Vama Veke Sahili Köstence, Romanya

Vama Veke Sahili Köstence, Romanya

Köstence, Romanya‘daki en eski yerleşim yerlerinden biri ve Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip. Ama biz bugün onu bu özellikleriyle anmıyoruz. Aslında şehirde ziyaret edilecek ve Osmanlı’nın izlerinin de hakim olduğu çok sayıda yer var ama ben buraya gece saatlerinde vardığım için hiçbirini gezemedim. Zaten Köstence’ye gelmekte asıl amacım da Vama Veke Sahili’ne gitmekti. Bükreş’ten buraya direkt gelen bir araç bulduğum için Köstence’den Vama Veke Sahili ‘ne otostop çekmenin daha kolay olacağını düşünerek gelmiştim.

Vama Veke Sahili

Köstence’nin özellikle genç turistler için bu kadar ünlü olmasının asıl sebeplerinden biri eğlencenin hiç bitmediği Vama Veke sahili. Köstence şehir merkezinden sonra yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Vama Veke Sahili oldukça hareketli bir yer. Sahile varana kadar yol boyunca gezegen isimleriyle anılan farklı isimlerdeki sahiller dikkat çekiyor. Vama Veke Sahili, geceleri başlayıp sabaha kadar süren çılgın partilerin yapıldığı eğlence mekanlarıyla dolu, sanki başka bir gezegenmiş izlenimi veren değişik bir yer.

Gece saatlerinde sahile vardığımda planım doğrudan sahilde uyumaktı. Daha önce birçok insandan buranın çok rahat bir yer olduğunu, birçok insanın sahilde uyuduğunu, kimsenin gelip bir şey demediğini duymuştum. Ama yine başka insanlardan da hırsızlık oranının epey yüksek olduğunu öğrenmiştim. O yüzden sahile inmeden önce kalacak birkaç yer baktım ama yine hepsi doluydu. Sahilde uyumaktan başka seçeceğim kalmamıştı. Barların olduğu alandan uzakta bir yerde, şemsiyelerden birinin altındaki şezlongları gözüme kestirdim. Hırsızlıktan korunmak için çantamı uyku tulumumun içine soktum. Ayakkabılarımı da bir poşete koyup kafamın altına yastık yapıp yattım. Ayakkabılarımı yastık yaptım çünkü elektrik tellerinde birbirlerine bağcıklarla bağlanmış onlarca ayakkabının asılı durduğunu görmüştüm. Neme lazım buraların ünlü bir şakasıdır, biri gelir ayakkabılarımı elektrik tellerine fırlatır diye korkudan öyle bir çözüm buldum.

Vama Veke ‘de Konaklama

Burada bırakın Couchsurfing ve Warmshowers ile kalacak yer bulmayı hostellerde kalacak yer bulmak bile çok zor. Hatta ben gittiğimde Couchsurfing ve Warmshowers’ta hiç bu bölgede üyeliği olan birilerini bulamamıştım.Çünkü çok küçük bir yer ve mevcut hosteller de sezon olduğunda çok kalabalık oluyor. O yüzden ya çok erken rezervasyon yapılması lazım ya da paraya kıymak gerekiyor. (Paraya kıymak diyorum çünkü son dakikada check-in yapmak istediğinizde normalden daha yüksek paralar ödemeniz gerekebilir.) Bana sorarsanız Vama Veke’de konaklamak için en uygun opsiyon bence Airbnb. Airbnb ile bu bölgede son derece güzel bir yerde konaklayabilirsiniz.

Vama Veke bölgesindeki tüm kiralık evleri ve villaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Airbnb’de ev kiralamak, özellikle kalabalık ziyaretler için çok uygun fiyatlar sunar. Airbnb evleri ayrıca özel bir ortamın tadını çıkarmak isteyenler için de son derece uygundur. Airbnb dostu olarak bu bağlantı aracılığıyla rezervasyon yaptığınızda bana da ufak bir katkınız olmuş olacak. Umarım harika bir konaklama deneyimi olur!

Vama Veke Sahili ‘nden de anlatacak bir hikayem var

Her ne kadar uzakta da olsam gece boyunca barların ve diskoların sesi gelmeye devam etti. Yattığım şezlongların hemen önünde etrafları beyaz perdelerle kapalı loca tarzında çardaklar vardı. Çardakların önü de denizdi. Saat gece 3 civarında bir kızla çocuğun bu çardaklardan birine doğru yürüdüklerini duydum. Hemen ardından da sanırım denize girdiler. Denizden çıktıktan sonra uzun bir sessizlik oldu. Sonra birtakım inlemeler ve et ete çarptığında duyulan sesler gelmeye başladı. Öndeki çardaklardan birinde sevişiyorlardı! Kamuya açık alanda sevişenler onlar olmasına rağmen benim elim ayağım titremeye başladı.

Ben kendi kendime ya birileri onlara musallat olur da olay çıkarsa, ya nahoş başka bir durum yaşanırsa, ya bir şekilde göz göze gelirsek diye düşünürken sahilde yürüyen iri yapılı adamlar olduğunu fark ettim. Adamlar bize, yani sevişmenin yaşandığı bölgeye doğru ilerliyorlardı. Onlar ilerledikçe ben korkuyordum. Hani ilkokuldayken öğretmen zili çaldıktan sonra kapıda bekleyip öğretmen koridorun başında görününce “Örtmen geliyor!” diye sınıfa alarm veren öğrenciler olur ya, üzerimde ona benzer bir sorumluluk hissediyordum. Gidip uyarsam mı uyarmasam mı bir türlü emin olamadım. Çünkü uyarmak için sevişmelerini görmem gerekiyordu ve ben insanların özeline balıklama dalmaya henüz hazır değildim. Zaten ben bunları düşünene kadar adamlardan biri sevişen çiftin yanına çoktan gitmişti.


Romanya’ya gidecekler için bilgiler yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


Bundan sonra olanlardan ben pek bir şey anlamadım ama adam yüksek sesle konuşmaya başladı. Ne dediğinden tek kelime bile anlamamış olsam da ‘Ne yapıyorsunuz olum siz burada? Manyak mısınız?’ gibi şeyler söylemiş olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü adamın konuşmasının ardından sesler kesildi. İşin kötüsü adam sonradan benim uyuduğum şezlonga doğru yürümeye başladı. Ben de o sırada yattığım yerden doğrulup adamın geldiği yöne odaklandım. Adam yanımda durup bir şeyler söyledi. Kendi dünyamda yaşadığım heyecanı henüz üzerimden atamadığım için adamın suratına bir süre gülümseyerek mal mal baktım. Sonra dediklerini anlamadığımı, İngilizce konuşup konuşamadığını sordum. Neyse ki konuşuyormuş. Konuşmanın devamı şöyleydi:

– Turist misin?
+ Evet.
– Peki ne yapıyorsun burada?
+ Bu gece kalacak yer bulamadım. Sahilde uyuyacağım.
–  Peki. Ama eşyalarına dikkat et.
+ Neden? Bir sorun mu var?
– Yo hayır bir sorun yok. Ama bu bölgede çok fazla hırsızlık yaşanıyor.
+ Peki uyardığınız için teşekkür ederim.
– İyi uykular.

Meğer adam polismiş. O an içim nasıl rahat etti anlatmama gerek yok herhalde…

Vama Veke Sahili ‘nde uyanmak

Vama veke sahili

Sabaha karşı bardaktan boşalırcasına yağmur yağıyordu. Uyandıktan sonra yattığım yerde yağmurun dinmesini bekledim. Beklerken de hayatımda 3. defa sokakta kaldığımı ve hayatın ne kadar ilginç olduğunu düşündüm. İlk defa İtalya‘da gönüllü çalıştığım çiftliğin arka tarafındaki dağa çıkan tepede uyumuştum. Gece boyunca yanımdaki iki arkadaşımla birlikte yıldızları izlemiştik. İkincisinde Braşov‘da evsizlerle birlikte sokakta kalmıştım. Üçüncüsü de buydu. Ve her biri birbirinden kıymetli hikayelerdi.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar