İstanbul’a yakın kamp yerleri

İstanbul’a yakın kamp yerleri

Kamp yapmayı seviyorsanız ve İstanbul’dan bir nebze de olsa uzaklaşmaya can atıyorsanız doğru yerdesiniz. Kamp yapmak için tercih edebileceğiniz, İstanbul’a yakın kamp alanları listesinde aradığınız yeri bulabilir, saatlerce yol gitmeden keyifli bir yerde kamp yapma fırsatını yakalayabilirsiniz. Sizin için hazırladığım İstanbul’a yakın kamp yerleri listesine eklemek istediğiniz yerler varsa yorumlara yazmayı unutmayın.


İstanbul’da kamp yapılabilecek yerleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.


İğneada Longozu

Kırklareli iline bağlı, İstanbul’dan yaklaşık üç buçuk saat uzaklıkta olan bu doğa harikası alana hayran kalacağınıza şüphe yok. Dünyanın en büyük longoz ormanlarından biri olan İğneada Longozu’nda yeşil ve mavi sentezini bol bol göreceksiniz. Oldukça geniş bir alana sahip olması bu bölgeyi kamp yapmak için de ideal hale getiriyor. İğneada’da birçok kamp alanı bulunuyor. Issız bölgelerin dışında tesis alanları da olduğu için tercihlerinize göre kamp yapma şansınız var. Eğer ıssız bölgelerde kamp yapmak istiyorsanız lütfen ateş yakmayın. İğneada Longozu, gerek ev sahipliği yaptığı canlı türleri açısından gerekse muazzam doğası açısından hepimiz için son derece önemli bir alan. O yüzden bu bölgeye gözümüz gibi bakmayı unutmayalım

Ender rastlanan kuşların, yüzlerce farklı bitkinin buluştuğu İğneada Longozu aynı zamanda doğayı keşif imkanı da sunuyor. Mert Gölü, Hamam Gölü ve Saka Gölü milli park içinde bulunan ve gördüğünüzde çok keyif alacağınız göllerden. Yalnız park içinde yol oldukça bozuk ve bazı yerlere normal bir araçla gitmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Bunu da aklınızda bulundurun.

istanbul'a yakın kamp yerleri

Acarlar Longozu

Yeşil severler için Sakarya’nın Karasu ilçesinde Kaynarca yolu arasında bulunan Acarlar Longozu özellikle mayıs ve kasım ayları arasında tercih edilebilecek kamp alanları arasında. Kökleri suların içinde olan ağaçlar, çeşitli hayvanlar ve özellikle nilüferlerin eşsiz görüntüsüne hayran kalmamak mümkün değil. İstanbul’dan yaklaşık üç saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Acarlar Longozu’nda kamp için ayrılmış özel bölümlerde konaklayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

istanbul'a yakın kamp yerleri

Uçmakdere

İstanbul’a yaklaşık üç saat uzaklıkta olan Uçmakdere Köyü yolculuk esnasında dahi size huzur verecek bir yer. Yeşil ağaçlarla bezenmiş yollar arasından ulaştığınız bu bölgede ufak bir ücret ödeyerek denize kıyısı olan Uçmakdere kamp alanına giriş yapabilirsiniz. Temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesislerin olmasının yanı sıra denize yakın bir yerde çadırınızı kurup manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. 

kış kampı için uyku tulumu

Pürenli Yaylası

İstanbul’a yakın kamp yerleri arasında en ideal olanlardan biri de Pürenli Yaylası. Masmavi gökyüzünün altında yeşilliklerin arasında kamp yapmak için muazzam olan bu kamp alanına yaklaşık üç buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Düzce’de bulunan Pürenli Yaylası aynı zamanda şehir merkezinde oturup kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için de birebir. Yaylada herhangi bir tesis yok. O nedenle kamp yapmaya gitmeden önce tüm alışverişinizi yaparsanız iyi olur. Yolu biraz zorlasa da sonunda yaşayacağınız kamp deneyimi buna değer. Aklınızda bulunsun yayla geceleri oldukça soğuk oluyor. Kamp çantanızı hazırlarken bunu unutmayın.

istanbul'a yakın kamp yerleri

Çadırda sıcak kalmak için dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Kömür Limanı

Henüz herkes tarafından keşfedilmemiş maviyi görebileceğiniz en güzel kamp yerlerinden biri de Kömür Limanı. Saroz Körfezi civarında bulunan bu koyda kamp alanına girmek için ufak bir ücret verip daha sonra istediğiniz alana çadırınızı kurabiliyorsunuz. Her ne kadar işletme adı altında olsa da asla bir işletme havası yok. Yine de tesisin imkanlarından faydalanabiliyorsunuz ve içeride ufak bir kafe kısmı da mevcut.

Kömür Limanı İstanbul’a yakın kamp yerleri arasından yolu diğerlerine göre biraz daha uzun olan bir yer. Yaklaşık dört buçuk saatte kamp alanına varabiliyorsunuz fakat yolun oldukça bozuk olduğunu da hatırlatayım.

istanbul'a yakın kamp yerleri

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli – Gebze arasında kalan ve İstanbul’a sadece bir buçuk saat uzaklıkta olan bu alan adı üstünde kayalarıyla meşhur. Özellikle tırmanış için daha çok tercih edilse de çadırınızı kurup kayaların arasından akıp giden suyu izleyerek ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Ballıkayalar aynı zamanda yürüyüş yapmak isteyenler için de oldukça keyifli rotalara sahip. Kayalık bir bölge olduğu için ulaşım, çadır kurmak sizi biraz zorlayabilir. Bölgeye vardığınızda vadiye ulaşmak için 5-10 dakika yürümeniz gerekiyor. Bu sebeple burada kamp yapmak isterseniz çantanızı bu yürüme mesafesini de düşünerek hazırlayın.

istanbul'a yakın kamp yerleri

Mudurnu Sülüklü Göl

İstanbul’a üç buçuk saat uzaklıkta Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan Sülüklü Göl sakinlik arayan kampçılar için birebir. Ağaçların arasında göl manzarasını seyrederek bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Burada kamp yaparken ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor. Çeşme ve tuvalet bulunmasına rağmen bakkal, büfe gibi işletmeler bulunmuyor.

istanbul'a yakın kamp yerleri

Yenice Ormanları

Yeşilin her tonunun sizi karşıladığı Yenice Ormanları Karabük’te bulunuyor. İstanbul’a yaklaşık beş saat uzaklıkta olduğu için İstanbul’a yakın kamp yerleri arasında değerlendirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama yine de listeye eklemek istedim. Yenice Ormanları gerçek bir kamp arayışında olanlar için muazzam bir yer. Sadece kamp değil dağcılık, rafting, tırmanış gibi birçok doğa sporuna da olanak sağlıyor. Tabii burada yaban hayvanlara rastlama imkanınız var o yüzden tek başınıza tenha köşelere gitmeseniz iyi edersiniz.

istanbul'a yakın kamp yerleri

Kamp yaparken yaban hayvanlarından korunmak için alabileceğiniz tedbirleri öğrenmek için tıklayın.


Erikli Yaylası

İstanbul’a yakın kamp yerleri arasında en çok dikkat çeken yerlerden bir tanesi de Erikli Yaylası. Yaklaşık iki saatte kolaylıkla ulaşılabilen Erikli Yaylası’nda kamp yapmak için seçebileceğiniz birçok tesisin yanı sıra ziyaret edebileceğiniz şelale, göl ve yayla da bulunuyor. Bölgede her ne kadar kampçıların ihtiyaçlarına cevap veren tesisler olsa da yayla yoluna girdikten sonra bir market bulunmuyor. O yüzden market alışverişinizi Çınarcık’ta yaparsanız kafanız rahat eder.

istanbul'a yakın kamp yerleri

Kamp yapmayı seven insanlar olarak belki de kamp yaptığımız güzelim yerlerin kirletilmesi ve tahrip edilmesi en çok bizi üzüyor. Günübirlikçilerin bıraktığı çöpleri görmeye artık alıştık ama özellikle bizden önceki kampçıların sebep oldukları tahribatı görmek son derece üzücü. Bu insanlar belki bilerek belki bilmeyerek doğaya zarar veriyorlar ve bunun faturasını o doğanın sakinleri ödüyor. Eğer kamp yapmaya yeni başladıysanız ya da bu konuda çok tecrübeli değilseniz bilmeden verebileceğiniz zararlar olabileceğini unutmayın. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp derler ya hani, o yüzden mümkün olduğunca bilinçli davranmaya gayret etmekte fayda var. “Kamplarda Doğayı Korumak İçin 5 Kural” yazısı size kamplarınızdaki ayak izinizi azaltmanız için ipuçları verecektir. Şimdiden herkese keyifli kamplar diliyorum.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar