Marmot Trestles 15 Uyku Tulumu İncelemesi | -27 °C

Marmot Trestles 15 Uyku Tulumu İncelemesi | -27 °C

Bu yazıda size uzun zamandır severek kullandığım Marmot Trestles 15 uyku tulumundan bahsedeceğim. Öncelikle uyku tulumunun adında yer alan “15” ifadesini açıklığa kavuşturarak başlayalım. Birçok insan bunu görünce tulumun derecesinin 15 derece olduğunu zannediyor ama burada ufak bir ayrıntı var. Tulumun limit derecesi gerçekten 15 derece ama fahrenheit cinsinden 15 derece. Bu da santigrat olarak -9 dereceye tekabaül ediyor. Kafa karışıklığına sebep olmamak için bu tulumun yazlık bir tulum olmadığını en başta belirtmek istedim. Marmot Trestles 15 uyku tulumu incelemesi yazısının devamında bu derecelendirmelerle ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

Marmot Trestles 15 Uyku Tulumu Özellikleri

Marmot markasının en kullanışlı sentetik uyku tulumlarından bir tanesi olan Marmot Trestles 15 ile ilgili ilk ifade edilmesi gereken detay uyku tulumunun EN standartlarına uygun tasarlandığı. (Bu standardın adı yakın zamanda değiştirildi. Mantık hala aynı ama yine de ayrıntılı bilgi almak isterseniz Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilecekler yazısına göz atabilirsiniz.)  Bu anlamda sertifikalı ve güvenilir bir uyku tulumu olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu oldukça önemli bir mevzu.

Marmot Trestles 15 Uyku Tulumu

Marmot Trestles 15 Isı Dereceleri

Uyku tulumunun EN standartlarına uygun olması demek, ısı testlerinin de belli standartlarda yapılıyor olduğu anlamına geliyor. Yani firmalar kafalarına göre testler yapmıyorlar; mevcut standartlara uygun şekilde test yapıp, uyku tulumunun performansı ile ilgili ısı derecesi belirliyorlar.

Marmot Trestless 15’in ısı değerleri şöyle; Konfor: -2,6 °C – Limit: -8,9°C – Extreme: -27.2 °C. Peki bu ısı değerleri ne anlama geliyor? Aslında yine uyku tulumu seçimi için özel olarak yazdığım yazıda bunlardan detaylarıyla bahsetmiştim ama bilmeyenler ve diğer linke tıklayacak vakti olmayanlar için burada da kısaca ifade edeyim.

Konfor sıcaklığı standart bir kadının rahatça uyuyabileceği ısı değerini; limit, standart bir erkeğin 8 saat boyunca rahatça uyuyabileceği ısı değerini; ekstrem sıcaklık ise standart bir kadının hipotermi riski olan bir sıcaklık derecesinde uyku tulunun içinde belli bir müddet hayatta kalabileceği ısı değeridir.

Marmot Trestles 15 Uyku Tulumu

Marmot Trestles 15 Uyku Tulumunu Kışın Kullanabilir Miyim?

Uyku tulumunda rahatlıkla uyuyabileceğiniz değer konfor sıcaklığıdır. Marmot Trestles 15 uyku tulumunun konfor derecesi ise -2,6 °C. Bu durumda Türkiye’de sonbahar ve kış mevsimlerinde çok yüksek irtifalarda ve ekstrem hava koşullarında olmadığınız sürece bu uyku tulumunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabii kış aylarında R değeri yüksek bir mat kullanmanız da son derece önemli.

Elbette bu sıcaklık değerleri kadar sizin bünyeniz ve vücut tipiniz de oldukça önemlidir. Eğer çabuk üşüyen bir yapınız varsa ya da vücut ölçüleriniz küçük olduğu için uyku tulumunun içinde çok fazla boşluk kalırsa bu uyku tulumunun içinde üşüyebilirsiniz de.

Ben Marmot Trestles uyku tulumumu kış ve sonbahar aylarında kullanıyorum. Bazen üşüdüğüm oluyor ama ufak polar bir battaniye ile uyku tulumunun içini doldurduğumda sorun yaşamıyorum. (Ya da bazı durumlarda sıcak su torbası kullandığım da oluyor.) Bugüne kadar kullandığım en düşük sıcaklık -17 dereceydi ve sıcak su torbasıyla birlikte kullandım.


Kışlık uyku tulumu seçerken dikkat edilecekler ve uyku tulumunun içinde sıcak kalmak için tüyolar için tıklayın.


Marmot Trestles 15 Dolgu Malzemesi

Ürünün yüksek standartlarda olmasını sağlayan unsurlardan bir tanesi de dolgu malzemesi. Dolgu malzemesi olarak kullanılan 120 dolgu spirafil sentetik en soğuk havalara karşı bile etkin bir koruma sağlıyor. Kaz tüyünü taklit etme özelliği olan bu teknoloji Marmot’un en dikkat çeken teknolojilerinden biri aynı zamanda. Bununla birlikte tulumda kullanılan astar ve dolgu malzemesinin neredeyse hepsi geri dönüştürülmüş polyesterden üretiliyor.

Marmot Trestles 15 Ebatları ve Ağırlığı

İç kısmı yaklaşık 223 cm olan bu ürün, 190 cm uzunluğundaki bireyler tarafından da kolaylıkla kullanılabilir. Daha uzun boylar için de tulumun daha uzun seçeneği de bulunuyor.

Ürünün ağırlığına bakıldığında yaklaşık 1,5 kg ağırlığında olduğunu görüyoruz. Elbette bu ağırlığın 1 kg kadarı dolgu malzemesinden oluşuyor. Sıkıştırıldığında ise bir sırt çantasına sığacak boyutlara gelebiliyor ancak yine de biraz yer kaplıyor. (Yaklaşık 12 litre)

Marmot Trestles 15 Uyku Tulumu

Marmot Trestles 15 Teknik Özellikleri

 • Farklı yönde fermuar seçeneği (Diğer bir uyku tulumuyla birleştirilebilir.)
 • SpiraFil yüksek dolgulu yalıtım
 • Kolay ulaşım için ikinci fermuar
 • Dalgalı yapı
 • Klasik trapezoit ayak kısmı
 • 3 Boyutlu başlık
 • Fermuar saklama bölmesi
 • Klasik trapezoit ayak kısmı
 • Sıkıştırma torbası
 • Saklama Cebi
 • Çift asma halkası
 • İki yönlü fermuar
 • Velcro®suz yüz manşonu

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar