Şişme mat seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Şişme mat seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Şişme matlar, dış mekanlarda rahat bir gece uykusunda yastıklama ve yalıtım sağlamak gibi size iki güzel özellik sunar. Matın en önemli işlevi zeminle temasınızı engelleyerek size düz bir zemin sağlamasıdır. Bununla birlikte gece boyunca sizi sıcak tutabilmesi genellikle daha önemlidir. Size uzun süre iyi hizmet edecek bir şişme kamp matı satın almadan önce şişme mat seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusundan bahsedeceğim.

Yollarda sırtınızda çantanızla seyahat ederken, bisiklet sürmekle geçen uzun bir günün ardından ya da yoğun bir kamp faaliyeti sonrasında bir kütük gibi uyumayı beklersiniz, öyle değil mi? Ama bu kadar yorgunken bile bilmediğiniz yerlerde ve doğru donanıma sahip olmadığınız zaman uyumakta zorlanabilirsiniz.

Evden uzakta kamp yapmak, tüm konfordan vazgeçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez ve ihtiyacınıza uygun en iyi şişme mat seçimi ile neredeyse evinizin konforunu yakalayabilirsiniz. Şişme mat seçimi yaparken birkaç kritere dikkat ederek sizin için doğru olana sahip olabilirsiniz.

Sizin için seçtiğim şişme matları ve kendiliğinden şişen matları görmek için buraya tıklayın: Şişme Mat Önerilerim

Matların özellikleri

Her şeyden önce satın almak istediğiniz matın kullanım amacını belirlemelisiniz. Yani matınızı hangi faaliyet için satın alacakasınız? Sırt çantanızla çıktığınız doğa yürüyüşleri sonrası uyumak için mi? Arabanız ile gideceğiniz kamp yeriniz için mi? Bunların yanında ek olarak bir de matınızı hangi mevsimlerde kullanacağınız önemlidir. Kullanım amacınızı belirledikten sonra sıra matınızın hangi özellikleri sizin için birincil sırada buna karar vermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlar Ağırlık, yastıklama, boyut ve yalıtımdır.

Satın almadan önce eğer mümkünse bu kriterlere verdiğiniz cevaplar doğrultusunda şişme matları test edin. Genellikle nasıl uyuyorsanız ufak bir test yapın ve rahat edeceğinize emin olun. Bu sizi neyin rahat hissettirdiği hakkında bir fikir verecektir ve sonrasında da ağırlığı ve paketlenmiş ebadını kolayca değerlendirebilirsiniz.

Artık şişme matlar hiç olmadığı kadar hafifleşti ve sırt çantasıyla seyahat etmek için ideal forma geldiler. Şişme matlar sıcaklığı artırmak için yalıtım veya yansıtıcı malzemeler içerir. Nefesiniz ile ya da ufak bir pompa ile matınızı şişirmeniz gerekir. Bununla birlikte, bazı modellerde yerleşik bir el pompası bulunur ve bazı markalar hafif bir çanta tarzı harici el pompası ile birlikte satılır.

Şişme matların avantajları ve dezavantajları

Şişme matların avantajları: Şişme matlar inanılmaz derecede konforlu ve hafiftir ve paketlendiğinde gerçekten küçüktür. Çoğu sıcak koşullarda (yaklaşık 3 R-değeri) sırt çantasıyla ya da kamp yapmak için tasarlanırken, bazıları dört mevsim kullanım için ek yalıtımla tasarlanmıştır. Yatağın üzerine uzanırken subabından biraz hava bırakarak yatağın sertlik derecesini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Şişme matların dezavantajları: Şişme matlar hafif ve kolay taşınabilir olduklarından daha pahalıdırlar. Yırtılma ve delinme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz ancak saha onarımı zor değildir. Şişme matlar, sıcaklığa bağlı olarak hava kaybediyormuş hissi verebilir. Nadiren, nefesdeki nem içeride kalabilir ve kışın donma sorunlarına veya yazın küflenme sorunlarına neden olabilir. Bunu önlemek için el pompası kullanabilirsiniz. Bazı şişme matlar, hareket ederken kendinize veya çadır arkadaşlarınıza rahatsız edici gelebilecek yüksek ses çıkarabilir.

Şişme mat seçimi yaparken dikkat edilecekler

Mat boyutları ve ağırlık

Matlardan söz ettiğimizde genişlik, uzunluk ve ağırlık sizin için önemlidir. Şişme matlar hafiftir ancak tercih ettiğiniz boyuta göre de ağırlığı farklı olabilir. Normal bir mat genellikle 180-190 cm uzunluğa sahipken, uzun olanlar çoğunlukla 2 m uzunluğa sahiptir ve uzun boylular için soğuk gecelerde konfor için hem ayakları hem de bacakları izole eder. Daha kısa olanı daha küçük şekilde paketlenir ve daha hafif olur, ancak daha uzun bir mat ile aynı olmayacaktır. Daha uzun olan matlar tabiatı itibariyle biraz daha ağır ve hacimlidir. Burada daha kalın matların daha rahat olduğunu da belirtmeliyiz.

Sıcaklık ve Matın R Değeri

Bir matın R değeri, zemin ile vücudunuz arasındaki ısıyı izole etme yeteneği anlamına gelir. Vücudunuzdan fazla ısı kaybını önleyebilecek bir mat almalısınız. Matların iç kısmı, bunun için bir sentetik yalıtım katmanı ile birlikte tasarlanmıştır.

Çoğu ürünün R değeri, 1,0 – 11,0 arasında değişmektedir. Yaz mevsiminde veya tropik havalarda kamp yapmayı planlıyorsanız, 3’lük bir R değeri işinizi görür. 5 ise daha soğuk bölgeler ve hava durumları için önerilen minimum değerdir. Bir matın R değeri ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla yalıtım sunar. R değeri hakkındaki ayrıntılı bilgiye “Kamp matı R değeri nedir?” yazısından ulaşabilirsiniz.

Subaplar

Bazı matlarda iki farklı hareket için farklı subaplar vardır: Şişirme ve söndürme. Matlar havanın kaçmasını önleyen bir kapakçığa sahiptir. Şişirirken farklı bir subaptan hava verirken söndürmek için daha büyük bir yeri açıp hava boşaltmanız gerekebilir. Satın alırken, doğru sistemin kullanıldığından kesinlikle emin olun.

Malzeme

Kumaşın kalınlığı denye cinsinden ölçülür ve bu ölçüye göre bir matın hareket dayanıklılığı ölçülebilir. Mesela 75 denye polyester bir mat, 15 denye naylon bir mattan daha uzun süreli bir kullanıma olanak sağlayacaktır. Materyal ne kadar dayanıklı olursa, mat da o kadar pahalı olacaktır, ancak özellikle dışarıda çok zaman harcıyorsanız, değerli bir yatırım yapmış olacaksınız.

Ses

Şişme matların küçük boyları, oldukça gürültülü olabilir ve her dönüşünüzde kamp arkadaşlarınızı uyandırabilirsiniz. Yalnız uyuyorsanız hiç endişelenmeyin. Daha kalın olan matlar çok fazla dolguya sahiptir ve bu nedenle ses yapma olasılığı da azalır.

Mat yama malzemeleri

Şişme matlar delici malzemelere karşı o kadar da dayanıklı olmadığından matınızın bie cisim nedeniyle delinme riski her zaman vardır. Yama malzemeleri, bazen satın aldığınız matın içinde gelebileceği gibi bazen de ayrıca satın almanız gerekebilir. Her ihtimale karşı etkinliğiniz sırasında yanınızda bir kit bulundurmanızda fayda vardır. Matınızı kamp alanında tamir etmeniz gerekebileceğinden, evden çıkmadan önce bir delik ya da yırtığı nasıl yamalayacağınızı anladığınızdan emin olun.

Fiyat

Piyasada seçtiğiniz şişme matın markasına, özelliklerine, teknolojisine, malzeme dayanıklılığına, yalıtım kapasitesine göre farklı fiyatlar görebilirsiniz. Şişme matlar genellikle normal matlardan çok daha pahalıdır. Kendi aralarında da son derece geniş bir fiyat yelpazesine sahiptirler. O nedenle kendinize en uygun matı bulup satın almanız gerekir. Uygun fiyatlı kamp malzemelerini nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız “Ucuz kamp malzemeleri nasıl bulunur?” yazısına göz atabilirsiniz.

Şişme mat yerine şişme yatak olur mu?

Bazı kampçıların sıklıkla yaptığı hatalardan biri kamplarda şişme mat yerine şişme yatak kullanmaktır. Birçok insan bu ikisinin aynı fonksiyonlara sahip olduğunu düşünür ancak şişme mat ve şişme yatak birbirlerinden tamamen farklı sistemlere sahiptir. (Şişme yataklarda herhangi bir teknoloji zaten yoktur.) Şişme yataklar ve şişme matlar arasındaki farkı ayrıntılarıyla incelemek için “Şişme yatak mı şişme mat mı?” yazısını mutlaka gözden geçirin.


Bugünlerde mevcut olan şişme kamp matları oldukça konfor sağlayan özelliklere sahiptir ve kamp malzemeleri satan mağazalarda kafanızı karıştırabilecek kadar çok farklı marka vardır. İhtiyacınız olanı bilirseniz şişme mat alırken kafa karışıklığı yaşamazsınız. Şimdiden keyifli kamplar.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

  • Furkan Başkak
    24 Ağustos 2020, 14:48

    Şişme mat mı alsam şişme yatak mı diye kararsız kalmışken yazınız faydalı oldu.

    CEVAPLA

Yeni Yazılar