Seyahat Ederken Yanımıza Almamız Gerekenler Nelerdir?

Seyahat Ederken Yanımıza Almamız Gerekenler Nelerdir?

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz o dört dörtlük tatile sonunda kavuşuyorsunuz. Valizler dolaplardan çıkarıldı ve yavaş yavaş doldurulmaya başlandı bile. İşte tam da o an tatilin heyecanıyla bazı şeyleri evde unutuyorsunuz. Geride bıraktıklarınız belki yolda belki de tatile gittiğinizde aklınıza geliyor… Bu durumla hepimiz karşılaşmışızdır. Tatil heyecanı öyle coşkulu bir duygu ki insana her şeyi unutturabiliyor. Valizinizde eksik bir şeylerle karşılaşmamak için yapabileceğinize güzel yöntem ise bir seyahat listesi hazırlamak. Tatiliniz ne kadar uzak olursa olsun kalem ve kağıtlarınız hazırsa, seyahat ederken yanımıza almamız gerekenler listesini yapmaya hemen başlamalısınız. Böylece aklınıza geldikçe listeye eklemeler yapabilir ve hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olabilirsiniz. Ancak valizinizi hazırlamayı unutmuş veya tamamen spontane gelişen bir seyahate çıkıyor da olabilirsiniz. İşte tam da böyle anlar için imdadınıza yetişecek bir yazı hazırladım. Bu yazıda sık sık unutulan ve unutulduğunda büyük can sıkan şeyleri listeledim. İşte nereye gidiyor olursanız olun seyahat ederken mutlaka yanınıza almanız gerekenler:

Seyahat ederken olmazsa olmazlar

Seyahat ederken yanımıza almamız gerekenler elbette yapacağımız seyahate göre değişiklik gösterir. Ama bazı şeyler vardır ki her tatilde yanınızda bulundurmanız son derece önemlidir. Onlar olmadan bırakın güzel bir tatili evden dışarı bir adım atmak bile kabusa dönüşebilir. Havaalanına kadar gidip pasaportunuzu evde unuttuğunuzu fark etmek gibi nahoş durumlarla karşılaşmamak için ilk önce çantanıza olmazsa olmaz eşyaları koymalısınız. Peki nedir o eşyalar? Hemen görelim.

 • Pasaport/Vize: Pasaportunuzu unutmanız yurt dışı tatillerinizin daha başlamadan bitmesine sebep olabilir. O yüzden pasaportunuz çantanıza giren ilk şey olmalı.
 • Otel rezervasyonu/ Araba kiralama belgeleri/ Toplu taşıma biletleri: Birçok ülke girişlerde otel rezervasyonu sorduğu için bu gibi belgelerin bir çıktısını daima yanınızda taşımanız son derece önemlidir. Aynı şekilde telefonunuza erişemediğiniz durumlar için araç kiralaması yapacaksanız onun evraklarını ya da toplu taşıma kullanacaksanız aldığınız biletlerin çıktısını mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.
 • Kimlik: Nerede ve ne zaman lazım olacağı hiç belli olmayan şeylerden biri de kimliktir. Zor durumda kalmamak için kimliğiniz hep yanınızda olmalı.
 • Ehliyet: Eğer gideceğiniz yerde araç kullanacaksanız yanınıza ehliyetinizi almayı unutmayın.
 • Cüzdan: Finanse edilmemiş bir tatil asla gerçek bir tatil değildir.
 • Bir miktar nakit para: Her an her yerde bankamatik bulmak ne yazık ki mümkün olmuyor. O yüzden tatile giderken yanınızda bir miktar nakit para götürdüğünüzden emin olun. Yurt dışına çıkıyorsanız Türk Lirası yerine o ülkede rahatça bozdurabileceğiniz para birimlerini yanınıza alın.
 • Telefon: Şaka gibi ama tatil heyecanıyla en çok unutulan şeylerden biri de telefonlar. Yarı yoldan geri dönmek zorunda kalmamak için telefonunuzu da pasaportunuzla birlikte yanınıza aldığınızdan emin olun.
 • Şarj aletleriniz: Telefonlardan sonra en çok unutulan şeyler de şarj aletleridir. Yanınıza aldığınız tüm elektronik cihazların şarj aletini de almayı unutmayın. Hazır lafı geçmişken şu yazı da ilginizi çekebilir: “Seyahatte ve Doğada Telefon Şarjı Nasıl Korunur?
 • Terlik: Evet doğru okudunuz; terlik. Bugüne kadar yaptığım seyahatlerin bana gösterdiği şeylerden biri de terliğin ne kadar önemli olduğu oldu. Otelde, hostelde, uzun otobüs yolculuklarında, misafir olduğunuz evlerde kısacası her durumda terlik oldukça kullanışlıdır. Otele gittiğinizde içeride ayakkabılarınızda dolaşmak yerine terlikle rahatça dolaşabilirsiniz, daha önce kimin girdiğini bilmediğiniz özellikle hostel duşlarında terliğinizle rahatça duş alabilirsiniz, uzun otobüs yolculuklarında ayakkabı yerine terlik giyerek rahat edebilirsiniz.
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar: Düzenli kullanılan ilaçlar genelde çok unutulmasa da bunu da listeye eklemekte fayda var. Bu ilaçlarla ilgili çok unutulan şey ise genelde reçete oluyor. Eğer özel bir ilaç kullanıyorsanız bu ilacın reçetesini mutlaka yanınızda bulundurun.
 • Lens ve lens suyu: Ben lens kullanmıyorum ama lens kullanan arkadaşlarımın seyahat ederken en sık unuttukları şeyin lens suyu olduğunu biliyorum. Eğer lens kullanıyorsanız lens suyunuz pasaportunuz ve telefonunuzla birlikte çantanıza attığınız ilk şeylerden biri olsun.

Olmasa da olurlar ama olsa çok iyi olurlar

Seyahat ederken bazı şeyler yanınızda olmasa da olur. Ama olursa da bir o kadar iyi olur. Yanınıza almazsanız bir şey kaybetmeyeceğiniz ama var olmaları sayesinde konforlu olacağınız o şeylerin listesi:

 • Temizlik ve hijyen malzemeleri: Tatil esnasında başınıza ne geleceğini asla bilemezsiniz. Islak mendil, maske, ped, peçete ve kolonya gibi minik şeylerden oluşan bir temizlik kiti daima günü kurtaracaktır. Bu tarz hazır seyahat kitlerinden alabileceğiniz gibi siz de kendinize ufak bir seyahat kiti hazırlayabilirsiniz.
 • Güneş Gözlüğü: Gözlerimiz güneş söz konusu olduğunda oldukça hassastır. Yaz veya kış, nereye giderseniz gidin güneş gözlüğü hep işinize yarar.
 • Kulaklık: Müzik ruhu gıdasıdır. Yolda müzik dinlemekten daha güzel ne olabilir? Özellikle uzun yolculuklar için müzik veya sesli kitap dinleyebileceğiniz, film izleyebileceğiniz bir kulaklık taşımanız önemlidir.
 • Yedek giysi: Öngöremediğiniz bir hava durumu veya sakar bir anınız yüzünden yeni giysilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Yanınıza yedek giysi almanız sizi kötü durumlardan kurtarır.
 • Termos/matara: Termos veya matara sayesinde yanınızda devamlı temiz içme suyu taşıyabilirsiniz.

Ne olur ne olmaz yanımda olsunlar

Seyahatinizin devamlılığı ve konforu için çok da ihtiyaç olmayan ama yine de her ihtimale karşı yanınızda bulundurmak isteyeceğiniz bazı şeyler olabilir. İşte onlardan bazıları:

 • Bozuk para: Yanınızda milyonlar da olsa bazen otomattan bir şey olmak veya mola yerlerindeki tuvaletleri kullanmak için bozuk paraya ihtiyacınız oluyor. Evden çıkmadan cebinize biraz bozukluk atmak fazlasıyla işinize yarayabilir.
 • İhtiyacınız olabilecek ilaçlar: Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Elbette eğer kronik bir rahatsızlığınız yoksa devamlı yanınızda ilaç taşımanıza da gerek yok ama seyahatiniz sırasında ihtiyacınız olabilecek, mide koruyucu, ağrı kesici gibi ilaçlar ya da vitaminler olası bir kırgınlık durumunda tatilinizi kurtarabilir.

Seyahat ederken yanımıza almamız gerekenler listesine kişisel olarak birçok şey eklenip çıkarılabilir. Bu yazıda yer alan maddeleri sıklıkla unutulan ve seyahatlerde işlevli olan şeyleri baz alınarak hazırladım. Umarım işinize yarar ve tatilinize hiçbir şeyi unutmadan gidersiniz. Eğer sizin de eklemek istediğiniz maddeler varsa aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar