Kışın Kamp Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler: Kış kampı için 10 tüyo

Kışın Kamp Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler: Kış kampı için 10 tüyo

Kışın kamp yapmak istiyor ama bir türlü cesaret edemiyor musunuz? Çok ama çok haklısınız. Kış kampları yaz kamplarından biraz daha zahmetli ve sıcak kalmanın hayati öneme sahip olduğu kamplardır. Endişe verici olduğu kadar son derece keyifli de olan kış kampları doğru malzeme seçimi yapılmadan ve yeterli bilgi edinmeden yapıldığında mevsim koşullarının da etkisiyle bir kabusa dönüşebilir. İşte bu yüzden kışın kamp yapmak için bilmeniz gereken en önemli şeyleri sizin için derledim.

Bu yazıda kış kampı yapmak için sahip olmanız gereken kamp malzemelerinin özelliklerini, kış kamplarında yanınızda olması gereken hayati malzemeleri, kışın çadırda sıcak kalmak için bilmeniz gerekenleri ve kış kamplarına dair daha birçok konuyu konuşacağız.

Yazıya geçmeden önce kış kampları için seçtiğim bazı malzemeleri sizin için listeledim. Tüm kamp malzemelerinin yer aldığı listeye buradan göz atabilirsiniz: Kışlık Kamp Malzemeleri (Bu link hepsiburada işbirliği linkidir. Bu linkten alışveriş yapmanın size ekstra bir maliyeti olmaz. Zaten alacağınız şeyleri benim linklerimden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)

Kışın kamp yapmak için bilmeniz gereken 10 önemli tüyo

1.Vücut ısınızı koruyun

Vücut ısınızı koruyarak mümkün olduğu kadar konforlu bir kış kampı geçirebilirsiniz. Kış kampı yapmak için bilmeniz gereken ilk şey vücut ısınızı nasıl korumanız gerektiğidir. Vücudun ısı kaybetmesini önlemek için boynunuzu, kulaklarınızı, ayaklarınızı ve ellerinizi koruyun. Özellikle sizi terletecek aktivitelerden kaçının çünkü yoğun egzersiz sırasında vücut ısısının %85’ini terleme yoluyla kaybeder. Terleme ve artan solunumanın sonucunda ıslanan giysiler de vücut ısısında düşüşü tetikler. Vücudunuzdaki sıvı miktarını doğru şekilde yönetin. Örneğin sıcak bir çay ya da kahve içmek ilk başta içinizi ısıtabilir ancak vücuttaki artan sıvı miktarı ilerleyen saatlerde üşümenize sebep olabilir. Aynı şekilde çişinizi tutmanız da önerilmez çünkü hem vücuttaki sıvı miktarı yüksektir hem de vücut idrarı tutmak için gereğinden fazla enerji harcar. Doğru bir mat ve doğru bir uyku tulumu seçmek de uyku esnasında ısı kaybetmenizi engeller.

2.Katman katman giyinin

Kış aylarında dışarıda rahat kalmanın püf noktası sıcak ve kuru kalmaktır. Bunu yapmak için, vücut sıcaklığınızı asla çok sıcak ve terli olmayacak ve asla vücut ısınızı düşürecek kadar soğuk olmayacak şekilde düzenlemeniz gerekir. Sıcaklığı düzenlemenin en etkili yolu, hızlı bir şekilde giysi ekleyip çıkarabilmeniz için katmanlar halinde giyinmektir. Temel olarak, kış kampı yapmak için için doğru giyimin üç katman içerdiğini söyleyebiliriz: İçlik, orta katman ve dış katman.

İçlikler giysinize yapışarak sanki derinizin ek bir parçası gibi hareket eder ve nemi vücudunuzdan uzaklaştırır. İçliklerin sentetik malzemeden üretileni makbuldur ve suyu tutan pamuk gibi malzemeleri içermemesi önemlidir. Orta katman, hem vücut ısınızı koruyan hem de aşırı ısınmayı önlemek için bir miktar havanın dolaşmasına izin verecek olan yalıtım katmanıdır. Bu malzeme hava durumuna göre, sentetik malzemelerden yapılmış bir kazak, polar veya hafif bir mont olabilir. Kabuk katmanı da diyebileceğimiz dış katman sizi rüzgardan, kardan ve yağmurdan korumalıdır bu nedenle GoreTex gibi hava koşullarına dayanıklı bir astara sahip dış katman seçmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer kış kampı yapmak istediğiniz bölgede yağmur veya yoğun karla karşılaşma ihtimaliniz varsa, yanınıza su geçirmez bir dış katman aldığınızdan emin olun.

3.Kuru kalmaya özen gösterin

Kış kampı yapmak söz konusu olduğunda ıslanmak da büyük bir tehlikedir. Su, ısıyı havadan daha iyi iletir. Bu nedenle ıslak giysiler vücut ısınızı hızla düşürür. Sadece dışarıdan gelen yağmur vb. etkenlerle ıslanmak değil aynı zamanda terlemek de dikkat etmeniz gereken şeylerden biridir. Terlemek uzun vadede vücudu tehlikeli bir şekilde soğutabilir.

Kış kamplarında hareket ederken terlememeye özen göstermeniz gerekir. Terleyeceğinizi fark ettiğinizde üzerinizdeki katmanları çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde ayaklarınızın terlememesi de önemlidir.Islak ayaklar, donmuş ayaklar anlamına gelir. Bu nedenle nefes alabilen ayakkabılar ve nefes alabilen çoraplar seçmelisiniz.

Islanma ihtimalinize karşı yanınızda yedek kuru kıyafet bulundurduğunuzdan emin olun.

4.Doğru çadır seçin

Kışın kamp yapmak için dört mevsim bir çadır seçmek sizi birçok dış koşuldan korur. Dört mevsimlik çadırlar, şiddetli rüzgarlara ve şiddetli yağmura veya kar yağışına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Polleri çok sağlamdır, bu yüzden rüzgara dayanabilirler. Kışlık çadır seçerken, kamp esnasında eşyalarınızı içeride tutmak istiyorsanız, fazladan bir kişi için yer olduğundan emin olun. Yani çadırda iki kişi kalacaksa, üç kişi için tasarlanmış bir çadır alın. Aynı şekilde çadırınızın bagaj alanına ve havalandırmalara sahip olması da son derece önemlidir.


Soğuk havada çadırda üşümemek için tıklayın: Çadırda Sıcak Kalmak İçin 15 Kural


5.Kışlık mat seçimini doğru yapın

Soğuk zeminde uyurken meydana gelen ısı kaybının en büyük sorumlusu yalıtımı iyi olmayan bir mattır ve doğru uyku tulumu bile, altında kaliteli, yalıtımlı bir kamp matı olmadıktan sonra pek bir işe yaramaz. Kış kampları için en iyi mat seçimi sünger mat ve şişme mattan oluşturacağınız bir kombinasyondur.

Unutmayın, matlar “R” değerlerine göre 1.0 ile 8.0 arasında derecelendirilir. R değeri ne kadar yüksek olursa, bir matın ısı yalıtımındaki dayanıklılığı da o kadar iyi olur. İyi bir matın ortalama R değeri 4 olarak kabul edilir. Her zaman olduğu gibi, kış kampı için kamp ekipmanları söz konusu olduğunda denenmiş olan ürünler en çok güveneceğiniz ürünlerdir. Bir mat satın almadan önce R değeri kadar ağırlığı, sıkıştırılabilirliği ve rahatlığı gibi özellikleri de göz önünde bulundurun.

Kışlık kamp matları hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz: Kış Kampı için Mat Seçimi Nasıl Olmalı?

6.Doğru uyku tulumu seçin

Uyku tulumlarının sıcaklık değerleri size nasıl bir uyku tulumu seçmeniz gerektiğini kabaca anlatır. Kış aylarında kullanılacak bir uyku tulumunun derecesi kullanılacak bölge koşullarına göre -10’lara hatta faaliyete göre -20’lere kadar düşebilir. Türkiye’de ekstrem olmayan ortalama faaliyetler için konfor derecesi en az ortalama -5 – -10 derece arasındaki tulumlar işinizi görebilir. Tabii bu bir kural değil. Bu derecenin sizin için yeterli olup olmadığı, kamp yeriniz, günlük faaliyetleriniz ve bünyenizle de alakalıdır. Ayrıca sıcaklığınız uyumadan önce tükettiğiniz kalori miktarından da etkilenir. Bu nedenle, gideceğiniz bölgedeki en düşük sıcaklıktan 5-10 derece daha düşük bir sıcaklık derecesine sahip bir uyku tulumu seçmek en garanti olanıdır.

Kışlık uyku tulumu seçerken birçok insan kaz tüyünü “diğerlerinden daha sıcak” bir opsiyon olarak değerlendiriyor olsa da kaz tüyünü taklit edebilen yeni teknolojiler hem bütçesel olarak daha uygundur hem ıslandıklarında zarar görmeyecekleri için yalıtım verimliliği ortadan kalkmaz hem de etik olarak daha doğru bir alışveriştir. Kışlık uyku tulumu hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz “Kış Kampı İçin Uyku Tulumu Seçimi” yazımı okuyabilirsiniz.


Ayrıntılı bilgi için tıklayın: Kış Kampı İçin Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilecekler


7.İçeceklerinizi ters çevirerek saklayın

Gerçekten dondurucu olabilecek koşullarda uyuyorsanız, özellikle sıvı şeylerle ilgili önceden plan yapın. Sıvı yakıtlarınızı ve suyunuzu ters çevirin. Buz yukarıdan aşağıya doğru oluşur, bu nedenle saklama şişenizin ağzını altta tutmak, akacak kısmın donarak kullanılamaz hale gelmesini engeller.

8.Kafanızı uyku tulumunun içine sokmayın

Birçok insan kafasını uyku tulumunun içine sokmanın onu daha sıcak tutacağı yanılgısına kapılır. Ancak kafanızı uyku tulumunun içine soktuğunuzda nefesinizdeki nem uyku tulumunuzun içinde yoğunlaşmaya başlar, nemli hale getirir ve yalıtım etkisini bozar. Islak bir uyku tulumu, yalıtımını önemli ölçüde kaybeder ve kuruması zaman alır, Uyku tulumundan en iyi şekilde yararlanmak için büzgüsünü büzün, ağzınızı ve burnunuzu açık tutun. Sabahları dokunduğunuzda çadırın duvarlarını ıslatan yoğuşmadır. Bunu uyku tulumunun içinde istemezsiniz.

9.Soğuk Havalarda Uyumak İçin Doğru Giysileri Giyin

Kışın kamp yapmak için en önemli olan şey uyurken ısınızı koruyabilmektir. Bazı insanlar uyku tulumuna üst üste giyinerek girerken bazı insanlar da çıplak uyumanın sizi daha sıcak tutacağını söyler. Ancak bunların her ikisi de tam olarak doğru sayılmaz. Özellikle kış kamplarında uyku tulumunda uyumak için en etkili yol tulumun içine nefes alabilen ve nemi tutmayan -örneğin sentetik- termal içlikle girmektir. Aynı zamanda kan akışınızı kesebilecek dar giysilerden (çorap, iç çamaşırı, lastikli paçalar vb.) ve bağcıklardan kaçınmanız da son derece önemlidir.

10.Botlarınızı Çantanızda Saklayın

Hiçbir şey sabah uyandığınızda sıcak ayaklarınızı donmuş botların içine sokmaktan daha sinir bozucu olamaz. Sinir bozucu olmasının yanı sıra ellerinizin ve ayaklarınızın sıcak kalması vücudunuzun geneli için de son derece önemlidir. O yüzden botlarınızı gece ayazında dışarıda bırakmak yerine çadırın içine alabilir; sabah uyandığınızda nispeten daha sıcak şekilde giyebilirsiniz.


Kışın kamp yapmak için heyecanlıysanız soğuk için gerekli ekipmana sahip olmanın yanı sıra aynı zamanda güvenliğiniz ve hayatta kalabilmeniz için de gerekli bilgilerle sahip olmanız önemlidir. Gideceğiniz bölgeyi araştırmadan, soğukta karşılaşabileceğiniz sorunlarla ve sağlık problemleriyle nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olmadan kış kampı yapmanızı tavsiye etmem. Bilgi zorayıcı koşullarda size yardımcı olacak başlıca şeydir. O yüzden mutlaka gerekli bilgileri edinin, deneyimli insanların deneyimlerine kulak verin ve ilk yardım eğitimlerinizi tamamlayın. Şimdiden keyifli ve güvenli bir kış kampı geçirmenizi dilerim!

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar