kenarında ise çadır kamp alanı seçerken dikkat edilecekler arasında duş, şezlong ve şemsiye gibi hizmetler de yer alır. Bazı kamp alanlarında ortak mutfak ya da ortak barbekü kullanımına da müsaade edilebilmektedir. Seçeceğiniz kamp alanında küçük bir büfe ya da bazı atıştırmalıkların servis edildiği küçük bir kafenin yer alması da işinizi kolaylaştırabilir.

Çadır kamp alanı seçerken ihtiyacınız olan konfora göre karar vermeniz son derece önemli. Eğer ücretli bir kamp alanına gitmiyorsanız, tesis olmayan bir yerde kamp yapmayı planlıyorsanız bu yazıya da göz atmanızı tavsiye ederim: Kamp Yeri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdiden keyifli kamplar!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar