Şişme mat mı sünger mat mı almalı?

Şişme mat mı sünger mat mı almalı?

Huzurlu bir uyku için yumuşak ve rahat bir yerde uyumak önemlidir ancak gözlerinizin uzun süre kapalı kalması evinizden uzaktayken zor olabilir. Özellikle kamp aktivitelerinde kaliteli bir şişme veya sünger mata yatırım yapmak, zinde ve enerjik olarak uyanmanız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Birçok seçenek arasından doğru kamp matı seçimini yapabilmek için matlar arasındaki farkları bilmekte fayda vardır. Kamp malzemeleri, şartlara, kişiye ve bütçeye göre farklılık gösterir; dolayısıyla herkese uyan tek tip bir yoktur. Matlar söz konusu olduğunda da çoğunlukla şişme mat mı sünger mat mı sorusu gündeme gelir. Seyahatiniz veya aktiviteniz için hangi mat çeşidinin daha doğru olduğuna her ikisinin de artılarını ve eksilerini okuduktan sonra kendiniz karar verebilirsiniz.

Şişme mat ve sünger mat farkları nelerdir?

Bir kamp matının son derece temel bir işlevi vardır ve iki önemli şeyi yapmak üzere tasalanmıştır: Rahat etmenizi sağlamak ve yerden gelen soğuğu kırarak ısınızı muhafaza etmenizi sağlamak. İlk bölüm anlaşılması kolaydır. Kamp ortamında zemin çoğunlukla sert ve pürüzlüdür. İyi bir gece uykusu çekmek için hiç de ideal bir yüzey değildir. Şişme ya da sünger bir mat sizi zeminin pürüzlerinden kurtarmaya yardımcı olabilir ve vücudunuz için bir miktar yastıklama sağlayarak, dışarıda uyumayı çok daha rahat bir hale getirir.

İkinci bölüm, her zaman düşünmediğimiz bir şeyi kapsar. Çoğu zaman dışarıda uyuduğunuzda, vücut sıcaklığınızın büyük bir kısmını, çevrenizdeki havadan ziyade altınızdaki zemin alır. Uyuduğunuz yüzeye ve ne kadar soğuk olduğuna bağlı olarak, zeminden dolayı endişe verici bir oranda ısı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden kamp matınızın sağlayacağı yalıtım çok önemlidir. Pek çok durumda, kamp matınız sayesinde uyku tulumunuzdan daha fazla sıcaklık elde edersiniz. Bu yüzden doğru olan matı seçmek daha sıcak kalmanıza yardımcı olur.

Şişme matlar ve sünger matların her biri farklı özelliklere sahiptir. Aşağıda iki mat çeşidi arasında yaptığımız karşılaştırma ile hangi mevsimde, nerede, hangi şartlarda taşıyacağınıza ve kullanacağınıza göre ne tür bir matı satın alacağınıza karar verebilirsiniz.

Şişme matların özellikleri

Şişme mat mı sünger mat mı almalı?

Şişme matlar sünger matlara oranla daha pahalı olabilen, konforlu ve yüksek yalıtım sağlayan matlardır. Bu tip matları şişirmek için çoğu zaman ekstra bir malzeme gerekmez. Matların kendi iç sistemleri sayesinde basit el hareketleriyle ya da ayakla hava basılarak şişirilmeleri mümkündür. Bazı matlar da nefes yoluyla kolaylıkla şişirilir. Ancak matların çeşidine göre bir pompa kullanılması gerekebilir. Şişme matlar soğuk havalar için iyi bir yalıtım ve konforlu bir uyku sağlarlar. Bazıları ayrıca, soğuk koşullarda kullanımı uygun hale getiren bir yalıtıma veya ısıyı yansıtan malzemelere sahiptir. Bu matlar, katlandıklarında son derece küçük bir hale gelirler bu açıdan sünger matlardan daha az yer kaplarlar ve çanta içine kolaylıkla sığabilirler.

Tüm avantajlarının yanında şişme matların delinme tehlikesi vardır. Zor şartlarda kullanıma uygun olacak şekilde yapılmış olmalarına rağmen, görünmeyen bir çıkıntı veya keskin bir dal bazı hasarlara neden olabilir. Bu nedenle yanlarında bir tamir kiti taşımakta fayda vardır. Bu gibi zararlardan kaçınmak için şişme matları altlarına bir sünger mat sererek kullanmak malzemenin uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

Şişme matların avantajları

Şişme matlar inanılmaz derecede konforlu ve hafiftir ve paketlendiğinde olabilecek en küçük boyuttadır. Yalıtımları sayesinde ısı muhafazasında önemli rol oynarlar. Yatağın üzerine uzanırken subap kısmından biraz hava bırakarak yatağın sertlik durumu da ayarlayabilirsiniz. Şişme matlar hakkında detaylı bilgi için “Şişme mat seçerken dikkat edilecekler” yazısına göz atarak şişme matları seçerken neye göre seçmeniz gerektiğini daha rahat görebilirsiniz.

Şişme matların dezavantajları

Bu tip şişme matlar sünger matlara oranla daha pahalıdır. Kullanıldığı bölgedeki dış koşullardan etkilenebilir; yani delinebilir veya yırtılabilirler, yani tamir gerektirebilirler. Şişme matlarda, dışarıdaki sıcaklık dalgalanırsa hava kaybediyormuş gibi hissedilir. Nadir olsa da, nefes ile şişirilmeleri halinde nefesteki nem içeride kalabilir ve kışın donma sorunlarına veya yazın küflenme sorunlarına neden olabilir. (Bu noktada el pompasını kullanmak, nem birikmesini önler.) Bazı şişme matlar, sağdan sola dönerken oldukça sesli olabilirler. Bu başlı başına bir dezavantaj sayılmasa da hassas uykulu çadır arkadaşlarınızı rahatsız edebilir.

Sünger matların özellikleri

Şişme mat mı sünger mat mı almalı?

Sünger matlar, küçük kapalı hava hücreleri ile dolu yoğun bir köpükten oluşan matlardır. Bazı matlarda daha fazla sıcaklık sağlamak için matın bir tarafında metalik bir katman bulunabilir. Bu tip matlar oldukça hafif, dayanıklı ve en uygun fiyatlıdır. Köpük matlar, mevcut en basit ve en ucuz uyku desteği seçeneğidir. Az bakım gerektirir, orta düzeyde yastıklama ve konfor sunar, hafiftir ve oldukça dayanıklıdır. Benzer boyuttaki şişirilebilir matlara kıyasla, köpük matlar katlandığında biraz daha hacimlidir.

Sünger matların avantajları

Bu tarz matlar yürüyüş ve benzeri etkinliklerinizde vereceğiniz molalar için de son derece kullanışlıdır. Şişirilmeleri ve söndürülmeleri gerekmediğinden, hızlıca oturup soluklanmak gerektiğinde kolayca kullanılabilirler. Aynı şekilde patlama gibi bir riskleri olmadığı için dışarıda doğrudan zeminle temas halinde kullanılabilirler.

Sünger matların dezavantajları

Katlandıklarında küçülemedikleri için yalnızca çanta dışında taşınabilirler. Taşlardan, çıkıntılardan izleri barındırır, ezilir. Sadece sırt çantasının dışında taşınabilir.

Şişme mat mı sünger mat mı almalı?

Yerle aranızdaki soğuk bariyerini kırmak üzere tasarlanan kamp matlarında yalıtım çok önemlidir. Satın alacağınız matın R değerini kamp ve hava koşullarınıza göre değerlendirerek ne tür bir mata ihtiyacınız olduğuna karar verebilirsiniz.(R değeri hakkında ayrıntılı bilgi için “Kamp matı R değeri nedir?” yazısına göz atmayı unutmayın.)

 Şişme MatSünger Mat
RahatlıkRahattır. Kalınlık seçenekleri vardır.Daha az rahattır. Kalınlığı seçilebilir. Ancak her durumda zemine yakın olduğunuz için pürüzleri hissedersiniz
SıcaklıkSıcak tutar, mevsime göre daha fazla yalıtımlı, dolgulu seçenekleriniz vardır.Sıcaklığı iyidir ancak yalıtımlı şişme matlara göre bu konuda zayıf kalır.
TaşınabilirlikTek kişilik olanların paketlenmiş hali oldukça az yer kaplar. Çanta içinde taşınabilir. Sünger mattan bir miktar daha ağırdır.Katlandığında şişme matlar kadar küçülmez. Sadece çanta dışında taşınabilir. Çok hafiftir; hacmi büyüktür.
BakımYırtılma, delinme olabilir ve bakım gerektirir.Dayanıklıdır, yırtılmaz. Ezilebilir ve taş, çıkıntılarının izleri üzerinde kalabilir.
FiyatPahalıdır.Ucuzdur.

Kış aylarında kamp yapmak için mat seçimi hakkında merak ettiklerinizi “Kış kampı için mat seçimi” yazısından okuyabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar