İran’da Kadınlar Nasıl Giyinir? | İran Tesettür Kuralları

İran’da Kadınlar Nasıl Giyinir?  | İran Tesettür Kuralları

Bildiğiniz gibi İran İslam Cumhuriyeti yasalarına göre yönetilen bir ülke ve bu yüzden İran’da kadınların giyimi konusunda bazı kurallar var. Bu kurallar İranlı kadınlar için son derece dayatıcı ve kurallara uymamaları halinde ne yazık ki nahoş yaptırımlara maruz kalıyorlar. Kurallar her ne kadar turistler için bu kadar katı olmasa da yine de belli başlı zorunluluklar var. Eğer İran’da sorun yaşamak istemiyorsanız siz de giyim ve tesettür konusundaki kurallara uymalısınız. Peki İran’da kadınlar nasıl giyinir? İran’a giderken nasıl giyinmelisiniz?

Bu yazımda İran’da kadınlar nasıl giyinir sorusuna cevap vermeye ve İran’a seyahatte giyim konusunda dikkat etmesi gerekenleri anlatmaya çalıştım. İran’a giderken dikkat etmeniz gereken şeyler hakkında ayrıntılı bilgi için bu yazıya göz atabilirsiniz: İran’a Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler


İranda Kadınlar Nasıl Giyinir?

İran’da kadınların giyimi konusundaki katı kurallar olmasına rağmen bu kurallara uymak istemeyen birçok kadın var. Aslında tıpkı bizim ülkemizdeki gibi kimi kadınlar kapanmak isterken kimi kadınlar da kapanmamayı tercih ediyor. Ama İran’da bizim ülkemizden farklı olarak kanun gereği hepsi başını ve vücudunu kapatmak zorunda.

Kadınlar kendi istekleriyle tesettürlü olmadıkları sürece genelde baş örtülerini başlarının sadece yarısını kapatacak şekilde örtüyorlar. Bu sebeple kendi özgür iradesiyle kapanan kadınları ayırt etmek oldukça kolay. Aynı şekilde çarşaf giymeyi tercih eden kadınlar da var.

İran'da kadınlar nasıl giyiniyor? İran'da tesettür hakkında bigiler

İran’da Kadınlar için Giyim Kuralları Neleri Kapsıyor?

İran’da kadınlar nasıl giyinir konusundaki kuralların ayrıntılarına geçmeden önce, bu kuralların İranlı olsun olmasın tüm kadınlar için geçerli olduğunun altını çizelim. Hatta İran’da erkeklerin giyimi konusunda da bazı kurallar var ve bu kurallar da ülkedeki tüm erkekler için geçerli. Yani turistler de İran’da giyim kurallarına uymak zorunda.

İran’da kadınların giyimi konusunda bilinmesi gereken kuralları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Kadınların başlarını, kollarını ve bacaklarını örtmeleri gerekiyor. Yani kısa kollu, şort, kısa etek gibi kıyafetler giyilmesi mümkün değil.
  • Kadınların vücut hatlarını belli eden kıyafetler giymeleri yasak. Bol giyinmeleri gerekiyor.
  • Kadınların üst kıyafetlerinin popolarını örtmesi gerekiyor.
  • Kadınların sandalet veya terlik gibi açık ayakkabılar giymelerinde bir problem yok.
  • Giyim rengi konusunda kesin ve net bir kural olmasa da ülkenin en büyük dertleri arasında kadınların çok dikkat çekmemesi yer aldığı için fosforlu renklerle dolaşmamak daha hayırlı olacaktır.

Peki İran’da erkekler nasıl giyiniyor? Erkekler için de bazı kurallar olmakla birlikte erkek giyimi için kurallar listesi bu kadar uzun değil. Erkekler sadece şort giyemiyorlar.


İran’a Giderken Yanınıza Nasıl Kıyafetler Götürmelisiniz?

İran’ın mevsimleri bizim ülkemizin mevsimlerine benziyor. O yüzden yanınıza alacaklarınız gideceğiniz mevsime göre değişebilir. Eğer gülük hayatınızda tesettürlü değilseniz özellikle yaz aylarında İran’a gittiğinizde sıcaktan bunalabilirsiniz.

Kıyafet: Sıcaktan bunalmamak için yanınıza nasıl kıyafetler almalısınız? İran’a yazın gidiyorsanız giyinmek için şalvar, bol keten pantolon, bol tişörtler ve uzun kollu bol gömlekler götürmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu şekilde gezmek son derece rahat oluyor.

İran’da başınızı kapatmak zorunda olduğunuz için yanınıza mutlaka şal da almalısınız. Şalınızı koyu renkli seçmemeye özen gösterin böylece güneşten minimal etkilenirsiniz. Yanınıza gölge yapması için bir şapka da götürmeyi düşünebilirsiniz. Kıyafetlerinizi ve şalınızı seçerken kumaşlarının hafif ve ferah olduğundan emin olun.

Bu arada bir tane şal bir haftalık bir gezi için yeterli olacaktır. (Ben bir ayı tek bir şalla geçirdim) Eğer İran’a bisikletle gidecekseniz şal yerine bandana, buff gibi şeyler de kullanabilirsiniz. Daha önce üç ay İran’da böyle gezdim.

Ayakkabı: Eğer İran’a yazın seyahat ediyorsanız mutlaka ama mutlaka sandalet giyin. Özellikle ayağın yapısına uygun, ayağı sıkıştırmayan, rahat yürünen bir sandalet seçin. Ben Keen sandaletlerimle gittim ve çok rahat ettim.

Termos: Bu kıyafetle ilgili bir şey değil ama İran’da yaz demişken bahsetmeden geçmek istemedim. Yaz aylarında hava sıcaklıkları bir hayli yüksek. Yanınızda soğuk tutma özelliği olan termos almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

İran'da kadınlar nasıl giyinir? İran'da tesettür nasıl? Turistler başını kapatmak zorunda mı? İran'da tesettür hakkında bilgiler

Bir de kendi kullandığım ürünlerden ve önerilerimden size de fikir vermesi için bir link hazırladım.

Ürünleri buradan inceleyebilirsiniz: İran’a giderken yanıma aldıklarım (Bu link hepsiburada işbirliği linkidir. Linke tıklamak size ekstra bir külfet yüklemez. Zaten alacağınız bir ürünü benim linklerimden aldığınızda bloguma da ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)


Bu yazı da ilginizi çekebilir: İran’da Görülmesi Gereken Şehirler


İran’da Tesettür Kuralları Katı Mı?

Evet İran’da tesettür kuralları katı. Yani herhangi bir istisnası yok. Öte yandan İran’da kadınların baş örtüleri konusunda esnek davrandığı da biliniyor. Yani çoğu zaman kadınlar baş örtülerini yalnızca başlarının yarısını örtecek şekilde kullanıyorlar ve saçlarının büyük bir kısmı görünüyor. Ancak İranlı kadınlar bu yüzden birçok zorlamaya maruz kalıyor. Zaten ülkede yaşanan son olaylar neticesinde bu konuda hükümetin ne kadar zalim olabileceğini de görmüş olduk.

İran’da Kadınlar Tesettür Kuralına Uymazsa Ne Oluyor?

Aslında bunu anlatmaya bile gerek yok. 2022 yılında İran’da yaşananlar bu soruya net bir cevap verdi. İran’da kadınlar tesettür kurallarına uymadığında sonu ölümle sonuçlanabilen zorbalıklara maruz kaldıklarını tüm dünya dehşetle izledik.

İran’da bildiğiniz gibi ahlak polisleri var. Ahlak polisleri tabiri caizse kendilerine verilen yetkiye dayanarak insanların hayatlarına her türlü müdahalede bulunabiliyorlar. İran’da kadınların giyimi konusunda ilk yetkili kişiler de bu kolluk kuvvetleri. Arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla aşırı muhafazakar birine denk gelmediğiniz veya aşırı muhafazakar bir şehirde olmadığınız sürece kadınlar giyim kurallarına uymamaları halinde sadece uyarılıyorlarmış. Ama ortamın karışık olduğu bazı dönemlerde (yaklaşan seçimler, halk protestoları vb.) halka göz dağı vermek için olur olmadık sebeplerle anlamsız göz altı durumları yaşanabiliyormuş.

Ancak elbette ilk başta da söylediğim gibi, 2022 yılında İran hükümetinin gerçek yüzünü acı bir şekilde görmüş olduk. Şimdilerde kadınlar hükümetin tutumunu protesto etmek için ve tabii ki özgürlüklerini geri almak için baş örtüsü takmadan sokaklarda geziyorlar. Bu işin sonu ne olacak bilmiyorum ama tüm dostlarım için özgürlük diliyorum.

İran'da kadınlar nasıl giyinir? İran'da tesettür nasıl? Turistler başını kapatmak zorunda mı? İran'da tesettür hakkında bilgiler

İran’da Turistler de Başlarını Kapatmak Zorunda Mı?

Kısa ve öz bir yanıt vermem gerekirse: Evet. Turistler de İran’daki tesettür kurallarına uymak zorunda. Ancak bu kuralların tabii ki turistler için biraz daha tolere edilebildiğini söyleyebiliriz. Saçlarınızın görünmesi çok sorun olmasa da yine de mutlaka başınızı kapatmalısınız ve vücudunuz da kapalı olmalı.

İran’da Kadınlar Bisiklet Sürebilir Mi?

Evet. İran’da kadınların bisiklet sürmesini yasaklayan bir kural yok. Bir zamanlar bir fetva verilmiş ve kadınların bisiklet sürmesinin caiz olmadığı söylenmişti ancak İranlı kadınlar verilen bu fetvayı bisiklet sürerek protesto ettikleri için yasak getirilemedi. Haliyle rahat rahat bisikletinizi sürebilirsiniz. Ancak bisiklet sürerken giyiminize dikkat etmelisiniz ve tesettür kurallarına uymalısınız.

Ben İran’da Nasıl Giyindim?

İran’da bulunduğum farklı zamanlarda farklı şekillerde giyindim. Bisikletle seyahat ederken baş örtüsü yerine üç ay boyunca buff bandana kullanmıştım. Alt giyim olarak genelde bol outdoor pantolonlar ya da bol şalvarlar giydim.

Normalde kadınlar burada pantolonlarının üzerine kalçalarını örtecek uzunlukta kıyafetler giyiyorlar demiştim. Benim İran’a yaptığım bisiklet yolculuğum boyunca giydiğim ceketim ve montum popomun yarısına kadar ya geliyordu ya gelmiyordu ama herhangi bir sorun yaşamadım. Kimse de gelip neden böyle giyindin demedi.

Bu arada ben başımı Türkiye’den İran’a bisikletle geçerken kapattım. Otobüsle geçerken de, sınıra gelmeden önce otobüste türbanlarınızı takın uyarısı yapıldı. Sınır kapısındaki memurlar nelere dikkat etmem gerektiğini söylediler ve sınır kapısından geçtim. Uçak ile yapılan ulaşımlarda da tesettürün uçakta başladığını duydum. Yani İran’a gelirken yanınızda uzun kıyafetler ve baş örtüsü veya baş örtüsü muadili bir şey bulundurmayı atlamayın.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: İran’a Nasıl Gidilir? İran’a Otobüsle Gitmek


İranlı kadınlar İran’daki kurallar hakkında ne düşünüyor?

İran’da kadınların giyimi ile ilgili kurallar İran’da kadınların yaşadığı zorbalıkların sadece küçük bir kısmı. Nasıl giyinecekleri, neler yapıp yapmayacakları, nelere dikkat etmeleri gerektiği sürekli bazı erkekler tarafından karara bağlanıyor ve aynı erkekler tarafından yargılanıyor. Elbette kadınlar bu durumdan memnun değil ve ellerinden geldiğince bu durumları protesto ederek özgürlükleri için savaş veriyorlar.

Evli Olmamak İran’da Sorun Oluyor Mu?

Normalde evli olmayan erkek ve kadınların samimi olması, el ele tutuşması, sarılması ve benzeri samimi şeyler yapmaları yasak fakat turistler için böyle bir sorun yok. Otellerde de normalde İran vatandaşları evli olmamaları halinde aynı odada kalamıyorlar ama turistler için böyle bir kural geçerli değil.


Bu yazı da İran’da kadınlar nasıl giyinir? İran’a giderken nasıl giyinmelisiniz? gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım buradaki bilgiler işinize yarar. Şimdiden keyifli seyahatler!

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

Yeni Yazılar