Seyahat ederken hostelde kalmak için 5 sebep

Seyahat ederken hostelde kalmak için 5 sebep

Tek başınıza rahatça özel bir odada kalmak yerine neden bir grup insanla aynı odayı ve banyoyu paylaşmanız gerektiğini bir türlü anlamıyor olabilirsiniz. Hostelde kalmak dendiğinde kafanızda hijyen ve güvenlik konusunda onlarca soru beliriyor olabilir. Fakat dünyanın her yerinde gezginler tarafından sıklıkla tercih edilen bu konaklama şekli tasarruf etmenizi ve bu sayede daha fazla seyahat etmenizi sağlayan önemli bir etkendir. Bütçe dostu olmasının yanı sıra seyahatlerinizin diğer seyahatlerden farklı olmasını sağlayan başka önemli noktalar da barındırır.

Elbette her şeye rağmen hostelde kalmak ile ilgili kafanızda soru işaretleri olabilir. Hostellerin hepsinde harika vakit geçireceğinizi iddia etmek pek gerçekçi olmaz. Dünyada birbirinden farklı milyonlarca insan ve binlerce yer var. Ama artık hosteller eskisinden çok daha modern ve güvenli yerler. Hatta öyle ki dünyanın bazı yerlerinde hosteller ile butik oteller arasında neredeyse fark bile yok! O yüzden hosteller ile ilgili bugüne kadar duyduğunuz tüm olumsuz şeyleri bir kenara bırakıp hostelde konaklamaya bir şans vermeniz için 5 önemli sebep!

Kolaylıkla arkadaş edinirsiniz.

Otellerin konfor açısından müthiş yerler olduğu bir gerçek. Ancak otellerde arkadaş edinmek neredeyse imkansızdır. Herkes odasında rahatça dinlenmek ve yalnız kalabilmek için otelleri tercih eder. Hostellerde ise birileriyle tanışmamak için özellikle çaba harcamanız gerekir. Bir yatakhanede değil özel odada kalıyor dahi olsanız ortak alanlarda sohbet edebileceğiniz birilerini her zaman bulabilirsiniz.

Hotelde kalan insanlar da genelde son derece cana yakındır. Sohbet etmek istediğiniz herhangi birinden olumsuz bir tepki almanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle yabancılarla sohbet etmek, yeni arkadaşlar edinmek, yabancı dil pratiği kazanmak ve farklı kültürler tanımak için hosteller harika yerlerdir. Eğer yalnız seyahat ediyorsanız hostellerde edindiğiniz arkadaşlarınızla şehri gezebilir, hatta bazılarıyla seyahat arkadaşı bile olabilirsiniz.


Covid-19 sırasında güvenli seyahat etmenize yardımcı olacak uzman önerileri için buraya tıklayın.


Ücretsiz aktivitelerden faydalanabilirsiniz.

Birçok hostel haftanın belli günlerinde ücretsiz etkinlik ve aktiviteler organize eder. Hostellerin yerine ve konakladığınız tarihlere göre bu aktiviteler değişiklik gösterebilir. Ancak genelde hemen hemen her hostelde yapılan konser geceleri, oyun ve sinema akşamları, küçük şehir turları gibi etkinliklerden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Uygun fiyatlı turlara katılabilirsiniz.

Bazı şehirlere özgü aktiviteleri ya da ücretli şehir turlarını hostellerde daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Aynı şekilde taksi çağırma, bisiklet kiralama ya da benzeri hizmetleri konakladığınız hostel aracılığıyla daha uygun fiyatlara bulabilir ya da en azından kazıklanmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Dünyanın birçok yerinde hosteller bütçe dostudur.

Hosteller dünyanın birçok yerinde bütçe dostu konaklama imkanı sunar. Bazı ülkelerdeki hostellerde çok düşük bütçelere konaklayabilirsiniz. Her ne kadar döviz kurları nedeniyle Türk Lirası değer kaybettiği için biz bunu çok hissedemesek de Avrupa’da da hosteller en uygun konaklama imkanı sunan yerlerin başında gelir.

Restoranlara para harcamanıza gerek kalmaz.

Seyahat ederken en büyük gider kalemlerinden biri de yiyecek içeceklerdir. Hostellerin bütçe dostu olmasının yanı sıra kaldığınız hostellerde mutfaktan da faydalanabilir ve yemeklerinizi hostelde hazırlayabilirsiniz. Bu sayede her gün bir restoranda yemek için harcayacağınız paradan kar edersiniz.


Tüm bunlara rağmen hostelde konaklamak hakkında güvenlik, hijyen gibi ya da farklı konularda endişeleriniz varsa “Hosteller Hakkında Sıkça Sorulan Sorular” yazısına göz atabilirsiniz.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar