Gezerek Çalışmak İsteyenlere Öneriler 101| Mekandan Bağımsız Çalışma

Gezerek Çalışmak İsteyenlere Öneriler 101| Mekandan Bağımsız Çalışma

Sabahın bilmem kaçında kalk, her gün işe git. Haftada bir gün izin yap. Onu da dinlenmeyi mi yoksa gezmeyi ayıracağın artık sana kalmış… Yaşamak istediğimiz hayat gerçekten bu mu? Acaba bunu düşünmeye ne kadar vakit ayırıyoruz? Böyle bir hayatı küçümsemiyorum tabi ki ama hayatta yapılacak onca şey varken neden masa başındaki işlerimizde tabiri caizse tıkılıp kaldığımızı ya da bundan başka bir seçeneğimiz olup olmadığını hiç sorguluyor muyuz? Eminim birçoğumuz yeniliğe ve bilinmezliğe cesaret edemediğimiz için göz yumuyoruz bu yaşantıya. (Bilinçli olarak bu seçimi yapıp, böyle yaşamak istediğine karar verenler için durum ayrı.) Oysa biliyoruz ki dünyanın dört bir yanını gezerek yaşamak ve aynı anda gezerek çalışmak da mümkün. Yani en azından bazı insanlar bunu yapabiliyor. Biraz gözü karartıp bazı şeylere cesaret etmenin vaktinin geldiğini düşünüyorsanız ve gezerek çalışmak konusunda biraz bilgiye ihtiyacınız varsa bu yazı kafanızdaki bazı sorulara cevap verebilir.

Bu yazıyı kendi deneyimlerimden ve gezerek çalışan diğer insanların deneyimlerinden yola çıkarak hazırladım. (Kendi deneyimlerimi burada daha önce yazdığım bazı başka yazılarda da anlatmıştım.) Gezerek çalışmak dendiğinde aslında yapacağınız işin seyahat etmeyi içermesi gerekmiyor. Gezerek çalışmak kavramını mekandan bağımsız çalışmak ve dolayısıyla laptopunuz ve internet bağlantınız olduğu sürece dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde olabilmek olarak değerlendirebilirsiniz.

gezerek çalışmak

İyi de işimi bırakırsam nasıl para kazanacağım?

Seyahat etmek ve gezerken çalışmak isteyen birçok insanın aklına gelen ilk soru bu ve son derece haklı bir soru. Sahiden eğer işinizi bırakırsanız nasıl para kazanacaksınız? Hayalleri olan birçok insan kendine bu soruyu sorduktan sonra hayallerinden vazgeçip hayatına olduğu gibi devam ediyor. Ama hala bir ihtimal daha var: Plan yapmak.

Masa başı işinizi bugün bırakırsanız beş parasız ortada kalmanız son derece normal. Bu şekilde gezmek de takdir edersiniz ki çok mümkün olmayacaktır. Önce kafanızda ufak bir plan oluşturun. Bu planı uygulayabilmek için gerekli hazırlıkları yapın. Dolayısıyla bir sabah uyanıp “Ben artık işi bırakıyorum” derseniz, sistem hatası verebilirsiniz. Ama para biriktirip, plan yapıp, sizi bir süre idare edecek bir parayı kenara ayırırsanız o zaman işler yolunda demektir. Öte yandan eğer birkaç yıldır çalışıyorsanız tazminatınız ve işsizlik maaşınız da sizi bir süre idare edebilir.

Fazlalıklardan kurtulmanın zamanı geldi

Gezerek çalıştığınız bir yaşam kurmak istiyorsanız fazlalıklarınızdan bir an önce kurtulmaya başlayabilirsiniz. Özellikle yeni yaşam düzeninizde ihtiyacınız olmayacağını düşündüğünüz hobi malzemeleri, kişisel eşyalar, mobilyalar, gözden çıkarabileceğiniz şeylerin başında geliyor.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Seyahat Etmek İçin Para Biriktirmenin Yolları

Lükslere ve gereksiz harcamalara bye bye

Hayatımızı değiştirmek, birçok alışkanlığımızı da değiştireceğimiz anlamına geliyor. Öncelikle eğer sigara ve alkol kullanıyorsanız bunları hayatınızdan çıkarmaya hazır olun. Tek başına bunlar bile müthiş bir harcama kalemini ortadan kaldırıyor. Dışarıda yemek yemek, taksiye binmek, arkadaşlarla sık sık dışarıda vakit geçirmek gibi şeylere de en azından bir süre ara vermenizde fayda var. Bu sayede hem para biriktirebilirsiniz hem de yeni yaşamınıza daha kolay adapte olabilirsiniz.

Bilmiyoz ki İngiliççe

Eğer gezerek çalışmak istiyorsanız, ve bildiğiniz tek dil Türkçeyse istifa etmeye karar vermeden önce bir yabancı dil daha öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Eğer bir Türk firmasıyla uzaktan çalışmak için uygun bir yeterliliğiniz varsa çok sorun değil. Yine de ekstra bir dilin gezerken çalışmak için büyük avantajları olduğunu unutmayın. Bu sayede yabancı firmalarla freelancer işler yapabileceğiniz gibi gittiğiniz yerlerde kısa süreli işler bulma ihtimaliniz de artmış olur. Dil öğrenmek hakkında yazdığım yazılara buradan ulaşabilirsiniz: Yabancı Dil Öğrenmek

Seyahat etmek için alternatif yollar düşünün

Günümüzde ulaşım masrafları seyahat masraflarının büyük bir kısmını oluşturuyor. Eğer gezerken çalışmak istiyorsanız ve bunu mümkün olduğunca konforlu şekilde yapmak istiyorsanız seyahat etmek için alternatif yollar olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Uygun fiyatlı uçak biletlerini takip edin, bazı bölgelerde tren, otobüs gibi alternatiflerden faydalanmayı düşünün, otostop çekmeyi bir kere de olsa deneyin ki bu şekilde seyahat etmenin sizin için uygun olup olmadığını öğrenin.

Hazırlık aşamasında bunalınca güzel günlerin hayalini kurun.

Eğer gerçekten bu yola baş koymaya karar verdiyseniz gözünüzü, kulağınızı bir şeylere -özellikle de insanların olumsuz tavırlarına- tıkamanız şart. Eminim yakın çevreniz bu kararınıza fazlasıyla karşı çıkacak. Ama moral bozmak yok. Bu hayat sizin, hayaller sizin. Ve onları yaşamak ya da en azından şansınızı denemek en doğal hakkınız. Öte yandan hayatınızda yaptığınız değişiklikler zaman zaman bunaltıcı olabilir. Çabanızın boşuna olduğunu hissettiğiniz ya da insanların olumsuz önermelerine maruz kaldığınız zamanlarda bir yandan hazırlıklarınıza devam ederken bir yandan da gelecek güzel günlerin hayalini kurmayı ihmal etmeyin.

gezerek çalışmak

Yaptğınız işi freelance çalışmaya uygun hale getirin ya da yeni freelance işler bulun

İşinizden istifa etmeye karar verdiniz ve para biriktirmeye başlıyorsunuz. Peki daha sonra ne olacak? Gezilerinizi nasıl sürdüreceksiniz? İşte bu noktada mekandan bağımsız çalışmanızı mümkün kılan freelance işler devreye giriyor. Mevcut işiniz eğer bu şekilde çalışmaya uygunsa onunla ilgili bazı planlara girişebilir ya da yeteneklerinize ve ilgi alanlarınıza göre yeni freelance işler bulmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Seyahat Ederken Yapılabilecek İşler

Freelance çalışmak hakkında daha fazla bilgi için bu yazıya da bakın: Freelance Çalışmak İstediğinize Emin Misiniz?

Ufak başlangıçlar yapın

Tüm bu hazırlıkları yaparken ya da yaptıktan sonra birden bire dünyanın bir ucuna gitmek, ya da süresi belli olmayan bir seyahate çıkmak zor olabilir. Üstelik henüz bu hayat tarzının sizin için uygun olup olmadığını bile bilmiyorsunuz. Bunun yerine seyahat etmeye yakın ve nispeten daha az masraflı yerlerden başlayın. Dilerseniz Türkiye’de veya komşu ülkelerde kısa süreli seyahat planları yaparak ufak denemeler yapabilirsiniz. Bu denemeler sırasında nasıl bir yaşam sürmek istediğinize göre hayatınızda güncellemeler yapabilir ve bu yaşam tarzının sizin için uygun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.


Gezerek çalışmak istiyorsanız, hayatınızı değiştirmek sandığınızdan daha zahmetli olabilir. Sil baştan bir yaşam için biraz sabırlı olmak lazım. Ve her şeyden önce kendinizi buna hazır hissetmeniz şart. Cesaret alabilmeniz ya da madalyonun farklı yüzlerini görebilmeniz açısından bu tarz yaşamlar süren insanların hayatlarını incelemenizi tavsiye ederim. Günün sonunda ne olursa olsun bu yaşam sizin ve dilediğiniz gibi geçirmeye hakkınız olduğunu unutmayın. 🙂

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar