Romanya’da Otostop Çekmek

Romanya’da Otostop Çekmek

Romanya benim otostop çekmeye başladığım ilk ülke. Zaten Avrupa ülkelerinin otostop konusunda diğer ülkelere göre çok daha rahat olduğunu duymuştum. Romanya’da otostop çekmek ile ilgili tek bir kötü deneyimim olmadı.

Romanya’da Otostop Çekmek : Yol Ayrımları

İşin en ve tek zahmetli kısmı otostop çekecek doğru yolları bulmaktı. Romanya’da otostop çekmek için genelde şehir içinden çıkıp yol ayrımlarına kadar yürümek zorunda kaldım. Çünkü şehir içlerinde arabalar durmuyordu. Ama doğru yol ayrımlarına geldikten sonra da hiç 10- 15 dakikadan fazla beklemedim.

Romanya’da Otostop Çekmek: İnsanlar

İnsanlar son derece sıcakkanlıydı. İngilizce bilenlerin sayısı az olmasına rağmen herkesle muhabbet etmenin bir yolunu buldum. Yaklaşık 900 kilometrelik bir yol yaptım ve onlarca arabaya bindim. Sadece bir defa, kötü değil ama ilginç sayılabilecek, tamamen yanlış anlaşılmaya dayalı bir durum yaşandı. Bükreş‘ten Ploieşti’ye gitmek için otostop çekerken bir araba durdu. Arabayı genç bir çocuk sürüyordu. Ortak bir dilde anlaşamadık ama gideceğim yeri anlayıp beni aldı. Birkaç kilometre sonra arabaya bir adam, yaşlı bir kadın, ufak bir çocuk ve minik bir kedi bindi. Uzunca bir süre birlikte yolculuk yaptığım bu insanların inerken arabayı kullanan çocuğa para verdiklerini gördüm. Anladığım kadarıyla çocuk seyahat masraflarını paylaşmak için ücretli olarak kullanılan blablacar benzeri bir iş yapıyordu. Bunu fark ettikten sonra çocuğa aslında otostop çektiğimi anlatmaya çalıştım. O da anlayışla karşıladı ve sorunsuz dağıldık.

Romanya'da otostop çekmek

En zorlandığım otostop anımsa beni müthiş bir insanla mükafatlandırdı. Bükreş’ten Köstence’ye otostop çekerken adeta şansımın tamamını kullanarak lüks bir araca denk geldim. Köstence’ye vardığımda saat epey geç olmuştu. Vama Veke sahiline gitmek üzere otostop çekecektim. Otostop çekmeye uygun bir yol ayrımına kadar otobüsle gittim. Hava kararmıştı ve önü aydınlık olan bir benzin istasyonunun kenarında bir aracın durup beni almasını bekliyordum.

Yaklaşık 1 saat kadar sonra bir araba durdu. Arabayı orta yaşlı bir adam kullanıyordu. İsmi Ovidiu imiş. Ovidiu iyi derecede İngilizce biliyordu. İlk defa bu kadar iyi İngilizce konuşan birine denk gelmiştim. Daha önce otostop çektiğim araçlarla dil bilmiyor olmamıza rağmen epey anlaşmıştık ve yolculuklarım çok eğlenceli de geçmişti. Ama hazır İngilizce bilen birini bulunca çenem de epey düştü. Zaten Ovidiu Türkiye’den geldiğimi öğrenince hemen siyasetle ilgili sorular sormaya başladı ve yol boyunca muhabbet ettik. Beni mutlaka görmem gerektiğini düşünerek yol üzerindeki bir sürü kasabaya götürdü. Bazılarında Osmanlı döneminden kalma binalar vardı. Her birini teker teker gösterdi. Sonrasındaysa aslında gideceği yer ters istikamette olmasına rağmen Vama Veke Sahili ‘ne kadar bıraktı. Ertesi gün ailesiyle ve kızıyla tanışmam için davet de etmişti ama vaktim olmadığı için uğrayamadım.

Romanya’ya gidecekler için bilgiler yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar