Karavana dönüştüreceğim arabayı almadan önce hem yaptığım hazırlıkları hem bütçeyle ilgili ayarlamalarımı hem de donanımlarla ilgili seçimlerimi içeren, her hafta pazartesi günleri yayınladığım bir seri yazıyordum. Karavan yapacağım aracımı aldıktan sonra serinin devamı olarak T5 Karavan Yapımı‘ serisini yazmaya başladım. Bu seride aracımı karavana çevirme sürecimi tüm ayrıntılarıyla anlatıyorum. Eğer karavan yapımı ve dönüşüm hakkında bilgi almak isterseniz karavan yapımı serisinden ve Melke On The Road youtube kanalındaki karavan yapım videolarından tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Şimdi karavanla ilgili yasal düzenlemeler ve vergiler hakkında bilgilere şöyle bir göz atalım.

KARAVANLA İLGİLİ YASAL DÜZENLEMELER

İtiraf ediyorum, karavanlarla ilgili yasal düzenlemeler kafamı çok ama çok karıştırıyor. O yüzden bu güne kadar bununla ilgili bir yazı yazmamak için epey cebelleştim. Motokaravanlar ve çekme karavanlar birbirinden farklı düzenlemelere sahip. Bir de bunun yanında kendi içlerinde farklı olan yönleri de var. Bu yazıda ilgili yönetmelikteki düzenlemelerden bahsedeceğim. Yönetmelikte motokaravanlar motor karavan veya motorlu karavan şeklinde geçiyor. O yüzden yazının devam eden kısmında ben de motokaravan yerine yönetmelikteki şekliyle kullanacağım. Bakalım motokaravan ile çekme karavanlar arasında ne gibi farklar var. İşte karavanla ilgili yasal düzenlemeler hakkında detaylı bilgiler.

Motor Karvan ile ilgili yasal düzenlemeler

Motor karavan kısaca ve kabaca dışarıdan bakınca karavan olduğu belli olan, aracı yürüten kısımla aracın ev olarak kullanılan kısmının bir arada olduğu, panelvan şeklindeki araçlardır. Yönetmelikteki tanımınına göre motor karavan, en az koltuklar ve masa, koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı, yemek pişirme imkanları ve depolama/saklama imkanları gibi bölümleri kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.

Motorlu karavan, daha önceki yazılarda da göreceğiniz üzere benim çekme karavanlara göre daha çok aklıma yatan karavan tipiydi. Ama bu karavanları tercih etmeye sebep olacak etkenler olduğu kadar listeden çıkarmaya yetecek kadar da maddi külfet var.

Motor karavanların masraflarından bahsetmek gerekirse, en başta ağırlığı fark etmeksizin motorlu karavanlar için mutlaka ama mutlaka ruhsat almak gerekiyor. Ruhsat çıkarabilmek için de onaylı bir proje lazım. Motorlu karavanların masrafı bununla da bitmiyor bir de motorlu taşıtlar vergisi var. Her yıl muayeneye gitmesi gerektiği için muayene ücreti de cabası. Hazır karavan almayayım, kendi panelvanımı karavana dönüştüreyim derseniz de aracınız beş yaşından küçükse motorkaravana dönüştürmek için bunların yanında yüklü bir ÖTV ödenmesi gerekiyor. Yani motor karavan bence süper bir şey ama maddi açıdan da çok güzelmiş hep birlikte görmüş olduk.

Çekme Karvan ile ilgili yasal düzenlemeler

Çekme karavanların maliyeti ve vergi yükü neyse ki motor karavanlar kadar yüksek değil. Eğer dolu ağırlığı 750 kg’dan az olan bir çekme karavan alacaksanız kafanız rahat edebilir. Bu karavanlar ruhsat gerektirmediği için herhangi bir ek masrafları da yok. Çekme karavanlarda ruhsat yalnızca şahsi eşyalarla dolu ağırlık 750 kg üzerine çıktığında söz konusu oluyor. Çünkü dolu ağırlığı 750 kg üzerinde olan çekme römorkların ruhsata tabi olması gerekiyor. Bu römorklarda fren sistemi mecburi olduğu için yıllık muayene zorunluluğu da buluyor. Ama yine de motorlu karavanlar kadar büyük bir mali yükümlülüğü olduğu söylenemez.

Çekme Karavan ve Motor Karavan’ın Avantaj ve Dezavantajları

  • Dolu ağırlığı 750 kg’dan az olan çekme karavanlar için ruhsata ihtiyaç yoktur. Ağırlığı fark etmeksizin motor karavanlar için ruhsat zorunludur.
  • Çekme karavanların yıllık vergi masrafı yoktur. Motor karavanların vardır.
  • Çekme karavanların fiyatları motorlu karavanlara göre daha uygundur.
  • Çekme karavanın kullanımı motorlu karavana nazaran daha zor kabul edilebilir.
  • Motorlu karavanlar çekme karavanlara göre daha bağımsızdır.
  • Eğer hazır motor karavan almayıp aracınızı dönüştürmeyi planlıyorsanız aracınız 5 yaşından küçükse ciddi bir ÖTV farkı ödemeniz gerekir. Çekme karavan için böyle bir şey gerekli değildir.
  • Motor karavan aldığınızda tek bir araç alırsınız. Çekme karavanı çekebilmek için uygun başka bir araca daha ihtiyaç vardır.
  • Bir yere gittiğinizde çekme karavanınız varsa karavanı sabit bir yerde bırakıp aracınızla gezebilirsiniz. Ama motor karavan için aynı şey geçerli değildir. Motor karavan sahipleri gittikleri çevrelerde gezebilmek için genelde küçük bir scooter veya bisiklet taşırlar.
  • Bazı karavan kamp alanlarında çekme karavan söz konusu olduğunda araç için ayrı karavan için ayrı ücret ödemek gerekebilir.

Yani karavan seçimi de hem bütçe, hem tercihler, hem de kullanım alanı göz önünde bulundurularak titizlikle yapılması gereken seçimlerden. Şahsen ben bu seçimi yaparken oldukça zorlanıyorum. Siz olsanız hangi karavanı neden tercih ederdiniz?

 Karavan Ruhsat işlemleri ve maliyetleri hakkında bilgi almak için bu yazıya göz atmayı unutmayın.

Karavan Yapımı serisinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad