Hostelde konaklamak hakkında sıkça sorulan sorular

Hostelde konaklamak hakkında sıkça sorulan sorular

Hosteller ülkemizde kendine çok fazla yer edememiş olsa da yabancı gezginler tarafından sıklıkla tercih edilen konaklama yerleridir. Çoğu zaman en uygun fiyatlı konaklama imkanını sunuyor olmaları hostellerin tercih edilmesinde en büyük sebep olarak gösterilebilir. Bununla birlikte “Hostelde kalmak için 5 neden” yazısında da özellikle üzerinde durduğum arkadaş edinme kolaylığı hostelde kalmak için en önemli ikinci sebeptir. Elbette tüm bunlara rağmen hostelde konaklamak size çok mantıklı gelmiyor hatta biraz korkutucu geliyor olabilir.

Aslında hostel dendiğinde bize problemmiş gibi görünen bazı şeyler gerçek problemler değil; alışkanlıklarımızdan kaynaklanan endişeler. O yüzden hostelde kalmaktan çekinenlerin sıklıkla sorduğu soruları bildiğim kadarıyla cevaplandırmaya çalıştım. Böylece belki hostellere bir şans verebilirsiniz.

Hostellerde kaç kişiyle birlikte kalınıyor?

Hostellerde konaklamalar dorm denilen yatakhane tarzı konaklama modeliyle yapılıyor. Odalarda kalanlar konusunda standart tek bir sayı yok. Genelde hostellerde 4,6,8 ve 10 kişilik odalar oluyor. Bu odalardaki yatak sayısına göre ücretlendirme de değişiyor.

Odalarda cinsiyet karışık mı oluyor?

Konaklamaların cinsiyete göre ayrılma durumu hostele göre değişmekle birlikte bazı hostellerde konaklamalar kadın dormları ve karışık yatakhane olarak 2’ye ayrılıyor. Bazı hostellerde ise sadece karışık odalar bulunuyor.

Banyo ve tuvaleti paylaşmak zorunda mıyım?

Bu belki de konforuna düşkün olanlar için hostelde kalmanın en zor tarafı. Çünkü cevap evet. Hostellerin hepsinde özel bir odada kalmadığınız sürece (hatta bazen özel odada kalsanız bile) tuvalet ve banyoyu paylaşmanız gerekiyor. Yalnız kimlerle paylaşacağınız hostelden hostele göre değişebiliyor. Bazı hostellerde dorm odalarının içinde tuvalet banyo bulunuyor. Bu durumda tuvalet ve banyoyu sadece kendi odanızda sizin gibi konaklayan insanlarla paylaşmanız gerekiyor. Bazı hostellerde ise her kat için ortak tuvalet ve banyo bulunuyor.

Covid-19 sırasında güvenli seyahat etmenize yardımcı olacak uzman önerileri için buraya tıklayın.

Yemek yapılabiliyor mu?

Evet. Hostellerin en iyi taraflarından biri de herkesin kullanımına açık mutfaklarının olması. Bir hostelde konakladığınızda hostelin mutfağındaki malzemeleri kullanarak kendi yiyeceklerinizi hazırlayabilirsiniz.

Eşyalarını bırakmak güvenli mi?

Hiç tanımadığınız 10 kişiyle aynı odada kalmak söz konusu olunca insan hostelde kalmak güvenli mi diye de ister istemez düşünüyor. Hostelde başına kötü olaylar gelen insan sayısı azımsanmayacak kadar çok olsa da hala hostelde başına iyi şeyler gelen insan sayısını geçmiyor. O yüzden bu konuda çok karamsar olmaya gerek yok.

Hostellerin hemen hepsinde eşyalarınızı güvende tutmak için kilitli sistemler geliştirilmiştir. Bazı hostellerde yatağınızın altında özel eşyalarınızı koyabileceğiniz kilitli bir çekmece bulunur. Bazı hostellerde odanızda veya odanızın yer aldığı koridorda kilitli dolaplar vardır. Elbette bunların hiçbiri kesin çözümler değildir ve hiçbir zaman %100 rahat olamazsınız ama hostelde olmadığınız zamanlarda odanızda özel eşya bırakmayıp özel eşyalarınızı ufak bir çantayla yanınızda taşımak içinizi rahatlatabilir.

hostelde konaklamak locker

Gece uyurken başımıza bir şey gelir mi?

Hostelde konaklamak doğası itibariyle ilk başta biraz tedirgin edici geliyor. Hiç tanımadığınız insanlarla aynı odada uyumak da o kadar kolay sayılmaz. Ama burada konaklayan herkes tıpkı otellerde olduğu gibi kayıt altına alınır. Elbette kimsenin alnında ne olduğu yazmadığı için başınıza ne geleceğinden asla emin olamazsınız. Ama hostelde konaklarken sizin gibi birçok insan da orada konaklıyor olur. Yani hiçbir zaman yalnız kalmazsınız. O yüzden başınıza bir şey gelme ihtimali de epey düşer. Bununla birlikte hostellerde de yetkililer 7/24 ayaktadır.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar