Sırt Çantalı Otostop Seyahatlerinde Ekipman Seçimi

Sırt Çantalı Otostop Seyahatlerinde Ekipman Seçimi

Otostop çekerek seyahat etmek son yıllarda çok fazla öne çıkan bir seyahat şekli. Otostop, hem ulaşım kolaylığı, hem bütçe dostu olması hem de çevreye katkısı nedeniyle sıklıkla tercih ediliyor. Keyifli bir otostop deneyimi yaşayabilmek için ekipman seçimine özen göstermekte fayda var. Peki Otostopla gezerken yanınızda neler olmalı ?

Sırt Çantalı Seyahatlerde Ekipman Seçimi Nasıl Olmalı?

Otostop seyahatlerinde en önemli ekipmanların başında sırt çantası geliyor. Çok iyi bir sırt çantasına ihtiyaç var. Her şeyden kısın ama sırt çantasından kısmayın. Tüm eşyalarınızı sırtınızda taşıyacağınız için mutlaka hafif malzemeler tercih etmelisiniz. Hafif derken gerçekten 1 gram bile hesaba katılarak seçilen malzemelerden bahsediyorum. Aksi halde seyahatiniz oldukça zor bir hale gelebilir. Dahası, sağlığınızdan olabilirsiniz. Sırt çantasına eşya yerleştirme konusunda hacim de önemli olduğu için mümkün olduğunca az yer kaplayan malzemeler seçmek lazım. Örneğin küçük hacimli bir uygu tulumu, iç içe girebilen mutfak eşyaları, katlanabilir bardaklar gibi özellikle hacmi azaltmaya yönelik üretilmiş ürünler tercih sıralamanızda öncelikli olarak yer almalı. Tabii bu ekipmanların ağırlığı ve hacmi kadar işlevli olması da önemli. Örneğin yanınıza 1 tencere, 1 su kaynatma kabı, 1 demlik almak yerine tüm işlevleri görecek tek bir kap almayı tercih edebilirsiniz. Tüm bunları göz önünde bulundurarak az ve öz eşya seçildiği taktirde sorunsuz bir seyahat deneyimi yaşayabilirsiniz.

Otostopla Gezerken Yanınızda Neler Olmalı

Sırt yapısına uygun profesyonel bir çanta

Sırt çantası yolculuğun en önemli malzemelerinden biri. Çünkü yolculuk boyunca tüm dünyanızı sırtınızda taşıyacaksınız. O nedenle sırt çantası seçimi yaparken dikkatli davranmakta fayda var. Ağırlık, kullanım, kalite, vücut ile uyum gibi çok fazla etkeni göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yanlış çanta kullanımı sırt ağrılarından şekil bozukluklarına kadar birçok sağlık sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Kalitesiz bir çanta yolculuğunuz esnasında parçalanabilir. Erişim kolaylığı olmayan bir çanta yüzünden aradıklarınızı bulmak saatlerinizi alabilir. O yüzden çanta seçimi konusunda çok dikkatli olmanızı, profesyonel çantalar üreten markalardan alışveriş yapmanızı ve çantanızı mümkünse ağırlıkla denemenizi tavsiye ediyorum. Kadınlar için, kadın vücut yapısına göre dizayn edilmiş çantalar kullanmak vücut için çok daha doğru olacaktır. Sırt çantanızı alırken yağmurluğunun olup olmadığına da ayrıca dikkat edin. Sırt çantasının alt kısmında kendi yağmurluğunun bulunuyor olması büyük bir avantaj. Eğer kendi yağmurluğu yoksa mutlaka bir çanta yağmurluğu edinin.

Mevsime uygun kıyafetler

Kıyafet seçimini mevsime ve aktiviteye uygun olarak yapmak gerekiyor. Aksi halde kışın kat kat giyinip üşümekle terlemek arasında bir yerlerde kalabileceğiniz gibi yazın sırılsıklam gezmek zorunda kalabilirsiniz. Özellikle yazın sizi güneşten koruyacak ve terleyip ıslanmanızı önleyerek teri dışarı atacak kıyafetler tercih etmekte fayda var. Kışın ise mümkün olduğunca az giyinerek maksimum seviyede soğuktan korunmanıza yardım edecek kıyafet seçimleri yapmalısınız. Katmanlı giyinme dediğimiz, içlik, polar ve su geçirmez bir dış katman sıralamasıyla giyinmek faydalı olabilir. Yine yaz mevsimlerinde mutlaka ama mutlaka güneşten korunabilmek için yanınızda bir şapka bulundurmalısınız. Otostop seyahatlerinde olmazsa olmaz bir diğer şey de yağmurluktur. Ne zaman, nerede yağmur yağacağını bilemezsiniz. O yüzden yanınızda ince ve hafif bir yağmurluk bulundurmalısınız.

Mevsime uygun ayakkabı

Otostop seyahatleri ne kadar yürümek zorunda kalacağınızı asla kestiremediğiniz seyahat şekillerinden biridir. Bazen doğru yola çıkmak için veya bir araba beklerken zamandan kazanmak için saatlerde yürümeniz gerekebilir. O yüzden ayakkabı tercihinizi doğru yapmanız gerekir. Çünkü uzun giyilecek bir ayakkabı yanlış seçildiğinde vücut ağrılarına, duruş bozukluklarına, fazla yorgunluğa yol açabileceği gibi ayaklarınızın yara olmasına da sebep olabilir. Ayakkabınız mutlaka ayağınızla uyumlu olmalı. Bunun için mümkünse ayakkabınızı yola çıkmadan önce alıp bir süre test edin. Su geçirmeyen, nefes alabilen profesyonel bir ayakkabı tercih ederseniz hem uzun süre dayanır hem de konforlu bir deneyim yaşamınızı sağlar.

Terlik

Terlik tabii ki otostopla seyahatin olmazsa olmazı değil. Ama benim gibi başkalarının evinde veya hosteslerde ıslak zeminlere basmaktan hoşlanmıyorsanız özellikle duşa girerken bu terlikler kurtarıcınız olacak. Aynı zamanda kamp yaparken, kaldığınız yerlerde bir yerleri gezerken, kısacası ayakkabı giymeniz gerekmeyen yerlerde ayaklarınızı rahatlatma ihtiyacı hissettiğinizde terliklerinizi yanınıza aldığınız için çok mutlu olacaksınız.

Çadır

Eğer seyahat ederken uzun süre çadırda konaklayacaksanız çadır seçimi bence hayati önem taşıyor. Çünkü hem ağırlığı, hem kullanımı, hem dayanıklılığı ayrı ayrı kafa yorulması gereken şeylerden. Piyasada kullanacağınız bölgeye, mevsim koşullarına ve tercihlerinize göre çok sayıda ve seçenekte çadır bulabilirsiniz. Ancak en önemli şey doğru ve uygun bir çadır almaktır. Bir çadır almaya karar verdiğinizde belirlemeniz gereken ilk şey ihtiyaçlarınız ve kullanım alanınız olmalı. Doğru çadırı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri uzun uzun anlattığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Uyku tulumu ve mat

Eğer seyahatiniz sırasında kamp yapacaksanız bir uyku tulumu ve mat edinmenizde fayda var. İstediğiniz kadar iyi bir çadırınız olsun, uyku tulumunuz yanlış seçilmişse kamp deneyiminiz ızdıraba dönüşebilir. Özellikle yine ağırlık ve performans önceliğiniz olmalı. Ne kadar sıcak bölgelere gidecek olursanız olun, geceleri hava sıcaklığı düştüğü için yazlık da olsa bir uyku tulumu mutlaka edinin. Doğru uyku tulumu seçimi hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Mat kısaca uyku tulumunuzun altına yerleştirilerek yerden gelen soğuğu engellemeye yarayan ve duruma göre konfor sağlayan bir ekipmandır. Özellikle yazın yapılan seyahatlerde eğer konfor çok önemli değilse basit bir sünger mat iş görebilir. Ancak kışın ya yalıtımı çok iyi bir sünger mata ya da şişme mata ihtiyaç duyabilirsiniz. Şişme matlar aynı zamanda konfor açısından da daha iyidir. Fakat doğru bir zeminde kullanılmadığı taktirde patlama riski de her zaman vardır. Her zaman vardır diyorum ama mesela benim matım 3 senedir hiçbir sorun yaşatmadı. Ama yine de her ihtimale karşı küçük bir yama kiti taşımak da gerekebilir.

Eğer kamp yapmayacaksanız, yine de yanınızda küçük ve hafif uyku tulumu ve mat taşıyabilirsiniz. Bu sayede misafir olduğunuz ama temizliğinden emin olmadığınız yerlerde veya uzun tren yolculuklarında kendi malzemelerinizin üzerinde rahat rahat uyuyabilirsiniz.

Kamp ocağı

Eğer yemeklerinizi kendiniz yapacaksanız yanınızda bir kamp ocağı taşımanın büyük faydası var. Bu sayede hem dilediğiniz yemeği pişirebilir hem de dilediğiniz zaman sıcak içeceklerinizi hazırlayabilirsiniz. Kendi yemeğinizi pişirmeniz bütçeniz açısından da büyük bir kar olacaktır. Kamp ocaklarını birden fazla türde bulabilirsiniz. Benzin, ispirto, propan gaz ile çalışan ocaklar en yaygın görülen kamp ocaklarıdır. Bunlar arasında performans-maliyet açısından en çok tercih edilen ise propan tüplerdir. Ancak uçak seyahatlerinde propan tüplerin uçağa alınmaması gibi sıkıntılar yaşanabilir. O nedenle benzin ocakları boşaltılabildikleri ve dünyanın her yerinde tekrar doldurulabildikleri için daha avantajlıdır.

Kap kacak, bardak

Yapacağınız yemekler için kolay taşınabilen, iç içe geçebilme özelliği sayesinde az yer kaplayan, hafif kap kacakları tercih edebilirsiniz. Yemeğinizi kendiniz yapmayacaksanız bile yanınızda kişisel kullanımınız için birer adet tabak, bardak ve çatal-kaşık-bıçak bulundurmak isteyebilirsiniz. Bu sayede gittiğiniz yerlerde ortak kullanılan kap kacakları kullanmak yerine kendi kap kacaklarınızı kullanabilirsiniz.

Matara

Yanınızda taşıyacağınız bir matara sayesinde gittiğiniz yerlerdeki içme sularından doldurarak hem fazla plastik kullanmamış olursunuz hem bütçeniz sarsılmaz, hem de devamlı soğuk su içebilirsiniz. Özellikle suyun pahalı olduğu Avrupa ülkelerinde sokaklarda bulunan çeşmelerden su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Elektronik cihazlar için şarj aletleri

Aman şarj aletlerinizi almayı unutmayın. Mümkünse gittiğiniz ülkelerdeki priz tiplerine uygun şarj başlıkları tercih edin. Yine mümkünse yanınızda solar şarj cihazı taşımayı düşünebilirsiniz.

Ufak bir llk yardım seti

İlk yardım çantası tüm aktivitelerin olmazsa olmazıdır. Otostop seyahatlerinde özellikle ayak sağlığı ile ilgili ürünler ihtiva eden uygun bir ilk yardım çantası bulundurmakta fayda var.

Asetatlı kalem

Yanınızda taşıyacağınız bir asetatlı kalem sayesinde gideceğiniz yerlerin isimlerini sağdan soldan bulabileceğiniz kartonlara yazabilir ve bu sayede daha kolay otostop çekebilirsiniz. Gİdilecek yeri yazmak daha fazla aracın durması için oldukça faydalı bir yöntem.

Kafa feneri, fener ve reflektör

Geceleri otostop çekmemek kişisel otostop çekerken dikkat edilecekler listemde ilk sıralarda yer alıyor. O nedenle geceleri veya havanın karanlık olduğu saatlerde otostop çekmemeyi öneriyorum. Ama bir şekilde karanlıkta otostop çekmek zorunda kalınması halinde mutlaka görünmek için iyi ışık veren bir fener ve vücudun her iki yanında reflektör bulundurmakta can güvenliği açısından fayda var.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

  • Muharrem
    28 Ağustos 2018, 15:47

    Kamp ocağı taşıyanlar yanlarında mutlaka çalmak gazı bulundursun. Gittiğimiz her yerde ateş yakamıyoruz ve kartuşta yetişmeyebiliyor. Ben lpg propan tarzı tüplerin dolumunu çakmak gazı ile yapıyorum.

    CEVAPLA

Yeni Yazılar