İran’dan Pakistan ve Dubai Vizesi Al(ama)mak

İran’dan Pakistan ve Dubai Vizesi Al(ama)mak

Turumuzu takip edenlerin bildiği gibi asıl planımız İran’dan sonra Pakistan’a oradan da Hindistan’a geçmekti. Fakat yazının devamında açıkladığımız ufak bir vize aksaklığı nedeniyle İran’dan direk Hindistan’a geçmemiz gerekti. Pakistan vizesi ve b planı olarak tasarladığımız Dubai vizesini alamadıktan sonra haliyle hatrı sayılır bir uçak bileti masrafı gündeme geldi. Hesapta olmayan bu harcama için Turna Travel imdadımıza yetişti, bize destek oldu ve onlar sayesinde hayallerimizdeki ülkeye, Hindistan’a uçabildik. Bu sayede alamadığımız vizeler yüzünden yolculuğumuz sekteye uğramadan devam edebildi. Ama bizim kadar şanslı olmayanlar için biz ettik siz etmeyin diyerek bu yazıyı hazırladık.

Neden Pakistan’a gitmedik?

Tahran’dan Hindistan vizemizi aldıktan sonra Pakistan Konsolosluğu’na uğradık. Pakistan’ın yalnızca kendi ülkemizden yaptığımız başvuruları kabul ettiğini öğrenmiştik ama belki transit vize için durum farklıdır diye düşünerek bilgi almak istedik. Tahran’daki Pakistan Konsolosluğu’nda bizi çok içten karşılayarak transit de veremediklerini söylediler. Aslında durum tam olarak şöyleymiş; buradaki konsoloslukta Türk vatandaşları için vize düzenlemiyorlarmış. Yani yapılan başvurular buradan İslamabad’a gönderiliyor ve oradan cevap bekleniyormuş. Sonucunda vizenin alınacağı garantisi olmayan tüm bu işlemlerin yaklaşık 2 ay kadar sürdüğünü o nedenle buradan başvurmanın hiçbir manası olmadığını, kendi ülkemizden başvurmamız halinde 6 aylık vizeyi kolayca alabileceğimizi anlattılar.

Dubai’ye mi gitsek?

Pakistan elenince geriye tek bir seçenek kalıyordu. O da Hindistan’a uçmaktı. Böyle bir şey hesapta olmayınca uçak biletleri de haliyle biraz tuzlu geldi. Bu yüzden farklı alternatifleri araştırmaya başladık. Dubai’ye vize alıp, İran’ın güneyindeki Bandar Abbas’tan kişi başı 100 dolar ödeyerek feribotla Dubai’ye gidip buradan Hindistan’a uçmak da hemen hemen aynı paraya denk geliyordu. Bu durumda aynı parayı ödeyerek ikinci bir ülke görmek bize epey cazip geldi.

Tahran’dan Dubai Vizesi Alamamak

Dubai için vize koşullarını araştırdıktan sonra Tahran’daki Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu’na gittik. Burada yalnızca diplomatik pasaportlar için vize düzenlemesi yapıldığını, bir seyahat acentesiyle görüşüp bilgi almamız gerektiğini söyleyerek bizi bir yere yönlendirdiler. Gittiğimiz seyahat acentesi yalnızca İran vatandaşları için vize düzenlediklerini, eğer Dubai’de 1 aydan fazla kalmayacağımızı bir uçak biletiyle ispatlarsak vize için başvuru yapabileceklerini ancak bu uçak biletini de kendilerinden almamız gerektiğini söylediler. Biz de nasılsa her halükarda bilet alacağımız için olur deyiverdik. Fakat bizim için buldukları uçak biletlerinde, internet fiyatları ile kişi başı yaklaşık 100 dolarlık bir oynama olunca haliyle vazgeçtik. Bir iki farklı seyahat acentasına gittiysek de hiçbir koşulda İran vatandaşları dışında vize başvurusu almadıklarını söylediler.

Şans eseri bizi misafir eden arkadaşlarımızdan biri tur rehberiydi. Birlikte çalıştığı firma bizim için vize başvurusu yapabileceklerini söyledi. Üstelik bizim araştırmamızda vize 100 dolar civarıydı. Arkadaşımız ise 74 dolar olduğunu söylemişti. Koşa koşa seyahat acentesine gittiğimizde ise arkadaşımıza verilen fiyatların bir yanlış anlaşılma nedeniyle yabancılar için değil İran vatandaşları için uygulanan fiyatlar olduğunu öğrendik. Yabancılar için uygulanan tarifeye göre kişi başı 128 dolar ödememiz gerekiyordu.

Vize Alıp Hindistan’a Uçuşumuz

Bu aşamada bir artı eksi hesaplaması yapmamız gerekti. Dubai’ye gitmek için normal bütçemizin çok üzerine çıkmamız gerekecekti. Fakat aynı zamanda bu kadar yakındayken gitmemiş olduğumuz için daha sonra pişman olmak da istemiyorduk. Yine de Dubai’nin yapaylığı nedeniyle görmeye değer bir şey olup olmadığı konusunda emin olamıyorduk. En nihayetinde Dubai’nin bu harcamaya değmeyeceğini, bu parayı Hindistan’dan sonra görmek istediğimiz birkaç yere ayırabileceğimizi düşünerek doğruca Hindistan’a uçmaya karar verdik. Tabi bu kararı verebiliyor olma lüksümüzü Turna Travel’ın cömertliğine borçluyuz. Turna Travel’ın hatrı sayılır indirimleri sayesinde aldığımız biletlerimizle üç aktarmayla Şiraz’dan Dubai’ye; Dubai’den Bahreyn’e; Bahreyn’den de Mumbai’ye uçtuk.

Uçuşumuz sırasında başımıza gelen aksilikleri buradan okuyabilirsiniz. Ne kadar aktarma o kadar uzun metraj macera filmi.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar