Kampta Vahşi Hayvanlarla Karşılaşma Durumunda Ne Yapmalıyız?

Kampta Vahşi Hayvanlarla Karşılaşma Durumunda Ne Yapmalıyız?

Kampta vahşi hayvanlardan korunmak hakkında mutlaka bir şeyler okumuşsunuzdur. Korunma yöntemlerine dikkat ederseniz kamp yaparken vahşi hayvanlarla karşılaşma riskinizi en aza indirmeniz mümkün. Fakat her şeye rağmen kampta vahşi hayvanlarla karşılaşma durumunda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? İnternette doğadayken vahşi hayvanlarla karşılaşıldığında ne yapılması gerektiğine dair de birbirinden farklı yüzlerce fikir var. Bazıları son derece mantıklı olan fikirlerin bir kısmı da eski Yeşilçam filmlerinde izlediğimiz ağaç dallarını birbirine vurup ‘aslan kaç para para pum!’ diye bağırma tekniğine benziyor. Daha önce doğadayken hiçbir vahşi hayvanla karşılaşmadığım için de deneyimlerimden yola çıkarak bir sonuca varamıyorum. O nedenle biraz araştırma yaptım ve muhtemel  saldırılardan korunmak adına kulağa en mantıklı gelen yöntemleri öğrendim. Ama ondan önce kampta vahşi hayvanlarla karşılaşma durumunda neler yapılmamalı biraz ondan bahsetmek istiyorum.

Kampta Vahşi Hayvanlarla Karşılaşma Durumunda Yapılmaması Gerekenler

 • Eğer yavru bir hayvanla karşılaşırsanız kesinlikle yaklaşmayın. Fotoğraf veya video çekmekle uğraşmadan derhal oradan uzaklaşın. Ortalıkta bir yavru varsa annesi de yakınlarda demektir. Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi yavrularının tehlikede olduğunu hissederlerse ortalığı birbirine katabilir.
 • Ateşli silahlar şahsen hiçbir zaman bırakın kullanmayı yanımda bulundurmayı bile aklımın ucundan geçirmediğim şeyler. Yaşam alanlarını işgal ettiğimiz canlılara bir de zarar vermek hiç akıl karı değil. Kaldı ki ayı ve domuz gibi hayvanların bu silahlardan etkilenmeleri neredeyse imkansız. O nedenle bu silahlar işlevsiz kalacağı gibi hayvanların daha fazla agresifleşmesine neden olabilir. Eğer yanınızda bir ateşli silah varsa havaya ateş ederek ses çıkarmak iş görebilir.
 • Bazı kimseler biber gazının bir silah olarak kullanılabileceğini düşünse de biber gazı kullanabilmek için hayvanın çok yakınında olmak gerekir. Bu yakınlıkta biber gazı gibi şeyler kullanmak da yine hayvanın daha agresif davranmasına sebep olabilir.
 • Vahşi dostlarımızı asla beslemeye çalışmayın.

Doğada Ayı ile Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?


Fotoğraf: Thomas Lefebvre

Eğer bir ayıyla karşılaşırsanız ilk şoku atlattıktan sonra bir ayıdan düz yolda veya bayır yukarı koşarak kurtulma ihtimalinizin olmadığını hatırlayın. Ayılar saatte 60 km hıza çıkabilirler. Bu da şu anlama gelir; dünyanın en iyi koşucusu dahi olsanız bir ayıdan koşarak kaçamazsınız. Ayılardan koşarak kaçma şansınızın olduğu tek yer eğimli bir arazidir. Ayılar ön kolları kısa olduğu için bayır aşağı koşma konusunda çok başarılı değildir. O nedenle bayır aşağı zikzak çizerek koşarsanız belki bir ayıyı geçebilirsiniz. Tabii burada sizin de iyi bir koşucu olmanız ve arazide koşabilmeniz gerekir. O nedenle bir ayıyla karşılaştığınızda koşmak yerine biraz daha sakin kalmakta fayda var.

Sakin olun. (Çok kolaymış gibi evet.)

Bunun kolay olmadığını biliyorum. Ama yapabileceğiniz başka ne var ki? El mahkum. Sakin kalmayı becerebilirseniz bir şansınız var demektir. Gözlerinizi ayıdan ayırmadan ve arkanızı dönmeden çok yavaş adımlarla geri geri yürüyerek ayının alanından uzaklaşmaya çalışın. Bu durumda onu tehdit etmediğinizi düşünen bir ayı sizinle uğraşmayacaktır. Yavaş yavaş uzaklaşırken ayıyla mırıldanarak konuşmanın veya sakin sakin şarkı söylemenin de işe yaradığını söyleyenler var. Eğer ayıyla konuşmak isterseniz söyleyebileceğiniz yaratıcı şeylere buradan göz atabilirsiniz. Ayıyla göz temasını kaybettiğiniz anda ise depar atmaya başlayabilirsiniz. Ancak ayı onu tehdit ettiğinizi düşünüp size yaklaşmaya karar verirse bu durumda bir şekilde bağırarak veya elinizdeki tencereye tasa vurarak yüksek ses çıkarmanız ve bedeninizin büyük olduğunu göstererek ondan daha güçlü olduğunuz izlenimini uyandırmanız gerekir ki bu güzel dostumuz sizinle uğraşmasın.

Tüm bunlara rağmen ayı sizinle uğraşmaktan vazgeçmezse ve saldırırsa yapacağınız tek şey kalmıştır. İşte o da halk arasında hep duyduğumuz ölü taklidi tekniğidir. Bir ayı saldırısında ayının tek hareketiyle son derece ölümcül bir darbe almanız kuvvetle muhtemeldir. O nedenle ölü taklidi yaparken vücudunuzun önemli organlarını korumanız gerekir. Bunun için yüzüstü yatıp elleri ensede birleştirerek veya sol yanınız üzerine yatıp ellerinizi ensede birleştirip cenin pozisyonu alarak yaşam organlarını koruyabilirsiniz. Bu pozisyonda yattığınızda ayı sizi bir süre elleyip daha sonra bırakacaktır. Ancak ayı sizi ellerken hareketsiz kalmanız tek şansınızdır. Eğer ayı sizinle uğraşmaktan vazgeçerse ve yanınızdan ayrılmaya karar verirse hala korkudan bayılmamış olursanız ayının gittiğinden emin olana kadar hareketsiz kalmanız gerektiğini unutmayın. Son olarak, arı sokmasından ölme ihtimalinizin ayı saldırısından ölme ihtimalinizden 10 kat daha fazla olduğunu bilin.

Doğada Kurt ve Çakal ile Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?

kampta vahşi hayvanlarla karşılama
Fotoğraf: Michael LaRosa

Kurtlar ve çakallar da da diğer hayvanlar gibi farklı koşullar gelişmediği sürece insanlara saldırmak yerine insanlardan kaçmayı tercih eden canlılardandır. Ancak ekstrem durumlar oluştuğunda bu hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz tabii ki vardır. Kurtlarla ve çakallarla karşılaşma konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu hayvanların sürü halinde dolaştığıdır. Yani tek bir kurt veya çakal gördüğünüzde bu çok yakınlarda bir sürü olduğunu gösterir. Kurtlar ateşten çok hoşlanmazlar ve ateş ile kolaylıkla korkutulabilirler. Kamp alanında ateş yakmak kurtların kamp alanınıza gelmesini önler. Bir kurtla karşılaştığınızda ateşle tutuşturulmuş bir sopa savurmak da kendinizi savunmak için yapacağınız en mantıklı harekettir. Ancak eğer çevrenizde ateş yoksa bir kurttan koşarak kaçmayı denememelisiniz. Aynı şekilde çakaldan koşarak kaçmak da sonuç vermeyecektir. İki hayvanla karşı karşıya kalmanız ihtimalinde de göz temasını kaybetmeden sessizce yanlarından uzaklaşmayı deneyebilirsiniz. Ama saldırma alametleri gösteriyorlarsa ve artık hiçbir şansınız olmadığından eminseniz yüksek sesler çıkarmak bu dostlarımızı yanınızdan uzaklaştırmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem.

Doğada Yaban Domuzu ile Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?

kampta vahşi hayvanlarla karşılama
Fotoğraf: Nick Karvounis

Yaban domuzları doğada karşınıza çıkması ayıdan daha muhtemel olan canlıların başında gelir. Onlar da tıpkı diğer hayvanlar gibi gerek olmadıkça insanların bulunduğu alanlara girmekten kaçınırlar. Bir yaban domuzu insanla karşılaştığında çoğunlukla oradan uzaklaşmayı tercih eder. Ancak bir tehdit hissetmesi halinde saldırması kuvvetle muhtemeldir. Yaban domuzları saldırıları esnasında ciddi yaralanmalara sebep olabilirler. Derilerinin kalınlığı nedeniyle karşı bir saldırıdan etkilenme ihtimalleri de yoktur. Bir yaban domuzu saldırısından korunmanın en kestirme yolu yüksek bir yere çıkmaktır. Bir ağaca tırmanmak veya domuzun çıkamayacağı bir yüksekliğe çıkmak sizi domuz saldırılarından korur. Bunun yanında domuzlar oldukça hızlı koşabilirler. Ancak zikzak çizerek koşma konusunda çok başarılı değildirler. Bu nedenle bir domuzdan koşarak kaçmanız gerekiyorsa zikzak çizerek koşmanız gerektiğini unutmayın.

Doğada Tilki ile Karşılaşırsak Ne Yapmalıyız?

kampta vahşi hayvanlarla karşılama
Fotoğraf: Peter Lloyd

Tilkiler belki de vahşi doğanın en tatlı ve bir o kadar da korkak canlılarındandır. Genelde vücutlarının küçüklüğü ve yalnız başlarına dolaşmaları onları saldırmaktan kaçınmaya iten başlıda nedenlerdendir. Tilkilerin siz saldırma olasılığı diğer hayvanlarınkinden çok daha azdır. Bir tilkiyle karşılaşmanız çoğunlukla tilkinin koşarak kaçmasıyla son bulur. Ancak bazı hallerde tilki kaçmamayı tercih edebilir. Bu durumda ani bir hareket yapmak veya yüksek ses çıkarmak bir tilkiyi kaçırmaya yetecektir.

Karşılaştıktan Sonra Neler Yapılmalı?

Bu dostlarımızdan herhangi biriyle karşılaşıp paçayı kurtarmışsanız bulunduğunuz kamp veya yürüyüş alanını terk etmeniz gerekir. Bu dostlarımız sizi tekrar ziyarete gelebileceği gibi tekrar karşılaşma ihtimaliniz de yüksektir. Belli ki yanlış bir yerde kamp yapıyorsunuz. Daha doğru bir kamp alanı seçmeniz yerinde olacaktır.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

8 Yorum

 • moow
  7 Kasım 2020, 00:14

  Lütfen ayılara karşı ölü taklidi yapın kısmını silin, ayılar mezardaki cesetleri bile yiyebiliyorlar. Yani ölü taklidi yapan birisi canlı canlı yenilecektir.

  CEVAPLA
  • Melke@moow
   9 Kasım 2020, 22:29

   Ayılara karşı ölü taklidi yapılmasının mantığı hareketsiz kalmaktan geliyor. Bir ayıyla karşılaşma durumunuzda hele ki ayı aç ve agresifse yapabileceğiniz çok fazla bir şey zaten yok.

   CEVAPLA
 • The Rıfkı
  15 Nisan 2021, 09:18

  kampta ateş yaktınız. çadırınız yok ve ateşin etrafında 2 kişisiniz. Uyuyakaldınız. Saatler sonra ateş söndü. Kurtlar saldırdı. Ne yapmamız gerekir?

  CEVAPLA
  • Melke@The Rıfkı
   15 Nisan 2021, 09:24

   Bir şey yapmanız gerekmez. Şayet kurtlar size saldırmaya karar verdiyse siz göz açıp kapayıncaya kadar her şey olup bitmiş olur zaten. 🙂

   CEVAPLA
 • mehmet demir
  28 Ağustos 2021, 04:54

  en iyisi guvenli bir cadirda uyumak yada bicak silah tasimak

  CEVAPLA
  • Melke@mehmet demir
   31 Ağustos 2021, 23:01

   Bıçak gibi silahlar yaban hayvanları karşısında işlevsiz kalacaktır. Diğer ateşli silahlar da onlara zarar vermek dışında hiçbir işe yaramaz. Oysa amacımız zarar vermek değil; aksine mümkün olduğunca dokunmamak olmalı. O nedenle yapılabilecek en iyi şey etraftaki izleri inceleyip, hayvanların alanına girmeden kamp yapmak.

   CEVAPLA
   • zort@Melke
    4 Ekim 2023, 06:06

    valla olurda ilerde bir gün başıma gelir diye baktım. ek olarak ne kadar doğru bilmiyorum ama ayı saldırırsa çok yokuşta bir yere yerdeysininz yokuş aşağı koşarken bir anda durmanız ayıyı tepetaklak edecektir o sırada kaçın diyorlar emin değilim. en güzeli silah veya bıçak bence daha rahat savunur insan kendini. yok hayvana zarar vermiyim demenin manası yok bu ölüm kalım savaşı.

    CEVAPLA
    • Melke@zort
     4 Ekim 2023, 10:24

     Evet söylediğiniz gibi birçok efsane var. Bunlar ne kadar doğru, karşınıza ayı çıktığında ne şartlarda olacaksınız, koşma, tırmanma ve yüzme konusunda çok iyi olan bir hayvandan nasıl kaçacaksınız hep muamma 🙂 Eğer profesyonel bir kullanıcı değilseniz silahlar kendinizi yaralamanıza ve hayvanları daha çok sinirlendirmenize sebep olabilir. O yüzden en iyi şey, en baştan yaban hayvanlarıyla karşılaşma ihtimalinizi en aza indirmek için önlem almak. Eğer yollarına çıkmazsak, veya zorda kalmazlarsa zaten bizimle çok işleri olmuyor 🙂

     CEVAPLA

Yeni Yazılar