Herkese merhaba! Aslında bu hafta karavanda yaşarken veya karavanla seyahat ederken gelir elde etmek için neler yapmayı planladığımdan bahsedecektim. Geçen haftanın konusu da buydu ama son anda değişmişti. Yine değişti. Kızdınız mı? Kızmayın. Çünkü aklıma daha keyifli ve daha faydalı olacağına inandığım bir şey geldiğinde hemen ona geçiş yapıyorum. Bir de gelir elde etmek işin en kolay kısmı. Asıl mühim olan deneyimleri bulmak ve bu deneyimlerden faydalanmak.

Karavana geçiş sürecimizle ilgili bu hafta pek bir şey yapmadık. Arabamız hala satışta; bekliyoruz. Aynı anda bisikletimi de satıyorum. Çünkü karavanda kullanmak için katlanır bisiklet alacağım. Havadisler böyle. Onun dışında hala 4×4 bir araba ve çekme karavan mı alsak yoksa bir panelvan alıp karavana mı dönüştürsek diye düşünmeye devam ediyoruz. Zaman zaman birine karar verecek gibi olsak da sonra aklımız tekrar çeliniyor ve sil baştan düşünmeye geri dönüyoruz. Panelvan alalım desek nasıl bir şey alalım, Ducato mu alsak yoksa başlangıç için bir Transporter mı edinsek diye kafamızda türlü düşünceler var. Dolayısıyla aktif olarak bir şey yapamıyoruz. Her şey düşünme aşamasında. Zaten arabamız satılana kadar da öyle devam edecek. E acelemiz de yok zaten.

Biz de bu süreci karavan deneyimi olanların bilgilerinden faydalanmak için fırsata çevirdik. Devamlı YouTube’dan araç dönüştürme videoları izliyoruz ve Instagram’dan karavanla gezenleri ve karavanda yaşayanları takip ediyoruz. Bu yazıda da uzun zamandır takip edip imrendiğim bazı hesaplardan bahsedeceğim. Bazı fotoğraflar gerçekten insanı kıskançlığa ve hasetliğe teşvik ediyor. Aman dikkat edin, çizginizi bozmayın ve çatlamayın. Buyrun karavanda yaşayanlar ve onların 140 metrekarelere sığamayan hayatlarımızı kıskandıracak fotoğrafları.

@alwaystheroad – İki insan bir köpek!

View this post on Instagram

Want to know how we make money on the road?! 🤑It's the number one question that we get and for a good reason. We teamed up with the folks at @project.vanlife to talk about this juicy topic in hopes of helping others live a life of travel while earning a comfortable living. And the best part – you won't just hear how we make money, you'll also hear how 20 other nomads make a living while traveling full-time. It doesn't get better than this! – This blog post is one that you won't want to miss out on! Click the link in our bio to hear all about our income streams along with 20 other stories from nomads around the world! – We always wondered how people could travel full-time and make a living and thought it was too good to be true. But the reality is, it's not! It's completely possible and feasible if you have the motivation for this lifestyle! Click the Link in our Bio to read the blog post🤘 – #projectvanlife #vanlife #digitalnomads #lifeontheroad #nomads

A post shared by A͟L͟W͟A͟Y͟S͟ T͟H͟E͟ R͟O͟A͟D͟ (@alwaystheroad) on

Pete, Tay ve Snoop karavanda birlikte yaşıyorlar. Bu hesapta, köpekleriyle birlikte karavanlarında yaşayan bir çiftin hikayesini takip edebilirsiniz. Bu ikili kendilerine karavan yapmayı biraz aşıp bir başka çift için de bir karavan dizayn ettiler. Yaşadıkları karavan hayatı artık bir üst seviye olarak değerlendirilebilir.

@minimalmillennials – Minimal yaşamın karavanla bir ilgisi olmalı.

View this post on Instagram

Christian and I have a perpetual disagreement about something – Instagram. He’s convinced that it doesn’t allow us to be as real with you guys, while I enjoy the ability to write to you guys, a medium that can get a different kind of message across, not to mention that I love talking with you personally over DMs. . . So I’m curious, what do you think about Instagram? What do you love about it? What do you dislike about it? What do you think it allows us as a community to do that other social medias don’t? Would love to get your thoughts, leave them in the comments. 👇🏽 . . P.S. We just launched a video about some of the realest sides of van life like finding fresh water or taking out our trash (and coffee 💩’s hehe). Peep it via the link in our bio!

A post shared by The Matneys (@thematneys_) on

Aubry ve Christian da minimal yaşama adım atıp tam zamanlı bir karavan hayatı sürmeye başlayan güzel bir çift. Karavandan önceki hayatlarını, karavana geçiş süreçlerini ve karavan yaşantılarını hesaplarından takip edebilirsiniz.

@briannamaida – Daha önce böyle bir karavan görmüş müydünüz?

View this post on Instagram

Keith turned the heat on in the van as we drove through the early morning darkness, sending plumes of hot dust sputtering into our little orange atmosphere…a season’s worth of sand burning like tiny cinders inside Bertha’s old dashboard. I wiped a couple tears from my cheeks and pulled my sweater closer around my knees, huddled child-like up against my chest. The truth is, I struggle tremendously with seasonal affective disorder…and I don’t always have a whole lot of pretty words to write about it. A lot of days it just feels like absolute despair. I haven’t done much to manage it in the past few years and I intend to change that this time around. I basically bought Walgreens out of Vitamin D supplements and I plan to order an S.A.D lamp that will work inside the van. If anyone has any suggestions of things that have helped them, please feel free to share. Hoping the comment section can be a resource for more than just me. 💛 ——————————————— P.s. Sorry to be such a bummer on the first day of a new month. We live inside a gigantic rolling pumpkin so….hopefully the festive-ness of that makes up for it 😉. 📷: @thehearnes

A post shared by Brianna Madia (@briannamadia) on

Brianna ve Keith müthiş bir araçla geziyorlar. Bertha adını verdikleri araçları aynı zamanda evleri. Biraz ilginç ama kesinlikle çok güzel bir araç olduğu kesin. Onlar mutlular, biz instagramda takip etmekten memnunuz.

@dynamouiltima – Karavanda yaşarken ilham olmak

Cody ve Lexi karavan hayatına adım attıkları zamandan beri, kendi macerasına başlamak isteyenlere de konfor alanlarından uzaklaşmaya başlamaları için ilham veriyorlar.

@vacayvans – Karavanda yaşayan rengarenk bir kadın

View this post on Instagram

Giveaway Contest!!!***To enter to WIN: follow @vacayvans and tag a friend!*** I document my vanlife journey everyday in a journal called the One Line A Day 5-Year Memory Book (swipe to check it out). Each day, you write a 1-2 sentence summary of the day. One page is used for each date, so you can see 5 years of memories on one page— it’s like Facebook memories in a journal! You can easily track your goals and habits (super helpful for romantic & professional life, y’all). ***One winner will get a journal and a SURPRISE!!*** I’ll announce the winner tomorrow by 5pm Texas time on Saturday! Thank you for your being such amazing & supportive humans & for always bringing the good vibes! ❤️

A post shared by Lisa • the girl in the van (@vacayvans) on

Lisa karavanında tek başına yaşayan ve aynı anda çalışıp aynı anda seyahat eden bir kadın. Karavan hayatını her yönüyle paylaşıyor. Kendisi aynı zamanda meslektaşım oluyor.

@vincentvanlife – Minicik tekerlekleri olan bir ev!

Rose ve Seb hayatlarını minimal bir şekilde karavanlarında yaşıyorlar. Araçlarını nasıl karavana dönüştürdükleri konusunda da ayrıntılı bilgiler verdikleri hesaplarında karavan hayatlarını tüm ayrıntılarıyla paylaşıyorlar. Karavanın yapım aşamaları, zorlukları ve güzellikleri hepsini anlatıyorlar. Ben en çok öncesi-sonrası fotoğraflarını seviyorum. Bomboş bir 15 metreküpten kocaman bir ev çıkardıklarını görmek çok hoş!

@neilldrake – Sırada bir adam ve karavanı

Neill kendini pasaportu ve kamerası olan, karavanıyla dünyanın bir ucundan diğer ucunu köpeğiyle birlikte gezen sıradan bir adam olarak tanımlıyor. Gerçekten de ne kadar sıradan. Öyle değil mi? Çok klişe. Aşırı banel. Ah Neill, ah!

@susicruzz – İşi gücü bırakıp tek başına karavanda yaşamaya başlayan bir kadın daha!

Aslında uzun süredir pembe karavanında yaşayan ve oradan oraya seyahat eden bu tatlı kadın bir süre önce durdu. Korkmayın, durmasının arkasında karavan hayatı çok zor gibi bir trajedi yok. Karavanında birtakım stil değişiklikleri yapıp yaşamına devam edecek. Paylaşımlarında karavan yaşamının ve karavanla seyahatin tüm gerçeklerini görebileceğiniz bu hesapta karavanda yaşayan insan enerjisini net bir şekilde göreceksiniz.

@wheresmyofficenow –  2 insan 2 köpek

View this post on Instagram

What’s the hardest part of vanlife? It’s funny, the hardest part is also sometimes the best part. It’s living together in an itty bitty space. Sometimes we flow together like a beautiful undammed river. And sometimes we ram heads. I’m messy, he’s neat. I’m spontaneous, he plans. We are always reminded of the importance of self care to fill our cup so to speak, to forgive really fast and to find reasons to laugh. Because then we come together as a dynamic duo and co-create. This is hard work y’all. But no matter what, we always return to the magical loving flavor of Kettle Brand chips. It's one thing that we will forever agree upon, pups included. Do you live in a van with a partner? Tell me about it! 😘😂 #sponsored

A post shared by Emily + Corey (@wheresmyofficenow) on

Karavanlarını 2 köpek dostla paylaşan bu tatlı çiftin hikayesi kesinlikle takip edilmeye değer! Hikayesini takip edemiyorsanız bile fotoğraflarını açıp günde bir kez bakmak bile insana iyi hissettiriyor. Şiddetle tavsiye edilir!

@a.girl.and.her.commander – O nasıl bir karavan ya?

Eski bir aracı evine çevirip her yerde yaşayan bir kadın. Eski bir araç derken… Araç öyle pek bizim alışık olduğumuz araçlara benzemiyor. Hani ev derken… Karavanların 3+1’inden bahsediyorum. Bu kadar merak uyandıran bilgi benden hesabına bakıp incelemek sizden.

@chandra.rae – Tazecik bir karavanlı!

Chandra ve Andy 2018 Mayıs’tan beri karavanlarında yaşıyorlar. Daha yepyeni bir karavan yaşantıları var. Bu yüzden belki de karavanla ilgili en taze bilgileri sağlayabilecek olan hesap onlarınki. Bakalım bugün ne yapmışlar diye açıp açıp bakmak lazım.

@vanilla.icedream – Karavan, köpek ve mutluluk!

Viki tek başına başladığı seyahatine çift olarak devam ediyor. Karavanda yaşayanlar arasında en güzel hikayelerden biri onunki. Bu nedenle hem tek başına gezmek hem de çift olarak gezmek hakkında oldukça bilgili. Ama o kısaca ‘Farklı bir deneyim ama daha iyi veya daha kötü değil.’ diyerek bizleri tilt ediyor. Şaka bir yana, gerçekten çok keyifle takip ettiğim, güzel bilgiler içeren tatlı bir hesabı var.

Yazımızın sonuna geldik

Haftaya pazartesi aynı yerde, serinin bir başka yazısında görüşmek dileğiyle. Bu süreçte bahsetmemi istediğiniz özel bir konu varsa yorum yazarak iletebilirsiniz.


T5 karavan yapımını youtube kanalından takip etmeyi unutma!


Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad